Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Teapa OttoBroker la asigurarea locuintei - online

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013
Doar ce am luat o teapa "online" de la OttoBroker la asigurarea facultativa pentru locuinte.

Voi detalia metoda de escrocare si inselaciune aici ca sa nu isi ia si altii aceeasi teapa.
Pentru cei care ca si mine tot nu se invata minte si persista in a-si face treburile "pe net".

-Am cautat pe net cele mai bune oferte pentru asigurarea facultativa a locuintei, dupa ce am cumparata deja PAD-ul, fiindca mi se parea f. scumpa de la acelasi asigurator (nu spun care). Asa am ajuns la OttoBroker, care arata niste preturi convenabile - aparent - la unii asiguratori. Mai cumparasem de la ei cu ceva ani in urma, dar atunci am luat PAD care avea pret fix, asa ca am zis, deh am mai luat de aici, or fi mai vechi, au negociate preturi mai competitive ca or fi mai vechi.
-Am parcurs formularul si am completat toate datele necesare unui calcul, se poate vedea in formular ca intreaba absolut tot de la inceput. La pasul urmator, apare pretul de 50 EUR pentru apartamentul in cauza. Apasat comanda, apasat plata, si facut plata din card in lei, nimic deosebit pina aici.
-Nu trece mult si suna de la OttoBroker (de undeva de la Carrefour Militari) o anume Daniela Duta, care imi cere CNP "ca sa putem calcula cit va costa polita" !?!
Pai ce sa mai calculam, ca deja s-a calculat, am bagat toate datele, am ales firma, a iesit proforma, am si platit? Si ce are a face CNP cu calculat asigurarea locuintei, ca nu e asigurare de viata???
"Sigur sigur zice d-na, nu am capturat CNP ca nu e voie sint date personale, ne dati acum sa va putem trimite polita." Dau CNP, si suna iarasi d-na si zice, stiti am calculat, si de fapt pt dvs. polita costa 65 EUR (in loc de 50 cum s-a facturat si platit) si tb sa platiti in plus. Ca de fapt la firma (nu spun care) pe care ati ales-o dvs. atita costa, iar la noi in site preturile nu sint actualizate.
-Am cerut in scris solicitarea si bineinteles ca nu am primit nimic. Nu pot face o plingere penala pentru inselaciune, ca nu am probe ca mi s-a cerut alta suma, deoarece totul este telefonic si nimic scris. Nu stiu daca as fi inregistrat convorbirea daca ajuta mare lucru, (si de unde sa stii cind tb sa inregistrezi si ce...)
-Asa ca atentie ca pe la noi preturile afisate online sint doar orientative, factura proforma este informativa, iar plata cu cardul este inutila, ca preturile chipurile nu ar fi actualizate.
Am mai cumparat si asigurari si alte servicii online, dar in ultima vreme lucrurile lasa de dorit, degeaba avem procesatori de plati foarte competenti, online-ul nu o sa ajunga prea departe fiindca in spatele lui se ascund tot niste tepari romani, care au facut upgrade de la teapa offline la internet. Concluzia mea: OttoBroker sint niste escroci.
-Daca mai are cineva experiente similare sa ne spuna...

#2
Dhaqso

Dhaqso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.01.2014
Mi se pare f. dubios daca nu specifica pe site aceste "mici detalii". Normal era sa poti sa iti calculezi direct pe site cat este de platit. Ce or sa faca acum? Daca te-ai razgandit si nu vrei sa platesti in plus, iti dau aia 50 de euroi inapoi?

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E clasica treaba, mai ales pentru excursii. Sa vedeti, ca pretul nu e chiar asa, etc. De obicei nu iau banii, pur si simplu.

#4
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013

View PostDhaqso, on 13 septembrie 2014 - 14:45, said:

Mi se pare f. dubios daca nu specifica pe site aceste "mici detalii". Normal era sa poti sa iti calculezi direct pe site cat este de platit. Ce or sa faca acum? Daca te-ai razgandit si nu vrei sa platesti in plus, iti dau aia 50 de euroi inapoi?

Pai am calculat pe site direct cite e de platit, a aparut si o pagina numita proforma la unul din pasi. "Micile detalii" le afli doar la telefon :(
Am sunat la banca sa vad daca pot sa opresc plata. Cei de la banca au zis ca pot sa fac o cerere, dar am vreun document in care sa arat ca pretul solicitat e diferit de pretul facturat? Pai de unde sa am? N-am, ca totul e prin telefon...
La calatorie nu am patit, desi cumpar tot online in fiecare an, insa ce e drept pe alea nu le-am de la vreu broker ci doar direct, de la firmele de asigurari care vind si online ( nu spun care... :) )

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Acelei doamne trebuia sa-i zici ca vei purta o discutie si cu ANPC sa te lamuresti cu genul asta de pratici in care platesti un bun iar apoi nu-l mai primesti.
In cel mai rau caz iti vira banii inapoi.

#6
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013

View PostSfPetru, on 13 septembrie 2014 - 15:08, said:

Acelei doamne trebuia sa-i zici ca vei purta o discutie si cu ANPC sa te lamuresti cu genul asta de pratici in care platesti un bun iar apoi nu-l mai primesti.
In cel mai rau caz iti vira banii inapoi.

Primul lucru pe care il cere anpc sint "Documente probatorii" (vezi formularul online). (Am avut de-a face si cu ei, acum vreo doi ani. A fost o pierdere de vreme - apropos, termenul de solutionare este de 30 zile minim, desi au scris dupa 45 de zile cu scuze pentru intirziere. O alta poveste care merita si ea postul ei...)
Din pacate, teapa se desfasoara prin telefon, OttoBroker nu a raspuns la mailurile in care am cerut sa imi transmita solicitarea in scris. Au continuat sa ma sune, dar nu am mai raspuns. De asta am si intrat aici, e singurul mod de a avertiza si pe altii de aceasta teapa, destul de primitiva dealtfel pentru epoca online.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Ai dovada platii unei sume catre ei, ca doar ai trimis banii cu banca.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu am renuntat sa mai bag undeva telefonul "normal", initial ma gindeam ca oh, poate ma suna banca sau agentia de turism sau curierul sau mai stiu eu cine pentru ceva important - rahat, numai oferte inutile si alte timpenii. Acum da, bag un telefon, da, e al meu, dar e voicemail non-stop. Mult mai greu sa convinga un robot sa le dea niste bani in plus si nu pot sa ma deranjeze sau sa ma enerveze. Si daca vor ceva trebuie sa se gindeasca de doua ori ca ramine inregistrat (desi de obicei renunta si scriu email - unde de asemenea trebuie sa se gindeasca mult mai bine ce vrajeli baga).

#9
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Ba da , ai ce rezolva cu ANPC .
Stiu ca recent a fost o problema de genul cu cei la la pcgarage sau alt magazin online
si au afisat un pret "gresit" dupa care au fost obligati sa onoreze comenzile :)

#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Poate de aia e mai bine cind il ai pe respectiva/ul in fata cind iti calculeaza cit ai de plata.Si daca nu iti convine zici :pas.

#11
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Avea dreptate un jidan care zicea ca in viata e bine sa ai bucatarul, frizerul , bancherul, medicul, la care acum adaug eu si asiguratorul tau ;
Daca ai relatii cu "firme" care se respecta de fiecare data vor avea pretul corect sa nu te piarda de client si nu mai este cazul sa cauti din usa in usa pretul convenabil, ca vedem cu toti ca se poate pierde bani si timp!

#12
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013

View Postfocuscsv, on 13 septembrie 2014 - 19:49, said:

Avea dreptate un jidan care zicea ca in viata e bine sa ai bucatarul, frizerul , bancherul, medicul, la care acum adaug eu si asiguratorul tau ;
Daca ai relatii cu "firme" care se respecta de fiecare data vor avea pretul corect sa nu te piarda de client si nu mai este cazul sa cauti din usa in usa pretul convenabil, ca vedem cu toti ca se poate pierde bani si timp!

Asa ar trebui, am incercat si asta, dar la partea cu "de fiecare data vor avea pretul corect" nu prea a iesit asa; preturile cresc subit si iar tb sa cauti.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postfocuscsv, on 13 septembrie 2014 - 19:49, said:

Avea dreptate un jidan care zicea ca in viata e bine sa ai bucatarul, frizerul , bancherul, medicul, la care acum adaug eu si asiguratorul tau ;
Daca ai relatii cu "firme" care se respecta de fiecare data vor avea pretul corect sa nu te piarda de client si nu mai este cazul sa cauti din usa in usa pretul convenabil, ca vedem cu toti ca se poate pierde bani si timp!

Asta era valabil acum 100-200+ ani cind nu aveai posibilitatea sa te documentezi usor, sa compari si sa alegi. Si cind aia intr-adevar faceau pentru tine. Acum nu fac decit sa-ti bage datele intr-un program si sa incerce sa te imbirlige cit mai mult.
Nici macar argumentul cu timpul nu merge, in nici un caz nu faci un contract mai repede mergind fizic pina nu stiu unde, cautind loc de parcare, luind oferta (eventual de la mai multi, eventual oricum trebuie sa cauti pe net altfel habar n-ai daca nu iei chiar o teapa imensa), etc. Comparat cu click-click-click pe care il poti face oricind n-ai chef de altceva. De diferenta de bani nu mai vorbim.

#14
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013
Cum a continuat povestea?
Pai, banca nu m-a ajutat, desi banii erau in cont, i-a lasat sa treaca la comerciant, pe motiv ca eu am dat datele cardului si e problema mea.
Otto Broker a trimis asigurarea, dar curierul s-a intors cu ea ca nu era nimeni acasa. Asa ca am tot scris la Otto Broker sa imi returneze banii.
Am pus mai multa lume in Cc, si totusi cineva a raspuns si mi-a returnat suma pe card. Deci am recuperat suma integral.

Apoi am mers pe site la firma de asigurari (iar nu spun care, nici nu e relevant) si mi-am cumparat singur asigurarea pt locuinta. Tot online, si tot cu cardul, ca deh, am si eu ambitiile mele...

De atunci a trecut o luna de zile, si acum deodata, surpriza!
Otto Broker revine cu o scrisorica in care isi cere scuze si multumeste pentru sesizarea facuta de mine mai demult, "pentru ca acest caz al dumneavoastra m-a ajutat sa identific o problema pe care o aveam in flux si in procedura."
Ca reparatie morala, se mai propune sa imi emita si polita respectiva pe cheltuiala firmei. Bine acum am luat polita deja, dar e un raspuns la nivel de alte firme din alte tari...
Ce spun colegii de forum?

#15
lascosascomoson

lascosascomoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2013
In cele din urma incidentul a fost rezolvat, si nu a mai fost teapa, sau mai bine zis mi-au scos teapa dupa ce mi-a intrat putin Posted Image
Incepusem sa povestesc anul trecut dar acum ca sa inchid povestea, Otto broker mi-a restituit suma, apoi am primit un mail care zice asa:
"Dintr-o eroare de tarifare legata de serviciile IT, tariful afisat de site-ul nostru Otto Broker a fost diferit fata de tariful corect practicat de asigurator( mai mare). Desi procedurile noastre interne specifica clar ca in astfel de cazuri noi, Otto Broker ne asumam eventualele erori si diferente , am inteles ca in cazul dumneavoastra acest lucru nu s-a intamplat, fapt ce a condus la anularea comenzii si returnarea sumei deja platita de dumnevoastra in contul nostru.
Pe aceasta cale, doresc intai de toate sa imi cer scuze in numele colegilor mei si al companiei pentru acesta intamplare. Doresc sa va asigur ca a fost un caz punctual si mi-as dori sa va putem demonstra si pe viitor ca Otto Broker poate fi un partener de incredere pentru dumneavoastra.
In al doilea rand, permite-ti-mi sa va ofer polita de asigurare de locuinta comandata de dvs , gratuit sau daca a-ti incheiat-o deja, pe urmatoarea care va expira."
Dupa citeva luni am acceptat propunerea.
De data asta a fost cu happy-ending, dar nu mereu se termina asa...

Edited by lascosascomoson, 10 February 2015 - 13:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate