Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1459
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Ok, trimit pe PM telefonul. Putem lua legatura maine sa stabilim de principiu cum facem.

#1460
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Lasa l sa mearga cat mai mult cate 4 ore apoi pune l in stand by.
Inainte de calibrare da-i un pixel refresher.

Din pacate daca nu sunt minim 100 de ore vor fi diferente notabile la cum iese din negru si implicit cum raspunde setarea de brightness.

Edited by AndreiNR, 16 November 2017 - 18:01.


#1461
Codrin1989

Codrin1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.04.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 16 noiembrie 2017 - 16:45, said:

Super ofertă de Black Friday! Ofer calibrare gratuită în București pentru câte moduri doriți (în principiu două, zi/noapte, eventual și HDR) pentru un posesor de TV LCD-LED de 55 (140 cm) de clasă medie sau înaltă cu condiția să-mi lăsați aparatul câteva zile, cred că maximum o săptămână ajunge, pentru realizarea unor fotografii/filmulețe de demonstrare a tipurilor de abateri de la standard și modul în care se reflectă acestea în imagine prin comparație cu OLED-ul meu. Aș putea să pozez OLED-ul în diferite ipostaze, apoi să alătur rezultatele, dar s-ar putea obiecta că e Photoshop, plus că e mai concludent dacă imaginile se iau strict în aceleași condiții de iluminare și comportament al camerei foto/video, diafragmă, timp de expunere, focalizare, etc. Ar fi de preferat ca TV-ul să aibă picior, deși OLED-ul încă nu e suit pe perete. (Era mult mai comod să găesc un vecin, dar ai mei nu prea sunt pasionați de televizoare și nu știu dacă au TV-uri ca lumea, le pasă de calibrare - n-a reacționat niciunul când le-am zis cu ce mă ocup - și ar vrea să se despartă de aparat câteva zile; referitor la ultima observație, probabil că ar fi mai simplu pentru cineva care își ia acum TV nou și încă nu l-a îndepărtat pe cel vechi.)
Mi-am propus să produc niște materiale informative despre calibrare.
(Aș putea extinde oferta către un posesor de DSLR mai deștept decât Canon-ul meu entry-level, dar să văd mai întâi cum mă descurc cu ce am. Camera video e ok.)
P.S. De ce LCD-LED? Cred că e mai ușor de dus pe lângă standard în toate direcțiile, dar poate fi și un OLED, m-am gândit între timp. Neapărat însă de 55, ca al meu, altfel de mai greu de pus în practică ceea ce vreau. Îl mai am pe al meu cel vechi de 40, dar e net depășit conform standardelor actuale și e problema diferenței de diagonală.
P.P.S. Pot asigura eu transportul.
Buna seara.Pentru ca vad ca te pricepi la tv si sper sa nu deranjez,as avea o intrebare.Maine vreau sa imi cumpar un televizor nou,un led si as vrea sa te intreb care ar fi cea mai buna alegere dintre multele branduri care sunt pe piata,ma refer la cele cunoscute(Samsung,Philips,Lg,Sony) ca de Horizon,Nei ,Teletech,etc nu vreau sa aud.As vrea sa ma incadrez in bugetul de pana in 1800 lei iar diagonala care ma intereseaza este de 108 cm

#1462
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCodrin1989, on 16 noiembrie 2017 - 21:19, said:

Buna seara.Pentru ca vad ca te pricepi la tv si sper sa nu deranjez,as avea o intrebare.Maine vreau sa imi cumpar un televizor nou,un led si as vrea sa te intreb care ar fi cea mai buna alegere dintre multele branduri care sunt pe piata,ma refer la cele cunoscute(Samsung,Philips,Lg,Sony) ca de Horizon,Nei ,Teletech,etc nu vreau sa aud.As vrea sa ma incadrez in bugetul de pana in 1800 lei iar diagonala care ma intereseaza este de 108 cm
Buna seara. E o chestie strict personală și în consecință subiectivă într-o oarecare măsură, dar nu mi-aș lua LCD de la Philips, LG și Samsung în acest moment.

#1463
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Pe de altă parte, am văzut și Sony din seriile inferioare care erau slabe.

#1464
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Am dibuit cum se intra in meniul de service la B7. Dar cum aflu nr. de ore de functionare?

Attached File  sm.jpg   389.36K   91 downloads

#1465
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
99 de ore si 18 cicluri de compensare.

#1466
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Ok, mersi

#1467
keanustar

keanustar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.02.2006
La B6 se poate intra in meniul de service fara telecomanda speciala sau telefon cu IR?

#1468
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu.

#1469
ManUnkinDH

ManUnkinDH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2017
Buna ziua si bine v-am gasit.

Locuiesc in Arad si m-ar interesa o calibrare profesionala pentru un Samsung 65KS7002( sau KS8000 cum e cunoscut in USA). Folosesc TV-ul in special pentru gaming, detin PS4 PRO si Xbox One X, astfel ca cel mai important aspect ar fi in primul rand calibrarea in game mode, HDR etc. Din cate am inteles exista un domn in Arad care se ocupa cu asa ceva, imi puteti face recomandari?

Multumesc.

#1470
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
@Calin_fdx

#1471
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostManUnkinDH, on 21 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Buna ziua si bine v-am gasit.

Locuiesc in Arad si m-ar interesa o calibrare profesionala pentru un Samsung 65KS7002( sau KS8000 cum e cunoscut in USA). Folosesc TV-ul in special pentru gaming, detin PS4 PRO si Xbox One X, astfel ca cel mai important aspect ar fi in primul rand calibrarea in game mode, HDR etc. Din cate am inteles exista un domn in Arad care se ocupa cu asa ceva, imi puteti face recomandari?

Multumesc.
Sigur. Rezolvam calibrarea inclusiv HDR mode. De mine era vorbaPosted Image

Edited by Calin_fdx, 21 November 2017 - 15:06.


#1472
ManUnkinDH

ManUnkinDH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2017

View PostCalin_fdx, on 21 noiembrie 2017 - 15:04, said:

Sigur. Rezolvam calibrarea inclusiv HDR mode. De mine era vorbaPosted Image


Salutare, cum putem intra in contact? Un nr de tel?

#1473
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostManUnkinDH, on 21 noiembrie 2017 - 15:08, said:



Salutare, cum putem intra in contact? Un nr de tel?
Am scris in privat

#1474
ManUnkinDH

ManUnkinDH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2017

View PostCalin_fdx, on 21 noiembrie 2017 - 15:11, said:

Am scris in privat


Te astept diseara. Posted Image

Pentru restul userilor, voi reveni cu pareri dupa calibrare.

#1475
ManUnkinDH

ManUnkinDH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2017
Revin cu feedbackul promis. Aseara a fost Calin_fdx la mine pentru a calibra TV-ul de care va spuneam mai sus, un Samsung 65KS7002. In primul rand trebuie sa il laud pentru comportamentul absolut profesionist, rabdarea cu care mi-a raspuns la toate intrebarile si meticulozitatea cu care a muncit.
Rezultatele dupa calibrare sunt cel putin impresionante in filmele pe care le-am incercat, atat SDR cat si HDR. Privind modalitatea de calibrare HDR il rog pe Calin sa vina cu detalii, nu vreau sa vorbesc prostii.
Nu am avut timp sa incerc foarte in detaliu jocuri pe PS4 PRO si Xbox One X, asa ca aici voi veni cu feedback dupa ce am timp sa stau linistit cateva ore si sa mi se obisnuiasca retina cu noile setari.

Probleme ale TV-ului rezolvate de Calin prin calibrare:

- la fime HDR, in scene intunecate, in momentul in care apareau subtitles se lumina in mod nenatural tot ecranul TV-ului, aspect care a disparut complet si nu pot decat sa fiu foarte fericit. Si aici il rog pe Calin sa explice fenomenul, de ce se intampla asa si cum a rezolvat.

- uniformitatea ecranului: pana aseara, in partea stanga jos  aveam un efect DSE destul de pronuntat in anumite momente. Dupa calibrare nu a disparut complet, dar s-a rezolvat in proportie de 80%. Am ramas foarte impresionat si de asta.

Investitia in calibrare ISF merita 100%, iar pe Calin il recomand cu toata increderea.

#1476
Codrin1989

Codrin1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.04.2017

View PostCalin_fdx, on 21 noiembrie 2017 - 15:11, said:

Am scris in privat
Am si eu o intrebare,dupa achizitionarea unui tv este absolut necesar calibrarea sau este doar un moft?.Eu daca sunt multumit de imagine,calitate,sunet,etc este necesara calibrarea sau  sunt eu multumit ca nu am cu ce face comparatie..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate