Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1675
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
b7-le? Nu -l vand :)

În schimb sunt in contact permanent cu un prieten care a avut deja A8, C8 , W7 si cam toate de anul trecut si e loterie mare la panouri.
Ca preferinte C8 peste tot ce a avut anul de asta. Poate ne mai povestește cand are timp si chef :)

Edited by AndreiNR, 03 June 2018 - 14:05.


#1676
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Simt ca C8 poate mai mult decât AF8. Nu comentez obiectiv, pana nu calibrez unul😆

Edited by Calin_fdx, 03 June 2018 - 14:51.


#1677
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
PS:O mențiune am: cand vb de loterie ma refer la cele de 65". Cele de 55" sint mult mai "constante" de vreo 2 ani incoace.

#1678
ghighyutzu

ghighyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.02.2009

View PostAndreiNR, on 03 iunie 2018 - 14:03, said:

b7-le? Nu -l vand :)

În schimb sunt in contact permanent cu un prieten care a avut deja A8, C8 , W7 si cam toate de anul trecut si e loterie mare la panouri.
Ca preferinte C8 peste tot ce a avut anul de asta. Poate ne mai povestește cand are timp si chef :)



C8 nu este pe ez1000, care are in mod cert cea mai buna imagine dintre toate.

C8 insa compenseaza la luminozitate se pare anul acesta. Unitatea mea cred ca se apropia de 1000 cd in hdr. Insa la prima strigare am sesizat o problema minora de motion care in mod cert va putea fi adresata printr-un update.

Iar Sony are cea mai buna iesire din negru cu minim de artefacte sau posterizate. Si in mod cert nr 1 la procesarea pe cablu.
Insa este de mentionat ca AF8 nu este flagship-ul companiei, acesta ramanand A1, care si mie mi se pare putin un tv mai bine facut decat A8

Im rest, adevarat loterie. Vorbind exclusiv de panourile de 65.
Oricum, exclusiv ca imagine overall, pariul meu pe 2018 ramane tot Panasonic:).

Edited by ghighyutzu, 03 June 2018 - 20:19.


#1679
TaHua

TaHua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2007
Pentru o calibrare profesionala in Bucuresti cu cine trebuie sa iau legartura ?

#1680
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Cu Jean Luc_Picard(Adrian)

Edited by AxelRo, 21 July 2018 - 01:24.


#1681
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostAndreiNR, on 03 iunie 2018 - 17:11, said:

PS:O mențiune am: cand vb de loterie ma refer la cele de 65". Cele de 55" sint mult mai "constante" de vreo 2 ani incoace.
Care este treaba cu loteria la oled-urile de 65"? La ce modele faci referire si care sunt problemele?

#1682
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
La toate. Banding si pete.

#1683
happyflo44

happyflo44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2014
Salutari tuturor.
Tocmai am achizitionat si eu un LG B8 de la Emag (as fi vrut un C8 dar a fost peste puterile mele banesti iar la B8 am avut promotie)
As vre zilele (sapt) care vin sa il calibrez. Stiti pe cineva care sa faca la Brasov calibrari?
Multumesc

#1684
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă ai un pic de răbdare, vreo 6-8 săptămâni, se poate rezolva. Fiind OLED, este recomandabil să îl lași să adune niște ore de funcționare, la început are tendința să mai „fugă” ecranul, adică să se modifice un pic culorile în timp.

#1685
happyflo44

happyflo44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2014
Am inteles.
Mersi :-)

#1686
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Afecteaza sau nu citirile RGB activarea optiunii De-blur sau De-judder?
Cum e indicat sa se efectueze citirile ,cu optiunile de motion activate sau dezactivate?
Multumesc

#1687
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Poți face o probă simplă, intră în meniu, plimbă-te prin toate setările de îmbunătățire a redării mișcării și urmărește ce se întâmplă cu imaginea. Dacă măcar pe una dintre poziții se schimbă luminozitatea sau coloritul, vei ști că măcar una dintre ele nu este neutră privind caracteristicile imaginii. Pentru că nu știi ce efecte are fiecare și cât de mari sunt, e preferabil să le dezactivezi, cum este recomandabil să dezactivezi orice fel de procesare suplimentară.

#1688
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Inserarea de cadre negre BFI sigur afectează esența calibrarii, interpolarea însă nu. Totusi trebuie verificat minim cu o lectură pe off și una cu setare interpolare. În 99% din cazuri la lcd-led nu am sesizat modificări (nici măcar minimale)

#1689
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Și la OLED-uri cum e? Dacă te plimbi prin cele cinci setări de „motion” imaginea (la ochi,lasă aparatul) rămâne neschimbată?

#1690
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Da la LG.

Edited by AndreiNR, 22 August 2018 - 20:59.


#1691
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 22 august 2018 - 19:48, said:

Poți face o probă simplă, intră Ă®n meniu, plimbă-te prin toate setările de Ă®mbunătățire a redării mișcării și urmărește ce se Ă®ntâmplă cu imaginea. Dacă măcar pe una dintre poziții se schimbă luminozitatea sau coloritul, vei ști că măcar una dintre ele nu este neutră privind caracteristicile imaginii. Pentru că nu știi ce efecte are fiecare și cât de mari sunt, e preferabil să le dezactivezi, cum este recomandabil să dezactivezi orice fel de procesare suplimentară.
Cu atat mai mult cu cat diferenta intre Motion pe Off si Motion pe On (in combinatia care da cele mai putine artefacte de interpolare) este de doar 200
de linii.Toate astea de la 1 metru de ecran.
Daca te uiti de la 3 metri nu cred ca mai conteaza daca e activata sau nu interpolarea.

Testat pe tv-ul meu,bineinteles.

#1692
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 22 august 2018 - 20:59, said:

Da la LG.
La două dintre ele imaginea se întunecă vizibil. Tot uit să-mi notez care sunt alea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate