Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#253
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In cazul lui X-Rite Display 3 PRO cei de la ChromaPure au facut urmatoarele corectii (bineinteles primesti licenta cu  tabele de corectii before-after).

The Display 3 PRO virtually eliminates 3 of the 4 sources of error and lessens the fourth for a small fraction of the cost of a true reference device.
  • First, we individually test each meter against a reference spectroradiometer on a CRT, several LCD flat panels, a plasma flat panel, and front projector with a standard UHP lamp in both luminance and illuminance modes.
  • Second, we include correction figures in the individualized license file that align the standard Display 3's response to our reference device. These two steps alone greatly improve the built-in calibration tables for the Display 3 and completely eliminate any unit-to-unit variation.
  • Third, for a modest fee, we will periodically recalibrate your Display 3 PRO to ensure it retains its initial accuracy. This service eliminates the problems associated with exposure to the elements over time.
Cu toate acestea sunt tot mai curios sa il profilez la un spectro...probabil Eye1Pro2 si sa vad ce rezulatate obtin.

Edited by maximus74, 28 February 2015 - 15:45.


#254
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

Suna foarte bine ce scrie acolo.
Vedem ce iese cand faci profilarea cu spectro.

Edited by AndreiNR, 28 February 2015 - 15:56.


#255
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Am promis cu niste zile in urma ca voi reveni referitor la Panasonicul 4k pe care l-am facut cu ou si cu otet. Pun aceste informatii si pentru ca unii mai traiesc cu impresia ca televizoarele vin calibrate din fabrica sau macar pe aproape. In stanga e starea televizorului cum a fost livrat din fabrica, in dreapta este ceea ce am obtinut dupa calibrare.
Precizez ca trebuia sa fac o calibrare simpla, adica nivel de alb si de negru, balans de alb si gama in maximum doua puncte. Dupa socoteala mea, trebuia sa ma incadrez in jumatate de ora, dar m-am intins la vreo trei ore, tot incercand sa scot ceva omenesc din aparatul ala si nereusind, chiar si cu alb si gama in zece puncte.
Inca inainte sa incep calibrarea, am pus niste secvente din filme. Tom Cruise in "Edge of Tomorrow" era evident suferind de pojar, lucru care reiese si din grafice.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 06 March 2015 - 00:02.


#256
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Pentru ca problema unghiurilor de vizualizare am prezentat-o la alt subiect si cu multe, multe pagini in urma, o reiau aici. Mai intai Panasonic 4kk, pardon, 4k. Domeniul este de la 0 la 30 de grade, absolut modest fata de specificatiile de o suta si nu stiu cate grade (care, pentru rigurozitate e masurat din cap in cap, adica unghiul maxim din poze corespunde de fapt la 60 de grade, asa cum se dau in specificatii).

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 06 March 2015 - 00:40.


#257
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Spre comparatie, Samsung-ul meu de 40 de toli, fabricat in 2008. Tot LCD-LED, aceeasi tehnologie, dar cu sapte ani mai putin "avansata".

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 06 March 2015 - 00:52.


#258
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu stiu daca in 2008 existau tv-uri luminate cu led, dar aceeasi problema o am si eu. Tv-ul meu cel vechi Samsung 40B651 (luminat cu CCFL) are o imagine mult mai buna, cu unghiuri de vizualizare mult mai bune, decat Sharp 50LE651V luat in vara. Ambele au cica paneluri VA, insa doar la unul negrul se face gri imediat ce nu privesti din centrul imaginii.

LE: pe de alta parte, din pozele tale e clar ca la Panasonic sunt vizibile toate patratelele, pe cand la Samsung ...

Edited by batman, 06 March 2015 - 06:33.


#259
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Asa le scoate aparatul foto. Ele se vad in realitate pana la 17 inclusiv.

#260
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Patratul 16 trebuie sa fie negru, iar 17 de abia vizibil fata de fond. La ochi se vede imaginea de test cum trebuie la Samsung.
Si, da, din pacate, maretul meu DSLR Canon de 3000 de lei are probleme cu captarea tuturor nuantelor din zona intunecata a imaginii. Am vrut sa fac niste poze dintr-un film, pentru a demonstra cum trebuie sa se vada detaliile pe negru si tot ceea ce am obtinut au fost blocuri compacte de negru, fara niciun detaliu. Totusi, in imagini din astea de test, cu patrate imense, de culoare uniforma, pe un fond tot uniform, reda oarecum aproape de ceea ce se vede cu ochiul; iti poti da seama dupa contururi ca nu e un bloc compact, chiar daca diferenta de luminozitate s-a pierdut la fotografiere.
Ne-a zis Joel Silver la curs ca pentru contrast in fotografie trebuie sa cheltuiesti de zece ori mai mult pe obiectiv, dar am trecut informatia la "si altele". Acum am dovada.
In 2008 existau LCD-LED-uri, pot sa-ti pun specificatiile (si factura cu data achizitiei), aparatul nu a fost chiar dintre cele ieftine. E ultimul model inainte de Edge-LED-uri.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 March 2015 - 08:54.


#261
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Mda, iti trebuia un aparat FX, ca astea crop au probleme cu lumina slaba.Posted Image Posted Image
Nu stiu ce sa zic, dar observ din ce in ce ca tehnologia nu evolueaza spre calitate, ci spre ieftineala. Inclusiv iluminarea cu led, cred ca a aparut doar ca sa faca tv-urile cat mai subtiri si usoare si sa reduca consumul de energie, nu ca sa imbunatateasca calitatea imaginilor afisate. A, si ca sa poata declara ca au 1600 de Hz pe imagine la nu stiu ce janghina de tv, care de fapt are panel de 50Hz, luand astfel piuitul celor innebuniti dupa soap opera effect si halo-uri in jurul obiectelor miscatoare.

#262
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Batman, nu mai veni cu aberatii, soap opera effect nu exista la 50 hz. Inca nu ai aruncat Sharpul ala pe geam?

#263
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Astazi provocarea se numeste JVC X500, este nr1 in top proiectoare JVC, nr1 nivel de negru, 4k e-shift3 si nr 7 din 5713 proiectoare dupa statisticile unora http://www.testfreak...ors/?sort=score . Aici http://www.hdtvtest....01403303680.htm baietii adevarati au scos untul din el si au postat niste rapoarte obiective. Sa vedem ce vom putea scoate noi.   -Maximus esti pregatit?

Edited by Calin_fdx, 07 March 2015 - 09:13.


#264
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Da Calin,totul este pregatit.Posted Image

#265
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
Salut am corectat calibrarea care am postat-o mai inainte la care am fost criticat de Andrei Nr si avea dreptate si imi cer scuze si lui jean Luc Picard   pentru ce am scris mai inainte :
Tv e al fetitei mele  Samsung T24D390 eW    si nu are custom color si nici setari in 10 puncte asa ca am fost oarecum limitat la calibrare are doar gamma pana la +3 si la -3 si white ballance in 2 puncte .
Stiu ca o sa sariti imediat  ca colorimetrul meu e slab pentru calibrare Spyder 4 pro dar pe partea de pc isi face datoria cu brio si chiar este folosit de Photographer Academy  se poate vedea pe youtube niste teste  :

    [ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/XjKvi6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/2BhpqA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/pR6mRZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/sDnITp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/MS9IQN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/EX9Otq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/537/bgAdUS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/907/lqiqt2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/RZ3UgV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/3qwEKf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/538/hiWu6A.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/537/Tx0JSp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/pHXYzG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

stiu ca trebuia sa pun si inainte de calibrare dar dura prea mult si nu prea am avut timp iar ca test am folosit Gcd si 75 luminance si 100 saturation
Rog pe Andrei Nr sa nu fie prea critic pentru ca sant incepator in domeniul asta chiar daca urmaresc tot pe avs forum de multi ani.

la white ballance am
depl R +4
depl V 0
depl A0
Niv R +16
niv V 0
niv A -4
mi s-a parut ciudat ca a trebuit sa fac  corectia pe rosu asa de mult  dar daca va uitati la ultima poza o sa vedeti ca cei de la samsung au setat 105 in loc de 128
am o intrebare daca calibrez white ballance din service menu oare nu ar fii mai bine
nu stiu pe ce baza au setat cei de la Samsung r gain 105 si blue gain 164    tv e made in Romania si e  facut undeva pe langa Oradea parca .Cred ca au fost bauti  baietii cand au asamblat si reglat tv

#266
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Oricat de bun ar fi un colorimetru, desi la acest nivel de pret si performantele sunt pe masura(aici includem si variatiile unit-to-unit), poate fi el si CR-200, Kein k!0 etc, o profilare cu un spectro se impune pentru simplul motiv ca un colorimetru nu va masura la fel doua displayuri ce folosesc tehnologie diferita, va varia in timp pentru ca i se contamineaza filtrele, va fi influentat de temperatura etc.

Trecem peste teoria profilarii, si ajungem la graficele tale.
Arata foarte bine pentru un display cu controale limitate. Cateva observatii:

-in zona 10-20 IRE ai acel spike de albastru. Este o problema destul de comuna lcd-urilor led care imping albastrul in zonele joase din cauza iluminarii din spate. Insa observ ca si gama iti pleaca din 2.4 si verdele de mai jos.
Eliminand posibilitatea ca nu ai reglat bine nivelul de negru inainte si dupa ce ai facut WB mai poti incerca cateva chestii:
1. sa urmaresti o gama mai mare. Gama 2.2 este recomandata mediilor cu ceva lumina ambientala. GAma itu sau o gama mai apropiata de 2.4 este recomandata mediilor cu lumina controlata si este standardul pentru EOTF din ultimii ani. Ai aceste optiuni in hcfr la properties. Iti recomand o gama ITU:BT1886
2.uita putin teoria conform careia nu trebuie sa atingi verdele. Este adevarat ca verdele influenteaza cel mai mult luminanata, si implicit gama, dar poti folosi acest lucru in avantajul tau.
Incepe o calibrare noua. Fa citirea initiala dupa ce ai reglat setarile de baza. In hcfr o sa vezi target Y pentru cele 10 niveluri de gri. Regleaza-ti verdele astfel incat sa atingi acel target pe o intindere cat mai mare a WB. Nu te limita la 20-80ire ci urmareste tot wb. Apoi continui cu celelalte primare.
In setarile tale impingi foarte mult rosul. Lasand la o parte cat de precis o fi sau nu Spyderul tau, in mod ideal mai bine iei dintr-o culoare decat sa-i dai in plus. Display-ul poate ramane fara acea culoare(clipping).

- observ niste setari CMS in sistem RGB care sunt grayed-out. Sigur nu se activeaza daca setezi spatiul de culoare pe custom? Asa am vazut sa functioneze la unele Samsunguri.

In rest, arata foarte bine pentru ce setari ai la dispozitie. Nu cred sa ajute cu ceva daca folosesti meniul de service pentru ca nu cred sa aiba 10p wb , CMS este acceptabil iar corectii suplimentare nu vor duce la rezultate vizibile pentru ochi si-n plus risti sa mai schimbi si ceva aiurea pe acolo.
Mai retine un aspect; graficele nu spun intotdeauna adevarul, unele culori le percepem mai usor ca fiind incorecte (in special tonurile de piele, verdele si rosu) pe altele mai putin (albastrul) si daca e sa alegi sa faci un compromis e de preferat albastrul.

#267
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
Multumesc Andrei NR pentru sfaturi nu pot selecta custom color pentru ca nu are si nu are nici isf day and isf night poate daca intru in service menu la avansat care se activeaza apasand de patru ori pe zero din telecomanda sa fie acolo ceva optiuni pentru custom color dar nu vreau sa pierd garantia la tv e cumparat de vreo 2 luni poate chiar ca am pierdut-o in momentul in care am intrat in service menu.Sfaturile tale sant foarte utile

#268
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu are moduri isf. Ar trebui sa aiba controale avansate disponibile in meniul tv(dupa activarea cu un cod) pentru a fi atestat isf.

#269
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Samsung-urile au wb în 10p sau custom color doar de la seria 6 în sus. Modul auto pare mai restrâns ca și nativ. Poți obține ceva dacă ai de unde sa tai, dar sa adaugi la ceea ce nu exista e gresit

#270
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
Pe modul nativ imi iese foarte gresit totul la culori mai ales la tenta corectez cyan iese gresit magenta.corectez magenta iese gresit cyan la fel se intampla si la primare si asta am vazut si la alt tv tot samsung oricum este ultima data cand mai cumpar tv samsung am 2 acasa cred ca o sa trec pe Sony.La media Galaxy din Targu Mures dintrun perete plin cu tv-uri cel mai placut si mai natural mi se pare Sony

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate