Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ProTV introduce un nou "concept" : pHD

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
Asa cum in urma cu zeci de ani in programul tv era trecut langa anumite emisiuni, PC (partial color) acum in dreptul unor show-uri de pe protv ar trebui trecut pHD... S-a intamplat la master, vad  acelasi lucru si la vocea... Posted Image E chiar asa greu sa produci un show hd in intregime? pare ca la noi... da. Macar turcii au folosit camere hd pe tot parcursul kidSing. Culmea e ca sunt multi care daca vad hd trecut sus in colt, cred ca asa si e Posted Image

Banuiesc ca nu mai trebuie sa explic de unde vine pHD Posted Image

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Partial HD. Dar da te rog si pe Antena 1. Aia nici Macar 16/9 nu trasmit NextStar.

#3
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Da, dar nici nu se caca pe ei cu cat de inovatori sunt and shit!

#4
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
O sa pun si pe antena1 cand vor transmite hd sa fac o comparatie... dar pana atunci probabil protv o sa treca la pUHD :D Deocamdata compar cu vocea de la altii pe care am posibilitatea sa-i receptionez, sat1, tf1 hd iar la ei imaginea si sunetul mai ales (se canta, totusi) sunt cu mult peste pro.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Ce scene nu sunt filmate HD? Nu prea ma uit, doar ascult acum emisiunea Vocea Romaniei.

#6
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Anumite secvente sunt filmate nonHD. Lucru deranjant dar asta e..
Banuiesc ca n-au toti reporterii de la respectiva emisiune (si alte emisiuni) camere FullHD..deh e criza

Edited by maddogg, 16 September 2014 - 22:04.


#7
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cand transmit meciuri se vede pur si simplu oribil, nu stiu de care HD au dar e rau.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaddogg, on 16 septembrie 2014 - 22:02, said:

Anumite secvente sunt filmate nonHD. Lucru deranjant dar asta e..
Cum iti dai seama care e full hd si care e upscaling?

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Full HD - 1 pixel pe TV - Un pixel pe imagine
Upscale - 1 pixel pe TV - 4 pixeli pe imagine, sau na, depinde.

#10
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Calitatea transmisiei dorin..Daca o sa te si uiti decat doar sa asculti, vei observa negresit ceea ce se discuta pe aici.

#11
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 10.07.2009

View Postmaddogg, on 16 septembrie 2014 - 22:02, said:

Anumite secvente sunt filmate nonHD. Lucru deranjant dar asta e..
Banuiesc ca n-au toti reporterii de la respectiva emisiune (si alte emisiuni) camere FullHD..deh e criza
Cameramani....bre,  reporterii sunt aia de relateaza de pe teren. Cum-necum transmite Pro tv ramane Nr.1 in Romania...

#12
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Bine , ... acum Antena 1 ar trebui să poarte ceva gen pPRO TV (parțial Pro TV) , dacă ținem cont de hemoragia de personal ... !Posted Image Posted Image

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Bun, dacă Pro TV transmite pHD, atunci Antena 1 cum transmite. pSD. Sau 240p HD cu 12 camere?

#14
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
Vad ca va cam roade faptul ca pro nu-s in stare de HD si tot o dati cu antena... :) Se stie ca imaginea la antena e de toata jena, la fel si emisiunile,  dar macar nu au un canal HD pe care sa se faca de cacao :D

Am deschis acest topic pentru a arata ce intelege protv prin hd la emisiunile lor, iar voi o tot aburiti cu antena1. O sa discutam si despre ei cand vor da drumul la HD (peste ani si ani :) )

Pana una alta, kidSing de la turci e HD tot timpul... si chiar daca emisiunea nu-i mare lucru macar au fost in stare sa filmeze HD si pe scena Posted Image

#15
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Nici eu nu sunt mulțumit de HD-ul de la PRO ... dar îmi dau seama că au tăiat la greu ... din investiții , din echipamente ... s-au cam dus la vale cu unele aspecte tehnice . A avut grijă tata Sârbu să sugă la greu din afacere !

#16
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Foarte faina replica cu pHD. Si perfect adevarat. PRO TV nu are car HD cu destule camere cu care sa faca inregistrare HD pentru Vocea Romaniei. La fel se intimpla si la Dansez pentru tine. Si, presupun ca din acelasi motiv, produc si meciurile de fotbal in SD. Singura din emisiunile lor care e in HD e Maruta..asta e facuta cu 6 sau 7 camere (asa cred).
Ok..nu le faci, nu le faci..desi tot mi se pare inacceptabil, dar ma rog...insa materialele inregistrate cu concurentii (acele asa-zise testimoniale) si interventiile lui Bartos din culise (cred ca asta e inregistrat cu camera independenta si montat ulterior) sint HD. Si, intr-adevar, se vad impecabil.
Deci tot ce e platou (cintarile, interventiile juratilor, public samd) e un mare SD. Pacat.

Edited by maxie0jazz, 29 September 2014 - 09:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate