Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

De ce ungurii pot merge in SUA fara viza?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Oricum nu te ajuta foarte mult acel VWP, platesti mai putin...

#20
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 _-AppleS-_, on 13 septembrie 2014 - 23:26, said:

Pentru ca ungurii sunt destepti, daia. Ar trebui sa le donam Transilvania in semn de respect.Posted Image

Eu le-as dona penisul lui Terente Posted Image.

On topic: pentru ca politicienii lor, spre deosebire de basescu traian, boc, ponta si altii care-au condus tara n-au stat pres in fata lor. De aia.

Edited by n-amname, 13 September 2014 - 23:39.


#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru ca rata de respingere a vizei pentru unguri este mai mica decat pentru romani. Romanii vor putea intra fara viza in State atunci cand rata de respingere va fi sub un anumit procent. A zis ambasadorul cat dar nu mai tin minte, parca 3% din cereri.Nu e vorba ca sunt ei mai smecheri ci doar ca din totalul cererilor,sunt respinse mai putine.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 zedicus, on 13 septembrie 2014 - 22:59, said:

Ma enerveaza chestia asta. Cu ce-s ei mai speciali? Si mai ales de ce pot? I-a facut presedintele Ungariei o m.uie la Obama?
Asta e inca un motiv pentru care romanii sa ii urasca si sa fie enervati pe unguri
Uite d'aia, ca sa crape fierea in altii mai prosti.
Hint : invata ungureste si fa-ti legitimatie de ungur, si ai viza by default, daca in calitate de romanas, esti prea rupt in cur ca sa ii poti convinge pe cei de la ambasada ca meriti o viza pt US.

Ps, chiar mi-a dat o mica satisfactie cand am citit topicul asta. Adica sa moara capra vecinului! Ungurii sunt printre putinii care nu au nevoie de viza pt US.  
Ungurii nu sunt confundati cu tiganii nicaieri in lume.
Chiar daca sunt dezbinati prin lume , sunt uniti ca natiune, si patriotismul lor este la loc de cinste. Ungaria da mai multi bani pe ungurii din diaspora decat da orice stat din jurul ei. Cu ce s-a evidentiat romania in sprijinul romanilor din ungaria? Dar din moldova? Dar transnistria, serbia sau pe unde or mai fi? Cu ce au cinstit romanii Romania cand s-au dus pe meleaguri starine?

 JohnnyZet, on 13 septembrie 2014 - 23:03, said:

Pentru ca-s in Schengen!
Ce are scula cu prefectura? Sau schengenul cu USA? Si nemtii baga la viza pt US.

#23
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
^ Furturi, inselatorii, violuri, samd.

#24
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Freddy12, on 13 septembrie 2014 - 23:44, said:

Pentru ca rata de respingere a vizei pentru unguri este mai mica decat pentru romani. Romanii vor putea intra fara viza in State atunci cand rata de respingere va fi sub un anumit procent. A zis ambasadorul cat dar nu mai tin minte, parca 3% din cereri.Nu e vorba ca sunt ei mai smecheri ci doar ca din totalul cererilor,sunt respinse mai putine.

eu stiam de 14%

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 tfmercedez, on 13 septembrie 2014 - 23:49, said:

Ce are scula cu prefectura? Sau schengenul cu USA? Si nemtii baga la viza pt US.
Germania este in VWP.
http://www.ustraveld...awaiverinfo.asp

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
In Italia, intr-un targ de produse de carmangerie, am cumparat ceva. M-a ginit ca sunt turist. I-am zis ca-s ungur. Mi-a zambit, si mi-a zis ca ungurii fac salamuri faine.  Mi-a dat si discount.

 dexterash, on 13 septembrie 2014 - 23:55, said:

O fi. Dar stiu niste nemti care au vizitat Canada, si in zona Niagara, nu au putut vizita o insula care apartinea USA din cauza cacerau "nemti" adica romani de nationalitate maghiara, emigrati in germania si aveau vizavdoar pt Canada.

#27
macknikolas

macknikolas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2014
Eu știam ca nu are treaba cu spatiul schengen(libera circulatie în int ue) ci e un acord intre ue și sua în legătură cu ridicarea vizelor reciproce. Dar în momentul de fata sunt tari din ue care au nevoie de viza(România, Bulgaria, polonia, Cehia, Cipru, Croația). Dar se fac eforturi pt ridicarea vizelor tuturor tarilor din ue.

 _-AppleS-_, on 13 septembrie 2014 - 23:26, said:

Pentru ca ungurii sunt destepti, daia. Ar trebui sa le donam Transilvania in semn de respect.Posted Image

Trebuie sa fii dus cu capu sa faci o asemenea afirmatie tinand cont ca e pământ romanesc și s-au pierdut "vieti romanesti" pt alipirea lui la patria mama.
Dacă ești așa darnic ofera ce e al tău de drept. ...chilotii.

Edited by macknikolas, 14 September 2014 - 00:15.


#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 macknikolas, on 14 septembrie 2014 - 00:13, said:

Trebuie sa fii dus cu capu sa faci o asemenea afirmatie tinand cont ca e pământ romanesc și s-au pierdut "vieti romanesti" pt alipirea lui la patria mama.
Dacă ești așa darnic ofera ce e al tău de drept. ...chilotii.
Hopa...Dar nu te vexa asa. Eram sarcastic . Daca toti pe topicul asta lauda Ungaria , si zic ca la noi e naspa , ca puterea ne fura , ca nu stiu ce , e logic sa ne donam ungurilor nu? daca noi nu suntem in stare...

#29
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

 _-AppleS-_, on 13 septembrie 2014 - 23:26, said:

... Ar trebui sa le donam Transilvania ...
Replica dura. Tu le ceri sa doneze locomotiva tarii.Posted Image
Sa vezi atunci saracie. Africa....

 macknikolas, on 14 septembrie 2014 - 00:13, said:

Eu știam ca nu are treaba cu spatiul schengen(libera circulatie în int ue) ci e un acord intre ue și sua în legătură cu ridicarea vizelor reciproce. Dar în momentul de fata sunt tari din ue care au nevoie de viza(România, Bulgaria, polonia, Cehia, Cipru, Croația). Dar se fac eforturi pt ridicarea vizelor tuturor tarilor din ue.



Trebuie sa fii dus cu capu sa faci o asemenea afirmatie tinand cont ca e pământ romanesc și s-au pierdut "vieti romanesti" pt alipirea lui la patria mama.
Dacă ești așa darnic ofera ce e al tău de drept. ...chilotii.

Atata ca ,, patria mama'' este condusa de tigani si oameni care isi vand familia  si viitorul pentru o galeata de plastic.Posted Image

#30
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 macknikolas, on 14 septembrie 2014 - 00:13, said:

Eu știam ca nu are treaba cu spatiul schengen(libera circulatie în int ue) ci e un acord intre ue și sua în legătură cu ridicarea vizelor reciproce.
Nu stiam ca Australia, Brunei, Chile, Japonia, Singapore, Coreea de Sud si altele sunt in Europa (sa nu mai zic de uniune).

 macknikolas, on 14 septembrie 2014 - 00:13, said:

Dar în momentul de fata sunt tari din ue care au nevoie de viza(România, Bulgaria, polonia, Cehia, Cipru, Croația). Dar se fac eforturi pt ridicarea vizelor tuturor tarilor din ue.
Cehia face parte din VWP.

#31
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 zedicus, on 13 septembrie 2014 - 23:20, said:

bun, si ce au facut ungurii, concret? Ce au facut sa merite dreptul asta?
Au fost un mic imperiu,au ramas in istorie,ca Austro_Ungaria,ceva respect pentru asta!
Majoritatea catolici si pe langa asta , fac lucrurile altfel decat noi,mai bine .

#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 tfmercedez, on 13 septembrie 2014 - 23:58, said:

O fi. Dar stiu niste nemti care au vizitat Canada, si in zona Niagara, nu au putut vizita o insula care apartinea USA din cauza cacerau "nemti" adica romani de nationalitate maghiara, emigrati in germania si aveau vizavdoar pt Canada.

e mult mai misto niagra de pe partea canadiana. mai nasol era sa fie invers

 zedicus, on 13 septembrie 2014 - 22:59, said:

Ma enerveaza chestia asta. Cu ce-s ei mai speciali? Si mai ales de ce pot? I-a facut presedintele Ungariei o m.uie la Obama?
Asta e inca un motiv pentru care romanii sa ii urasca si sa fie enervati pe unguri

tu de vrei sa mergi in state?

e scump si avionul. ce vrei sa gasesti in state si nu gasesti in europa?

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 zedicus, on 13 septembrie 2014 - 22:59, said:

Si mai ales de ce pot?
Pentru ca au indeplinit criteriile pentru admiterea in Visa Waiver Program

 Purpura, on 13 septembrie 2014 - 23:05, said:

Din acelasi motiv pentru care pot lucra liber in UE. Sunt mai smecheri.
Nu are de-a face cu asta, si romanii pot lucra liber in UE.
E vorba de ce i-am spus si colegului...

 tfmercedez, on 13 septembrie 2014 - 23:58, said:

Dar stiu niste nemti care au vizitat Canada, si in zona Niagara, nu au putut vizita o insula care apartinea USA din cauza cacerau "nemti" adica romani de nationalitate maghiara, emigrati in germania si aveau viza doar pt Canada.
Aveau sau nu cetatenia germana? Inclin sa cred ca nu, cetatenii germani nu au nevoie de viza pentru Canada.
Daca voiau sa intre si pe teritoriul american trebuiau sa aplice in prealabil pe situl ESTA sau sa aiba viza.
Ma mir ca nu stiau atata lucru...

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003

 zedicus, on 13 septembrie 2014 - 22:59, said:

Ma enerveaza chestia asta. Cu ce-s ei mai speciali? Si mai ales de ce pot? I-a facut presedintele Ungariei o m.uie la Obama?
Asta e inca un motiv pentru care romanii sa ii urasca si sa fie enervati pe unguri

Esti din Timisoara si nu ai reusit sa traversezi strada la unguri in curte sa vezi cu ce-s mai speciali? In puii mei, se observa imediat cum treci granita.

#35
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Karhu, on 14 septembrie 2014 - 08:23, said:

Aveau sau nu cetatenia germana? Inclin sa cred ca nu, cetatenii germani nu au nevoie de viza pentru Canada.
Daca voiau sa intre si pe teritoriul american trebuiau sa aplice in prealabil pe situl ESTA sau sa aiba viza.
Ma mir ca nu stiau atata lucru...

a spus clar ca erau romani emigrati in germania, deci nu erau cetateni germani

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 bleujandarm, on 13 septembrie 2014 - 23:52, said:

eu stiam de 14%


E 3%.
Momentan romania are o rata de refuz de 10%.
Ar fi ea si mai mica, dar sunt unii refuzati care aplica iar si iar, fiecare refuz e contorizat separat, chiar daca e vorba de aceeasi persoana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate