Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum luptati cu tinnitusul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Ce imi puteti recomanda in a mai linisti tinnitusul? il am de 1 an si jumatate  si se datoreaza din cauza muzicii ascultate prea tare. Regret in ultimul hal faptul ca nu mi-am ascultat parintii care-mi ziceau ca ascult muzica mult prea tare la casti... asa as vrea sa dau timpul inapoi.... dar mna
Ce ceaiuri recomandati? medicamente? am tinnitus la ambele urechi, la urechea dreapta s-a accentuat acum 1 saptamana, tiuitul a devenit mai zgomotos. Voi aveti tinnitus? daca da, cum l-ati contactat si in ce stadiu ii ?

-evon.

Edited by virginu92, 13 September 2014 - 20:49.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Sorry kid, cica nu exista medicamente pentru asta.
http://en.wikipedia....tus#Medications

#3
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
E sigur de la urechi? Nu cumva e vreun pitic cu o vuvuzea in cutia craniana si "sustine" cu ajutorul ei cand o "echipa", cand alta?

#4
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

 Obivankenobi, on 13 septembrie 2014 - 21:35, said:

E sigur de la urechi? Nu cumva e vreun pitic cu o vuvuzea in cutia craniana si "sustine" cu ajutorul ei cand o "echipa", cand alta?
Daca ai sti cum e nu cred ca ai mai rade.Dar nu te intrista pentru ca tocmai ai castigat premiul pentru cel mai prost post pe SP.

On,
Din propria experienta iti spun ce-am facut eu,tot din cauza castilor am rupt orice legatura cu ele in schimb de cand a inceput problema mai exact acum 3 ani am inceput sa ascult muzica foarte des in schimb la boxe dar la un volum mic,doar ca sa maschez acele fluieraturi,am inceput sa devin mult mai calm pentru ca si din cauza stresului poate aparea,si ce-i mai important este sa nu lasi ceara sa se depuna spalaturi cat mai dese;tot ce pot sa spun este ca s-au redus "sunetele" de un an de zile semnificativ.De atunci n-am mai pus mana pe casti nici in gluma.

Edited by username1234, 13 September 2014 - 21:44.


#5
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 easy90rider, on 13 septembrie 2014 - 21:31, said:

Sorry kid, cica nu exista medicamente pentru asta.
http://en.wikipedia....tus#Medications
Da stiu , dar sa amelioreze tinnitusul, la asta ma refeream.

 username1234, on 13 septembrie 2014 - 21:44, said:

Daca ai sti cum e nu cred ca ai mai rade.Dar nu te intrista pentru ca tocmai ai castigat premiul pentru cel mai prost post pe SP.

On,
Din propria experienta iti spun ce-am facut eu,tot din cauza castilor am rupt orice legatura cu ele in schimb de cand a inceput problema mai exact acum 3 ani am inceput sa ascult muzica foarte des in schimb la boxe dar la un volum mic,doar ca sa maschez acele fluieraturi,am inceput sa devin mult mai calm pentru ca si din cauza stresului poate aparea,si ce-i mai important este sa nu lasi ceara sa se depuna spalaturi cat mai dese;tot ce pot sa spun este ca s-au redus "sunetele" de un an de zile semnificativ.De atunci n-am mai pus mana pe casti nici in gluma.
Si eu ascult muzica pe fundal la volum mic+ adorm cu televizorul deschis.
Imi este teama foarte mult de acea zi cand o sa vina si tinnitus o sa se accentueze in ultimul hal.

#6
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012

 virginu92, on 13 septembrie 2014 - 21:48, said:

Da stiu , dar sa amelioreze tinnitusul, la asta ma refeream.


Si eu ascult muzica pe fundal la volum mic+ adorm cu televizorul deschis.
Imi este teama foarte mult de acea zi cand o sa vina si tinnitus o sa se accentueze in ultimul hal.
Incearca sa ramai calm,sa nu te panichezi pentru ca o sa dai in depresie,nu sunt medicamente pentru asa ceva in schimb ce-am citit si eu cand am inceput sa am problema vad ca a dat roade.
La mine nu se accentueaza ci se raresc acele sunete.Sper sa fie si la tine la fel.

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
În cel mai rău caz vei recurge la aparate pentru tinnitus. Seamănă cu cele auditive dar au alt rol.

Foarte importantă vascularizația urechii și somnul suficient cuplat cu complexele B de vitamine și acizii omega.

Găsește o metodă de coping anti-stres, ceva care te relaxează.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cumva sînt acufene ?

#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 crisstonne, on 13 septembrie 2014 - 22:05, said:

Nu cumva sînt acufene ?
Da nu cumva e vreo voce interioară? Sau ceva mesaj radio de la civilizații extraterestre de pe Alfa Centauri? Sau șarpele Kundalini? Sau Iisus care tot zice „iiiiiiii” ca la horă?

Edited by LeopardSurd, 13 September 2014 - 22:09.


#10
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Deşi nu am studiat foarte mult problema, din câte am citit pe internet, odată instalat ţiuitul în urechi (tinitus, acufene), e cam greu de eradicat.
La mine s-a instalat brusc (nu ştiu dacă are legătură, dar cu vreo 4 luni înainte suferisem o fractură de col humeral care s-a lăsat cu operaţie şi cu nişte fiare plantate în umăr), destul de deranjant, cu câteva zile înaintea unei infecţii la ureche. Deşi, după tratarea infecţiei, s-a ameliorat, n-a dispărut cu totul. Evident am fost la doctor, care mi-a dat un tratement cu stugeron 25 mg înainte de culcare, timp de 6 luni. Am făcut şi o evaluare auditivă, iar doctorul mi-a spus că motivul pentru tinitus ar fi pierderea acuităiţii pe frecvenţele medii (nu foarte mare pierderea din câte am văzut în diagramă).
Între timp m-am lăsat de fumat, n-am mai băut cafea şi am lăsat-o mai moale cu alcoolul (beau doar o dată pe săptămână). După vreo 2 luni mi-am făcut analizele la sânge şi mi-au ieşit colesterolul şi trigliceridele mari. Deşi mi s-a recomandat să mă duc la doctor, am refuzat, dar m-am apucat să alerg şi am renunţat la zahăr şi prostii din astea (am păstrat totuşi obiceiul de a bea alcool o dată pe săptămână)
În prezent, după aproximativ 6 luni de la apariţie, n-am observat nicio cauzalitate între nivelul de disconfort şi vreun element exterior. Nu am observat nicio legătură cu zgomotul, vremea, alimentaţia, starea de spirit, etc. penis mea... Cu toate astea, perioada în care zgomotul din urechi e cu adevărat deranjant s-a diminuat semnificativ. Practic, în momentul de faţă mă aştept pur şi simplu ca tinitusul să dispară de bunăvoie şi nesilit de nimeni într-o bună zi...

Ce-i drept, între timp am mai încercat şi soluţii naturiste ca lăptişorul de matcă şi, mai recent, sucul de ridiche neagră (băute dimineaţa pe stomacul gol).

În concluzie, e foarte greu să găseşti cauza ţiuitului în urechi, dar, ca să fii împăcat cu tine însuţi, încearcă să renunţi la obiceiurile nocive: fumat, cafea, alcool. După ce renunţi la astea, poţi să spui liniştit: da, frate, am avut ghinion la viaţa mea Posted Image

Sănătate!

Edited by afh, 13 September 2014 - 22:49.


#11
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Tinnitusul cauzat de fisurarea timpanelor poate fi ameliorat prin operatie? daca bag in ureche casti drop sau dop de ureche, simt o presiune uriasa si ma dor timpanele.

#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 virginu92, on 13 septembrie 2014 - 22:54, said:

Tinnitusul cauzat de fisurarea timpanelor poate fi ameliorat prin operatie? daca bag in ureche casti drop sau dop de ureche, simt o presiune uriasa si ma dor timpanele.
Mergi la ORL-ist să-ți zică astea. Din câte știu, se fac operații pe timpan cât și pe oasele mici ale urechii medii. Dacă problema e acolo, se poate rezolva. Dacă problema e la urechea internă unde e melcul senzorial, nu prea mai ai ce face.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,545
  • Înscris: 16.03.2004
Concret, tinitusul datorat ascultării muzicii la căști, la nivele pe care urechea se pare că nu le [mai] suportă, poate dispărea după un timp?

#14
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
4 ani si inca am tinitusul :(

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,545
  • Înscris: 16.03.2004

 virginu92, on 15 februarie 2018 - 12:02, said:

4 ani si inca am tinitusul Posted Image
Acum poți asculta muzică, la un nivel decent, adică nici tare dar nici în surdină?
La mine nu doar tinitus-ul e problema ci și sensibilitatea la sunete, pe care am dobândit-o odată cu tinitus-ul bilateral.

 afh, on 13 septembrie 2014 - 22:43, said:

În concluzie, e foarte greu să găseşti cauza ţiuitului în urechi

Adevărat ce spui, dar cauza cea mai frecventă este trauma fonică. Muzica ascultată prea tare, la căști de obicei sau la concerte în boxe.

 username1234, on 13 septembrie 2014 - 21:44, said:

De atunci n-am mai pus mana pe casti nici in gluma.
Înțeleaptă decizie!

Edited by dark, 15 February 2018 - 23:53.


#16
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Da pot asculta muzica la casti, si ascult foarte des. Nu sa accentuat dar nici nu vreau, ascult la un volum rezonabil. Nu am sensibilitate la zgomot, doar sa nu fie prea zgomotos,atunci simt cum ma zgarie pe timpan.

Edited by virginu92, 16 February 2018 - 03:25.


#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,545
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am sensibilitate la orice zgomot, nu ies afară din casă decât cu dopuri antifonate care reduc cu 20db. Altfel nu pot, mor de durere. La zgomote obișnuite mi se declansează țiuitul la ambele urechi.
De ascultat muzică nici nu poate fi vorba!
În afară de pastile, ai luat și altceva?

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 16 februarie 2018 - 13:55, said:

Eu am sensibilitate la orice zgomot, nu ies afară din casă decât cu dopuri antifonate care reduc cu 20db. Altfel nu pot, mor de durere. La zgomote obișnuite mi se declansează țiuitul la ambele urechi.
De ascultat muzică nici nu poate fi vorba!
În afară de pastile, ai luat și altceva?
asta inseamna ca nu poti nici macar sa tragi cu arma in poligon?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate