Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Asus RT-AC87U

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004
Partea cu incalzitul o au destul de multe. Al meu are acum 78 grade pe CPU dar vara mergea pe 82-85. Nu au fost probleme. Se pare ca este normal.
Al meu merge bine dupa ce am pus FW HGG cu mult timp in urma. Inainte aveam numai probleme si urma sa-l returnez.
Cateodata am impresia pe wireless ca mai am cate o intrerupere la tableta dar nu am verificat daca e de la router sau device.
Mai am un AC88U in alta parte si merge perfect dar e mai scump. Probabil au mai invatat din greselile facute cu AC87U.
La AC87U cred ca au pus multe componente puternice dar nu au fost prea atenti la compatibilitatea dintre ele.

As zice ca este un router foarte bun si puternic. La AC88U as schimba "foarte" cu "super".
Daca nu pui FW HGG nu sunt convins ca renteaza deoarece vei avea un "motor" puternic limitat de FW ajungand la performantele unuia mai ieftin.

Edited by GGavan, 12 October 2016 - 10:52.


#74
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009
Multumesc de raspuns GGavan, te cred ca AC88 este super dar nu-mi permit sa-l cumpar, fac un efort sa cumpar AC87U ca este la oferta la emag; am citit postarile tale si am vazut ca nu se obtine asa usor FW HGG, as vrea sa-l incerc si eu, cum as putea face rost de el de pe net, sau de la tine daca se poate? Acum depinde si cu ce FW vine AC87 instalat. Multumesc anticipat

#75
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004
Da, e cam scump si probabil ca nu merita deocamdata dar in cateva luni, un an, probabil ca se va gasi si acesta la 700 RON. AC87U este un router bun si performant.
Eu am pe el imprimanta, HDD pentru DLNA si network backup, 2 VPN-uri (un client si un server), alte cateva aplicatii Linux si merge bine.
Daca ai ghinion sa nu mearga bine (putin probabil), il returnezi ca pe orice alt produs.

Am HGG FW ca l-am pus pe router-ul meu. Da-mi pe privat o adresa de email si ti-l trimit.
Poti incerca sa-l contactezi si pe HGGomes si probabil in scurt timp obtii si link de la el de unde sa-ti iei FW singur in viitor. Nu raspunde chiar rapid, dar intr-un tarziu, raspunde.

Daca ai FW ASUS versiune noua pe router, ca sa pui HGG va trebui probabil sa folosesti softul de recovery de la ASUS ca sa scapi de acest fw.

Edited by GGavan, 12 October 2016 - 13:58.


#76
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004
Pentru fanii HGG... acesta a incetat deocamdata dezvoltarile avand probleme cu HDD-ul. Zice ca va incepe din nou dupa ce reuseste sa isi ia un SSD. Daca cineva doreste sa-i doneze prin paypal ma poate contacta ca sa-i dau adresa lui HGG pentru PayPal sau il poate contacta direct pe el.

#77
cristipici

cristipici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.05.2008
S-a reapucat de treaba,,,a postat deja 380.64. Eu unul ii multumesc din toata inima!

#78
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Un review interesant al firmware-ului ce vine implicit.

https://ctrl.blog/entry/review-asuswrt

#79
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
slab review, acopera putine sectiuni, iar pe alocuri exagereaza
nu spune nimic despre partea de securitate, moduri de operare sau sa detalieze functiile pt USB

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdiZy, on 10 mai 2017 - 12:14, said:

Un review interesant al firmware-ului ce vine implicit.

https://ctrl.blog/entry/review-asuswrt

Un review sumar.
Din pacate am avut acest device si nu m-a incantat la performanta pe partea wireless.
La mine acasa multe routere pica testul.
Dintre routere care intradevar au putere sunt:
Tenda AC15
Zyxel Armor Z2
si ditamai routerul cat un laptop Negear X8.

Daca vreti performanta luati-va un router cu antene active.

#81
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mi se pare deplasat sa compari cu routere cu pret dublu (Netgear X8) sau cu routere care depasesc limitele EIRP impuse de ETSI (Tenda).
Despre Zyxel nu stiu nimic.

Edited by gumball3000, 15 May 2017 - 16:24.


#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgumball3000, on 15 mai 2017 - 16:21, said:

Mi se pare deplasat sa compari cu routere cu pret dublu (Netgear X8) sau cu routere care depasesc limitele EIRP impuse de ETSI (Tenda).
Despre Zyxel nu stiu nimic.

Nu e deplasat , este realitatea.
Cat dai atata face.
In fond lumea routerelor mai nou se bazeaza pe banda totala deservita simultan.

Nu e de ajuns sa ai 3 calculatoare care se pot conecta la 768mbps la un router de 1300mbps.
E necesar cel putin 2304mbps banda deservita
Multe teste nu reflecta realitatea.

Edited by adiatric, 16 May 2017 - 09:26.


#83
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Nu stiu daca este problema de router sau de alta natura !
Internet: DIGI - abonament fiberlink 1000 (fibra optica), PPPoE
Laptop: Dell, i7, 16Gb RAM, placa gibabite, ssd
Toate cablurile de retea: CAT6

Daca leg calculatorul direct la convertorul ce transforma semnalul optic in electric am viteze de circa 650 Mbps.
Daca leg calculatorul in router (evident routerul in convertor) obtin viteze exact la jumatate !! (aprox 310-320 Mbps)

Este vre-o setare la acest router pe care trebuie sa o fac anume ?
Este routerul defect ?

Multumesc

#84
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 08.08.2002
Verifica si cu alt cablu, reset FW, daca problema a aparut dupa un upgrade de FW încearcă sa revii la versiunea anterioara.

#85
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View PostMD, on 24 septembrie 2017 - 12:40, said:

Verifica si cu alt cablu, reset FW, daca problema a aparut dupa un upgrade de FW încearcă sa revii la versiunea anterioara.
Am parcurs toate verificarile posibile.
Ultima a dus si la rezolvarea problemei: am instalat versiunea anterioara a firmware-ului !
Gata, acum nu mai "taie" totul la 300 MB (am 900-920 !)
Este ciudat cum o actualizare de firmware  duce la rezultate mai slabe; nu ma asteptam de la ASUS la asa ceva...

Multumesc

Edited by nica.mihai, 24 September 2017 - 18:41.


#86
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Dar macar te-ai uitat ce rezolva ultimul firmware? Nu, pt ca te intereseaza doar viteza.

#87
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 08.08.2002
Oare de ce folosesti FW original si nu incerci Merlin sau HGG ?

Edited by MD, 25 September 2017 - 22:34.


#88
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View PostMD, on 25 septembrie 2017 - 22:33, said:

Oare de ce folosesti FW original si nu incerci Merlin sau HGG ?
Din pacate nu sunt tocmai priceput in retelistica.
Sunt avantaje semnificative ?
As incerca dar... Merlin sau HGG cum, de unde, etc...
Ma ajuti ? (evental in privat)

Edited by nica.mihai, 26 September 2017 - 11:00.


#89
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am routerul asta de ceva vreme si sunt multumit de el dar, ma mananca sa-l schimb.
Unde as putea sa-l vand si cat sa cer pe el?
Este perfect din toate punctele de vedere, cu ambalaje originale, cabluri, tot ce trebuie, ultimul firmware la zi.

#90
dani11111

dani11111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2009
Imi poate face si mie cineva un tutorial sumar despre cum pot cere linkul pentru descarcarea HGG?
Daca sunt multumit de acoperirea wireless cu FW-ul original, dar nemultumit de viteza (max 300 mbps), merita sa schimb FW-ul?
Confirm limitarea de viteza pe wired in cazul ultimului FW 3004_380_7743 la 300 mbps. Am cerut o explicatie de la serviciul suport Asus si mi-au comunicat ca routerul meu e defect, sa solicit inlocuirea lui, dar vad ca nu sunt singurul care constata acest lucru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate