Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#271
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nativ nu e indicat pentru calibrare la rec709 decat dacă folosesti un procesor video extern si faci un 3DLUT. Sunt rare cazurile cand ajuta un spatiu de culoare extins fata de rec709 si-ti trebuie controale de HSL sau RGB pt culori.
Tu nu ai o problema in rezultatele de pe diagrama CIE. Arata absolut OK. In limita preciziei colorimetrului , repet.

Edit: daca te interesează setarile de calibrare Sony nu prea are cu ce. E adevarat ca are cateva modele care vin destul de ok reglate din fabrica si sunt printre putinii care au adoptat ,inca de vreo doi ani ,2.4 ca gama standard in modurile movie/cinema

#272
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
ok mersi .mi-ai recomandat sa folosesc ITU -R Bt 1886 eu l-am incercat inainte dar nu pot sa fac curba aceea de la inceput cred ca pentru aia imi trebuie optiune in 10 puncte sau ma insel? imi arata linear si de pe dvd  si de pe usb si de pe pc

#273
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Fara 10p e greu de facut e adevarat. Mergi pe ceva mai aproape de 2.4

#274
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
Salut, am ajuns pe forumul asta de pe un link de-al lui AndreiNR din thread-ul de 55EC930V de altundeva. Ce surpriza cand am vazut in sfarsit un loc unde se vorbeste de calibrare de culoare la noi! Posted Image

Am vrut sa postez ca raspuns la cineva care a spus ca l-ar interesa sa incerce un Sony in loc de Samsung.

As spune ca Sony-urile (cel putin de la seria 700 in sus) sunt cel mai usor de calibrat TV-uri. Nu au CMS in 10 puncte, dar nici nu au nevoie. Se calibreaza usor doar schimband RGB gain-urile (de obicei doar cel de albastru, pentru ca vin setate prea rece la culoare din fabrica probabil ca sa dea bine in stand-urile din magazine), si umblat un pic la backlight si brightness. Am si eu un Sony HX850 si vorbesc din experienta, dar cautati in review-urile de pe site-urile externe si vedeti ca spun acelasi lucru (hdtvtest, avforums, cnet).

Plus ca deinterlacing-ul, frame dimming-ul si motion interpolation-ul sunt foarte bine implementate si merita avute activate in permanenta. Am avut si LG si nici nu e comparatie intre MotionFlow-ul de la Sony si TruMotion-ul de la LG. Motion-ul nu se compara totusi cu plasma (am avut si o plasma Panasonic), dar asta e cu LED-urile...

Acum e perioada de reduceri la Sony la modelele de anul trecut, inainte sa apara cele de anul asta. Daca poti lua un W828, sau chiar W815/805, iti recomand. Evita seria W900, sunt cu panel-uri IPS. Discount-urile sunt impuse in perioada asta de Sony, asa ca vei vedea preturile peste tot cam la fel (pt un 828, cauta la Altex/MG insa, nu am vazut in alta parte).

Edited by mhstamate, 07 March 2015 - 21:01.


#275
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Am revenit dupa sesiunea 8-9 martie orele 11:00 -3:00 dimineata, sesiune de calibrare al proiectorului JVC X500 detinut de Maimus74. De aceasta data am avut statut de coparticipant, venind doar cu suport metrologiazt de profilare a colorimetrului sau D3 Pro + trepied si DSRL. Contrastul nativ al acestui proiector este intr-adevar uimitor, neputand fi masurat in modul clasic ci apeladu-se la o modalitate combinata ecran-lentila poz 1 Avand valore de 48.18 cd/m white 100% din ecran aceasta corespunzand valorii de 414.99cd/m din lentila. La negru nefiind capabila aparatura sa masoare cu precizie nivelul de black level din ecran, prin determinare apare la 0.009cd/m din lentila o valoare de 0.001cd/m nivel negru din ecran poz 4 rezultand un contrast nativ de 44425:1 In imaginea live se vede intr-adevar acea plutire si imersiune specifica dispay-urilor cu nivele foarte adanci de negru poz 3, homecinema-ul fiind foarte bine proiectat ca design si antireflectivitate a culoriilor din interior poz 2 si poz 5. Calibrarea in sine a fost mai mult un test incipient pentru evaluarea noului spectro cu care s-a profilat D3-ul poz 6. Vor mai fi probabil cateva nopti lungi pentru rezultate de top, complexitatea solutiei de calibrare in cub folosind LUMAGEN Radiance mini 3d necesitand foate multa atentie la pregatirea presetului.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 08 March 2015 - 15:12.


#276
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Foooarte bine arata totul! Felicitari maximus pentru gust si investitia in echipament de calitate.
Si tie Calin pentru noul echipament pe care cu generozitate m-ai lasat sa-l pun la treaba pe VT (ca si Adrian de altfel).  Sa-ti foloseasca la cat mai multe calibrari reușite!

Edited by AndreiNR, 08 March 2015 - 15:41.


#277
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Merci Andrei,
In acelasi timp vreau sa precizez ca nu m-am asteptat la asa diferente dintre Eye1Pro2 si X-Rite D3Pro,spre surprinderea mea diferentele sunt mai mult decat substantiale.
Voi veni cu noi rezultate si impresii...
Se preconizeaza o noua sesiune foarte interesanta...Posted Image

#278
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Ti-as spune "ti-am spus eu!", dar...stai , tocmai am facut-o!:))

#279
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 08 martie 2015 - 15:40, said:

Foooarte bine arata totul! Felicitari maximus pentru gust si investitia in echipament de calitate.
Si tie Calin pentru noul echipament pe care cu generozitate m-ai lasat sa-l pun la treaba pe VT (ca si Adrian de altfel).  Sa-ti foloseasca la cat mai multe calibrari reușite!
Multumesc si eu de apreciere, si voi susține in continuare curentul calibrarilor homeuse cat si pe cel Pro garatie colaborarii cu JeanLucPicard, pentru promovarea acestei sectiuni de nișă adresata cinefililor pretentiosi, iubitorilor de imagini perfecte si oricui este interesat de calitate.

Edited by Calin_fdx, 08 March 2015 - 16:37.


#280
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
Salut am o intrebare vreau sa imi achizitionez  zilele astea x-rite color munky display pe care vreau sa il folosesc cu hcfr eu sant doar home user momentan detin spyder 4 pro mi-as fi dorit x rite i1 display pro dar e aproape dublu la pret  fata de x-rite color munky display pe net am vazut ca sant hardware la fel doar softul difera si ca citeste de 5 ori mai rapid.din experienta voastra se merita ? sau sa fac un efort sa cumpar i1 display pro mi se pare cam mult 1200 ron doar ca sa imi calibrez mie tv ca la mine in oras Reghin nu poti calibra la nimeni ca nu sant interesati de asa ceva si nici nu imi permit ca sa il aduc pe Calin FDX de exemplu ca sa imi calibreze tv si peste vreo 6 luni sa fie nevoie sa le calibrez iar iar despre Picard nici nu poate fi vorba

#281
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Tot ce ai scris acolo e adevarat despre color munky display si într-adevăr viteza este mai mica fata de D3 desi impart aceleasi interne. Pentru ce-ti trebuie tie este suficient de rapid mai ales ca ai de gand sa calibrezi LCD-uri.
Daca vei avea un spor de acuratețe fata de spyderul tau nu vei sti niciodata in lipsa unui spectro. Eu as cauta cumva sa fac rost de un spectro si mi-as profila spyderul.

#282
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
X-Rite D3 Pro este un bun inceput pentru amatori si entuziasti,iar rezultatele sunt mai bune decat cu Spyder,investitia nefiind chiar atata de mare ca in cazul unui spectro(Eye1Pro2).
Eu unul l-am folosit ani de zile,cu rezultate bune.
Inainte de testul comparativ de aseara cu Calin chiar am vizionat diverse scene din Obivion,Pacific Rim,Lucy...prezentandu-i calibrarea facuta cu X-Rite Dispaly3 Pro,iar rezulatul era mai mult decat satisfacator,asta ca sa fiu moderat,Calin poate sa confirme.
Dar in cazul  X-Rite-ul meu ii diferit de cel retail din magazine,fiind o versiune mult imbunatatita.
Daca mai ai putina rabdare in curand v-a fi o noua aparitie pe piata a unui nou colorimetru budget,care v-a face ceva valuri.de genul D3 ultima versiune.
Mai ai alternativa State.la 1200 de lei il poti lua de acolo,iar eu zic ca este altceva.

Edited by maximus74, 08 March 2015 - 23:48.


#283
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Munki display si d3 sunt identice pe interior. Pentru ce-i trebuie lui la ce sa dea dublu pe un D3?

Edited by AndreiNR, 08 March 2015 - 23:52.


#284
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Pentru acuratete

#285
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pe care cum o verifica?

#286
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Certificatul cu corectiile facute,in cazul lui D3 Pro

#287
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Daca ai vazut ce diferente sunt intre o profilare pe display/proiector inainte de sesiune si o profilare generala de ce mai crezi in asta nu inteleg... Si colormunki se poate atesta la fel.

#288
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Andrei,

Intrebarea care a fost pusa de s11andel,daca am inteles bine,este daca este vre-un benefifiu intre D3 si ce are el in momentul de fata,iar un spectro de "imprumutat" , nu prea vad de unde,chiar daca este varianta optima si ideala de a calibra un display.
Diferentele despre care vorbeam eu,dintre D3 Pro-ul meu si Eye1Pro2 nu sunt atata de mari, pentru marea majoritate,ca sa merite efortul unei alte abordari.
Aceste diferente despre care vorbeam, exista pentru mine,iar orizontul meu de asteptare si exigenta s-ar putea sa nu coincida cu multe alte persoane.

Sa nu uitam ca acel colorimetru cand il primesti,cu corectiile facute,se comporta probabil la fel de bine ca si un Eye1 pentru o anumita perioada de timp,iar periodic poti sa il trimiti la o re-certificare.
Repet nu este varianta optima,dar este varianta mai ieftina si cea mai buna pana la Eye1Pro2,din punt de vedere al pretului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate