Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Oferte, info, discuții etc. despre tehnologia V.D.S.L. la Telekom România.

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#127
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
VDSL a fost ceva rar, un avantaj ar fi ca ele merg si pe ADSL, deci cam in majoritatea zonelor rurale.

#128
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
De te-aude KyKyKyKy…

#129
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pe el si pe Zvartoshu ce i-am stiut de Vedeselisti. Ambii la struto-camilele de casoblocuri evreiesti.

#130
Craig1393

Craig1393

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2017
Salutare. In localitatea unde stau parintii mei cei de la Telekom au introdus VDSL. Cum pot face trecerea de la ADSL la VDSL si in ce consta mai exact? Multumesc

#131
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

 Craig1393, on 25 decembrie 2017 - 13:21, said:

Salutare. In localitatea unde stau parintii mei cei de la Telekom au introdus VDSL. Cum pot face trecerea de la ADSL la VDSL si in ce consta mai exact? Multumesc

Salut Craig1393,

Depinde care este distanta pe fir fata de zona unde au ei amplasat DSLAMul sau "Centrala". in general, daca ai o distanta mai mare de 1,5 km atenuarea va fi atat de mare incat nu vei putea obtine sincronizarea pe VDSL. Trecerea la VDSL se realizeaza prin simpla mutare a liniei tale dintr-un DSLAM care suporta ADSL intr-unul care suporta VDSL. Acesta din urma poate fi in acelasi loc cu cel ADSL sau intr-o locatie mai apropiata de tine. Desi putin probabil, daca nu ai un gateway care sa suporte VDSL, cei de la Telekom iti vor oferi unul, schimbandu-l pe cel vechi. Suna la ei ca sa ceri o oferta si sa verifici disponibilitatea la dresa ta.

Care este, in acest moment, viteza pe o ai (download si upload) prin ADSL?

De asemenea, din curiozitate proprie, poti sa ne spui despre ce localitate vorbesti si cand au introdus VDSL?

Sarbatori Fericite!

#132
Craig1393

Craig1393

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2017

 rralex89, on 25 decembrie 2017 - 13:38, said:

Salut Craig1393,

Depinde care este distanta pe fir fata de zona unde au ei amplasat DSLAMul sau "Centrala". in general, daca ai o distanta mai mare de 1,5 km atenuarea va fi atat de mare incat nu vei putea obtine sincronizarea pe VDSL. Trecerea la VDSL se realizeaza prin simpla mutare a liniei tale dintr-un DSLAM care suporta ADSL intr-unul care suporta VDSL. Acesta din urma poate fi in acelasi loc cu cel ADSL sau intr-o locatie mai apropiata de tine. Desi putin probabil, daca nu ai un gateway care sa suporte VDSL, cei de la Telekom iti vor oferi unul, schimbandu-l pe cel vechi. Suna la ei ca sa ceri o oferta si sa verifici disponibilitatea la dresa ta.

Care este, in acest moment, viteza pe o ai (download si upload) prin ADSL?

De asemenea, din curiozitate proprie, poti sa ne spui despre ce localitate vorbesti si cand au introdus VDSL?

Sarbatori Fericite!
Salut rralex,

Am router HG658 care suporta VDSL. Viteza pe care o am acum este 10 Mbps dwn si 0,8 Mbps upload (Internet L ADSL 12 Mbps in contract).
In router imi apare la status ADSL2 la connection type. Pe site-ul Telekom scrie ca viteza pe care o suporta linia ar fi de 20 Mbps. Ma intereseaza mai mult pentru IPTV decat pentru viteza in sine. Localitatea este Rastoaca, VN.Am sunat saptamana trecuta la Telekom, urma sa ma sune ei inapoi sa primesc oferta dar nu m-au sunat.

Multumesc,

Sarbatori fericite

Edited by Craig1393, 25 December 2017 - 16:07.


#133
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
VDSL e de la minim 30 Mbps. Pe ADSL nu se dă IPTV. Se mai dă, dar doar în anumite cazuri.
Viteza o poți vedea în modem, acolo sub ADSL2+, unde scrie downstream.

#134
Craig1393

Craig1393

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2017

 KyKyKyKy, on 25 decembrie 2017 - 18:40, said:

VDSL e de la minim 30 Mbps. Pe ADSL nu se dă IPTV. Se mai dă, dar doar în anumite cazuri.
Viteza o poți vedea în modem, acolo sub ADSL2+, unde scrie downstream.
Stadard linie ADSL2+
Viteză descărcare (kbit/s) 12284
Viteză încărcare (kbit/s) 1022

Am sunat saptamana trecuta la Telekom si mi-au zis ca e disponibila tehnologia VDSL la adresa la care se afla parintii mei. Viteza maxima pe care o suporta linia este de 26 Mbps in VDSL.
Distanta fata de DSLAM este de aprox 300-400m (daca "centrala" inca se afla acolo unde stiam eu ca e cea ADSL). Majoritatea vecinilor de pe strada au viteze maxime de 30Mbps asa cum apare pe site.
Am sunat la Comercial sa aflu daca e fezabila tranzitia la VDSL si la IPTV (acum au satelit ) si au zis ca vor evalua situatia si vor reveni cu un raspuns in cursul saptamanii (lucru care nu s-a intamplat).

#135
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă se poate VDSL, înseamnă că se va putea și IPTV. Ideea e că Telekom suportă maxim 22 Mbps pe ADSL. Am mai văzut zone cu viteze de sub 30 Mbps pe VDSL.
Caută-l pe @dic_star79 fiind un agent Telekom.

#136
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 Craig1393, on 25 decembrie 2017 - 13:21, said:

Salutare. In localitatea unde stau parintii mei cei de la Telekom au introdus VDSL. Cum pot face trecerea de la ADSL la VDSL si in ce consta mai exact? Multumesc
In loc sa bage fibra,ei baga cupru!!! Mama lor de panarame!!!

#137
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

 Craig1393, on 25 decembrie 2017 - 19:39, said:

Stadard linie ADSL2+
Viteză descărcare (kbit/s) 12284
Viteză încărcare (kbit/s) 1022

Am sunat saptamana trecuta la Telekom si mi-au zis ca e disponibila tehnologia VDSL la adresa la care se afla parintii mei. Viteza maxima pe care o suporta linia este de 26 Mbps in VDSL.
Distanta fata de DSLAM este de aprox 300-400m (daca "centrala" inca se afla acolo unde stiam eu ca e cea ADSL). Majoritatea vecinilor de pe strada au viteze maxime de 30Mbps asa cum apare pe site.
Am sunat la Comercial sa aflu daca e fezabila tranzitia la VDSL si la IPTV (acum au satelit ) si au zis ca vor evalua situatia si vor reveni cu un raspuns in cursul saptamanii (lucru care nu s-a intamplat).

Salut,

Cred ca ar trebui sa-i mai deranjezi daca vrei un raspuns. Poate agentul care a preluat apelul tau initial nu a lasat nota in sistem sau nu a trimis tichetul tau la departamentul care trebuie. Totusi poate sarbatorile de iarna nu au fost un avantaj pentru tine dat fiind ca probabil au mai putini oameni ca de obicei
dic_star79 de asemenea te poate ajuta si e foarte saritor Posted Image
Daca ai 3-400 m de la DSLAM esti bine. Vei avea o viteza suficient de buna si vei putea contracta si IPTV.

Din cate stiu nu sunt mari diferente in ceea ce priveste pretul intre satelit si IPTV. Dar fiind pe infrastructura terestra se supune anumitor reglementari, in special in ceea ce priveste programele "must carry", deci este posibil sa aiba grila mai buna.

Sarbatori Fericite!

 Tehnicianul1970, on 26 decembrie 2017 - 21:45, said:

In loc sa bage fibra,ei baga cupru!!! Mama lor de panarame!!!
Noroc,

Pentru localitatile unde au acum ADSL e buna si aia ca pas intermediar inainte de implementare GPON....

Eu in Slanic Prahova sper macar la un VDSL dat fiind ca acum am un ADSL minunat de 4Mbps...

Edited by rralex89, 26 December 2017 - 22:20.


#138
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 rralex89, on 26 decembrie 2017 - 22:16, said:

Salut,

Cred ca ar trebui sa-i mai deranjezi daca vrei un raspuns. Poate agentul care a preluat apelul tau initial nu a lasat nota in sistem sau nu a trimis tichetul tau la departamentul care trebuie. Totusi poate sarbatorile de iarna nu au fost un avantaj pentru tine dat fiind ca probabil au mai putini oameni ca de obicei
dic_star79 de asemenea te poate ajuta si e foarte saritor Posted Image
Daca ai 3-400 m de la DSLAM esti bine. Vei avea o viteza suficient de buna si vei putea contracta si IPTV.

Din cate stiu nu sunt mari diferente in ceea ce priveste pretul intre satelit si IPTV. Dar fiind pe infrastructura terestra se supune anumitor reglementari, in special in ceea ce priveste programele "must carry", deci este posibil sa aiba grila mai buna.

Sarbatori Fericite!


Noroc,

Pentru localitatile unde au acum ADSL e buna si aia ca pas intermediar inainte de implementare GPON....

Eu in Slanic Prahova sper macar la un VDSL dat fiind ca acum am un ADSL minunat de 4Mbps...
Nu aveti UPC? Spre Bertea si Varbilau au mers cu reteaua si este functionala. In Slanic nu am intrat sa verific,cu serviciul... am fost mai mult spre localitatile amintite!
Eu,la Gornet-Cricov PH,am mers cu toata familia (3 abonamente) spre UPC. Servicii foarte bune! 75% din sat au migrat la UPC. Sandramaua Telekom,nu mai merita atentie!
Unde au bagat 1Gb/sec... intr-un an,NU mai au capacitatea de-a oferi viteza din contract! S-au abonat multi,nu mai fac fata! Xcit,chiar el a mentionat asta pe forum in sectiunea dedicata!

Edited by Tehnicianul1970, 26 December 2017 - 22:31.


#139
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

 Tehnicianul1970, on 26 decembrie 2017 - 22:27, said:

Nu aveti UPC? Spre Bertea si Varbilau au mers cu reteaua si este functionala. In Slanic nu am intrat sa verific,cu serviciul... am fost mai mult spre localitatile amintite!
Eu,la Gornet-Cricov PH,am mers cu toata familia (3 abonamente) spre UPC. Servicii foarte bune! 75% din sat au migrat la UPC. Sandramaua Telekom,nu mai merita atentie!
Unde au bagat 1Gb/sec... intr-un an,NU mai au capacitatea de-a oferi viteza din contract! S-au abonat multi,nu mai fac fata! Xcit,chiar el a mentionat asta pe forum in sectiunea dedicata!
Salut,

In Slanic nu au ajuns. Nici in Varbilau nu apar ca fiind disponisibile serviciile lor daca cauti pe site la ei

Edited by rralex89, 29 December 2017 - 22:47.


#140
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 rralex89, on 29 decembrie 2017 - 22:46, said:

Salut,

In Slanic nu au ajuns. Nici in Varbilau nu apar ca fiind disponisibile serviciile lor daca cauti pe site la ei
In Varbilau,reteaua functioneaza.Am vazut cu ochii mei.Nici Coserele (Gornet-Cricov) nu a aparut multa vreme dupa ce reteaua a devenit operationala,pe harta lor de acoperire.Trebuie refacute multe localitati la ei pe harta de acoperire.Trebuie mai atent actualizata! Au multe localitati cu reteaua functionala.In Slanic nu au ajuns,dupa cum spui.Nici in Filipestii de Padure unde locuiesc niste veri de-ai mei.Se chinuie aia cu ADSL-ul Telekom.HOTII de la Akta (cu 75 lei pe luna numai netul),nici nu intra in discutie! Si acesti HOTI sunt prezenti in Filipesti cu TV analogic (mai mult pureci decat semnal decent) si net la pret de specula! Mai mereu pica,o retea de amatori cu echipmente din Dedeman!

Edited by Tehnicianul1970, 30 December 2017 - 09:16.


#141
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Cu Dedeman ar trebui sa te mandresti. E firma suta la suta romaneasca si se afla pe locul 10 in topul celor mai valoroase firme din Romania pe 2017 (vezi Ziarul Financiar).

#142
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

 Craig1393, on 25 decembrie 2017 - 16:05, said:


Salut rralex,

Am router HG658 care suporta VDSL. Viteza pe care o am acum este 10 Mbps dwn si 0,8 Mbps upload (Internet L ADSL 12 Mbps in contract).
In router imi apare la status ADSL2 la connection type. Pe site-ul Telekom scrie ca viteza pe care o suporta linia ar fi de 20 Mbps. Ma intereseaza mai mult pentru IPTV decat pentru viteza in sine. Localitatea este Rastoaca, VN.Am sunat saptamana trecuta la Telekom, urma sa ma sune ei inapoi sa primesc oferta dar nu m-au sunat.

Multumesc,

Sarbatori fericite

Poți sa ceri trecerea pe VDSL,  te încadrezi la net M pe VDSL.  Pentru Iptv nu poți sa optezi,  chiar dacă îți arată ca este disponibil,  este prea puțin pentru sincronizare și funcționare corectă pentru doua receptoare,  chiar și pentru unul,  este doar un sfat.

#143
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
@dic_star79, parca te-am mai intrebat, dar am uitat raspunsul :D Te ocupi si de retentie pentru pachetul de servicii fixe?

#144
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

 micutu82, on 17 ianuarie 2018 - 09:59, said:

@dic_star79, parca te-am mai intrebat, dar am uitat raspunsul :D Te ocupi si de retentie pentru pachetul de servicii fixe?
Doar consiliere pe partea de retenție,  doar colegii de la departamentul retenție te pot oferta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate