Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tv lg 3d cu display spart

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009
am un tv lg de ultima generatie nou, cu displayul spart. electronica din el este absolut impecabila, functionand perfect. as putea sa conectez aceasta placa la un alt tv, sau monitor prin mufa Euroscart. ? sau mai exista vreo posibilitate de folosire a placi de baza a tv lg ?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
S-ar putea sa ma insel, dar prin mufa Euroscart si orice alta mufa televizorul doar primeste semnal video/audio. Nu e capabil sa transmita semnal prin respectivele mufe, asa ca pica faza cu conectat un alt TV sau un monitor la el.
Ceea ce trebuie sa faci e sa cauti un alt panou folosind datele inscrise pe cel spart (model sau serie), poate ai noroc si exista ca piesa de schimb.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Chiar dacă găseşti panou nou de schimb, va costa sigur aproape la fel de mult ca tot TV-ul.
Semnal de ieşire se poate scoate şi de pe mufa SCART, de obicei această funcţie există doar la AV1.

#4
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009
panoul costa 80% din pret iar tv a costat 3000 lei. si nici nu se gaseste am fost in service cu el. si ma gândeam daca as putea sa-i folosesc electronica. nici eu nu stiu sigur daca am iesire video pe Euroscart. o sa vad. dar stiu ca la tv mai vechi aveam Euroscart cu iesire video, de pe care inregistram pe video, filme sau emisiuni. totusi nu stiu daca pleaca tv fara display, pe  care vreau sa il deconectez si sa il arunc.

#5
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Cel mai problematic va fi acordul pe canal , pentru ca la iesirea video nu este furnizat si OSD-ul. Practic vei actiona telecomanda in "orb". TV-ul va functiona si fara ecran, pot aparea probleme la actionarea protectiei invertorului care nu sesizeaza lampile sau la circuitul de alim. a iluminarii LED. ( nu am stat sa caut ce tip de iluminare panou are TV-ul)

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Şi calitatea e slabă pe scart, chiar dacă ai un program HD tot SD va fi transmis prin CVBS.

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Hider141, on 18 septembrie 2014 - 08:49, said:

S-ar putea sa ma insel, dar prin mufa Euroscart si orice alta mufa televizorul doar primeste semnal video/audio. Nu e capabil sa transmita semnal prin respectivele mufe, asa ca pica faza cu conectat un alt TV sau un monitor la el.
Ceea ce trebuie sa faci e sa cauti un alt panou folosind datele inscrise pe cel spart (model sau serie), poate ai noroc si exista ca piesa de schimb.

Unele Tv-uri au TV-out pe Euroscart, pentru tunerul digital.

#8
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009

 lepetir, on 18 septembrie 2014 - 10:50, said:

Cel mai problematic va fi acordul pe canal , pentru ca la iesirea video nu este furnizat si OSD-ul. Practic vei actiona telecomanda in "orb". TV-ul va functiona si fara ecran, pot aparea probleme la actionarea protectiei invertorului care nu sesizeaza lampile sau la circuitul de alim. a iluminarii LED. ( nu am stat sa caut ce tip de iluminare panou are TV-ul)

da asa este am probat si se vad foarte clar canalele tv, dar nu se vede si osd-ul. un montaj electronic care sa poata converti semnalul care pleca spre display poate ar rezolva si aceasta problema.

#9
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Și păstrezi toată măgăoaia aia în locul unui tuner TV ? Dacă tot vre să-l păstrezi caută un TV similar defect eventual non 3D ca să fie mai ieftin.
Panoul este același doar T con - ul diferă la 3D (o să-l recunoști e mult mai mare decât la non 3D)

#10
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009
un tuner tv nu are capabilitatile acestui tv. as putea baga electronica intr-o carcasa, dar problema este ca nu vad meniul pe celalalt tv prin Euroscart. evident ca nu as pastra carcasa. tv are wi-fi direct, widi, si multe altele. e pacat sa fie aruncata aceasta electronica. daca exista o posibilitate de afisare a meniului era perfect.

 adrianm, on 26 septembrie 2014 - 12:07, said:

Și păstrezi toată măgăoaia aia în locul unui tuner TV ? Dacă tot vre să-l păstrezi caută un TV similar defect eventual non 3D ca să fie mai ieftin.
Panoul este același doar T con - ul diferă la 3D (o să-l recunoști e mult mai mare decât la non 3D)

un tuner tv nu are capabilitatile acestui tv. as putea baga electronica intr-o carcasa, dar problema este ca nu vad meniul pe celalalt tv prin Euroscart. evident ca nu as pastra carcasa. tv are wi-fi direct, widi, si multe altele. e pacat sa fie aruncata aceasta electronica. daca exista o posibilitate de afisare a meniului era perfect.

si se potriveste T-CON-ul de la 3d la unul cu 2d?

#11
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Am gasit la vechituri in targ cu 50 lei un Toshiba BDX3400 aproape nou, in stare perfecta. Compact, frumos. In tel tau doar sursa e atat de mare. Vinzi masinaria cu 1 mil si de banii aia iei un player BR care are si DVB C si aia e. Parerea mea

Merita pastrat doar daca ii cauti lcd si il repari. Nu e imposibil sa dai de unul la 2-3 mil si atunci merita

#12
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009

 adrianm, on 29 septembrie 2014 - 14:29, said:

Am gasit la vechituri in targ cu 50 lei un Toshiba BDX3400 aproape nou, in stare perfecta. Compact, frumos. In tel tau doar sursa e atat de mare. Vinzi masinaria cu 1 mil si de banii aia iei un player BR care are si DVB C si aia e. Parerea mea

Merita pastrat doar daca ii cauti lcd si il repari. Nu e imposibil sa dai de unul la 2-3 mil si atunci merita

televizorul este unul foarte performant de ultima generatie nu avea decat doua luni. este un  42LB671 nici in service nu au gasit asa ceva, fiind prea nou si oricum ar fi costat 80% din valoarea tv care a fost de 3000 de lei.as da si 1000 de lei sau poate si mai mult daca as gasi un panel pentru el, dar nu cred.

Edited by 67GRIG, 29 September 2014 - 20:16.


#13
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009
am gasit panel la service dar costa 19 milioane!!! enorm. daca aude cineva pe undeva mai ieftin ma gasiti aici. sau daca stie cineva vreo adresa a vreunui furnizor de astfel de paneluri, pentru acest tv. multumesc.

#14
sica79

sica79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2008

 lepetir, on 18 septembrie 2014 - 10:50, said:

Cel mai problematic va fi acordul pe canal , pentru ca la iesirea video nu este furnizat si OSD-ul. Practic vei actiona telecomanda in "orb". TV-ul va functiona si fara ecran, pot aparea probleme la actionarea protectiei invertorului care nu sesizeaza lampile sau la circuitul de alim. a iluminarii LED. ( nu am stat sa caut ce tip de iluminare panou are TV-ul)

 67GRIG, on 24 ianuarie 2015 - 17:29, said:

am gasit panel la service dar costa 19 milioane!!! enorm. daca aude cineva pe undeva mai ieftin ma gasiti aici. sau daca stie cineva vreo adresa a vreunui furnizor de astfel de paneluri, pentru acest tv. multumesc.
Mai ai acest televizor pentru piese?

#15
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara! Am primit si eu astazi un televizor de la Altex, toate bune si frumoase, pana am deschis cutia si ce sa vezi surpriza, display-ul spart in partea dreapta, sincer am inceput sa plang pt ca am strans cu greu banii pt acest tv. Am sunat la relatii clienti insa, mi-au zis sa completez un formular cu reclamatii si sa astept sa ma contacteze ei. Oare imi schimba produsul sau macar in service...a mai patit cineva asta? Cum s-a rezolvat problema?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate