Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#73
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Arata bine Calin! Vad ca ai umblat si la verde si astfel ai ridicat si gamma. Totusi.. un coloechecker ceva?:)

Edited by AndreiNR, 14 November 2014 - 23:49.


#74
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Da man, promit. E puțin atipic dar te verifici la tonurile fetei și la încrucișarea dintre primare-secundare--tertiare ca sa mă exprim mai artistic. Tu ai mai calibrat ceva?

#75
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu. La mine treaba asta cu calibrarea s-a rezumat la tv detinute in ultima vreme.(insa au fost cateva :) ) Nu am timp pt asa ceva. Iar VT este demențial acum. O sa ma mai joc cu el mai incolo totuși.  Vreau sa mai fac un profil cu gamma 2.4 cu ferestre APL si altul cu 2.2 power law pt majoritatea filmelor de dinainte de 2011 (cand s-a adoptat ITU) pt ca ITU spala putin detaliile in negru cu unele filme.
Legat de colorchecker..e de preferat sa ai erori mai mari la saturation sweeps dar sa ai erori mici la skintones. Oricum e liniar Sony-ul acela, nu cred sa fie surprize.


OT: aseara am vazut pe HBO primul episod din serialul denumit foarte inspirat :"povesti de groaza". M-am tras la 1,5 m de ecranul de 55" . Majoritatea scenelor sunt intunecate, cu ceva vampiri cu tonuri de piele palide si mult sange. Imerisia si contrastul pe care aceasta bijuterie le reda sunt incredibile. Daca este ceva pe ecran si in jur negru, negrul perceput este absolut. Rosul acela aprins (aici si fosforul special cred ca are un rol) langa negru apare foarte vibrant. Este o senzatie aproape 3D. Pacat, mare pacat ca s-au retras din productia de plasme. Sper eu intr-o revenire in frunte cu OLED pentru ca degeaba ai posibilitatea sa fabrici la un pret competitiv panouri, daca nu ai software si circuite de calitate iese un fas.
Ultimul OLED de la LG  , daca i se regleaza nivelul de negru corect astfel incat sa se vada 17 si 16 nu , are un negru penibil si un contrast de vreo 4000:1. Astea sunt rezultatele obtinute de Tom Huffman la al sau tv.

Edited by AndreiNR, 15 November 2014 - 00:32.


#76
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
E al unui amic. Am să-l rog sa intre sa spună o părere subiectiva despre imaginea obținută după calibrare. O sa mai am de făcut încă un Sony și un Samsung. Și atunci fac complet.Am observat și eu diferenta cu noua gama BT1886 ca se lovește "de minune" pe noile filme și am sa-mi fac la proiector la fel, 3 lut-uri. Mie îmi merge și sub 2.1 un profil ca aduce cu THX-ul default.

#77
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Thx foloseste ferestre normale 6,5% pentru calibrare. Masoara cu alea si vezi ce rezultate ai. Mie gamma 2.22 mi se pare "expirata" pt contentul actual in conditii de vizionare cu lumina controlata. E adevarat ca la plasma nu va fi niciodată liniara gamma, variaza in functie de APL.


#78
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Pe AVS a scris Tom? E de necrezut. Nu am prins nici un OLED dar sunt sigur ca afirmațiile lui Tom sunt adevăruri certificate și verificate cu Klein 10. O sa mă sucesc cumva sa pun colorimetru pe un OLED dar acolo e ceva dubios oricum.


#79
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
In primul rand ca ar fi foooarte indicat sa-l profilezi cu un spectro. Mai mult, se pare ca i1pro nu e suficient pentru ca masoara din 10 in 10nm si ca un jeti1211, care masoara din 5 in 5 ar fi potrivit pentru aceste device-uri.
Cauta pe aria display calibration/oled calibration anomalies (sau cva de genul).
Tot pe aria aia o sa gasesti cat se chinuie unii cu LCD-uri de-astea cu distribuție spectrala dubioasa (Sony Triluminous, Sharp Quattron) sa alinieze in CMS primarele (albastrul in special) pt ca nu satureaza suficient.

#80
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
La leduri e o șmecherie sa jonglezi cu factorul (backlight-contrast-gama-brightnes) sa ți cont de maximizarea lor fără a intra în clipping și sa obții negrul maxim care ti-l poate furniza panelul și tehnologia binenteles. Apropo. ..ai încercat s reglezi brightness - ul folosind Y la 0% 1% 2% sa masori limita de stabilizare folosind Y nu patternul de black clipping?

Daaa treaba cu spectro e mirifica, și când te gândești ca l-am avut în mana, ca și tine de altfel. Cu cât vira în jos la roșu al tău înainte?

#81
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu am avut nevoie pt ca am facut masurare cu iesirea din negru la 1-4% si iese foarte bine.
Legat de eroarea de citire nu mai stiu dar destul de mult. Insa tine foarte mult de tipul de display. E posibil sa proiectie sau LCD sa fie mai mici erorile. Vesi si tu in graficele postate inițial,  prima măsurătoare e la setarile mele care aratau f bine cu D3 neprofilat iar cu el profilat se vede cat rosu era de fapt in grayscale.

Edited by AndreiNR, 15 November 2014 - 01:07.


#82
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sa vezi ce zăpăceala va fi când se va implementa REC2020 ca verdele o ia la naiba de unde e acum ca se mărește spectrul in potcoava de la 35% la 75%, sa vezi atunci ce diferențe vor fi intre "calibrat" vs "necalibrat"

#83
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Eu zic ca mai e pana acolo...deocamdata sunt povesti,  nimic clar. Oricum in modul nativ, VT 60 acopera mult mai mult din spectru. Ei zic ca 98% din DCI si 122% din ITU dar nu as prea crede.

#84
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Si totusi eu am impresia ca plasmele fac dithering sa obtina atatea nuante.Pe imagini statice este ok dar in miscare spectru de culori se reduce.Cel putin la 55ST60 obiectele in miscare rapida afiseaza mai putini gradienti.

#85
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Fac dithering sigur.  E unul din principiile de funcționare.  La unele se vede m mult la altele mai puțin.  VT60 este net superior ST60-ului in aceasta privința.  La fel si la DFC.

Dithering fac tot timpul.  Si la.imaginile statice si in miscare. Kuro avea dithering si mai agresiv. Pe unii ii deranja,  pe majoritatea nu!:)

Edited by AndreiNR, 15 November 2014 - 16:22.


#86
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Kuro face un fel de granulatie super fina, ca cea de pelicula analogica, treaba care mascheaza balariile digitale si da o senzatie de cinema.Treaba este diferita, la miscare Kuro nu da senzatia de reducere a spectrului si nici de DFC.
Le-am comparat direct chiar daca sunt sunt in camere diferite, la o locatie unde ajung mai rar.Daca ajung rar si nu mai sunt obisnuit cu nici una imi sar imediat in ochi diferentele.
Tot acum am observant tratamentul anti-reflex mult mai puternic la Kuro, imaginea este neagra si cu plasma stinsa, cand bate lumina ambientala.Oricum nu inceteaza sa mai uimeasca, cand vad amaraciunile de LED-IPS ma incearca o tristete ca (pana) acum nu mai poti lua un tv bun si nu vad nici un pretendent serios daca ar fi sa schimb vreodata Kuro.

#87
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Da, ST60 in lumina pare verzui. Vt60 este negru cu o usoara tenta rosiatica.
Film grain reda foarte bine si ST60 si VT60 dar cand nu exista in sursa imaginea este clar mai "curata".
Gradarea este si ea net superioara la VT60. Știu,  am citit review-urile si mai toți spuneau ca sunt diferente subtile, minime intre ele. Dar pentru ca le-am avut pe amandoua in casa din punctul meu de vedere sunt diferente notabile la cateva capitole f importante: miscare, DFC, gradare si antireflexie. Nivelul de negru este apropiat...

#88
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,779
  • Înscris: 04.10.2014
@cosito
"Aici nu este vorba de mine, este vorba de noi in general, cu parere de rau, atat pentru noi cat si pentru tine, suntem in totala necorcondanta, noi nu ne permitem, tu nu iti permiti sa iei atat de putin. INTREBARE:   CE SOLUTIE EXISTA???"
Din punctul meu de vedere solutia este sa imi recuperez investitia facand altceva sau in alta parte si sa va anunt cand imi permit sa mai injumatatesc o data preturile (deja injumatatite).
Am insa rugamintea sa nu deplasezi discutia de la "nu imi permit sa platesc atat" catre "atat cred eu ca merita un astfel de serviciu". Sa ramana fiecare parte, solicitantul si ofertantul, cu ale lui. Eu nu-ti stabilesc tie cat ar trebui sa-ti permiti (sa oferi), tu nu-mi stabilesti mie cat ar trebui sa cer. Separatia puterilor, daca vrei. Posted Image
Si indraznesc sa te informez ca din banii incasati, in afara de acoperit cheltuieli deja efectuate si ramas ceva pentru consumul personal, trebuie sa am in vedere si investitii viitoare. i1Pro2 este limita de jos a ce se poate folosi in calibrare conform standardelor ISF. In mod normal, in special pentru proiectoare, dar si pentru TV-uri cu nivel de negru bun, ar trebui sa trec cat de curand la ceva gen Klein K10. N-are niciun rost sa-ti spun cat costa asa ceva si ca ar trebui sa pun peste 24% TVA si 13% taxe vamale.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 November 2014 - 17:04.


#89
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
http://www.shopfsi.c...10-A-p/k10a.htm
Spun eu..:)

#90
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Visul oricărui calibrator!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate