Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#2341
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Intuiesc ca s-ar putea. Incerc azi concret.

#2342
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 dani.user, on 28 ianuarie 2023 - 10:51, said:

A incercat cineva sa foloseasca DSLRul in loc de colorimetru ieftin? Tot cu spectro ca referinta?
Cât de precis crezi că modelează filtrele Bayer din senzor curbele de răspuns pe tipuri de celule ale fotoreceptorilor din ochiul uman? Dacă e să judec după recentele mele încercări de a fotografia panouri WOLED și QD-OLED, aș zice că extrem de prost.

Edited by Jean-Luc_Picard, 28 January 2023 - 13:08.


#2343
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nu ma astept sa fie precise din punctul asta de vedere. Dar sunt curios cat de mult se pot corecta cu masuratorile de referinta realizate cu un aparat dedicat.

#2344
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Primul obstacol intampinat: gasirea unei relatii intre valorile absolute "masurate" de aparatul foto cand variaza timpul de expunere.

Cand pozez un patch alb arata cam asa:
Attached File  Untitled.png   64.59K   16 downloads

Cand pozez un patch verde insa, toti cei 3 subpixeli variaza usor diferit:
Attached File  Untitled2.png   34.45K   15 downloads

#2345
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
https://www.facebook...758108782768546

#2346
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 15.03.2013
Da, si sa nu uitam de sindromul zapezii roz, foarte greu de rezolvat :)

#2347
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006

 Jean-Luc_Picard, on 05 iunie 2023 - 17:53, said:

Cunoastem fenomenul :D

#2348
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Ce spectrometre mai ieftine ati folosit, X-Rite ColorMunki Photo si-ar face treaba, sa profileze ca lumea un colorimetru? Cat ar  merita un Munki second hand? Dar un X-rite I1 Pro?

#2349
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Nu știu cât de bune sunt. Minimul ce mi s-a recomandat a fost X-Rite i1 Pro 2 și chiar și acela e de fapt spectroradiometru de calibrat imprimante (e gândit pentru lumină reflectată, nu emisă).

#2350
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Chiar am văzut un video de la Murideo cu o calibrare si foloseau un X-Rite i1 Pro2. Diferența intre i1 Pro si i1 Pro2 nu ar fi doar viteza de citire? ColorMunki Photo as putea face rost second hand la 100 euro, nici nu știu cât a fost folosit si nu stiu daca astea își păstrează acuratețea daca is folosite mult.
Ma gandeam ca nu ar fi rau sa am pe aici un spectro si un colorimetru sa mai invat cate ceva si sa mai fac cate o citire.
Mai vroiam sa intreb si de AutoCal, cat de bună treabă face, manual ma gandesc ca e greu dar un workflow auto as putea învăța probabil.
Legat de calibrare manuală, exista pe YouTube vreun video cu o calibrare manuala in Calman, doar calibrari in Autocal am văzut.

Edited by Srachi, 02 November 2023 - 19:34.


#2351
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022
@Srachi  cred ca sunt mai multe daca cauti : www.youtube.com/watch?v=T4BC2uaQ-rM&t=3s

Edited by AzADumitru, 02 November 2023 - 20:25.


#2352
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Mersi @AzDumitru dar alea is metode mai vechi, cautam un tutorial la un workflow mai modern care sa acopere toate standardele noi de imagine, workflow ca si cel din poza de mai jos.

Attached Files


Edited by Srachi, 02 November 2023 - 21:02.


#2353
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
ce ai incercuit tu nu are de aface cu "standardele noi de imagine"

Autocal nu face treaba buna.

Edited by AndreiNR, 02 November 2023 - 22:26.


#2354
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Deci mai bine nu calibrezi de fel decat sa calibrezi in workflow AutoCal? Is bune spectrometrele alea ce le-am amintit de ceva? Pot lua un xrite i1 pro sigilat la 250 EURO, ii bun de ceva asa antic cum ii, pot profila un colorimetru sa faca citiri mai precise cu el?
EOTF nu a venit o data cu standardele noi de imagine? Trebuia sa pun poza cu un workflow in Dolby Vision sa intelegi la ce m-am referit sau să înțelegi ca nu vroiam sa vad un video vechi de 9 ani unde se foloseste un disc pt paternuri ci vroiam un tutorial mai modern?
Vroiam sa vad un video ce acoperă o calibrare manuală pt toate standardele de imagine, pare rau ca nu m-am nascut briliant sa nu va fut mințile cu intrebarile mele idioate.
Așa te incurajau si unii profesorii de dinainte de revolutie si chiar si dupa, spuneai ceva sau intrebai ceva si te faceau cretin in loc sa incerce sa te invete ceva. Mai intreba JLP mai de mult de ce se mai predă fizică in scoala ca oricum majoritatea nu ramane cu nimic, pai la noi venea profesoru de fizica beat si mai si fuma in clasă, de la el învățai de gravitație cand mai dadea de pamant cu cineva. Aici nici daca vrei sa mai inveti ceva sau sa fii autodidact nu apreciază nimeni, ești aplaudat doar daca porti o masca de hârtie contra unui agent submicroscopic.

#2355
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016
Poate ca n-ar strica niste cursuri de calibrare pentru cine doreste. Profu va trebui sa le organizeze ;) , desigur, contra cost. Cred ca ar fi ceva interesant.

Edited by MMike, 03 November 2023 - 12:22.


#2356
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Nu pot ține cursuri ISF fără aprobarea și tutela ISF, iar un curs ISF costă cât un televizor (dintre cele scumpe). Cel mult despre cum se operează CalMAN-ul, dar fără materiale și explicații conținute în documentația de curs ISF, cel mult chestii culese de net (d-alde Wikipedia) și fără multă teorie care să se suprapună cu ceea ce se predă de către ISF.

#2357
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

 Srachi, on 03 noiembrie 2023 - 11:57, said:

Deci mai bine nu calibrezi de fel decat sa calibrezi in workflow AutoCal? Is bune spectrometrele alea ce le-am amintit de ceva? Pot lua un xrite i1 pro sigilat la 250 EURO, ii bun de ceva asa antic cum ii, pot profila un colorimetru sa faca citiri mai precise cu el?
EOTF nu a venit o data cu standardele noi de imagine? Trebuia sa pun poza cu un workflow in Dolby Vision sa intelegi la ce m-am referit sau să înțelegi ca nu vroiam sa vad un video vechi de 9 ani unde se foloseste un disc pt paternuri ci vroiam un tutorial mai modern?
Vroiam sa vad un video ce acoperă o calibrare manuală pt toate standardele de imagine, pare rau ca nu m-am nascut briliant sa nu va fut mințile cu intrebarile mele idioate.
Așa te incurajau si unii profesorii de dinainte de revolutie si chiar si dupa, spuneai ceva sau intrebai ceva si te faceau cretin in loc sa incerce sa te invete ceva. Mai intreba JLP mai de mult de ce se mai predă fizică in scoala ca oricum majoritatea nu ramane cu nimic, pai la noi venea profesoru de fizica beat si mai si fuma in clasă, de la el învățai de gravitație cand mai dadea de pamant cu cineva. Aici nici daca vrei sa mai inveti ceva sau sa fii autodidact nu apreciază nimeni, ești aplaudat doar daca porti o masca de hârtie contra unui agent submicroscopic.

Ce naiba te aprinzi asa?
Tocmai la mine care am studiat treburile astea minim 10 ani, cred ca am.avut primul colorimetru luat pentru calibrare tv din tara și mi am luat m... pe aici când vorbeam de calibrare tv prin 2011..
Foloseam și HCFR și calculam singur coordonatele culorilor pentru ca nu era atât de intuitiv și user friendly.
Nu te mai vitriola și tu dacă ceri ceva și pui alta poza.
Ca sa ti răspund la intrebare: cred ca dacă insiști sa faci DIY, nu ai de ales ,și nu te apropii de aparatura serioasa și ca ți faci treaba(cât de cât) si cu alea mai accesibile(x-rite). Apropo , colormunky e doar mai lent fata de i1pro2
Mai cred ca , calibrarea manuala este cea care contează apoi sa.ai și ochiul format sa vezi și ce trebuie făcut din ochi și ce ai stricat la calibrare , mai ales ca folosești niște probe slabe(în special pentru OLED)
Mai cred și ca trebuie sa studiezi al naibii de mult pana sa iasa ceva DIY.
Și sa mor dacă înțeleg, de ce ai urma calea asta , când e clar ca nu vei avea din start precizia sculelor lui Adrian , nici cunoștințele lui?
Eu am fost nevoit sa fac asta pentru ca nu era niciun calibrator în tara. Abia târziu, tare târziu, deși știam atâtea, l am chemat oe Adrian sa ne cunoaștem și sa calibram plasma. Apoi ne am întâlnit de câteva ori dar eu din postura de învățăcel, nicidecum din postura de experimentat.

Edited by AndreiNR, 03 November 2023 - 20:29.


#2358
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 15.03.2013
Incercarea moarte n-are!Se spune ca cele ca mari regrete le ai la final pentru lucrurile pe care nu le-ai facut/incercat.Plus ca hobby-urile iti ofera liniste si pace sufleteasca. :) Ce-ai zice daca va avea succes (cat de cat)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate