Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1405
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Corect eu am inca plasma Kuro 60" si proiector in aceeasi camera si prefer de departe proiectorul la filme, plasma este strict televizor.Plasma aia este foarte buna ca tv, calitatile panoului si procesarea video o face foarte buna cu semnale tv 1080i, nu am vazut inca ceva sa arate mai bine pe tv.
Cu toate ca proiectorul este modest Benq W1070 imaginea este cinematografica iar la 3m diagonala senzatia este incomparabila cu orice alta tehnologie pe ecran mic de 1,5-2m.

#1406
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Un sfat în urma unor experiențe recente. Dacă aveți de gând să calibrați televizorul, nu luați LG LCD din seriile noi, 2016-2017.

#1407
gicif

gicif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.12.2007
si eu chiar voiam sa iau pentru ai mei un sj 810. De ce sa nu luam?

#1408
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
@gicif

 Jean-Luc_Picard, on 06 august 2017 - 20:03, said:

... Dacă aveți de gând să calibrați televizorul, nu luați LG LCD din seriile noi, 2016-2017.

Greu sa citesti, nu? Sau te pomenesti ca ai de gand sa calibrezi TV-ul pe care-l vei cumpara alor tai :)?

#1409
gicif

gicif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.12.2007
Nu e greu sa citesti, e mai greu sa intelegi ce citesti. Am un televizor calibrat de Jean Luc si da, as vrea sa calibrez si televizorul parintilor. Nu stiu de ce te miri. Eu am intrebat care sunt motivele pentru care nu recomanda achizitia. Sunt motive care tin de partea de panel si elctronica sau sunt din cauza controalelor de calibrare prost implementate in soft?

#1410
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Ok, daca e asa, atunci scuze. E rar intalnit sa-ti calibrezi tv-ul propriu, cu atat mai putin pe cel al parintilor, dar laudabil.
Desi Jean-Luc nu a detaliat, presupun ca e vorba de controalele de calibrare - ori lipsa sau insuficienta lor, ori modul in care raspund. Banuiesc ca o sa revina el cu explicatii.


#1411
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
E simplu, n-am vrut să intru în prea multe detalii, dar e deja al doilea televizor pe nu pot să-l calibrez, pentru că meniul de calibrare nu e corect implementat și se întâmplă lucruri ciudate cu el, care strică rău imaginea. Dacă-l lași necalibrat, poți să-l iei.

#1412
gicif

gicif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.12.2007
Ok. Multumesc Jean Luc pentru explicatii ( cu ocazia asta ai scapat de inca un drum pana la Brasov, sau poate nu?).
Pt Korbus. Nu ti-am spus cu rautate ce am scris mai sus, dar sunt destui care fac mistouri pe aici. Chiar voiam sa cumpar acel televizor si sa-l si calibrez

#1413
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Confirm cele spuse de JeanLuc mai sus. Nu poți rezolva probleme de afișare dacă implementarea și panelul sunt low. Aceeași afirmație o pot face referitor la Philips. Eu personal le evit pentru ca nu obțin ceea ce vreau, ceea ce trebuie și ceea ce așteptă utilizatorul rafinat.

Edited by Calin_fdx, 09 August 2017 - 21:11.


#1414
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu poți generaliza pentru ca Philips face și tv oled care au fost recenzate f f bine!

#1415
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 AndreiNR, on 09 august 2017 - 22:50, said:

Nu poți generaliza pentru ca Philips face și tv oled care au fost recenzate f f bine!
Probabil oled-ul Philips face exceptie. Cel putin la afisarea fluentei miscarii este f bine cotat. Insa lcdled-urile pe care le-am intalnit (serii mai entry) nu concorda pretentiilor unui cinefil (nu afirm ca arata rau ochiometric pentru cine nu are pretentii)

#1416
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Am văzut ieri un televizor cu setări de calibrare copiate de pe net, e drept că un model mai vechi. Era precum pomul de Crăciun. Pe rampa de gri era o dungă galbenă, o dungă roșie, o dungă albăstruie, o dungă verzie, o dungă mov și tot așa. În Sunshine avea cel mai infernal banding pe care l-am putut vedea vreodată.
Copiați-vă, frate, setări de pe net.

#1417
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Când le spui nu te crede nimeni! Utilizatorii neavizati nu știu la ce să se uite! Nu știu ce însemna o rampa curată, nu știu cum trebuie sa arate o imagine! Nu stiu ce poate televizorul pe cae îl au în dotare! Omul se bucură de tot ce e gratis!
Băieți...dacă era treabă producătorii tv erau primii care "livrau setări de calibrare GRATIS!!! Primii care s-ar fi laudat ca display-ul lor este o unitate calibrată. Singurul display homeuse din lume care se apropie de standardele reference out of the box e panasonicul EZ1000 care costa 31000lei.
Cum poți sa trăiești în minciuna ca ai tv-ul calibrat, cu vârcă galbenă pe gradient. Groaznic! Un zero barat!

Edited by Calin_fdx, 15 August 2017 - 20:30.


#1418
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Caline sa echivalez varca cu flegma?😎
V-ati întors din concedii,ati mai calibrat ceva,un raport de calibrare nu am mai vazut pe aici,chiar daca pentru tv-uri mai pământene..
Care dintre tv-urile mid-level din anii 2016-2017 au cel mai bine implementate controalele de calibrare?
Pun întrebarea aici si nu pe topicul de achizitii,pentru ca aici primesc răspunsurile care contează cu adevărat in alegerea unui nou tv.

Edited by bir75, 14 September 2017 - 15:57.


#1419
Pasadia

Pasadia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.09.2011
Salut !

Imi cer scuze daca intrebarea mea e "off topic".
Ma poate ajuta cineva cu calibrarea unui monitor Dell U2414H ?
(locuiesc in Bucuresti).

Multumesc anticipat.

#1420
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Ar fi o provocare pentru JeanLuc, provocare in sensul de a-l calibra "ca la carte" cu colorimetrul profilat dupa fotospectrometru. La monitoarele pe care le-am calibrat, am generat semnal RGB din AVlab (0-255) via HDMI in monitorul respectiv si din controalele acestuia am ajustat balansul de alb intr-un singur punct sau in doua (sunt mult mai limitate ca si televizoarele in ceea ce privesc controalele) Am intalnit dell-uri cu CMS (3primare+3secundare) Setarea uzuala e pe sRGB. Stau mai bine ca televizoarele la balansul de alb, corectiile sunt in general minore, de aceea producatorii avand "curajul sa afirme ca sunt calibrate default". Dintr-un preset optim, intr-adevar sunt aproape de adevar, cu dE sub 3, si nu neaparat cele scumpe, spre deosebire de tv-uri la care cifra dE e invers proportionala cu pretul (pret mare, delta mic)

Edited by Calin_fdx, 16 September 2017 - 13:41.


#1421
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Calibrarea ca si calibrarea, dar nu stiu ce paneluri pune Lg in tv-uri si monitoare, am avut un monitor IPS de la ei, la 2 zile dupa ce l-am luat acum un an  s-a ars backlightul, a fost inlocuit, acum 2 zile iar s-a dus backlightul de data asta luand cu el tot panelul. Asa ca aveti grija la Lg, si la monitoare si la tv-uri e o loterie cu Ips-urile lor.

Acum rulez pe un Dell Ultrasharp cu panel Samsung pe modul SRGB facut de Dell. E foarte bine calibrat.

Edited by fany23, 22 September 2017 - 21:08.


#1422
redstorm

redstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.07.2007
Salut,

am achizitionat un LG B7. Pentru calibrare Timisoara se poate? @Calin, presupun ca esti acelasi de pe anuntul OLX din Arad. Am facut unele setari preluate de pe rtings si alte cele, ma intereseaza calibrare si pentru HDR/Dolby Vision. Sper numai ca nu am facut mai rau :tooth: :bigwhitegrin:
Imi poti spune un pret prin PM?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate