Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Captura video cu DVB ...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mircea

mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.11.2001
pot spune ca sunt fericitul detinator al uni DVB (Digital Video Broadcasting) Samsung, cu chipset B2C2 (o placa PCi). Prind cam 2000 de canale , imaginea find echivalenta cu cea de pe DVD, iar sunetul stereo.
Kestia mai cool este ca aceasta placa stie sa faca captura video, sau numai audio .
Cand e vorba de captura audio .. NP .. face direct mp2 la un format de 192kbps 44 khz , superb /
Cand e vorba de captura video , superb si aici . numai ca nu pot sa modifi din softul ei setarile la codec si la setarile lui .
Adica am un singur buton , pe care scrie "SAVE AS MULTIPLEXED MPEG" care daca este selectat face captura video, iar daca nu face captura audio . DOAR ATAT.
Am facut captura video .. face  o captura superba ... numai ca : 1 min de captura ~ 14 MB . ( fisierul capturat avand extensia mpg). Acuma ce ma intereseaza pe mine este cu ce soft pot sa recompresez putin acest fisier cu DIVX. Am instalat DivX 5.02 Pro. Am incercat cu Premiere 6 dar nimic, acesta deschizand fisierul ca fiind unul audio ..
Wait reply ..Thanks //
:cya:

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
e normal sa nu ai setari...placa nu face nici un fel de captura. doar copieaza bit cu bit informatia digitala primita, este vorba de stream de date codate in mpeg2. pentru a viziona/lucra asa ceva iti trebuie un filtru de decodare (sugerezi sa cauti cel de la Elecard), Windos nu vine by default decat cu cel de mpg1.

pentru compresie in DivX ar trebui sa mearga DVD2AVI. VirtualDUB nu stie sa vada bine fisiere mpeg2, desi lucra cineva la o clona pt asa ceva, cauta pe aici si incearca ca nu ai nimic de pierdut

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
VDub a inceput sa "vada" mpeg2:

http://www.softnews....=&threadid=7402


Incearca o analizare cu chestia asta:
A DVB (Digital Video Broadcast) transport stream analyser.

http://www.digital-d.../encode/tsr.zip

enjoy,

Mtz

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Software needed for DVB:

http://members.aon.a...ch/pvas2025.zip

enjoy,

Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate