Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#73
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Poti sa setezi tu ce vrei in menu dar in bridge nu se poate pune. Alocarea ip-ului pe ont e prin dhcp.

#74
mart222s

mart222s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.09.2014

View Postgrinci, on 22 septembrie 2014 - 10:38, said:

Poti sa setezi tu ce vrei in menu dar in bridge nu se poate pune. Alocarea ip-ului pe ont e prin dhcp.

ma gandeam ca au pastrat pppoe la fel ca la VDSL, unde e posibila conectarea si in mod bridge

Edited by mart222s, 22 September 2014 - 10:40.


#75
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
încă o întrebare și iau decizia dacă mă conectez la ei.
cum se descurcă telekom-ul cu rețelele p2p (torrentele)?
în cât timp ajungi, să zicem, de la 0KB/s la 10MB/s? (de exemplu, dacă vreau să iau un linux cu nr suficient de seederi, de pe un tracker extern)

Edited by Andu-, 22 September 2014 - 11:42.


#76
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
la mine, pe VDSL, de la 0,0 MB/s la 8,9 MB/s ajunge în 3,6 secunde.
Oricum e irelevant ceea ce ceri. BitComet-ul sare așa de greu pentru că am un HDD de laptop cu 5400 rpm. Acum depinde de tehnologie, amortizare linie, SNR și calculatorul.

#77
lunna

lunna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAndu-, on 22 septembrie 2014 - 11:42, said:

încă o întrebare și iau decizia dacă mă conectez la ei.
cum se descurcă telekom-ul cu rețelele p2p (torrentele)?
în cât timp ajungi, să zicem, de la 0KB/s la 10MB/s? (de exemplu, dacă vreau să iau un linux cu nr suficient de seederi, de pe un tracker extern)


specific nu am pus niciodata cronometrul, insa la numar decent de seederi, are rata mai buna de pe tracker extern pentru ca are conexiuni metropolitane mai bune decat concurenta (partea de wholesale e mai bine definita). bineinteles, depinde si de ce resurse sunt disponibile la adresa... daca ti-a pus al de sus mana in cap cu fibra, n-ar trebui sa ai probleme.

#78
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View Postlunna, on 23 septembrie 2014 - 18:07, said:



specific nu am pus niciodata cronometrul, insa la numar decent de seederi, are rata mai buna de pe tracker extern pentru ca are conexiuni metropolitane mai bune decat concurenta (partea de wholesale e mai bine definita). bineinteles, depinde si de ce resurse sunt disponibile la adresa... daca ti-a pus al de sus mana in cap cu fibra, n-ar trebui sa ai probleme.

este fibră-n Botoșani, pe strada Grivița. am purtat câteva conversații cu cei de la telekom...la mine în scară este disponibilă conectarea de tip FTTH - viteza maximă: 1Gbps.

#79
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
Conversatiile alea au fost la telefon cumva?

#80
Tehnicianulpasionat

Tehnicianulpasionat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.08.2014
La mine pe scara,este implementat VDSL (FTTB) din 2010, cu sistem "pizza box".Majoritatea locatarilor sunt abonati UPC,unul singur la RDS (pentru acest abonat a venit si RDS-ul pe scara noastra,au stat cu colacul de fibra pe acoperisul de la intrarea in bloc,aproape 2 ani) si vreo 3 - 4 abonati sunt pe Telepom!
Unul dintre ei este vecin cu mine... nu stiu ce i-au turnat astia in ciorba de l-au convins sa treaca la Telekom... de la Orange! Si pe la blocurile vecine sunt destui abonati la Telekom... i-au prostit astia cu Dolce si servicii "integrate" de telefonie,Internet si "televizuina"!
In Ploiesti,nici urma urmei de FTTH... in cel mai fericit caz (cum este un cvartal de blocuri printre care si cel in care locuiesc eu),FTTB si asta numai la blocurile ce au facut parte in 2010 dintr-un "program pilot" de implementare a fibrei optice.Viteza maxima obtinuta prin acest VDSL adus in cladire,este de 100 Mb/sec prin acele 2 fire.Restul de blocuri sunt conectate la "salam" (DSLAM) si viteza maxima oferita este de 50 Mb/sec.
Iata si dovada ca sunt cativa "gorobeti" pe Romtelecom (Telekom) ce-i "vad" si eu pe router: (Eu sunt pe UPC)
cel cu semnalul cel mai puternic,este al vecinului ce sta perete-n perete cu mine si care imi este si bun amic! Repet,l-au "vrajit" astia cu 3 play si a pus botu! Acum cam regreta,nu ca ar fi viteza mica,are abonament cu 50 Mb/sec dar l-au cam pacalit cu pachetul TV... una a negociat si alta a primit... asta este!

Attached Files


Edited by Tehnicianulpasionat, 23 September 2014 - 20:16.


#81
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View PostDannymzw, on 23 septembrie 2014 - 19:55, said:

Conversatiile alea au fost la telefon cumva?

da, au fost lăsate niște pliante în scară pe care era numărul unui reprezentant (care se ocupă strict de zona asta). i-am cerut mai multe detalii tehnice din care o parte le-a știut...pentru restul m-a sunat mai târziu și mi-a dat să vorbesc cu un tehnician de-al lor.

Edited by Andu-, 23 September 2014 - 20:27.


#82
Kvlevon

Kvlevon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2014
Voua va merg bine videoclipurile pe youtube ? spre exemplu asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySUzHPPBoa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mi se tot blocheaza pe 144p.. X_X

#83
Tehnicianulpasionat

Tehnicianulpasionat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.08.2014

View PostKvlevon, on 23 septembrie 2014 - 20:34, said:

Voua va merg bine videoclipurile pe youtube ? spre exemplu asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySUzHPPBoa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mi se tot blocheaza pe 144p.. X_X
Da,mie,pe conexiune UPC imi merge uns,fara probleme in 1080P! Chiar acum ma uit la el!

Ce tip de abonament ai la Telepom? ADSL,VDSL,FTTB,FTTH?

Attached Files

  • Attached File  Clip.jpg   227.11K   42 downloads

Edited by Tehnicianulpasionat, 23 September 2014 - 21:01.


#84
Kvlevon

Kvlevon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2014
ADSL.

#85
Tehnicianulpasionat

Tehnicianulpasionat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.08.2014
Pentru inceput.... o sa ti se para ca te aburesc dar nu este asa:
-Scoate modemul din priza si baga-l inapoi,lasa-l sa se reinitializeze.Intra in partitia unde ai sistemul de operare si da-i un Disk cleanup,sterge temporalele.
N-ar strica sa ne dai cateva detalii ale configuratiei folosite.Apoi te mai indrum ce sa faci!
ADSL,am si eu la Gornet Cricov dar imi merge Youtube,chiar si pe 2 Mb/sec.... bine nu HD la 1080,acolo sacadeaza din cauza vitezei mici! Un 720 P,pot vedea fara intreruperi.
Hai cu ce ti-am spus si mai vb!

#86
Kvlevon

Kvlevon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2014

View PostTehnicianulpasionat, on 23 septembrie 2014 - 21:09, said:

Pentru inceput.... o sa ti se para ca te aburesc dar nu este asa:
-Scoate modemul din priza si baga-l inapoi,lasa-l sa se reinitializeze.Intra in partitia unde ai sistemul de operare si da-i un Disk cleanup,sterge temporalele.
N-ar strica sa ne dai cateva detalii ale configuratiei folosite.Apoi te mai indrum ce sa faci!
ADSL,am si eu la Gornet Cricov dar imi merge Youtube,chiar si pe 2 Mb/sec.... bine nu HD la 1080,acolo sacadeaza din cauza vitezei mici! Un 720 P,pot vedea fara intreruperi.
Hai cu ce ti-am spus si mai vb!
Am procedat cum mi-ai zis si tot asa , 144p si se blocheaza, ce e ciudat ii ca la alti youtuberi imi merge hd-ul fara sacadari.
Laptop toshiba cu intel i3 4gb ram si o placa video AMD 7850 1gb ddr3.

Edited by Kvlevon, 23 September 2014 - 21:37.


#87
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Pe VDSL merge foarte bine clipul

#88
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Daca aveti sansa ftth-ului Tlk in zona voastra eu spun ca merita. N-am avut probleme de stabilitate, variatii de viteza etc Uploadul e cat de gras se poate. Eu am si net upc si nici de ala nu ma pot plange doar ca acolo am upload de doar 6Mbps.

[ http://www.speedtest.net/result/3782183601.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
Kvlevon

Kvlevon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2014
[ http://www.speedtest.net/result/3782195480.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am cumparat optiunea de 50mb/s , cand a venit ala la instalare si dupa ce a instalat tot in casa, hoopp...6mb/s in contract scria. Pai cum naiba? am sunat la dispecerat si am intrebat de ce am doar 6mb/s si platesc 50mb/s . Pai domle' Dorohoiul nu are infrastructura pentru netul de 50mb/s, pai si atunci de ce sunt taxat cat pentru 50mb/s ??? nu a zis nimic, am marit planul la 11mb/s pentru 8 lei in plus.
Mare greseala am facut ca am plecat de la UPC.... offf

#90
tensiometru

tensiometru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.05.2005
Me too, eu am trecut de la rds pe motiv de discovery, am contract cu rtc din august 2013, a mers perfect pana luni, 15.09, cand i-a murit la intrare si, de atunci, asa i-a ramas.
Nu va mai relatez tot cortegiul de umilinte prin care am trecut si pleiada de genii care s-au perindat in a-mi raspunde la solicitari de la relatii cu clientii.
Ideea e ca doresc rezilierea contractului, fara sa achit acele penalitati prevazute pentru reziliere inainte de expirarea celor doi ani.
Stie cineva care e procedura? La sediul din Buzau sunt niste tipe super dragute, care ar merita sa vanda ceapa pe marginea soselei, au o replica preferata: nu stim, sunati la 1930.

Edited by tensiometru, 23 September 2014 - 23:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate