Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Fonduri Prima Casa 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#19
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Pai daca dau drumul la fonduri dupa o luna ne nenorocesc pe toti.Expira acte,antecobtracte..dar pana la urma ce ii intereseaza pe ei,de cate ori intrebam la banca imi ziceau ca sunt din belsug.Asa mai castiga si ei bani din evaluari pe nimic si umfla iar notarii cu prelungiri de contracte si extras de CF.Nu am vazut atata bataie de joc ca in programul asta si in tara asta...

#20
finditc

finditc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2012
Si eu am patit la fel cu cei de la BCR. M-au mintit foarte mult. Am dat avans proprietariului si ei tot imi spuneau ca e in regula, ca sunt fonduri. Aproape de expirarea precontractului mi-au spus ca nu mai sunt fonduri. Si am cautat pe site-ul http://starepc.fngcimm.ro/ si am vazut ca dosarul nu era la Fond si a fost returnat pentru date incomplete.Numai dupa ce ma duceam eu pe acolo sa mai intreb de starea dosarului mai incercau sa mai interactioneze cu Fondul (am vazut in loguri). Timp de  3 saptamani m-au tinut cu minciuna.
Pentru cei din Cluj sa nu va duceti niciodata la agentia din Calea Floresti, Manastur. Culmea e ca dosarul a fost preluat chiar de directoarea agentiei Ioana Mariana Onica.
In prezent am apelat la o alta banca si cred ca in 2 saptamani rezolv.
Puteti afla mai multe informatii despre dosar si din formularul de la http://starepc.fngcimm.ro/. Apare, dupa identificare dosar/solicitare, un formular unde se poate introduce adresa de email a Dvs. si o casuta unde puteti adauga intrebarile. Cei de la Fond va vor raspunde imediat cu date exacte, reale.

PS : Nu incercati sa cereti informatii de pe site-ul BCR ca veti primi un raspuns standard:
Banca Comerciala Romana
InfoBCR
Stimate Domnule _,
Va multumim pentru mesajul trimis si pentru interesul pe care il manifestati referitor la produsele si serviciile BCR.
Avand in vedere informatiile solicitate va recomandam sa va adresati unitatii BCR cu care colaborati.
Va multumim pentru intelegere si va asiguram de suportul colegilor nostri.
Pentru informatii suplimentare contactati InfoBCR, disponibil non-stop, la numerele de telefon____ (gratuit din orice retea nationala) sau ____ (tarif normal, din tara si strainatate) sau prin e-mail la contact....
Cu respect,

As vrea sa incepem un proces impotriva lor si as vrea sa ne unim.

Edited by finditc, 12 September 2014 - 20:41.


#21
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Pe mine m-a anuntat consiliera inca de cand mai erau putine fonduri si mi-a spus sa ma grabesc daca vreau. Ceva gen o luna in urma. Eu am zis ca e strategie de a realiza tranzactia mai repede, dar se pare ca nu m-a mintit.

L.E. BCR Dristor.

Edited by RveMO, 12 September 2014 - 23:21.


#22
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
lasa ca eu aveam actele gata de aproape o luna si degeaba.ma minteau mereu.pana am intrat pe site Fondului si mi-am dat seama de magariile lor.am zis sa imi dea o dovada ca nu mai sunt fonduri ca sa imi iau avansul inapoi si nimic.astept ca prostul..m-as muta la alta banca dar tot aia e..ca sunt fondurile epuizate in general nu numai la BCR

lasa ca eu aveam actele gata de aproape o luna si degeaba.ma minteau mereu.pana am intrat pe site Fondului si mi-am dat seama de magariile lor.am zis sa imi dea o dovada ca nu mai sunt fonduri ca sa imi iau avansul inapoi si nimic.astept ca prostul..m-as muta la alta banca dar tot aia e..ca sunt fondurile epuizate in general nu numai la BCR

#23
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004

View Postfinditc, on 12 septembrie 2014 - 20:35, said:


In prezent am apelat la o alta banca si cred ca in 2 saptamani rezolv.
Puteti afla mai multe informatii despre dosar si din formularul de la http://starepc.fngcimm.ro/. Apare, dupa identificare dosar/solicitare, un formular unde se poate introduce adresa de email a Dvs. si o casuta unde puteti adauga intrebarile. Cei de la Fond va vor raspunde imediat cu date exacte, reale.


Poti spune despre ce banca este vorba?

#24
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View Postpiratul01, on 13 septembrie 2014 - 22:12, said:

Poti spune despre ce banca este vorba?
Renumita banca in care imi virez si salariul de un an,este vorba de BCR,cea mai aroganta si mincinoasa banca!

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poate ar fi timpul sa nu-mi mai virezi salariul la ei.

#26
finditc

finditc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2012

View Postpiratul01, on 13 septembrie 2014 - 22:12, said:

Poti spune despre ce banca este vorba?

BRD dar credit ipotecar

#27
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
dupa ce mo s-a intamplat sa fi sigur ca o sa renunt la toate serviciile lor

#28
ovidiu_22

ovidiu_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.07.2008
Salut,

Pe site-ul ministerului de finante exista proiect de hotarare de guvern postat in data 29.08 pentru redistribuirea fondurilor ANL.Stie cineva cat dureaza pana  se publica in monitor o astfel de decizie ? Care este procedura ? Inteleg ca sta in dezbatere publica 10 zile dar au trecut 10 zile....Posted Image

HOTĂRÂRE
pentru completarea art.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casă"

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, Guvernul României adoptă prezenta hotărâre

  Articol unic - La articolul 3 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casă", publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 418 din 18 iunie 2009, cu modificările și completările ulterioare, după alineatul (17) se introduc două noi alineate, alin.(17¹) și alin.(17²), cu următorul cuprins.
„(17¹) Diferența nealocată și/sau rămasă neutilizată din plafonul de 500 milioane lei destinat exclusiv pentru garantarea finanțării prin program a achiziției de locuințe construite de ANL, alocat potrivit alin.(16) și (17) poate fi utilizată pentru emiterea de garanții potrivit art. 1 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului <<Prima casă>>, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 368/2009, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv pentru garantarea finanțării prin program a achiziției de locuințe construite de ANL.
(17²) În cursul anului 2014, finanțatorii care au beneficiat de alocări din plafonul destinat exclusiv pentru garantarea finanțării prin program a achiziției de locuințe construite de Agenția Națională pentru Locuințe sunt autorizați să utilizeze cu prioritate sumele alocate pentru emiterea de garanții potrivit art. 1 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului <<Prima casă>>, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 368/2009, cu modificările și completările ulterioare.”

PRIM MINISTRU

Victor-Viorel PONTA

#29
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
nici eu nu inteleg cum de dureaza atat sa publice o decizie in monitorul oficial. Ideea e ca nimeni nu prea are cum sa-ti dea informatii,nu ai unde suna. Banca nu are informatii,fondul nici atat...nici nu stiu unde sa sun ca sa ma interesez cand anume se vor debloca fondurile.

#30
Xtina_xtn

Xtina_xtn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2014
Din contra, banca are informatii dar nu vrea sa le comunice. Oricum trebuie sa treaca 10 zile de la publicarea in MO pentru ca Hotararea sa se aplice. Prin urmare, mai avem de asteptat... si nimeni nu ne spune nimic. Ce conteaza ca suntem cu nervii intinsi la maxim, ca nu stim nimic....???!!!?? Banca e banca si se pare ca, noi care vrem credit, trebuie sa suportam "talentele" ofiterilor de credite; pana la urma ei ne fac noua un serviciu, nu noi lor!!!????

#31
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
am inteles ca 3 zile dureaza de la publicarea in MO. Cei de la banca unde am aplicat eu,BT,mereu mi-au spus ce se intampla,mi se pare chiar o prostie sa minti clientul. Ideea e ca probabil nici ei nu stiu nimic. Bine,am cunostinte carora li s-a spus de la BCR ca semneaza saptamana aceasta,ei nici nu stiu ca numai sunt fonduri,ceea ce mi se pare chiar de porc. Daca mai aveti informatii unde am putea intreba ar fi bine sa le spuneti,eu unu numai stiu unde sa sun sau sa trimit mail-uri.

#32
Xtina_xtn

Xtina_xtn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2014
Si noi avem dosarul la BCR si pana acum am fost mintiti cu zambetul pe buze. Am intrebat in nenumarate randuri daca sunt probleme cu fondurile si ni s-a spus ca nu e nicio problema, sa nu ne facem griji, ca nu este cazul nostru. Cand am solicitat sa vina evaluatorul banca abia, abia s-a miscat. Datorita insistentei noastre (telefon, e-mail-uri etc) ne-a recunoscut ca nu mai sunt fonduri si ni s-a comunicat sa asteptam.... dar cat???? Nu stim!!! Astia mint cu nerusinare!!! Problema cea mai mare este ca atunci cand nu au raspunsuri pentru clienti nu vor sa raspunda la telefon - foarte greu dai de ei - si nu obtii nimic... doar nervi! Numai cineva cu relatii pe la o banca cred ca ar putea obtine ceva informatii la care noi, ceilalti necunoscatori, nu avem acces.

#33
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
oameni buni,ofiterii de credite nu au nici o informatie. Am prieten f bun care lucreaza la banca,cu care vorbesc,si nu stie absolut nimic. De acum e vorba numai de timp,fondurile nu au cum sa nu se suplimenteze,dar nu se stie cand. Li s-a spus ca pana pe 20 vor fi deblocate,dar ei mai multe informatii nu au. Totul tine de stat din pacate. Inototdeuna s-au suplimentat fondurile cand a fost nevoie,insa a durat...Cat,nu se stie,si nu prea ai de unde afla. Asta e cel mai rau lucru,nu raspund la tel,la mail,la nimic. Au impresia ca ei sunt statul,nu ca lucreaza pentru stat,

#34
Xtina_xtn

Xtina_xtn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2014
atunci, daca este vorba de 20 septembrie inseamna ca saptamana asta vor fi deblocate, corect? ce bine ar fi!!

#35
M07

M07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2014
da...dar nu cred sincer Posted Image). Asta zic,ei dak primesc informatii gresite,le dau mai departe,dar nu sunt vinovati. Aia de la stat care primesc salariul degeaba sunt singurii vinovati. Deci...rabdare,de asta avem nevoie,eu din pacate nu prea mai am Posted Image)

Edited by M07, 15 September 2014 - 15:28.


#36
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004
Ca sa fie publicat proiectul in MO cred ca trebuie mai intai sa ajunga la Consiliul Legislativ al Parlamentului daca am citit bine. Asa mi se pare ca a fost si anul trecut. Eu ma uit zilnic ce proiecte primeste CL spre avizare, dar pana acum nimic. De la primire dureaza in principiu 1-3 zile pana se aproba, am vazut la alte proiecte
http://www.clr.ro/RO-Lex/Home.aspx

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate