Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#307
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
http://www.burosch.d...uct=41  scrie la ei specificatiile

#308
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
La 10% ți se ridicã gama in loc sa coboare (bt1886) nu mai ai vre-un control de negru (gen negru mai adanc) sã-l pui pe off sau sa ridici putin verdele si concomitent si celelalte ca sa scadã gama de la 30% progresiv in jos? Altfel e mult nai bine decât cu spyder-ul si corectiile sunt mult mai mici (rosu de care mã tot luam eu) Asta din grafice, dar in imagine numai tu poti sa ne spui ce schimbari aduce imaginea calibratã cu noul colorimetru. Revenind la cele de mai sus încearcã sã rulezi un m2ts cu bitrate de peste 35mb/s in spețã Pacific Rim editat cu bt1886, unde pe setãrile actuale ți se va pãrea intunecat pe datalii (zic eu) din cauza gamei urcate in zona joasa. Cu tonurile fetei si eu sunt in cautare de niste raw-uri de test care redau cat mai bine culoarea pielii. Oricum ambitia ta e de invidiat, de-ar fi unul ca tine in fiecare oraș, probabil lucrurile sa-ar polariza incet dând o noua dimensionalitate "conceptului de calitate a imaginii"

Edited by Calin_fdx, 15 March 2015 - 11:06.


#309
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Am avut ocazia sa "trag cu ochiul" la noul site al lui Steve Kemp (Bumtious) si este foarte frumos scris. Se vor dezbate teme legate de calibrarea audio/video, ce presupune, ce inseamna grafice dragute in.realitate, ce inseamna quantum dots implementate in tehnologia lcd, gamut DCI vs rec2020, poze inainte si dupa calibrare etc.

Va avea si un forum unde se pot dezbate diverse teme.

Deocamdatã e in lucru dar in curând va fi lansat.

#310
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009

View PostCalin_fdx, on 15 martie 2015 - 10:52, said:

La 10% ți se ridică gama in loc sa coboare (bt1886) nu mai ai vre-un control de negru (gen negru mai adanc) să-l pui pe off sau sa ridici putin verdele si concomitent si celelalte ca sa scadă gama de la 30% progresiv in jos? Altfel e mult nai bine decât cu spyder-ul si corectiile sunt mult mai mici (rosu de care mă tot luam eu) Asta din grafice, dar in imagine numai tu poti sa ne spui ce schimbari aduce imaginea calibrată cu noul colorimetru. Revenind la cele de mai sus încearcă să rulezi un m2ts cu bitrate de peste 35mb/s in speță Pacific Rim editat cu bt1886, unde pe setările actuale ți se va părea intunecat pe datalii (zic eu) din cauza gamei urcate in zona joasa. Cu tonurile fetei si eu sunt in cautare de niste raw-uri de test care redau cat mai bine culoarea pielii. Oricum ambitia ta e de invidiat, de-ar fi unul ca tine in fiecare oraș, probabil lucrurile sa-ar polariza incet dând o noua dimensionalitate "conceptului de calitate a imaginii"

Intradevar se vede mai intunecat eu credeam ca e de la gamma 2.4. nuanta de negru este dezactivata dar mai am o optiune detalii umbra de care nu m-am atins are de la -2 pana la +2. Am mai gasit pe un site  http://www.highdefju...VQWI35MRSpp   la postarea 31 corection matrix pentru d3 pe care am incercat-o si totul era perfect in afara de magenta  si de aceea am renuntat la corectie dar  o sa mai testez sant in stadiul de testari dar nu prea pot ca dureaza ore si la un tv se uita sotia si la celalalt fetita mea de 10 ani oricum nu ma las pana nu reusesc maximul din cele 2 tv ale mele pe urma o sa calibrez pe la prieteni de ai mei gratis pana o sa stapanesc bine acest moft ce ma deranjeaza e ca imi arata la gama 2.2 standard  in hcfr indiferent ce optiune aleg cand voi imi recomandati 2.4
Apropo de rosu cu xrite color munky imi arata parca mai putin rosu  fapt confirmat si de tipul din pagina care am postato  uite ce scrie tipul : I found that my i1D3 measured red a bit low forcing me to set red higher than I should A member at AVS (kjgarrison) provided Chromapure's correction matrix that he got with his enhanced i1D3 Pro and I used it on my ST50 with good results

#311
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
O intrebare, daca ma poate lamuri si pe mine cineva: contrastul nativ al unui panou nu ar trebui sa fie egal cu contrastul masurat? Pot fi diferente mari?

#312
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009

View PostAndi Pavel, on 19 martie 2015 - 16:49, said:

O intrebare, daca ma poate lamuri si pe mine cineva: contrastul nativ al unui panou nu ar trebui sa fie egal cu contrastul masurat? Pot fi diferente mari?

de obicei la tv e setat contrastul pe maxim pune un test patern   http://www.avsforum....on.html     e free  si la basic setting  ai white clipping si reglezi contrastul de obicei se regleaza cam cu 10 procente mai jos de maxim asta din ce am studiat pe net  .asta e doar parerea mea sper ca baietii o sa iti explice mai detaliat

http://www.avsforum....alibration.html

scuze primul link am pastat ceva gresit

#313
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 19 martie 2015 - 16:49, said:

O intrebare, daca ma poate lamuri si pe mine cineva: contrastul nativ al unui panou nu ar trebui sa fie egal cu contrastul masurat? Pot fi diferente mari?
In principiu, la o calibrare de noapte, ar trebui sa ajungi tot pe acolo, cu conditia ca panoul sa nu fie puternic neliniar si sa fie nepractica utilizarea capetelor de plaja de reglaj.
Pentru o calibrare de zi, pentru vizionare in conditii de lumina ambianta suficient de ridicata, se ridica nivelul de negru in asa fel incat sa se mai distinga detaliile, sa nu fie acoperite de lumina ambianta. In situatia asta este posibil sa se masoare un contrast semnificativ mai coborat.

#314
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Ok, deci e cum era de aşteptat şi logic. Însă, dau exemplu Sony X9 (un tv care mă interesează): contrast nativ al panoului citit în meniul de service: 4000. Contrast default măsurat (adică fără contrast dinamic activat etc): 3000. Contrast măsurat după activarea contrastului dinamic: în jur de 5600. Deci ceva nu înţeleg aici, valorile sunt prea diferite, în special între contrastul nativ şi contrastul default măsurat....

#315
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Contrastul e dat de nivelul minim de negru si cel maxim de alb.  Daca se creste luminozitatea creste si contrastul daca se mentine nivelul de negru minim. Chiar daca valorile declarate sunt mai mari ceea ce se regleaza pt condiții reale de vizionare (max 120cd pt mediu controlat) este valoarea care ne intereseaza. Degeaba poti seta un nivel de luminanta mai mare de atat pentru a obține o cifra de contrast mai mare daca in practica iti bubuie ochii. Asa se obțin cifre pompoase folosind val de  luminanta mai mari insa total nepractice.
Deci, mai simplu, se împarte 120 la nivelul de negru cunsocut , daca acesta se afla de undeva si esti mai.pe aproape de ceea ce vei si vedea in casa.

Mare atentie insa, aceste contraste on-off sunt mai putin importante in practica.  Mai ales la lcd-leduri si mai ales la cele cu local dimming contrastul ANSI este cel mai corect reprezentativ pentru performatele tv. Iar aici nu mai sunt mii la 1 ci sute la 1 la marea majoritate.

VT-ul are Ansi la 100cd/m2 de peste 25000:1. ;)

Edited by AndreiNR, 19 March 2015 - 19:05.


#316
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sunt douã modalitati de mãsurare a contrastului. On/off si ansi-contrast. La on/off se afiseaza pe tot ecranul fereastra de negru 0IRE, se masoara si se stabileste valoarea pana la ce nivel poate display-ul sa obtureze iluminarea spate sau edge. Dupa aceea se mãsoarã aceeasi treabã generand alb 100% mai exact 100IRE. Se imparte valoarea mare la valoarea mica si se obtine valoarea on/off. In cazul ANSI se fac maduratorile tabla de sah, 6 albe sase negre dispuse in parti diferite ale ecranului si se insumeaza valorile 100IRE impartindu-se ulterior la suma valorilor 0IRE. Contrastul on/off poate fi pacalitor ca si rezultat de date din cauza unor procesari ascunse care dimeazã imaginea total neagrã si nu pot fi eliminate intru totul. Ansi insa reprezinta adevaratul potential de contrast al display-ului aratandu-ti concomitent si neuniformitatile de iluminare ale ecranului, neunifirmitati care nu ar trebui sa depãșeascã 10% in diferite puncte evaluate.

Edited by Calin_fdx, 19 March 2015 - 19:38.


#317
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Din ce scrie Andrei, înţeleg că un ANSI de 2200, cât are Panasonic 640, e chiar foarte rezonabil pentru un led....

#318
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Depinde la ce luminanta maxima dar e ok pt un lcd-led. Insa daca vrei sa vezi imaginea de ansamblu vei înțelege ca sunt tare ponosite la acest capitol (extrem de important) ledurile.

#319
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
La 120 cd/m2

#320
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
3387:1 avea Panasonicul 48as640 ansi contrastul, uita-te in postul #146 la nasuratorile ce le-am facut.

Edited by Calin_fdx, 19 March 2015 - 19:51.


#321
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostCalin_fdx, on 19 martie 2015 - 19:45, said:

3387:1 avea Panasonicul 48as640 ansi contrastul, uita-te in postul anterior la nasuratorile ce le-am facut.

M-am uitat la contrastul ANSI măsurat de AVforums (https://www.avforums...TV-review.10436)

#322
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Da, am vazut. Depinde de precizia colorimetrului (Klein10) in cazul lor si de modalitatea de masurare on screen sau off screen desi ansi se masoara on screen. Sau inca odata repet, posibilitatea existentei unei procesari ascunse care sa dimeze negrul, adancindul eu nesesizand-o. O sa calibrez in curand un 40AS640 si o sa fiu atent la acest detaliu.

Edited by Calin_fdx, 19 March 2015 - 20:18.


#323
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Calin
"Ansi insa reprezinta adevaratul potential de contrast al display-ului aratandu-ti concomitent si neuniformitatile de iluminare ale ecranului, neunifirmitati care nu ar trebui sa depășească 10% in diferite puncte evaluate"

Sunt foarte multe dezbateri in acest sens si s-au facut teste comparative JVC HD750 On-Off mare VS Samasung SP-A800 Ansi mare
In acest test s-a demonstrat ca JVC ajunge calitatea imaginii unui DLP. pe scene mixte si luminoase dar DLP era departe pe scenele intunecate fata de JVC.

Edited by maximus74, 19 March 2015 - 20:52.


#324
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmaximus74, on 19 martie 2015 - 20:51, said:

Calin
"Ansi insa reprezinta adevaratul potential de contrast al display-ului aratandu-ti concomitent si neuniformitatile de iluminare ale ecranului, neunifirmitati care nu ar trebui sa depășească 10% in diferite puncte evaluate"

Sunt foarte multe dezbateri in acest sens si s-au facut teste comparative JVC HD750 On-Off mare VS Samasung SP-A800 Ansi mare
In acest test s-a demonstrat ca JVC ajunge calitatea imaginii unui DLP. pe scene mixte si luminoase dar DLP era departe pe scenele intunecate fata de JVC.
Detin acesata minunata piesa care de noua ti-a apartinut http://www.soundandv...d-ila-projector , si pot sa sustin cu argumente obiective (masuratori si foto) ca imaginea furnizata, concureaza cu succes din multe puncte de vedere orice tv cu diagonala mare (peste 65'') desi din masuratori ANSI este mic, insa On/Off apropiindu-se la nivelurile de negru de plasma lui AndreiNR, care in ambele cazuri afiseaza valori foarte mari.

Edited by Calin_fdx, 20 March 2015 - 09:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate