Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Oferte și informații despre net-ul la Telekom România.

- - - - -
  • Please log in to reply
609 replies to this topic

#559
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmariusr1976, on 26 noiembrie 2016 - 14:05, said:

Intrebare pentru dic_star ? Am facut si eu o cerere pentru servicii telekom fix si net plus si un abonament de mobil fiindca am vazut la un vecin de al meu ca merge undeva cu 3,70 mb/s dar cand sa intreb si eu cum o sa mearga al meu mi se spuse sec ca cu 2 mb/s ca nu duce reteaua mai mult ,desi cei 2 mb/s se transforma reali in 1,5 mb/s.

Intreb si eu ca prostu ???? Cum se poate ca la vecinu sa mearga cu 3.70 mb/s si mie sa mi se dea doar 1.5 mb/s ca cica asa duce reteaua?
Doar cei de la tehnic îți pot spune de ce la vecinul îi merge cu 3.70Mbps si tie cu 2 Mbps.

#560
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mda ,clar ca buna ziua.
Multumesc.

#561
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postdic_star79, on 26 noiembrie 2016 - 16:00, said:


Doar cei de la tehnic îți pot spune de ce la vecinul îi merge cu 3.70Mbps si tie cu 2 Mbps.

Mda , am renuntat sa fac abonament dat fiind ca reteua e preferentiala , adica pentru unii muma iar pentru alti ciuma.

#562
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmariusr1976, on 28 noiembrie 2016 - 19:26, said:



Mda , am renuntat sa fac abonament dat fiind ca reteua e preferentiala , adica pentru unii muma iar pentru alti ciuma.
Dacă ai timp poții sa îmi trimiți adresa corectă în mesaj privat, si verific ce avem la adresa ta.

#563
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
In Melinesti, Judetul  Dolj avem fibra optica pentru firme de cativa ani, dar persoanele fizice n-au acces. Ce fel de politica comerciala este aceasta?

#564
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
La voi, la Meltenești e una specială. Posted Image Posted Image

#565
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Persoanele juridice au prioritate la fibra optica.N-o sa vezi o fabrica ce s-a construit in zona sa aiba Internet ADSL cu 6 Mb/sec, cand ai sa zicem 20 calculatoare la birouri si o singura conexiune cu viteza amintita mai devreme.Daca imparti 6 Mb/sec la 20 calculatoare ce au nevoie de ceva viteza... nu mai ramane nimic.Asadar,persoanele juridice au acces prioritar la fibra optica fata de persoanele fizice.Stiu un caz si in Jud. Prahova la o societate comerciala dintr-o comuna 100% "adeselizata" dar care societate beneficiaza de fibra optica Telekom,trasa special.Au birouri cu 30 de calculatoare... ce-ar fi facut daca erau pe ADSL?
Nu iau apararea Telekom,eu am acum UPC,iti scriu de pe aceasta conexiune dar este corect ca persoanele juridice sa beneficieze prioritar de fibra optica dat fiind pretul platit si nevoile reale.
Romanu' particular de ce isi ia conexiune Gigabit de la Telekom (acolo unde este)? Iti spun eu:
Ca sa dea bine la Speedtest si sa se laude pe toate sectiunile Softpedia ca... ce viteza are el si ce "tehnologeala" si-a tras! Eu imi fac excelent treaba cu 60 Mb/sec de la UPC,pe HFC si n-am crapat ca nu am fibra in casa si 999,99 Mb/sec in Speedtest!

#566
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Cu 60 Mb/s mi-as face si eu treaba, dar am  mai putin de sfert pe Telekom.

Edited by craiova70, 30 November 2016 - 19:47.


#567
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Te inteleg perfect si doresc Telekom-ului sa-si prioritizeze acoperirea co FO si catre persoanele fizice,implicit zona ta.
Si eu am (momentan) la Gornet-Cricov PH, ADSL cu 6 Mb/sec Telekom si pana in 2020... nici pomeneala de extindere.Avem de 2 saptamani UPC la poarta (astia au putut sa traga fibra si coaxial,bravo lor) si in 15 decembrie se da drumul la retea pe zona cablata.Necazul este ca avem pana in august 2017 contract cu Telekom si ne cer taxa aberanta de "justa despagubire".Vedem noi cum scapam de ei,avem avocat in familie si vom uza de litera legii.

#568
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Pe factura taxa de reziliere apare sub denumirea de "ajustari". Am vazut de 2 ori in 2012 si 2013. Am reziliat acasa in 2012 cand mai erau 2 ani de contract dar doar pe voce din fericire, 60 de euro, iar in 2013 la magazin cand mai era 1 an de contract si 100 de euro pentru ca PJ si pentru ca in 2011 au bagat net pe gat fara stirea mea desi nu aveam nevoie pentru ca aveam de la RDS inca din 2006 acolo.

Era un blocaj oribil pentru ca RDS pana in 2012 si dadea net la vilele particulare, daca nu puteam scapa acasa de odiosul RTC, nu puteam nici la magazin si pana in 2010 nu a existat nici portabilitatea.

Deci Ajustari si nu justa despagubire. Neavand chef de instante pentru ca oricum suntem satui de ele lucrand in domeniul insolventei, am ales sa stau la panda sa prind momentul in care taxa de reziliere scadea la un nivel acceptabil si s-o achit, 200 de euro in 2012 nu puteam mai ales ca am dat 60 de euro acasa, in vara 2012 am sunat la relatii cu clientii Romtelekoi sa ma informez cat e taxa de reziliere la ambele locatii si astfel mi-am facut un plan.

Pentru acasa trebuia sa-l tarasc pe tatal meu la RDS sa faca portare and shit, pentru contractele de business nu, aveam stampila in mana, aveam puterea sa fac orice. Posted Image

#569
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011

View PostTehnicianul1970, on 30 noiembrie 2016 - 19:54, said:

Te inteleg perfect si doresc Telekom-ului sa-si prioritizeze acoperirea co FO si catre persoanele fizice,implicit zona ta.
Si eu am (momentan) la Gornet-Cricov PH, ADSL cu 6 Mb/sec Telekom si pana in 2020... nici pomeneala de extindere.Avem de 2 saptamani UPC la poarta (astia au putut sa traga fibra si coaxial,bravo lor) si in 15 decembrie se da drumul la retea pe zona cablata.Necazul este ca avem pana in august 2017 contract cu Telekom si ne cer taxa aberanta de "justa despagubire".Vedem noi cum scapam de ei,avem avocat in familie si vom uza de litera legii.
Ce oferã UPC pe fibra?

#570
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
nimic. Posted Image Posted Image

#571
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmusicallro, on 01 decembrie 2016 - 23:31, said:

Ce oferă UPC pe fibra?

Nu ofera fibra.

Dar ofera net mai bun decat ADSL-ul comunist.

#572
Cciprian22

Cciprian22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 26.01.2011

View PostNeaceasca85, on 02 decembrie 2016 - 02:11, said:

Nu ofera fibra.

Dar ofera net mai bun decat ADSL-ul comunist.
esti cam obsedat de RDS si crezi ca furnizeaza cele mai bune servicii, dar eu am exact aceiasi tehnologie  care o furnizeaza upc in romania si sunt arhimultumit cu 100mbps
dar tu ai niste ochelari  din aia de cal si crezi ca numai rds e bun. gandestete ca multi sunt  multumiti cu ce au si nu le trebuie 'teava' de de internet prin fibra ci doar cei 50 sau chiar 100 sau 20 etc. dar daca tu ai avut o experirenta neplacuta nu inseamna ca toti tre sa reziliem contractul cu telekom sau upc, care fac upgrade la retele. toti provideri  au retele de fibra inclusiv telekom din anul 1999 cand au fost schimbate centralele in automate. ele se interconecteaza cu fibra. nu sunt cabluri comuniste cu zic uni, au fost schimbate , la distributie sunt lasate cabluri vechi adica spre utilizatori.

#573
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
La mine acasa am RDS fibra 1 Gbps si Telekom ADSL 6 mbps, tu ce ai fi ales?

Mai am o locatie la bloc tot cu RDS dar FTTB de 100 mbps, nu vreau mai mult acolo si am un laptop cu LAN de 100. Telekom au tras si ei GPON acolo in 2016 la 7 ani dupa RDS.

La cat m-am luptat cu RDS in 2011-2012, sunt sigur ca Telekom in veci nu trag fibra in locatia dificila de acasa, nici clienti nu mai au.

Nu am UPC in oras si ma bucur.

#574
Cciprian22

Cciprian22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 26.01.2011

View PostNeaceasca85, on 02 decembrie 2016 - 23:46, said:

La mine acasa am RDS fibra 1 Gbps si Telekom ADSL 6 mbps, tu ce ai fi ales?

Mai am o locatie la bloc tot cu RDS dar FTTB de 100 mbps, nu vreau mai mult acolo si am un laptop cu LAN de 100. Telekom au tras si ei GPON acolo in 2016 la 7 ani dupa RDS.

La cat m-am luptat cu RDS in 2011-2012, sunt sigur ca Telekom in veci nu trag fibra in locatia dificila de acasa, nici clienti nu mai au.

Nu am UPC in oras si ma bucur.

acasa am posibilitatea de a avea rds si de as vrea sa imi puna fibra cred ca sar putea,dar in schimb am 10 mbps de la telekom care  pentru mine sunt suficienti. fiecare depinde ce face cu conexiunea .  dc as face host la un server as mai zice dar pt un utilizator normal 100mbps sunt suficienti chiar si cei 10 pt mine unul e suficient . nu osa stai  sa faci  download tot timpul. credema cand aveam 2 mbps de la romtelecom  am descarcat mai mult decat acum cand am 100 aici in uk. am cateva  seriale  la care ma uit ,  cateodata pe youtube si mai trimit cateva mailuri sau skype. cred ca am cuprins ceea ce majoritatea fac.

#575
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Posted Image

#576
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Dar sa platesti pentru viteza de 6 mbs prin ADSL acelasi pret ca ala care are fibra optica  cu viteze de peste 100mbs este corect?Pretul corect pt 6mbs ar fi 10ron!(dar nici asta daca stau bine sa ma gandesc)!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate