Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1801
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
VirtualForge + placi ieftine Blackmagic a folosit cineva ca pattern source pentru HDR?

#1802
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Rezultatul "Marii Uniri a Calibratorilor"
Isf Night

ISF DAY

Attached Files



#1803
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Lasa asta! Poze!!:)

#1804
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Cu chinezul bronzat cu ceafa roșie ???
Calin e responsabil cu pozele !
Matematic e impecabil!
Metameric excepțional!
Am remarcat si apreciat stilul lui Adrian!Pe fiecare interval Ire a cautat si găsit coordonatele X si Y ale D65!

DOLBY VISION

Attached Files



#1805
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

View PostAndreiNR, on 03 decembrie 2018 - 12:33, said:

Lasa asta! Poze!!Posted Image
Pozele sunt zero. Aparatul foto face o anuumita expunere, si transpune propriul balans de alb pe poza.
Calibrarea/diferentele le vezi LIVE daca ai doua ecrane similare, unul langa altul, unul calibrat si unul nu. Chiar daca le vei poza, pe amandoua deodata, tot o ciorba de culori va iesi, nu ceea ce vezi cu ochii tai, real.
Daca pozezi un ecran, sa zicem, galben in loc de alb, aparatul foto il "va calibra" (sau nu, in functie de setari), si va afisa alb.
Ce zic rezultatele pe lapopul calibratorului conteaza.

Edited by trandafirdoru, 03 December 2018 - 17:05.


#1806
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Da bine. Eu ma refeream la poze de la marea unire. Ms de lecții.

#1807
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 03 decembrie 2018 - 17:25, said:

Da bine. Eu ma refeream la poze de la marea unire.
Cateva poze de la "marea unire" Sunt sugetive din timpul opereatiunii de pre/post calibrare a oled-ului 55B8 al lui bir75. De acesta data am avut statutul de asistent, fiind inaugurata aparatura hi-end al lui Adrian.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 03 December 2018 - 18:04.


#1808
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Clasic sau AutoCal?

#1809
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Clasic.
Am incercat si AutoCal dar nu s-a conectat din cauza protocolului de securitate implementat pe routerul de wifi Telekom.Eu am internet prin fibra de la Telekom.
Oricum Adrian a reusit in medie o ora/mod calibrat.

Edited by bir75, 03 December 2018 - 18:44.


#1810
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
B8 nu are autocal.. zic si eu :)

#1811
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

View PostAndreiNR, on 03 decembrie 2018 - 17:25, said:

Ms de lecții.
Cu placere! Nu ajuta la nimic, se pare.
Misto parul lui Tom Cruise: o mare pata neagra (desi privita imaginea live cred ca era foarte ok).

#1812
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

View Postbir75, on 03 decembrie 2018 - 19:37, said:

O mare pata neagra cred ca ai tu in cerul gurii ��
Da' cu "ficatii" cum stai?Nu te rod ?
Baga jigniri, eu nu ma pricep la astea dar sa stii ca epoca ceausista a trecut, nu mai trebuie sa aplaudam orice, indiferent cum e. Daca nu acceptati critica la obiect, concreta, succes in tot ce faceti.

#1813
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Chiar nu inteleg de ce te-ai activat asa tare cu critica, esti de meserie? Mai ales ca ai spus ca pozele sunt 0 dupa care ai criticat exact ce ai vazut intr-o poza.

View Posttrandafirdoru, on 03 decembrie 2018 - 17:03, said:

Pozele sunt zero. Aparatul foto face o anuumita expunere, si transpune propriul balans de alb pe poza.
Calibrarea/diferentele le vezi LIVE daca ai doua ecrane similare, unul langa altul, unul calibrat si unul nu. Chiar daca le vei poza, pe amandoua deodata, tot o ciorba de culori va iesi, nu ceea ce vezi cu ochii tai, real.
Daca pozezi un ecran, sa zicem, galben in loc de alb, aparatul foto il "va calibra" (sau nu, in functie de setari), si va afisa alb. Ce zic rezultatele pe lapopul calibratorului conteaza.

View Posttrandafirdoru, on 03 decembrie 2018 - 19:25, said:

Misto parul lui Tom Cruise: o mare pata neagra (desi privita imaginea live cred ca era foarte ok).

Edited by Mr. Incredible, 03 December 2018 - 21:22.


#1814
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

View PostMr. Incredible, on 03 decembrie 2018 - 21:21, said:

Chiar nu inteleg de ce te-ai activat asa tare cu critica, esti de meserie? Mai ales ca ai spus ca pozele sunt 0 dupa care ai criticat exact ce ai vazut intr-o poza.
Pai da, pozele sunt zero, uite exemplu: zero detalii in parul actorului. De ce? Simplu, expunerea este gresita si astfel nu are nicio relevanta ca rezultat al unei calibrari.
M-am activat cu critica? Bine domnilor, nu mai scriu nimic, daca asta va multumeste. (Cam asa e si in Coreea de Nord ideea)
Bafta!

#1815
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Trandafire,trei lucruri iti spun.
Nu te-am jignit,eram ironic.
Eu nu aplaud,eu chiar folosesc un tv calibrat.
Parul lui Tom Cruise are suficiente detalii mai putin matreata,daca asta era detaliul pe care il cautai.

#1816
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Posttrandafirdoru, on 03 decembrie 2018 - 20:56, said:

............... dar sa stii ca epoca ceausista a trecut, nu mai trebuie sa aplaudam orice, indiferent cum e. Daca nu acceptati critica la obiect, concreta, succes in tot ce faceti.
Nu aplauda nimeni pe nimeni de amorul artei. Aici nu e un grup inaccesibil "oamenilor de rand "  sau un grup de "initiati" intr-un domeniu si cand cineva din acesta "gasca" zice sau face ceva,toti ceilalti il aproba si il aplauda ca niste tembeli-asa cum vrei sa sugerezi....Nu se felicita si nu se bate pe umar  reciproc nimeni, doar de dragul aplauzelor sau de complezenta....Nu. Aici posteaza TOATA lumea care este interesata de acest subiect ,cu pareri pro si contra. Iar like-ul pe care il acordam uneori ,este mai mult  pentru interesul ,pasiunea,banii cheltuiti-(de ce nu)- ,abnegatia de care da dovada acel user in atingerea "perfectiunii" ,decat pentru informatiile tehnice furnizate.
Userul bir75 a facut un efort din multe pct de vedere pt a aduce cei mai buni calibratori din Romania (a lipsit doar Andrei),sa lucreze impreuna la un proiect. Numai pt asta si tot merita respectul nostru.
Cu aceste "critici" pe care le aduci ,arati ca nu ai inteles care este ideea unui forum...acela de a descoperii de la altii lucruri pe care nu le cunosti ,de a impartasii cunostintele tale si altora .Este binevenita si critica,dar cand e corecta si la obiect. Cu totii cunoastem  ca o camera de telefon distorsioneaza  imaginea luata de pe un tv...nu era nevoie sa faci atata caz ....Si mai stim ca in realitate imaginile  pe acel tv. erau cat se poate de corecte. Lucru pe care il cunosteai si tu. Si atunci de ce atata "critica " ? De fapt ce anume te-a deranjat ?

#1817
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
O prima masuratoare a proaspatului OLEDului din dotare (dupa vreo 20 de ore de functionare) arata cam... rotita in sensul acelor de ceasornic:

Attached File  before.png   381.16K   30 downloads

Cum procedati in cazul asta cand nici una din primare nu e chiar unde trebuie? Calibrare la 75%? Calibrare in wide gamut? Alt observer? Sunt sanse sa mai varieze semnificativ in urmatoarele zeci de ore?

ISF Night
Gamut normal
i1 Pro cu observer 1931 2°

Edited by dani.user, 18 December 2018 - 13:17.


#1818
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu incerca sa faci primarele perfecte, daca nu se poate, in continut apar rar. Incerca sa faci cat mai mult din tot spatiul de culoare perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate