Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#2269
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
De pe situl Panasonic:
,,Ce este modul Calibrat Netflix

Cu o setare simplă de meniu, abonatii Netflix vor experimenta culori precise, contrast dinamic precis și mișcare reală - exact așa cum și-a propus regizorul.

Panasonic și Netflix au o istorie lungă de colaborare, oferind divertisment la cea mai bună calitate posibilă. Prin acest parteneriat strâns, televizoarele OLED Panasonic vor avea acum capacitatea de a prezenta emisiuni și filme Netflix așa cum le-a gândit regizorul."
📺 https://bit.ly/30SveCd 📺

#2270
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Si cum Netflix, este un standard in domeniul calitatii imaginii tv.Posted Imagecand vor transmite la un bitrate asemanator cu un disc Blu-Ray, putem deschide discutia.Posted Image Numai denumirea de ,,modul calibrat Netfilx" si ma pune pe ganduri, fata de calitatea unui mod calibrat clasic pe baza de aparatura dedicata, dar la cati habarnisti sunt pe lumea asta, da bine la fraieri.

Edited by baribalu, 27 November 2021 - 15:34.


#2271
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Imaginea de pe Netflix, nu mai zic HBO, are atat de multe probleme ca nici nu are rost sa facem o comparatie cu discul bluray.

Edited by razor01, 27 November 2021 - 20:10.


#2272
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cum pozarea televizorului cu aparatul foto (chiar si scump) e departe de a fi precisa in lipsa unei calibrari precise a acestuia, propun un alt mod de a arata diferentele: pe baza masuratorilor ecranului.

Comparatia de mai jos arata cum se vad imaginile pe un TV cum probabil multi ati intalnit: culori virate puternic spre albastru. Ba mai mult, avea si verdele usor in afara triunghiului Rec709.

Attached File  1.jpg   148.95K   84 downloads

Attached File  2.jpg   930.12K   89 downloads

Attached File  3.jpg   439.53K   88 downloads

Sursa imaginilor: https://unsplash.com/

Edited by dani.user, 29 December 2021 - 13:48.


#2273
Radu-Victor

Radu-Victor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2010
Buna ziua , O calibrare in Brasov poate face cineva ?

#2274
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostRadu-Victor, on 11 iulie 2022 - 15:00, said:

Buna ziua , O calibrare in Brasov poate face cineva ?
În curând se vor putea achizitiona televizoare sau videproiectoare gata calibrate,  prin intermediul showroomului audio/video din Arad. Există și posibilitatea de a fi trimise ulterior acolo la calibrat dar prima modalitate e mult mai safe, beneficiind de garanție și asigurare la transport.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 12 July 2022 - 09:56.


#2275
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,722
  • Înscris: 04.10.2014
Cred că omul a întrebat cum să-și calibreze televizorul pe care deja îl are, nu cum să-și cumpere altul gata calibrat.

#2276
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 12 iulie 2022 - 10:08, said:

Cred că omul a întrebat cum să-și calibreze televizorul pe care deja îl are, nu cum să-și cumpere altul gata calibrat.

Citez din ce am scris mai sus: Există și posibilitatea de a fi trimise ulterior acolo la calibrat...

Referitor la posibilitatea de a achizitiona cu factura si garantie un televizor calibrat (cu profile de culoare SDR zI, SDR noapte, HDR10/HLG si Dolby Vision) consider ca trebuie sa existe si acesta optiune. Pe eMAG sunt multe comentarii unde utilizatorii sunt interesati de acest serviciu si nu stiu unde sa apeleze ulterior. Da, de acum exista si aceasta optiune, pe langa cele clasice!

#2277
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Cat sta in rodaj inainte de calibrare?
Cum se evaluează uniformitatea si ce este considerat "acceptabil" din acest pct de vedere?

Edited by AndreiNR, 12 July 2022 - 13:35.


#2278
Radu-Victor

Radu-Victor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2010

View PostJean-Luc_Picard, on 12 iulie 2022 - 10:08, said:

Cred că omul a întrebat cum să-și calibreze televizorul pe care deja îl are, nu cum să-și cumpere altul gata calibrat.

Aveți dreptate.Vreau sa-mi calibrez televizorul pe care îl am !

#2279
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

View PostSa_Fugim, on 09 octombrie 2022 - 14:30, said:

Eeeh... nu stiu ce sa zic. Pare ca Panasonicul e un pic overhyped aici pe forum. La ochiul meu nu il vad mare castigator intre celelalte optiuni la nivelul asta de pret(ba chiar mi se pare Samsungul mai bun overall). E si overpriced.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d01MztKnLIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte bine. Prima data am vazut acest lucuru in Polonia. Ii cumperi si ti-l calibreaza si ti-l livreaza. Inclusiv in Romania.

#2280
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostMamasitata, on 09 octombrie 2022 - 19:32, said:


Foarte bine. Prima data am vazut acest lucuru in Polonia. Ii cumperi si ti-l calibreaza si ti-l livreaza. Inclusiv in Romania.
În cumperi din România cu factura și garanție si ti-l livrează calibrat.

Attached Files



#2281
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

View PostCalin_fdx, on 11 octombrie 2022 - 20:53, said:


În cumperi din România cu factura și garanție si ti-l livrează calibrat.
De unde anume?Un link, se poate?Chiar și pe privat?

#2282
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,797
  • Înscris: 25.04.2016

View PostCalin_fdx, on 11 octombrie 2022 - 20:53, said:


În cumperi din România cu factura și garanție si ti-l livrează calibrat.
Useru mamasitata pana la urma a cumparat din Polonia un lcd (TCL) si spune ca e  (sau a fost) si calibrat, insa nu se stie de ce fel de calibrare a avut parte....
Macar in ro te ocupi tu.

Edited by MMike, 11 October 2022 - 21:09.


#2283
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postfreddy2017, on 11 octombrie 2022 - 20:55, said:


De unde anume?Un link, se poate?Chiar și pe privat?
https://tehnicavizua...o/blogtv/124-2/


#2284
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.08.2004
Salutare,

M-ar interesa daca stiti spectrometre disponibile la inchiriere in Bucuresti ca sa pot sa-mi fac niste offset-uri la un colorimetru pe cateva ecrane.
Prin spectro ma refer la ceva serios - in principiu Colorimetry Research sau Jeti, nu cele de 10nm de la Xrite.
Stiu ca avea cineva care se ocupa de calibrari un CR-250, mai stiti cumva si de altele?

Multumesc,
Cristian

#2285
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu cine ofera spre inchiriere, dar vezi ca unele (majoritatea?) necesita si soft pe masura, nu functioneaza cu ArgyllCMS gratuit.

Edited by dani.user, 12 October 2022 - 20:35.


#2286
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.08.2004

View Postdani.user, on 12 octombrie 2022 - 20:22, said:

Nu stiu cine ofera spre inchiriere, dar vezi ca unele (majoritatea?) necesita si soft pe masura, nu functioneaza cu ArgyllCMS gratuit.

Cine ofera spre inchiriere vine impreuna cu aparatul si-ti face el offseturile si automat isi include serviciile in pret....Un CR-250 e pe la 9k+TVA, un CR-300 e pe la 15k+TVA nu stiu de ce crezi ca iti lasa cineva pe mana un spectro. Iar softul pe care il folosesti e al tau de vreme ce nu ceri o calibrare completa inseamna ca mai departe stii cu ce se mananca.

Edited by Kuky, 12 October 2022 - 23:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate