Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1225
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Nu cred. Trebuie sa folosești doar echipamentul lor (ONT).

#1226
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 Nimcid25, on 29 septembrie 2018 - 08:56, said:

Nu cred. Trebuie sa folosești doar echipamentul lor (ONT).


Au cea mai proasta tehnologie de furnizare a internetului. Si pe cablu coaxial mergea mai bine. Ei is tot Romatelecomul din anii 80 dar cu cablu de FO. Sa vi acasa la om si sa ii spui in fata ca nu sti ce sa faci doar echipele tehnice de la TelePom pot sa faca asa ceva. Plus ca tehnicienii nici nu vad bine , ma intreaba pe mine , mai au si aproape varsta de pensionare , aia sigur stiu totul de FO si tehnologia DHCP.

#1227
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Da, poți face Bridge cu DHCP. Trebe să suni la RC, la tehnic.
Eu am ONT Huawei HG8247H pus în bridge și folosesc un Archer C5v4 ca router principal. M-au rezolvat în 5 minute.

#1228
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Si la UPC tot prin DHCP primesti IP.

#1229
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Andrey2011, on 29 septembrie 2018 - 09:43, said:




Au cea mai proasta tehnologie de furnizare a internetului. Si pe cablu coaxial mergea mai bine. Ei is tot Romatelecomul din anii 80 dar cu cablu de FO. Sa vi acasa la om si sa ii spui in fata ca nu sti ce sa faci doar echipele tehnice de la TelePom pot sa faca asa ceva. Plus ca tehnicienii nici nu vad bine , ma intreaba pe mine , mai au si aproape varsta de pensionare , aia sigur stiu totul de FO si tehnologia DHCP.
DHCP nu e "o tehnologie de furnizare a internetului"! Nu mai folosi termeni luati asa din zbor.

Folosesti ce ti se da si daca nu iti convine te muti la alt furnizor, e atat de simplu!

Edited by MembruAnonim, 29 September 2018 - 10:35.


#1230
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 addelin, on 29 septembrie 2018 - 10:35, said:

DHCP nu e "o tehnologie de furnizare a internetului"! Nu mai folosi termeni luati asa din zbor.

Folosesti ce ti se da si daca nu iti convine te muti la alt furnizor, e atat de simplu!

Toate echipele tehnice care au fost la mine au spus tehnologia asta plus cei din call center. Daca sti mai bine de ce nu ne spui tu tehnologia prin care ofera TelePom internetul? Este UPC in oras dar nu imi convine viteza de upload. Vorbesti exact ca cei din call center poate chiar lucrezi pt TelePom , sa ma mut la altii auzi....in loc sa faceti asemenea afirmatii ar trebuii sa investiti in infrastructura de internet nu sa sponsorizati din greu Trustul Pro ca doar la Romanii au talent dati 150000 de euro si la Gospodar fara perche iar aproape 100000 euro. Plus reclame la TV din greu care costa o gramada de bani , plus alte sponsorizari.

 galsven, on 29 septembrie 2018 - 10:22, said:

Si la UPC tot prin DHCP primesti IP.

Nu stiu prin ce primesc IP dar tehnologia UPC-ului de furnizare a internetului este Docsis 3.1 una dintre cele mai bune din lume. Asta iti spun de la oameni din interiorul companiei ca sa fie sigur.

#1231
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tehnologia prin care iti sunt livrate serviciile se numește GPON si este definita prin standardele G.984.X, iar suportul fizic este un cablu (fibră) optică.

Cu ce te ajută informatia asta?! Nu inteleg care este scopul tau, ce vrei practic sa demonstrezi?

#1232
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 addelin, on 29 septembrie 2018 - 20:21, said:

Tehnologia prin care iti sunt livrate serviciile se numește GPON si este definita prin standardele G.984.X, iar suportul fizic este un cablu (fibră) optică.

Cu ce te ajută informatia asta?! Nu inteleg care este scopul tau, ce vrei practic sa demonstrezi?


Nu ma ajuta cu nimic , vroiam doar sa stiu sa vad daca pot face conexiune in Bridge.

#1233
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
…ceea ce ține de echipamentul final (Huawei HG8247H sau Sagemcom 5655v2 AC RF).

#1234
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 Gif2D, on 01 octombrie 2018 - 14:30, said:

…ceea ce ține de echipamentul final (Huawei HG8247H sau Sagemcom 5655v2 AC RF).
  Astea le stiu mi-ar fi trebuie un router cu port Wan si cu 4 Lan pt conexiunea in bridge. Dar in fine oricum nu megre ca si azi a fost pt a N oara o echipa tehnica la mine care a spus ca ii calculatorul meu de vina. Cand le-am bagat cablul de la UPC si am inceput sa mearga cum trebuie au inceput sa se enerveze ca i-am luat la intrebari despre magistrale , centrale etc daca duc cat ar trebui. O concluzie dupa atatea luni in care am fost badjocorit. RomtelePom a fost cumparat de Telekom Germania li s-a dat lavabila pt a se vopsii in roz ca si cocalarii si le-au mai pus o sarma in mana si anume FO cand ei toata viata au folosit cuprul lui Ceasescu. S-au trezit cu o tehnologie pe care nu o pot stapanii si acum dau vina pe calculatoarele oamenilor. Plus de asta nici nu stiu ce sa faca sa mearga sau pe unde sa umble. Mai bine le dadea cablu coaxial ca se descurcau mult mai bine , dar gresala celor de la Telekom Germania a fost ca le-a dat unor comunisti batrani o tehnologie care ii depaseste muuuult si asta mi-au demonstrat in repetate randuri prin faptul ca nu stiu unde e stanga si unde e dreapta.

#1235
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In ritmul asta nici nu o sa rezolvi vreodata nimic: suni la helpdesk si in loc sa ii rogi sa îți pună ONT-ul in bridge, tu ii iei cu "tehnologii de furnizare", iar cand vine echipa tehnica ii iei cu "magistrale" si "centrale".

Învață sa expui clar si concis nevoia, in propozitii simple, fara supozitii si le dai in scris pana iti rezolva, altfel nu faci decât sa enervezi pe toata lumea!

#1236
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 addelin, on 02 octombrie 2018 - 06:54, said:

In ritmul asta nici nu o sa rezolvi vreodata nimic: suni la helpdesk si in loc sa ii rogi sa îți pună ONT-ul in bridge, tu ii iei cu "tehnologii de furnizare", iar cand vine echipa tehnica ii iei cu "magistrale" si "centrale".

Învață sa expui clar si concis nevoia, in propozitii simple, fara supozitii si le dai in scris pana iti rezolva, altfel nu faci decât sa enervezi pe toata lumea!


Prietene nici ei nu stiu ce are mi-au spus clar de aceea incerc sa ii ajut cu magistrale , centrale poate li se aprinde beculetul. Ce imi spui tu sa fac am facut de multe ori si raspunsul e acelasi...NU STIU !!! E normal sa se enerveze cand vad ca stii mai multe ca ei si ei sunt total neputinciosi , faci reclamatii peste reclamatii ii mai iau si sefii la rost dar nu ma intereseaza. Nu am pretentia sa mi se ofere 100% din viteza de net dar daca tu nu poti oferii nici jumatate te duci undeva la 10-15& in cele mai fericite cazuri si dupa luni de zile tu spui intr-una ca nu sti sau ca , calculatorul e de vina cand ei imi stiu configuratia si stiu ca duce atunci o sa ii enervez in continuare pana rezolva pt ca pe mine nu ma doare mana sa sunt in call center. Eu sunt satul de raspunsul unor asa zisi tehnicieni de hartie care spun intr-una NU STIU sau NU VAD. Acum au incheiat sesizarea facuta de mine ieri pe motiv ca merge internetul perfect dar calculator meu e de vina , nici o problema ca eu am deschis alta sesizare. Ii disper pana rezolva problema.

#1237
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 Andrey2011, on 02 octombrie 2018 - 20:49, said:

Prietene nici ei nu stiu ce are mi-au spus clar de aceea incerc sa ii ajut cu magistrale , centrale poate li se aprinde beculetul.
Li s-a aprins beculetul, dar nu ala la care speri tu, ci beculetul care-i informaza ca au de-a face cu un client habarnist dar care se crede expert. Daca as lucra la providerul tau de internet, m-as bucura sa scap de tine. Cred ca si ceilalti clienti s-ar bucura, fiindca echipele de suport tehnic n-ar fi ocupate cu Reclamagiul Stie-Tot si ar putea ajuta clientii care chiar vor sa fie ajutati.

Solutia e foarte simpla: suni la Telekom sa treaca ONT-ul lor in mod bridge, iar apoi iti cumperi si instalezi cel mai smecher router pe care-l gasesti (doar esti expert, nu ca ramolitii de la Telekom)


Ce le mai place unora sa se vaicareasca...

#1238
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

 doh, on 02 octombrie 2018 - 21:19, said:


Ce le mai place unora sa se vaicareasca...
Pai doar e gratis nu? 😂😂😂😂

Edited by Alex_23, 02 October 2018 - 21:27.


#1239
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

 doh, on 02 octombrie 2018 - 21:19, said:

Li s-a aprins beculetul, dar nu ala la care speri tu, ci beculetul care-i informaza ca au de-a face cu un client habarnist dar care se crede expert. Daca as lucra la providerul tau de internet, m-as bucura sa scap de tine. Cred ca si ceilalti clienti s-ar bucura, fiindca echipele de suport tehnic n-ar fi ocupate cu Reclamagiul Stie-Tot si ar putea ajuta clientii care chiar vor sa fie ajutati.

Solutia e foarte simpla: suni la Telekom sa treaca ONT-ul lor in mod bridge, iar apoi iti cumperi si instalezi cel mai smecher router pe care-l gasesti (doar esti expert, nu ca ramolitii de la Telekom)


Ce le mai place unora sa se vaicareasca...


Nu imi da tu mie lectii ce sa fac. Eu am platit din banii mei un Inginer de Telecomunicatii ( PFA ) , nu avea voie sa umble binenteles la aparatele lor dar omul o vazut care e treaba si el mi-a spus ce sa-i intreb. Cand le-am pus intrebarile respective au inceput dintr-o data sa se enerveze deci stiu ei ce stiu. Voi care le luati apararea ori va merge bine netul ori lucrati pt ei altfel nu imi explic de ce va bagati asa aiurea in problema mea in loc sa ma ajutati cu ceva util. Ce usor e sa ii acuzi pe unii ca se vaicaresc dar inainte de aia gandeste-te ca le merge netul doar la cateva procente din cat ar trebui sa mearga. Mai citeste si tu pe siteul Telekom la rubrica tehnic de internet cum ar trebui sa mearga netul in mod normal. Si ca fapt diver nu o sa le dau pace pt ca nu imi plateste nimeni pe Softpedia abonamentul la Telekom si daca ar fi in situatia mea cu siguranta nu ar fi multumiti.

#1240
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
[ https://www.speedtest.net/result/7716308419.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/7716323006.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parfum Posted Image

Edited by wantsome, 14 October 2018 - 13:38.


#1241
uzzy23

uzzy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.06.2007
Salut. Un user si parola pentru gpon-ul hg8247h , daca nu merg alea cu root si admin?? Daca ii dau hard reset setarile pentru net/tel/tv are cineva? Multumesc

#1242
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca dai reset se reconfigureaza automat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate