Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fonduri Prima Casa 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#1
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare tuturor.

    Stie cineva daca s-au epuizat fondurile Prima Casa pentru 2014.Mie l BCR nu mi-a trimis dosarul la Fond de mai mult de o spatamana si ma mint cu atata lejeritate ca fonduri mai sunt dar sunt cereri multe in contextul in care ,toata lumea stie ca fondurile s-au epuizat.I-am intrebat de foarte multe ori daca fondurile mai sunt ca sa nu ma apuc de acte..acum risc sa pierd un avans ,bani dati la notar,evaluari etc din cauza ca ei nu au nici macar bunul simt sa ne zica adevarul.
Am citit articolul de suplimentare cu fondurile ramase de la ANL dar nu e nimic oficial,stie cinve aceva sigur,mai aveti dosare in baca blocate ?

#2
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
avansul nu ar trebui sa l pierzi daca banca nu-ti mai da creditul, nu e vina ta ca s-au terminat fondurile, rezervarea probabil o pierzi

#3
Peony_87

Peony_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2014
Salut,

in aceeasi situatia sunt si eu, cei de la BCR ne-au spus ca dosarul s-a blocat la Fond. Azi am sunat si nou si au zis ca asteapta deblocarea saptamana asta, sper sa fie asa.

#4
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View PostPeony_87, on 09 septembrie 2014 - 11:03, said:

Salut,

in aceeasi situatia sunt si eu, cei de la BCR ne-au spus ca dosarul s-a blocat la Fond. Azi am sunat si nou si au zis ca asteapta deblocarea saptamana asta, sper sa fie asa.
Mincinosii aia ordinari de la BCR intrec orice masura.Azi m-am dus sa vad de ce apar pe site la Fond cu dosarul prelucrat de banca dar nu e trimis si de necaz ca de ce am indrazinit,mi-au modificat din SOLICTARE PRELUCRATA DE BANCA in SOLICITARE RETURNATA DE BANCA PENTRU DATE INCOMPLETE.Deci astia de la BCR pana nu se gasesc vreo 10 perosane sa intre peste ei sa ii omoare nu se lasa.Nu e posibil sa te minta cu o asa liniste.Fondurile nu mai sunt si ei o tin ca nu e adevarat dar toate dosarele s-au blocat in banci nu la Fond.Intrati pe site-ul Fondului   http://starepc.fngcimm.ro/
si acolo bagati toate datele voastre si vedeti intr-adevar unde sta dosarul .Ca asa m-au mintit si pe mine dar cadn am sunat la Fond si am intrat pe site arata cu totul si cu totul altceva.

#5
Peony_87

Peony_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2014

View Postalin_afronie, on 09 septembrie 2014 - 17:37, said:

Mincinosii aia ordinari de la BCR intrec orice masura.Azi m-am dus sa vad de ce apar pe site la Fond cu dosarul prelucrat de banca dar nu e trimis si de necaz ca de ce am indrazinit,mi-au modificat din SOLICTARE PRELUCRATA DE BANCA in SOLICITARE RETURNATA DE BANCA PENTRU DATE INCOMPLETE.Deci astia de la BCR pana nu se gasesc vreo 10 perosane sa intre peste ei sa ii omoare nu se lasa.Nu e posibil sa te minta cu o asa liniste.Fondurile nu mai sunt si ei o tin ca nu e adevarat dar toate dosarele s-au blocat in banci nu la Fond.Intrati pe site-ul Fondului   http://starepc.fngcimm.ro/
si acolo bagati toate datele voastre si vedeti intr-adevar unde sta dosarul .Ca asa m-au mintit si pe mine dar cadn am sunat la Fond si am intrat pe site arata cu totul si cu totul altceva.

da, tot asa imi apare si mie statusul pe site-ul fondului: Solicitare returnata pentru date incomplete. cand i-am intrebat motivul au zis ca a blocat fondul toate aplicatiile si ei nu mai pot face nimic. nici nu stiu ce sa mai zic, in 10 octombrie ne expira promisiunea si nu ma asteptam sa se ajunga aici.

#6
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View PostPeony_87, on 09 septembrie 2014 - 18:07, said:

da, tot asa imi apare si mie statusul pe site-ul fondului: Solicitare returnata pentru date incomplete. cand i-am intrebat motivul au zis ca a blocat fondul toate aplicatiile si ei nu mai pot face nimic. nici nu stiu ce sa mai zic, in 10 octombrie ne expira promisiunea si nu ma asteptam sa se ajunga aici.
Minciuni si iar minciuni...nu stiu unde o sa se ajunga dar e grava treaba.Se creaza un precedent deja si va fi jalnic.Asa scuze nu se pot spune.Fondul nu stiu daca e cauza dar eu cred ca ei tin dosarele blocate din lipsa de fonduri dar nu zic nimic ca va fi  un haos tinand cont de faptul ca sunt foarte multe dosare in asteptare.

Edited by alin_afronie, 09 September 2014 - 20:53.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
dar fara prima casa nu puteti? nu puteti accesa un credit normal?

#8
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2014 - 20:54, said:

dar fara prima casa nu puteti? nu puteti accesa un credit normal?
Cum? Prima casa e credit? Eu credeam ca sunt fonduri nerambursabile la cum se bat unii sa il obtina...

View Postalin_afronie, on 09 septembrie 2014 - 17:37, said:

Deci astia de la BCR pana nu se gasesc vreo 10 perosane sa intre peste ei sa ii omoare nu se lasa.
Da doamne sa se bata si pentru mine clientii asa!...



#9
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View PostPeony_87, on 09 septembrie 2014 - 18:07, said:


da, tot asa imi apare si mie statusul pe site-ul fondului: Solicitare returnata pentru date incomplete. cand i-am intrebat motivul au zis ca a blocat fondul toate aplicatiile si ei nu mai pot face nimic. nici nu stiu ce sa mai zic, in 10 octombrie ne expira promisiunea si nu ma asteptam sa se ajunga aici.
Nu e adevarat.Exista o optiune acolo la ei pe site prin care trimiti mailuri si iti va raspunde foarte repede.Mie mi-au raspuns si mi-au zis clar ca dosarul nu a ajuns la ei si sa inreb la banca.Asa mi-am dat seama ca ei m-au mintit ca dosarul a plecat la Fond,Ceva se intampla acolo si nu e bine deloc

#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2014 - 20:54, said:

dar fara prima casa nu puteti? nu puteti accesa un credit normal?
Prima casa este pentru cei care nu au bani de avans la creditele ipotecare, dobanzile sunt la fel, difera avansul cerut de la banca la banca. Eu am luat credit ipotecar [nu mai puteam cu prima casa ca eram la a 2a :)] si procesul a mers fin, scurt si fara umblat aiurea dupa tot felul de acte. in 30zile aveam banii in cont, mi-au dat si ceva bonus la dobanda in primii ani pt ca aveam salariul si ceva bani la ei.

#11
Peony_87

Peony_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2014

View Postdell99, on 10 septembrie 2014 - 10:51, said:

Prima casa este pentru cei care nu au bani de avans la creditele ipotecare, dobanzile sunt la fel, difera avansul cerut de la banca la banca. Eu am luat credit ipotecar [nu mai puteam cu prima casa ca eram la a 2a :)] si procesul a mers fin, scurt si fara umblat aiurea dupa tot felul de acte. in 30zile aveam banii in cont, mi-au dat si ceva bonus la dobanda in primii ani pt ca aveam salariul si ceva bani la ei.

iti dai seama ca o sa ma reprofilez pe un credit ipotecar normal, o sa reusim sa suplimentam diferenta aia de avans daca nu se poate cu PC.
poti sa imi spui te rog la ce banca ai solicitat creditul? ma intereseaza cat mai multe optiuni ca nu stiu care va fi rezolvarea.

#12
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Ziceti-mi si mie care este banca aia la care dobanzile sunt la fel pentru Prima Casa si Ipotecar pana nu se inghesuie toata lumea acolo ...

#13
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View PostPeony_87, on 10 septembrie 2014 - 11:50, said:

iti dai seama ca o sa ma reprofilez pe un credit ipotecar normal, o sa reusim sa suplimentam diferenta aia de avans daca nu se poate cu PC.
poti sa imi spui te rog la ce banca ai solicitat creditul? ma intereseaza cat mai multe optiuni ca nu stiu care va fi rezolvarea.
eu am facut la Unicredit [anul trecut], in general merge mai usor si ieftin daca esti deja cu salariul la banca la care soliciti, sau firma la care lucrezi are o relatie directa cu ei. La noi la firma ne-am strans vreo 3 care aveam nevoie de credit sau refinantari si ne-au alocat un consilier care a venit la birou si ne-a ajutat pe rand sa ne strangem actele [ne-au recomandat si notari care au venit pt cei care aveu nevoie]. Dar nu e singura, poti merge sa ceri oferte si vezi care sunt mai interesati si deschisi [eu am incercat mai intai la Banca Transilvania care aveau costuri mai mici, am renuntat ulterior la ei pentru ca mi s-a parut mai comod ca Unicredit au venit pe aici]. Banca Transilvania are si acum disponibilitate, ma mai sunase si la inceputl anului persoana cu care am discutat atunci. La ING deasemenea lucrurile merg usor si fara mare bataie de cap [au si livrare documente prin curier sa nu umbli toata vremea prin oras si sa te invoiesti de la servici], dar stiu ca atunci era dobanda cu 2puncte mai mare decat la BT.

uite si un site bun care va ajuta sa va faceti idee de costuri
http://www.conso.ro/...dite-imobiliare

sau un articol cu discutii despre diferente http://www.wall-stre...ns-dobanzi.html

Edited by dell99, 10 September 2014 - 12:44.


#14
Peony_87

Peony_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2014

View Postdell99, on 10 septembrie 2014 - 12:36, said:

eu am facut la Unicredit [anul trecut], in general merge mai usor si ieftin daca esti deja cu salariul la banca la care soliciti, sau firma la care lucrezi are o relatie directa cu ei. La noi la firma ne-am strans vreo 3 care aveam nevoie de credit sau refinantari si ne-au alocat un consilier care a venit la birou si ne-a ajutat pe rand sa ne strangem actele [ne-au recomandat si notari care au venit pt cei care aveu nevoie]. Dar nu e singura, poti merge sa ceri oferte si vezi care sunt mai interesati si deschisi [eu am incercat mai intai la Banca Transilvania care aveau costuri mai mici, am renuntat ulterior la ei pentru ca mi s-a parut mai comod ca Unicredit au venit pe aici]. Banca Transilvania are si acum disponibilitate, ma mai sunase si la inceputl anului persoana cu care am discutat atunci. La ING deasemenea lucrurile merg usor si fara mare bataie de cap [au si livrare documente prin curier sa nu umbli toata vremea prin oras si sa te invoiesti de la servici], dar stiu ca atunci era dobanda cu 2puncte mai mare decat la BT.

uite si un site bun care va ajuta sa va faceti idee de costuri
http://www.conso.ro/...dite-imobiliare

sau un articol cu discutii despre diferente http://www.wall-stre...ns-dobanzi.html

multumesc frumos!

#15
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Banci sunt destule care iti dau mai usor creditele dar trebuie sa urmaresti si ce comsiioane si dobanzi au.ca pana la urma platesti o gramada de ani nu ca imi da repede credit.Problema este ca incompetentii de la BCR ne tin dosarele acolo ,isi bat joc de noi,nu ne zic ca nu au fonduri sau sa ne dea act ca din cauza lor nu se acorda creditul sa ne luam avansul inapoi nu sa ma mut cu dosarul ca tiganul ,alt bani,alte drumuri ,alte evaluari si sa patesti lafel.Pai din cauza asta isi pemrit ei sa se comporte asa ca noi i-am invatat.Trebuie sa se stranga mai multi si gramada peste ei in banca si cu sa chemam si presa daca e nevoie.Daca stam asa de aia isi bat joc de noi ca de niste carpe.

View PostPeony_87, on 10 septembrie 2014 - 11:50, said:

iti dai seama ca o sa ma reprofilez pe un credit ipotecar normal, o sa reusim sa suplimentam diferenta aia de avans daca nu se poate cu PC.
poti sa imi spui te rog la ce banca ai solicitat creditul? ma intereseaza cat mai multe optiuni ca nu stiu care va fi rezolvarea.
Prin Casa mea obtii foarte repede banii dar avansul este mai mare(minim 15%) si pana la urma te duce mai mult.Pentru ca prin PC cea mai mica dobanda este de 4,6 daca virezi salariul la ei iar la Casa mea este 5,30,numai ca scapi de Fond,nu mai stai dupa el sa iti plimbe dosarul si nu mai platesit comisionul anual.Dar dupa ce tragi linie observi ca dai mai multi bani anual mai ales daca nu iti face reducearea de salariu pe cardul lor.Ce este avantajos,ca obtii creditul fara probleme si foarte repede,maxim o luna daca ai toate actele ok.

Edited by alin_afronie, 10 September 2014 - 18:46.


#16
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Azi am primit de la BRC un mail,ca raspuns la presiunile facute de mine toata sapatamana si au recunsocut,intr-un final ca din vina fondurilor nu trimit dosarele si asteapta sa se publice in Monitorul Oficial Hotararea de suplimenatare a fondurilor Prima casa si apoi imi trimit dosarul la Fond.Deci pana la urma ,cu toate minciunile lor gogonate ,a fost ca mine:lipsa fonduri!

#17
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

View Postdell99, on 10 septembrie 2014 - 10:51, said:

Prima casa este pentru cei care nu au bani de avans la creditele ipotecare, dobanzile sunt la fel, difera avansul cerut de la banca la banca.

Una este avansul pentru ca la PC iti trebuie 5%, la ipotecare ai nevoie de minim 10%. La PC esti mai eligibil sa zic asa ca statul garanteaza o parte din suma. Pe de alta parte dobanda e semnificativ mai mica la PC si nu sunt alte comisioane. In general la ipotecare iti mai baga fel de fel de comisioane.

#18
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004

View Postalin_afronie, on 11 septembrie 2014 - 17:30, said:

Azi am primit de la BRC un mail,ca raspuns la presiunile facute de mine toata sapatamana si au recunsocut,intr-un final ca din vina fondurilor nu trimit dosarele si asteapta sa se publice in Monitorul Oficial Hotararea de suplimenatare a fondurilor Prima casa si apoi imi trimit dosarul la Fond.Deci pana la urma ,cu toate minciunile lor gogonate ,a fost ca mine:lipsa fonduri!

Are cineva idee totusi cand s-ar publica Hotararea? Pe mfinannte.ro a fost publicata pentru dezbatere de pe 29.08 http://www.mfinante....acasa&locale=ro
Anul trecut stiu ca s-au terminat fondurile in iulie si am gasit ca pe 6 sau 7 august s-a publicat in MO suplimentarea, iar finantarile au fost reluate din septembrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate