Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reziliere contract la Telekom România.

- - - - -
  • Please log in to reply
2297 replies to this topic

#73
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
trebuie sa o compui tu, sa o trimiti prin email, fax sau posta si in 30 zile esti liber de contract.

#74
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Cerere de reziliere telekom

Attached Files



#75
AndreiMVP

AndreiMVP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2014
O sa reziliez contractul de furnizare servicii telefon fix+internet furnizat de Telekom....o sa ma mut la RCS RDS...
Sunt curios la ce presiuni o sa fiu supus in cursul zilei de azi am discutat telefonic cu cei de la rezilieri si nu au spus nimic de plata unor daune sau mai stiu eu ce alte cheltuieli in afara de perioada de 30 de zile de preaviz...cererea se va face in baza Legii nr. 161/2010 am citit ceva pe net o declaratie a lor in care mentionau faptul ca isi rezerva dreptul de a cere despagubiri clientului in cazul in care acesta a beneficiat de promotii/reduceri/echipamente la pret promotional.
In cazul in care incearca ceva nu le platesc nimic si ii reclam la ANPC...
O sa citesc contractul foarte bine insa din cererea mai sus mentionata se poate vedea clar abuzul si incalcarea flagranta a Legii nr. 161/2010...
"In cazul Clientilor care sunt in cadrul Perioadei minime prevazuta in Contract: Intrucat, Contractul inceteaza, pentru unul sau mai multe Servicii, inainte de expirarea Perioadei minime, ma oblig la plata unei juste despagubiri pentru incetare prematura, in cuantumul mentionat in Contract."

Edited by AndreiMVP, 03 October 2014 - 14:16.


#76
ComandanteChe

ComandanteChe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.12.2013

View PostIaro, on 02 octombrie 2014 - 20:16, said:

trebuie sa o compui tu, sa o trimiti prin email, fax sau posta si in 30 zile esti liber de contract.
email nu au, fax-ul da cu eroare (am incercat de 7 ori)

#77
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
[email protected] Eu la asta am trimis

#78
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
eu am trimis la [email protected], am compus eu cererea, nu am completat nimic din ceea ce afisati voi pe aici, fiindca le-am spus ca nu sunt de acord cu plata niciunei penalitati ori despagubiri; deasemenea le-am trimis si la ANPC o copie de pe e-mail ( cerere-notificare).
le-am returnat echipamentele si cardurile primite spre folosinta pentru serviciile oferite!

Edited by Iaro, 04 October 2014 - 21:44.


#79
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cand am trimis cererea acum 3 luni,am pus o hartie alba peste partea cu "ma oblig sa platesc taxa de justa despagubire", si apoi am scanat-o si trimis-o.

#80
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Si... ai platit ? Posted Image

#81
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Nu, i-am amenintat un pic cu legea 161/2010 si nu mi-au mai trimi nimic de plata, desi aveam contract pana in feb 2015

#82
tygerbv

tygerbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2012
Salut. Am si eu un contract la Romtelecom si am sunat acum dimineata la ANPC si ziceau ca pot rezilia contractul dar trebuie sa platesc despagubirele care se cer in contract. ceea ce nu e ok... Zicea mai sus "GSM WORLD" ca a apelat la legea vietii 161 si ca a scapat de penalizari dar cum... Detalii te rog

#83
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Eu le-am spus ca nu este legala taxa lor de reziliere ,conform legii 161/2010, si daca o sa-mi trimitafactura cu respectiva taxa o sa o trimit la anpc. M-au sunar a 2 a zi si mi-au confirmat data de inchidere FARA TAXE.
La mine in contract taxa de reziliere era stabilita ca si suma fix din 6 in 6 luni, in functie de perioada ramasa, ceea ce nu e prea legal, "prejudiciul" din luna 12 nu poate fi egal cu cel din luna a 7 a.

#84
tygerbv

tygerbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2012
Mersi. O sa incerc azi, sa vad ce si cum

Edited by tygerbv, 07 October 2014 - 11:34.


#85
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Poti sa renunti la reziliere si in ultima zi. Tine-te tare si vezi ce zic, si eventual trimite-le celor de la anpc o copie a contractului, sa vad si ei ca au taxa fixa.

#86
nelutu2014

nelutu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.04.2014

View PostK-X-T, on 25 septembrie 2014 - 21:23, said:

Nu mai pot sa dau edit dar dupa ce am trimis si pe formularul de contact de pe site in cateva ore m-au sunat de la telekom :). Acum sa astept cele 30 de zile si inca o factura in plus dar macar am reusit " sa scap " din mana "fiarei magenta"

Greu de reziliat 1!

Am facut cerere de reziliere pe care am lăsat-o la magazinul Romtelecom. Nu am fost însă suficient de inteligent încât sa cer si număr de înregistrare. După 30 de zile am predat echipamentele pentru satelit, dar acum, după 40 de zile, încă mai funcționează linia telefonică. Ma gândesc sa duc o cerere scrisă la magazinul lor, sa iau număr de înregistrare si apoi, iute, la ANPC.

#87
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Si la mine dupa reziliere a mai functionat telefonul cam o saptamana :) dar nu mi l-au facturat

#88
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
So, astazi intrand in vorba cu cineva ce lucreaza la Orange el mi-a spus ca SE POATE REZILIA unilateral contractul fara taxe de reziliere pe baza faptului ca ei s-au transformat din romtelecom in telekom fara sa instiinteze abonatii s.a.m.d  
Este LEGAL ? e cineva cu asemenea cunostinte incat sa ne zica concret ?


PS: Am "sapat" putin prin facturi si vad ca pe factura din luma a 8-a in partea de jos apare :

Quote

"Dorim sa va facem cunoscute urmatoarele schimbari din compania noastra, ce vor avea
loc incepand cu jumatatea lunii septembrie 2014:
-denumirea companiei va fi schimbata din Romtelecom S.A. in Telekom Romania
Communications S.A."
Deci probabil sare din schema ce-am zis mai sus.

Ramane Legea 161/2010 valabila nu?
La articolul 2 avem asa:

Quote

comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale;".
In contract la mine sunt specificate 4 perioade : mai mult de 18 luni, intre 13 si 18, intre 7 si 12 si mai putin de 6 luni.
Eu mai am 8 luni dac-o scadem pe asta deci as plati aceeasi suma care-as fi platit-o si daca aveam 12 luni , mi se pare a SUMA FIXA.

#89
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006

View Postnelutu2014, on 08 octombrie 2014 - 08:18, said:

Greu de reziliat 1!

Am facut cerere de reziliere pe care am lăsat-o la magazinul Romtelecom. Nu am fost însă suficient de inteligent încât sa cer si număr de înregistrare. După 30 de zile am predat echipamentele pentru satelit, dar acum, după 40 de zile, încă mai funcționează linia telefonică. Ma gândesc sa duc o cerere scrisă la magazinul lor, sa iau număr de înregistrare si apoi, iute, la ANPC.

Trebuia să faci o "Notificare de reziliere" și nu o "cerere" și aceasta trebuia făcută neapărat în două exemplare, unul pentru tine și unul pentru inamic. Cu astea două exemplare te duci la un magazin de-al lor, ceri neapărat număr de înregistrare și ștampilă pe ambele exemplare ale notificării de reziliere. Nu uita ca termenul de reziliere să fie de 30 de zile de la data de la care depui notificarea, deși clauza asta mie-mi pare abuzivă, pt.  că ei dacă au chef să rezilieze contractul cu tine o pot face când au chef pe când tu trebuie să aștepți 30 de zile. Succes.

Edited by Syneweap, 10 October 2014 - 10:31.


#90
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006
În completare pt. că nu mai pot edita postarea urc aici și un model de notificare pentru toți cei interesați pe care l-am folosit eu acum două luni, e în format .odt (Open office word). Pt. editare poți folosi Libre Office. Succes.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate