Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fonduri Prima Casa 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#37
alla_a

alla_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.09.2014
Ar cam trebui sa ne strangem toti,sa mergem peste ei la BCR si sa le facem acolo un pic de defaimare..ca prea isi bat joc de clienti...le-ar prinde bine o imagien putin sifonata pentru ca ei profita ca nimeni nu face nimic.Nu zic ca ne dau creditul dar sa ii facem de ras,nu se poate sa ne trateze ca pe niste carpe,mai ale sunu c amine care si vireaza salariul la ei,nu se poate sa te minta in asa hal de parca ti-ar vinde castraveti,la Banca Romaneasca se dej adosarele sunt la Fond si se dau creditele,la Reiiffeisen o coelga a luat 26000E chair daca are doar 3 luni vechime iar la BCR iti ia banii de evaluare ,agnditi-va cate evaluari fac pe zi pe care iau 300lei,inmultit cu cateva mii intr-o luna.Iti iau banii pe evaluari si iti spun cu zambetul pe buze ca fondurile sunt nelimitate.Deci ar trebui sa ne strangem si sa mergem peste ei.

#38
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004
Chiar daca la Banca Romaneasca se trimit nu cred ca se si primesc banii daca nu mai sunt fonduri deloc. BCR nu spune nimic ca sa depuna lumea dosare si sa fie pregatiti pentru atunci cand se primeste suplimentarea, dar cred ca acum la orice banca am depune dosarul, tot ar fi acelasi timp de asteptare, pana vin banii din suplimentare.

#39
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
fiecare banca are fonduri separate. Nu e obligatoriu ca la BR sa nu fie daca nu sunt la BCR. Daca toata lumea s-a imbulzit la BCR nu o sa aprobe fondul dosare numai de acolo. Fiecare banca are un plafon,ei degeaba iau 1000 de dosare ca nu au ce face cu ele,o sa ramana cu dosare aprobate de banca...dar atat. Pot face o derogare ceva sa aprobe un ipotecar in aceleasi conditii sau sa va mai dea un credit de nevoi personale pt a ajunge la avansul necesar pt un ipotecar simplu. Ce nu inteleg eu e de ce gatu' masii de parlamentul curului nu da drumul mai repede la treaba. Ma gandesc ca e mai important ca oamenii sa-si ia o casa in tara asta decat toate tampeniile pe care le au ei pe ordinea de zi. Pana nu isi bat ei joc putin de oameni nu dorm linistiti noaptea.

Proiect de Hotărâre pentru aprobarea Acordului între Guvernul României şi Guvernul statului Israel privind cooperarea în domeniul protecţiei mediului, semnat la Ierusalim, la data de 24 iunie 2014.

Uitati mizerii ce au ei in vedere. Niste dobitoci,nu inteleg cum ajung sa ne conduca si sa ia decizii numai incompetenti. Nu stiu cum sa fac rost de nr de tel si sa sunam mai multi,poate asa grabesc oarecum lucrurile. Ca e clar ca se intarzie din incompetenta si durere in p...

#40
icegirlgl

icegirlgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.03.2011
Buna, in aceeasi situatie ca majoritatea sunt si eu. Avans dat, evaluare facuta, dosar oprit. Doar ca pe mine m a anuntat agentul sapt trecuta ca nu mai sunt fonduri si ca dureaza 1-2 sapt pana sa se publice in MO si ca mai apoi sa plece dosarul catre Fond. Dzeu cu mila de acum, pt ca deja a trecut o luna si incep sa mi fac griji ca nu ma incadrez in cele 2 luni din antecontract.

#41
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
antecontractul poate fi prelungit fara probleme. Eu deja l-am prelungit o data,e f simplu,costa 60 de ron. Dar sa speram ca nu dureaza atat,ca innebunim cu totii.

Edited by M07, 16 September 2014 - 07:51.


#42
vioser

vioser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.05.2008
Sa vedeti rasp de la Fond:
"
Buna ziua,


Nu va putem spune care este exact plafonul BCR in acest moment, dar pot sa va confirm ca au facut o cerere de suplimentare a fondurilor. Din pacate nu sunteti singurul beneficiar in aceasta situatie, speram si noi sa se rezolve cat mai repede.

Pentru detalii suplimentare va stam la dispozitie,
Echipa Prima Casa

Fondul National de Garantare a Creditelor
pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii
   str. Stefan Iulian, nr. 38, sector 1, Bucuresti
  tel:  021.310.18.74
  www.fngcimm.ro"

Sa-i sunam, zic.

#43
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
eu am sunat la fond de f multe ori,au acelasi raspuns. La minister e treaba,dar nu dai de nimeni.

#44
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
http://www.mfinante....ml?pagina=acasa
Aici sunt cateva adresa de mail,incercati si voi sa intrebati ce se intampla cu fondurile de nu se deblocheaza odata. Ca eu le-am trimis mail-uri pe toate adresele,nici macar nu au catadicsit sa raspunda.

#45
valentina_

valentina_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2014
salut, si eu sunt in aceeasi situatie.
ieri am reusit insa sa iau legatura cu biroul de la ministerul de finante care se ocupa de prima casa.
raspunsul: "proiectul este la ultimul minister avizator si speram ca saptamana viitoare sa intre in sedinta si sa se voteze. dupa ce se voteaza, se publica in monitorul oficial si se deblocheaza fondurile".

#46
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
acum am reusit si eu sa iau legatura cu o doamna,incredibil,dar amabila...exact acelasi lucru mi-a spus si mie,ca sapt viitoare o sa se deblocheze si maxim peste 2 sapt vor fi fonduri. Cik dureaza atat din cauza procedurilor,trebuie sa mearga pe la mai multe ministere...ma rog,k la noi.

#47
viozel

viozel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2007
Cine mai vrea sa se descarce poate suna la 0213199759 si cereti interior 1090. Nu e de vina doamna dar macar sa aiba activitate.
Ea zice ca in aproximativ doua saptamani e posibil sa avem banii. Daca vor mai fi necesari...Posted Image

#48
vioser

vioser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.05.2008
Da, mi s- a spus ca intai asteapta avizul de la M de Just si abia apoi pleaca de la Finante. Guvernul minunat se intruneste o data pe sapt, joia. Joia asta sigur nu intra pe ordinea de zi. Apoi pt a intra in sedinta de joi, trebuie mai intai sa se discute la sedinta pregatitoare de luni. Asta inseamna sa ece sapt asta de la Finante. Nu aveti vreun prieten inGuvern, sa-i struneasca pe acesti functionari platiti din banii nostri? Am trimis mailuri si la Guvern, si la M de Finante, si la Fond... Unde sa mai sun/trimit mailuri?

Da, mi s- a spus ca intai asteapta avizul de la M de Just si abia apoi pleaca de la Finante. Guvernul minunat se intruneste o data pe sapt, joia. Joia asta sigur nu intra pe ordinea de zi. Apoi pt a intra in sedinta de joi, trebuie mai intai sa se discute la sedinta pregatitoare de luni. Asta inseamna sa ece sapt asta de la Finante. Nu aveti vreun prieten inGuvern, sa-i struneasca pe acesti functionari platiti din banii nostri? Am trimis mailuri si la Guvern, si la M de Finante, si la Fond... Unde sa mai sun/trimit mailuri?

#49
alla_a

alla_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.09.2014

View PostM07, on 16 septembrie 2014 - 07:50, said:

antecontractul poate fi prelungit fara probleme. Eu deja l-am prelungit o data,e f simplu,costa 60 de ron. Dar sa speram ca nu dureaza atat,ca innebunim cu totii.


Pe cat timp ai prelungit antecontractul si de cate ori il poti prelungi?

#50
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
eu l-am prelungit 1 data. Si cred ca se poate prelungi de cate ori este nevoie. Am o cunostinta care a asteptat 5 luni un credit ipotecar din cauza dezvoltatorului,avea probleme cu actele,era in insolventa...Pana la urma s-a rezolvat,dar stiu ca prelungea 1 luna de fiecare data. Ideea e ca in antecontract se specifica  o data cand trebuie sa se vireze banii in cont,nu stiu daca acolo nu sunt probleme.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalla_a, on 15 septembrie 2014 - 19:51, said:

la Reiiffeisen o coelga a luat 26000E chair daca are doar 3 luni vechime iar la BCR iti ia banii de evaluare
Doar 3 luni de munca si deja s-a bagat la credite?! Credea ca nu mai apuca? Doamne ce praf e noua generatie !

#52
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
vechime la actualul loc de munca, poate? de unde reiese ca face parte din tanara generatie? cred ca matale esti primul pe dinafara, altfel ma bucur ca exista astia ca tine de nu pot dormi de grija  altora

Edited by laureate, 17 September 2014 - 09:18.


#53
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Shase e un nene mai special, cam rautacios de felul lui, dar nu e rau intentionat Posted Image

#54
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Bataie mare pe Prima Coasa Posted Image

fiecare banca are un anumit plafon, poate la BCR s-a atins (desi nu cred)

Si totusi, de ce ai avea orice tip de  relatie cu aceasta banca, avand in vedere halul in care a ajuns, nu inteleg/.. Posted Image

Edited by Jericho77, 17 September 2014 - 11:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate