Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

unde as putea sta in dublin ceva mai decent si ieftin?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

ie123

ie123

New Member

• Grup: Members
SInt ing si vreau sa deschid un shop de IT in Dublin. M-am uitat pe hostels dar parca nu imi vine sa dau 60 euro/zi. La hoteluri nici atat.Nu ma zgarcesc,dar la inceput e important fiecare euro...
Pt ca nu stiu cum se procedeaza acolo cu inchirierile, am zis mai intai  sa intreb aici daca stiti pe careva care inchiriaza cel putin o camera decenta si acceptabila ca pret. Nu fumez, nu beau, nu fur( the most imp)....am 47 ani.
Orice parere e binevenita.
Multumesc

Edited by ie123, 15 September 2014 - 20:48.

corectsunt

corectsunt

Active Member

Posted Image
Mult succes in căutarea locului idealPosted Image

Edited by corectsunt, 15 September 2014 - 21:04.

mihai!

mihai!

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca asa vrei sa iti incepi afacerea in Dublin , cautand pe forum o camera unde sa stai ... Posted Image

Edited by mihai!, 15 September 2014 - 21:12.

e_bulu

e_bulu

parabulum

De ce nu-i sugerezi ce trebuie sa faca mai intai?

Lesbianu

Lesbianu

Senior Member

Inca nu ai ajuns acolo, nu stii cum este cu inchiriatul, dar ai de gand sa deschizi shop IT?Posted Image
Esti sigur ca planul tau are sanse de reusita? Din cate zici trag concluzia ca nu stii mare lucru despre cum merg/ misca lucrurile in Dublin...
Iti urez succes, dar mi-e teama ca drumul ales risca sa fie mai lung decat iti inchipui.

ie123

ie123

New Member

Pai m-am uitat pe boards.ie si am decis in urma studiului sa incep ca sole trader.Apoi am identificat o zona buna,am cautat pe draft.ie locatiile accesibile.Am contactat un reprez de la ei si urmeaza sa vad un spatiu in maxim 2 sapt cand voi fi acolo-asta in caz ca nu se va inchiria pana atunci, ...am gasit contabil....,ce mi-a mai ramas este cazarea, pe care nu reusesc inca sa o rezolv.Am zis sa intreb si aici,poate rasare vreo idee.
Oricum incerc ca sa inchiriez un spatiu in care la parter sa fie shopul,iar la etaj sa pot locui.Cred ca ies cel mai ieftin a sa...
Pana la gasirea spatiului, e insa mai complicat cu cazarea-cel putin asa mi se pare acum.Poate imi demontati voi tiparul...

Edited by ie123, 15 September 2014 - 21:37.

Vympel

Vympel

Senior Member

,,Nu fumez, nu beau'' o sa-ti fie destul de greu sa te adaptezi pe acolo daca nu bei . :)

Clipboard01

Clipboard01

Member

Cel mai ieftin e sa stai in gazda la alti romani. Fratii de acolo sunt tot timpul bucurosi sa primeasca alti romani care vin cu vesti noi din tara.

ie123

ie123

New Member

View PostVympel, on 15 septembrie 2014 - 21:34, said:

,,Nu fumez, nu beau'' o sa-ti fie destul de greu sa te adaptezi pe acolo daca nu bei . Posted Image

Un pahar de bere merge la o masa copioasa. Mai mult nu simt nevoia ,pt ca nu imi place sa devin inconstient...Si poate unul la o terasa, daca am cu cine...dar cam atat.

Edited by ie123, 15 September 2014 - 21:43.

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

unde as putea sta in dublin ceva mai decent si ieftin?
la puşcărie!!! e destul de decent si e gratis (mancarea si cazarea)

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postie123, on 15 septembrie 2014 - 21:27, said:

Pai m-am uitat pe boards.ie si am decis in urma studiului sa incep ca sole trader.Apoi am identificat o zona buna,am cautat pe draft.ie locatiile accesibile.Am contactat un reprez de la ei si urmeaza sa vad un spatiu in maxim 2 sapt cand voi fi acolo-asta in caz ca nu se va inchiria pana atunci, ...am gasit contabil....,ce mi-a mai ramas este cazarea, pe care nu reusesc inca sa o rezolv.Am zis sa intreb si aici,poate rasare vreo idee.
Oricum incerc ca sa inchiriez un spatiu in care la parter sa fie shopul,iar la etaj sa pot locui.Cred ca ies cel mai ieftin a sa...
Pana la gasirea spatiului, e insa mai complicat cu cazarea-cel putin asa mi se pare acum.Poate imi demontati voi tiparul...

Pentru sole trader nu ai nevoie de contabil.De inchiriat gasesti pe daft.ie sau myhome.ie .Ca sa-ti faci soletrader ai nevoie de pps number.Ca sa ai pps number ai nevoie de dovada de adresa.Un hostel in Dublin nu costa €60, e cel mult €15 pe noapte. Spatii de inchiriat sunt cate vrei asa ca si daca se inchiriaza cel pe care ai pus ochii sunt alte 1000.
Pentru soletrader ai nevoie de pps in prima faza.Ai nevoie de un cont bancar,unde la fel ai nevoie de pps number si un act de identitate.
La inchiriere de la agentie,de obicei ai nevoie de referinte.Pe langa asta o sa ai de platiti prima chirie in avans si un depozit egal cu valoarea chiriei pe o luna.
La fel se procedeaza si cu spatiile comerciale.Sa ai girja ca la spatii comerciale, ai de platit in plus "council rate" care in Dublin poate fi destul de mare,eu am avut de platit €2500 pe an la un spatiu de 30mp  in Dublin 7

Edited by ady_77, 15 September 2014 - 23:04.

ie123

ie123

New Member

Multumesc mult ady_77. Sint lucruri utile care ma ajuta.Contabil vreau sa iau ca sa nu ma incurc cu hartogaraia. El ma costa cam 500 euro.Cel putin la inceput e util, iar dupa ce ma mai acomodez si prind mecanismele,atunci pot renunta la serviciile lui.
Hostelurile la 15 euro am gasit si eu, dar sint in camere de 10 paturi, ori nu e stilul meu sa mai stau  la gramada....Prefer singur.
De aceea ziceam ca ceva mai decent am gasit dar de la 60 euro in sus...

Nero-d...fara cuvinte....

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postie123, on 16 septembrie 2014 - 00:30, said:

Multumesc mult ady_77. Sint lucruri utile care ma ajuta.Contabil vreau sa iau ca sa nu ma incurc cu hartogaraia. El ma costa cam 500 euro.Cel putin la inceput e util, iar dupa ce ma mai acomodez si prind mecanismele,atunci pot renunta la serviciile lui.
Hostelurile la 15 euro am gasit si eu, dar sint in camere de 10 paturi, ori nu e stilul meu sa mai stau  la gramada....Prefer singur.
De aceea ziceam ca ceva mai decent am gasit dar de la 60 euro in sus...

Nero-d...fara cuvinte....

Nu ai nevoie de contabil,e simplu si doar dupa un an e nevoie sa faci tax return.Iti dau eu contabil irish la €250 daca vrei. Am dat doar ex de cazare la hostel.Gasesti B&B la €30.

izometric

izometric

Senior Member

View PostClipboard01, on 15 septembrie 2014 - 21:35, said:

Cel mai ieftin e sa stai in gazda la alti romani. Fratii de acolo sunt tot timpul bucurosi sa primeasca alti romani care vin cu vesti noi din tara.

Asta era valabil in intervalul temporal din Toate Panzele Sus al lui Radu Tudoran, nu in secolul 21 cu high speed internet.

aaa1

aaa1

Member

mesaj sters..

Edited by aaa1, 16 September 2014 - 11:22.

ie123

ie123

New Member

View Postady_77, on 15 septembrie 2014 - 22:54, said:

La inchiriere de la agentie,de obicei ai nevoie de referinte.Pe langa asta o sa ai de platiti prima chirie in avans si un depozit egal cu valoarea chiriei pe o luna.
La fel se procedeaza si cu spatiile comerciale.Sa ai girja ca la spatii comerciale, ai de platit in plus "council rate" care in Dublin poate fi destul de mare,eu am avut de platit €2500 pe an la un spatiu de 30mp  in Dublin 7

Din cate spui pp ca si tu ai deschis ceva.La ce alte lucruri sa mai fiu atent?

Cateva intrebari te rog:
1.Council rate se plateste la inceput?Daca inchiriez din octombrie practic platesc council rate doar 2 luni?
2.Cand spui referinte inseamna ca ar trebui sa aduc un cunoscut de acolo ?Am pe cineva si daca trebuie pot apela.
3.Casa de marcat e ceva standard sau pot lua orice?Pp ca imi va zice si contabilul. Daca ai pe cineva la 250euro pai atunci tinem leg. Macar sa ma invete o luna, doua cum se face ca nu cunosc nimic din domeniul asta.

4.Voi avea nevoie de internet.E mai ok sa iau wireles sau prin cablu?Pp ca tot in baza actului de inchiriere pot face contractul de internet.
Cam atatea.Multumesc anticipat

serox_3

serox_3

Junior Member

Pasi pe care i-am urmat eu cand am ajuns in Dublin:

- pana mi-am gasit chirie eu am avut unde sta (am inchiriat o camera intr-o casa).
  Incearca pe facebook (grupul romanilor din Irlanda) poate gasesti anunturi cu camere de inchiriat.

- cu o scrisoare din partea chiriasului in care sa declare ca locuiesti acolo si o factura pe numele lui mergi si iti faci PPS.
  Fara PPS nu poti sa faci nimic. Iar pentru PPS iti trebuie proof address.

- pentru a deschide cont la banca ai nevoie de PPS si o factura de utilitati cu numele tau (factura o poti inlocui cu scrisoarea de la PPS).
  Fara proof address(factura cu numele tau sau PPS letter) nu poti sa iti deschizi cont.

- incepi sa cauti chirie

- o sa ai nevoie de PPS Number, referinte de la landlord iar majoritatea vor o dovada ca lucrezi

- foarte greu am gasit sa inchriez un apartament, mi-a trebuit  aproximativ o luna
  Cu toate ca am avut referinta de la lucru( lucrez in IT) si referinta de unde locuiam.
  Vezi ca majoritatea verifica referintele.

- pentru internet iti sugerez UPC-ul (cred ca au cea mai mare viteza). Poti face contractul la telefon.

Iti recomand sa inchiriezi o camera pana gasesti un apartament sau spatiu.  
Sa stai la B&B sau hostel poate costa destul de mult, mai ales ca  nu stii pe ce perioada vei sta.
Unele B&B-uri iti pot da scrisoare de referinta pentru PPS.
Sa nu te astepti sa gasesti chirie foarte repede.

P.S. Asta a fost la sfarsitul lunii martie

Edited by serox_3, 16 September 2014 - 12:24.

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postie123, on 16 septembrie 2014 - 11:50, said:

Din cate spui pp ca si tu ai deschis ceva.La ce alte lucruri sa mai fiu atent?

Cateva intrebari te rog:
1.Council rate se plateste la inceput?Daca inchiriez din octombrie practic platesc council rate doar 2 luni?
2.Cand spui referinte inseamna ca ar trebui sa aduc un cunoscut de acolo ?Am pe cineva si daca trebuie pot apela.
3.Casa de marcat e ceva standard sau pot lua orice?Pp ca imi va zice si contabilul. Daca ai pe cineva la 250euro pai atunci tinem leg. Macar sa ma invete o luna, doua cum se face ca nu cunosc nimic din domeniul asta.

4.Voi avea nevoie de internet.E mai ok sa iau wireles sau prin cablu?Pp ca tot in baza actului de inchiriere pot face contractul de internet.
Cam atatea.Multumesc anticipat

Council rate se plateste dupa ce ai inchiriat spatiul comercial,insa nu trebuie platiti tot odata,poti plati si saptamanal,depinde cum cazi de acord cu cel de la primarie.
Casa de marcat,o gasesti aici cu preturi incepand de la €80,nu e asa de complicat ca in Romania,nu e nevoie sa fie inregistrata la finante(Revenue)
Referinte,de obicei scriese,o sa-ti ceara de la locul de munca(nu e cazul tau) si de la adresa precedenta.Stai linistit ca mai toti le fenteaza.
Contabilul e in plus la ceea ce vrei sa faci tu,tu doar sa tii o evidenta exacta a cheltuielilor si veniturilor,apoi la sfarsit de an fiscal le duci le contabil.Nu ai nevoie de el in fiecare luna sau trimestru.
Internetul....depinde de zona,cel mai ok e UPC insa poate nu crezi,nu au retea in toate zonele din Dublin.Poti verifica adresa unde stai pe site-urile providerilor de net.Mai nou si Eircom are retea pe fibra in multe zone.La fel Magnet.ie.
La inchiriat daca te intreaba unde sau daca lucrezi,spui clar ca ai afacerea ta,la o adica iti faci si tu o foaie cu un antet si alte povesti de genul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate