Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1711
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostTehnicianul1970, on 22 iulie 2017 - 23:48, said:

Dupa aproape 2 ani fara probleme tehnice,Internet foarte stabil 6 Mb/sec ADSL, azi am venit la Gornet-Cricov PH si... probleme asemanatoare cu cele de acum 2 ani, cand eram pe sarma din fir zincat. Culmea, NU am atenuari imense cum aveam acum 2 ani, inainte de inlocuirea cablului de la cutie catre gospodaria noastra, Internetul merge stabil... cateva minute, cu SNR chiar foarte bun pentru 6 Mb/sec,apoi brusc se deconecteaza modemul, se resincronizeaza, apare alt IP (normal,este dinamic)... merge... 10 - 20 minute,alte ori mai putin si iar pica.
Erori... cu duiumul,pana acum nici nu se punea problema,am avut si up-time de 28 zile fara probleme.
Nepotelele mele mi-au spus ca problemele au aparut in urma cu 6 zile aproximativ.La inceput,cadea rar apoi din ce in ce mai des pana a ajuns sa cada conexiunea la 5 - 15 - 20 minute.
Normal,am reverificat prize (este noua si contactele de cupru stralucesc),cablurile de conexiune,am pus pe direct fara filtru ADSL... la fel. Am plecat sa inspectez vizual cablul de la cutie pana in gospodarie, nu are nicio intrerupere "la ochi",nu izolatii exfoliate... etc.
Am schimbat modulatia din ADSL 2+ pe G.dmt ca acum 2 ani. Merge mai stabil de vreo ora incoace dar am erori... cu duiumul,inainte aveam 0 erori... da, zero! Sa vedeti acum... mama lor de sarme! Fibra in Gornet la ...ulivara!
Da,cand sa va fac o captura de ecran, s-a desincronizat iar modemul si in GDMT... cred ca inebunesc! S-a reconectat cu erori 0 si... sa vedem cat sta! Macar sa va pot posta aceste randuri!
Este clar,trebuie sa trecem pe UPC! Contractul expira in august si trebuie s-o conving pe cumnata-mea ca... nu mai este de trait pe sarma ADSL-stica!
Rao m-a ajutat, tehnicul de la Bucuresti m-a ajutat,am fir nou,nu am mai avut probleme 1 an si 11 luni aproape,acum au reaparut.Nici nu ma mai agit sa reclam defectul,stiu reactia Telekom Romania... vor incepe sa-mi spuna ca reteaua este veche dinainte de '89, ma vor trece iar pe 2 Mb/sec (daca ar face-o... cred ca le tai eu toate sarmele) si vor... 85 lei/luna cat plateste sora sotiei! O sa-l las asa cum este, poate crapa naibii de tot sa se convinga si cumnata-mea sa treaca pe UPC. Nu ca n-ar vrea dar saptamana trecuta cand netul inca mergea stabil, imi spunea ca... parca n-ar rezilia acum, ca merge bine, ca ei nu-i trebuie viteza prea mare la net deocamdata, sa-l las sa intre in afara perioadei contractuale ca... poate il reziliaza pana-n iarna... dar merge acum in hopuri si gloduri!
Nu ma pot uita la un TV on-line (LEGAL,am Horizon GO UPC), face buffer si POC,cade! La Youtube,pleaca si pe HD 720P,merge ce merge si STOP! Se reancarca si apoi din nou STOP. Saptamana trecuta,mergea stabil si pe 1080P daca nu aveai si alte conexiuni video deschise.Acum da-n nas si la 480P din cauza instabilitatii conexiunii. Plus sa te trezesti ca se desincronizeaza... "mirific'!
Gata,v-am plictisit destul, o sa facem cumva pasul spre UPC ca-l avem la poarta,reteaua este noua si are suport rapid,chiar are! NU au probleme si vad ca tot mai multa lume trece la ei.
In scurt timp... bye-bye Pomtelecom imbracat in haine magenta!
Numai bine si respect tuturor! Cosmin M. din Ploiesti... in vizita la Gornet!
P.S. - Acuma merge al naibii... dar vedeti si voi up-time-ul de la ultima desincronizare! Apar ele si erorile,vad ca mai rare deconectarile pe G.dmt fata de ADSL2+. Uitati-va la DSL up-time!
Cosmin, fa un bon la tehnic. Sa iti verifice circuitul. Dar nu preciza ca e problema cu netul. Spune ca ai probleme cu vocea. Perechea de cupru e comuna si pentru voce si pentru date. Deci daca e o problema fizica pe circuit, se va vedea si la verificarea serviciului de voce.
Spune-le ca ai intampinat situatii in care s-a intrerupt in mod repetat semnalul audio, s-a auzit ecranat, etc.
Sa iti verifice circuitul si sa vada daca nu ia pamant sau nu e vreun scurt pe undeva.


#1712
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
eu as incerca alt alimentator la modem

#1713
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut Rao, salut Xcit!
Am citit mesajele voastre,sa incep prin a va spune ca:
- Am verificat tot ce inseamna conectica, la mine in casa OK. Stiti deja,lucrez in IT,electronica... depanare de la TV la laptopuri deci la capitolul fire in casa,OK.
- Telefonul pe voce, nu are "brum" de linie,culmea este curat ca lacrima. Cand am mai intalnit/depanat linii cu zgomot sesizabil, nici faxul nu mergea (la respectivul abonat).
- Nu este exclus sa fie linia pana-n cutia de conexiune de pe stalp.
- Da,modemul posibil sa aiba cativa condensatori devalorizati sau umflati... dar am pus si alt modem (am si un TP-LINK modem-router),aceleasi deconectari.
Am lasat vechiul modem Huawei pe G.dmt si vad ca de 2 ore,este mai stabil.
Problema mea,o mai are o cumnata cu casa conectata la aceeasi cutie. Deci... problema comuna in comuna... daca ma pot exprima asa!

#1714
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Update (nu mai pot edita):
- Am reverificat la alta sora a sotiei ca are casa la baza dealului (coamei mici de deal) si este conectata la aceeasi cutie.Modem mai nou decat al nostru de aici de unde va scriu (HG 655B),acelesi deconectari.Acum ai led-ul de "Internet" aprins si conexiune,acum se stinge si se reconecteaza dupa cca. 1 - 3 minute.Apoi merge si 1/2 de ora dupa care iar deconectare.
La alt vecin cu modem tot Huawei, la fel... din 3 case verificate,doar n-or fi 3 modemuri cu acelasi defect.Eu,am verificat si cu cel ce-l tin de rezerva, un modem-router ADSL, TP-Link.
Am sunat acum 7 minute la Ploiesti la tehnic (un numar mai "scurt",obtinut "pe pile"),am explicat situatia, m-a verificat "live" persoana de acolo, celebrul "scoate modemul din priza"... "baga-l la loc",asteapta sincronizare cu reteaua, zgomot de linie... cica nu, atenuari (le-am dictat eu din interfata)... mici,in parametrii,chiar foarte bune, dar... deconectare chiar in timpul convorbirii.
Ce-a sesizat persoana de la capatul celalalt al firului, este posibil sa fie cablul cu X perechi ce pleaca din centrala (de la Gornet) sau chiar DSLAM-ul insasi. A mai verificat si in Coserele (satul unde suntem noi de fapt) si mai sunt 4 gospodarii cu aceleasi probleme semnalate.
Pe mine m-a pus sa-l las pe G.dmt (deja facusem acest lucru) si ... mi-a dat de inteles ca... sa ne asteptam sa ne functioneze serviciile asa fiindca NU se mai investeste in vechea infrastructura, se asteapta (nu se stie cand) celebra fibra dar... comuna Gornet cica NU este prinsa in vreun plan pe anul asta,poate in 2019... conform spuselor celor din Ploiesti.
Asa ca... problema este generala,degeaba suspectam eu modemul,redresarea acestuia,firele... nu-i de acolo,este din infrastructura veche ce nu mai face fata.
Acum vad ca modemul... parca "se simte mai bine", ascult si un radio on-line si nu s-a mai deconectat.Mi-au dat si ei un reset din centrala... parca-i mai bine acum.Dar nu este problema rezolvata.Avem Internet dar oricand se poate deconecta si reconecta... cu alt IP.
In final,il voi folosi asa cum este pana la expirarea efectiva a contractului cu Telekom,apoi NU vom mai prelungi si (vad ca si cumnata-mea este de acord) trecem la alt operator cu toate serviciile si vom porta si numarul de fix. Asta este, cu sarme ADSL-iste nu se mai poate, cu numai 6 Mb/sec in secolul Gigabitului... nu mai merge!
N-am sa va mai plictisesc,sper sa mearga netul... si sa pot vorbi cu voi si sa-mi fac treaba... chiar si aici la tara!
Cu stima, Cosmin M. din Ploiesti!Posted Image

In imagine... dupa o "proaspata" deconectare...Posted Image ... mergem cu opinteli...

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 23 July 2017 - 12:11.


#1715
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
eu am zis de alimentator pt ca deseori se buleste filtrul din el si adio curent curat, dar depinde si de modem ca si el are niste condensatori in el. Acum, daca tu ai incercat si cu alt modem ai eliminat partea asta...mai ramane reteaua electrica si reteaua telefonica

#1716
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@xcit,iti dau dreptate 100%.
Reteaua electrica... chiar are mici variatiuni dar asa merge de cand sunt cu nevasta-mea (din 2008 incoace).Are si modemul stabilizarea lui,condensatori umflati nu sunt (l-am desfacut mai devreme), n-am ESR-metrul la mine sa scot condensator cu condensator sa-l verific daca nu este devalorizat.Dar... asa cum ti-am spus si m-ai inteles,am schimbat si modemul, la fel!
Deocamdata vad ca este stabil... cat o fi. Pana la urma... asa cu opinteli numai sa mai mearga... dar nu este normal! Platim niste bani pe abonament si nu chiar putini,pret de lista intreg... chiar si mai sus de atat, serviciile sunt in toata comuna cu probleme (am expus mai sus), avem acum si UPC la poarta... cat mai stam pe Telekom (o luna pana la expirarea contractului),macar sa mearga decent,nu cer mai mult.Situatia este cunoscuta "la centru" dar asemenea probleme mai apar si la mine in bloc unde am FTTB (cu fibra FTTH trasa pe canalet dar inca neconectata in regim FTTH). Zilele trecute la Ploiesti la un vecin de-al meu conectat prin FTTB, modemul avea led-ul Internet stins.A sunat omul la deranjamente,l-au pus sa scoata modemul din priza,sa-l bage la loc,reset din centrala... Internet canci! Programata echipa peste 3 zile de la sesizarea telefonica... ca la Telekom. Imi vine seara ideea sa resetam DSLAM-ul blocului.Iau pe vecinul la subsol,mai iau 2 vecini martori (si ei abonati Telekom dar la unul dintre ei mergea netul,la ceilalti doi... nu, deschidem usa metalica de la sigurantele de scara,deconectam siguranta automata de la DSLAM,dupa cca. 2 minute reconectam si dupa 20 minute,timp de sincronizare a DSLAM-ului cu centrala,toti aveau net,inclusiv vecinul.
A doua zi,suna unu' din echipa, vorbea de ziceai ca-i stirb, intreaba daca este net, ii spune vecinul ca... "nu se stie cum,dar netul a revenit". Multumeste "mesterul" cu "prune-n gura", mai "fleoncane" ceva la telefon si inchide,multumit ca a scapat de-o interventie.
Asta este situatia,mai buna sau mai putin buna la Telekom "Rumenia"... de pe el va scriu acum... poate nu se intrerupe cand dau "Post"!
Sa aveti o duminica placuta si racoroasa (la aer conditionat,umbra,bere rece sau ventilator)Posted Image Posted Image Posted Image

P.S. - Au inceput sa apara erorile pe parte de upload... inainte nu aveam erori nici cate o saptamana! Prevad o deconectare... cat de curand!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 23 July 2017 - 13:10.


#1717
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
treaba e ciudata ca la snr-ul ala nu are voie sa cada, de aia ma mir, nu cumva oscileaza snr-ul? Ai stat cu refreshul pe el? poate il prinzi cand oscileaza si atunci s-ar explica deconectarile

#1718
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Uite,am editat mai sus,am pus o poza!
SNR si atenuari bune,d'asta ma mir si eu.La cealalta cumnata (n-am captura de ecran ca as fi pus)... la fel,SNR bun si atenuare mai mare ca la mine dar buna si aia! Inainte nu cadea... deloc!
Da,am dat refresh,isi face si singur la 25 secunde!
Uite poza mai sus in postare,trage si tu concluziile ca si eu ma mir! Cred ca este DSLAM-ul,cum spunea si de la Ploiesti!
Up-time... 58 minute acolo! SNR-ul nu este fluctuant. Mai verific.

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 23 July 2017 - 13:16.


#1719
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
daca nu e fluctuant eu zic ca nu pica din cauza liniei, nu are cum...doar daca nu cumva a dat de caldura vreo piesa din dslam si cedeaza

#1720
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Inclin sa cred in varianta expusa de tine, vreo componenta in DSLAM supraincinsa... de fapt ambalata termic si iesita din parametrii. Mai vedem.
Multumesc mult pentru reply!

#1721
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008

View Postxcit, on 23 iulie 2017 - 08:06, said:

eu as incerca alt alimentator la modem
La mine la Speed Touch 546v6 din 2007 folosit ca switch la magazin se cam aude bazaitul alimentatorului de tip vechi (traf) dar are peste 72 de zile de uptime, celebrul restartangiu Spid Taci. Posted Image

#1722
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

View PostNeaceasca85, on 23 iulie 2017 - 17:18, said:

La mine la Speed Touch 546v6 din 2007 folosit ca switch la magazin se cam aude bazaitul alimentatorului de tip vechi (traf) dar are peste 72 de zile de uptime, celebrul restartangiu Spid Taci. Posted Image

celebrele 516v6 :)) am avut si eu 3 ,din care unu pocnit de fulger

#1723
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
E bun ca switch de 100, varza ca modem, cand am marit viteza adeselistica de la 3 la 6 mbps, pica DSL-ul 10 secunde la fiecare fulger produs pe o raza de 2-5 km in jur. Nu aveam net cand fulgera decat franturi care trebuiau vanate, HG520S la vecinul, pe acelasi cablu, mergea bine, cand furam Wi-Fi de la el dupa ce l-am reziliat pe al meu.

Intre decembrie 2011 si iunie 2013 ST 546v6 a stat pe dreapta, nu ma gandeam ca-l voi folosi ca switch, informatizarea vanzarii a adus un PC in plus, iar decesul tatalui inca 2 PC-uri in plus la birouri plus 2 imprimante pe LAN, tata trimitea plicuri, noi ne-am axat pe fax si scan-mail.

Dar de la 50 de zile in sus nu mai arata uptime-ul, doar in event logs cu actualizare cam la 5-7 zile. Nu concepe sa nu existe fluctuatii de tensiune mai mult de 50 zile, uite ca la CEZ Slatina se poate.

Edited by Neaceasca85, 23 July 2017 - 23:08.


#1724
gabbry

gabbry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.06.2007
Poate sa faca cineva un speedtest pe Germany/France/Amsterdam/Bucuresti care are abonament 1Gbps de la Telekom ?  Userii din in zonele Suceava, Dorohoi, Botosani, Piatra-Neamt, Falticeni, Iasi m-ar interesa daca ar putea sa faca testul.
Multumesc anticipat.

Edited by gabbry, 26 July 2017 - 18:58.


#1725
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Dar dacă le ziceai Germania, Franța ce avea? Romgleza lovește iar :(

#1726
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Acum a venit si el din uk :))

#1727
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013

View Postgabbry, on 26 iulie 2017 - 18:57, said:

Poate sa faca cineva un speedtest pe Germany/France/Amsterdam/Bucuresti care are abonament 1Gbps de la Telekom ?  Userii din in zonele Suceava, Dorohoi, Botosani, Piatra-Neamt, Falticeni, Iasi m-ar interesa daca ar putea sa faca testul.
Multumesc anticipat.
Pofteste cat sunt calde.

Sunt din Tirgu Mures, dar nu influenteaza cu mare lucru, poate latentele sa difere, dar vitezele, nu prea cred.
Vodafone DE:
[ https://beta.speedtest.net/result/6491184874.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Orange Franta:
[ https://beta.speedtest.net/result/6491186958.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - nu stiu de ce e asa mic upload-ul
Amsterdam - Speedtest.net (serverul lor)
[ https://beta.speedtest.net/result/6491189170.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
RCS-RDS DIGI Bucuresti
[ https://beta.speedtest.net/result/6491192071.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Euroweb Bucuresti
[ https://beta.speedtest.net/result/6491194049.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1728
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Sunt din nou astazi la Gornet,va scriu de pe Internetul Telekom ADSL.
Functionarea s-a mai stabilizat cat de cat, eu am lasat modemul pe modulatia G.dmt, care este mai stabila. Youtube vad ca functioneaza corect si in 1080P, posturile de radio on-line nu se mai intrerup, per total este mai bine. Erori pe modem extrem de multe,un up-time de aproximativ 20 ore. Ce mi-a mai spus cumnata-mea, nu l-a mai scos din priza de saptamana trecuta dar au mai fost deconectari rare,sporadice si greu de prevazut. La fel si la casa celeilalte surori, HG-ul... se deconecteaza si acesta ca si al nostru de aici.
Cum este Internet casnic, merge si asa... dar totusi este inacceptabil in 2017. Defectul este de la DSLAM-ul local,confirmat si de Telekom, nu au de gand sa-l repare prea curand fiindca "n-a picat de tot" dupa cum imi spune chiar cineva care cunoaste ce are in maruntaie. S-au facut sesizari,a fost o echipa pe teren chiar joi,au verificat cateva gospodarii, au venit si la noi,au vazut ca netul merge la acel moment,au vazut ca valorile sunt in poarametrii, mai putin erorile cu duiumul ce NU erau pana acum 3 saptamani. Au zis ca merge acceptabil si ca nu au de la centru dispozitie sa repare daca "inca merge". In imagine vedeti parametrii si erorile afisate si corectate.
Cam asta este,bine ca il avem si pe asta pana la reziliere.Mai vedem cum o mai functiona si decizia cumnata-mii sa treaca in alta retea.
O duminica placuta tuturor!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 30 July 2017 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate