Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut partener/prieten/asociat fara obligativitate investitie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 ccf_cristi, on 08 septembrie 2014 - 12:42, said:

Nu cred ca o sa ai sanse sa gasesti pe cineva care sa-ti accepte ca leafa un procent din ce vinzi tu.
Daca vrei sa-l stimulezi pe viitorul angajat(prieten) ai putea sa oferi ceva de genul: salariu fix(minim pe economie) + procent din realizari(5, 10, 15, 20% din fiecare cruce facuta de el si vanduta de tine).
Asa stie si angajatul ca are pentru ce sa traga, asa sti si tu ca angajatul nu-ti face risipa de material(de exemplu)
Asa e angajat! El vrea altceva.

Si trebuie sa vrea si potentialul partener.

Edited by e_bulu, 08 September 2014 - 12:56.


#38
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 gumball3000, on 08 septembrie 2014 - 11:55, said:

Si ce legatura are schimbatul becului cu prelucrarea pietrei naturale?

presupune multe schimbatul unui bec (led sau economic) din ziua de azi. asa ca are leg si cu piatra! :) una... electrica...

#39
florincleps

florincleps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2012
angajatul....romanul nu apreciaza,nu face economie....etc...sa va mai povestesc una despre angajatul roman.
in cauza este tot cel de care am povestit mai devreme :

eram la botezul amicului comun ,cel care mi a zis sa il angajez ca este baiat bun etc etc....
acolo angajatul...sa ii zicem x ...si soacra prietenului...vorbeau...(sa precizez ca in acea perioada nu mai lucra la mine )(intre timp lucrase la o ferma)
soacra....ma baiat bun este  serban(patrinul de la ferma unde lucrase si X) uite ce a patit  nu  mama lui....gheorhe care a lucrat la serban....
a murit gheorghe angajat al lui serban...si mama lui o femeie amarata s-a dus la serban si i a cerut ajutorul.Serban om bun i a spus,femeie iti dau o masina si un tractor cu tot cu soferi timp de 3 zile sunt la tine in curte la dispozitia ta(cat tine inmormantarea) ia o suma de bani si orice altceva ai nevoie ,vino la mine....vorbele lui d-l serban care a vrut sa ajute....la care X....razand sarcastic......la dal in colo ca are de unde sa dea,nu saraceste el din asta....


a fost normala reactia loui,voi ce parere aveti....dar in fine,asta este romanul......s revenim la ale noastre.....
sau macar sa facem o echipa care cand avem timp .....sa ne unim sa muncim in echipa....facem ceva la nivel mai mare,eu unul m am saturat/plictisit sa muncesc singur

#40
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Pt ca cineva sa isi lase un job pt oferta de aici este mai greu dar pt cineva care este in cautare de un job... in loc sa stai acasa eu zic ca se merita sa incerci o posibilitate de genu. Eu unul as fi aceptat o astfel de provocare mai ales ca as fi iesit si cu ceva cunostinte in plus. Dupa o luna de zile in mod sigur se formeaza o parere daca se merita sau nu. Dar intr-adevar e greu sa gasesti pe cineva oarecum interesat de "parteneriate".

Eu, pe la inceputurile mele ma bagasem intr-o agentie imobiliara si nu prea mergea, apoi a venit un coleg ca are o lucrare la o casa si ca ar avea nevoie de un om... a doua zi eram gata de munca.
Totusi speranta moare ultima si siner sper sa gasesti omul.

#41
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Culmea e ca eu cred ca ai zis destul. Cine vrea sa inteleaga ceva, intelege din ce s-a scris deja.  Restul mesajelor ar avea utilitate pentru a ridica topicul si a-l face mai vizibil. Daca nu ti-e cu bai, hai sa stabilim o forma de comunicare. Cred ca cel mai bun mod de a rezolva problema e vazand si facand (cel putin acum) asa ca cei care n-au vazut un santier pe dinauntru sau cei care au alergie la praf sau munca, pot sa intrebe in continuare.

 Engineer_xxl, on 08 septembrie 2014 - 13:05, said:

Pt ca cineva sa isi lase un job pt oferta de aici este mai greu dar pt cineva care este in cautare de un job... in loc sa stai acasa eu zic ca se merita sa incerci o posibilitate de genu. Eu unul as fi aceptat o astfel de provocare mai ales ca as fi iesit si cu ceva cunostinte in plus. Dupa o luna de zile in mod sigur se formeaza o parere daca se merita sau nu. Dar intr-adevar e greu sa gasesti pe cineva oarecum interesat de "parteneriate".

Eu, pe la inceputurile mele ma bagasem intr-o agentie imobiliara si nu prea mergea, apoi a venit un coleg ca are o lucrare la o casa si ca ar avea nevoie de un om... a doua zi eram gata de munca.
Totusi speranta moare ultima si siner sper sa gasesti omul.
Nimic mai adevarat!

#42
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 florincleps, on 08 septembrie 2014 - 11:41, said:

Caut partener cu timp liber si chef de munca.
[..] Caut un baiat tanar cu dorinta de munca si caracter special,prietenos si openmind,
[..]Vreau sa gasesc un baiat ,un ajutor de incredere,care mai inainte de toate sa fim prieteni,nu vreau angajati.
[..]Un prieten(prietenos) 33 ani din Bucuresti (pentru cei ce se intreaba)
Red flags anyone?

Edited by yesyesyesyo, 08 September 2014 - 13:12.


#43
florincleps

florincleps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2012
eu propun sa facem un experiment....toti cei de aici care sunt seriosi,si iau in serios propunerea mea.:
hai sa ne intalnim undeva zilele astea,sa punem la cale un plan  de munca colectiv,in timpul liber al fiecaruia.....si poate dezbatem si hobby urile fiecaruia,eu sunt deschis la tot.....unde's multi puterea creste...un plan bazat pe intelegere si corectitudine. nimeni nu are de pierdut.nu este vorba de de a sparge piatra, cum am zis,bani se poat face din orice, pescuit,vanatoare, betoane,orice, va dau un exemplu....daca eu cu asta ma ocup tot timpul am in masina un catalog de prezentare etc etc ...eram pe la munte.....si am facut o pana,cat mi a luat sa schimb roata vreo 2 localnici au venit sa vada ce am patit...din vorba-n vorba  am ajuns si la domeniul meu de activitate...si pana aici a fost....am luat in zia aceea comenzi......nu dau sume....dar am avut comenzi pentru o luna intreaga de munca...zilnic....sau ,altadata  ,am o dacie papuc,si am plecat sa duc pe cineva in zona orasului giurgiu,din greseala,sau lene mi -a ramas o cruce in masina, acolo  la un magazin am coborat sa iau o apa,cand am iesit la masina am fost intrebat de cineva  de unde am cumparat acea cruce si cat a costat, eu am zis ca eu le fac si pretul....pe aceea am vanduto atunci si iar am mai luat cateva comenzi si de acolo,intamplari din astea mai am dar nu vreau sa va plictisesc pe voi acum....ideea este ca piata de desfacere exista,si inca foarte mare,oriunde oricum,oricui ,oricand  poti vinde produsele astea

e-bulu, cred ca ai dreptate....
engineer_xxl ce am propus mai sus,experimentul, nimeni nu trebuie sa isi lase propriul job actual,daca suntem cateva persoane,ne planificam si sa stim fiecare ce si cum ,cand fiecare are timp liber,un extra profit pe langa cel actual,

#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Relatia de "prietenie" nu are corespondent in lege.
Exista urmatoarele relatii posibile: angajat-angajator sau asociat in firma. Ambele iti put deci de ce te miri ca nu gasesti oameni? La negru o sa munceasca doar disperatii.

#45
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu a spus ca ar avea nevoie de un pietrar...

#46
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
ai intrebat printre vecini?
ma gandesc ca trebuie sa fie cineva din zona ca sa poata avea o legatura cu tine si cu afacerea in sine.

eu sunt tanar, muncitor...stiu sa schimb si cate un bec (chiar am avut un stand cu corpuri de iluminat Posted Image ) ...dar, din "pacate", am propriul meu atelier in curte Posted Image

cand va fi nevoie, voi incerca prin vecini... mai ales ca nu o sa fie un program fix.

LE : apreciez ideea ta si modul in care vrei sa decurga treaba.

Edited by veman, 08 September 2014 - 16:02.


#47
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu nu apreciez deloc oferta. Si-ti zic si de ce. De doua ori am lucrat pentru 'prieteni'. De fiecare data ei m-au chemat sa prestez pentru ei, nu le-am batut eu in poarta. Si nu e deloc avantajos pana in final. Din ambele locuri am plecat cu demisie pentru ca 'intarzieri la salariu'. Nu e treaba mea ca angajat sa-i adminsitrez afacerea, neavand responsabilitati legate de incasari (eventual gasire clienti) in nici un fel. Asa ca treburi de genul 'luna aste e greu' ma cam lasa rece. E treaba lui sa asigure un flux de numerar care sa asigure bunul mers al firmei. Ca de aia el incasa sute de mii de lei pe contract iar eu eram platit cu mia de lei la luna.

Mai ales pentru ca felul asta de relatie de subordonare/prietenie/asociere va fi folosita de tine intotdeauna in modul cel mai convenabil. Adica cand angajatul iti va cere salariul, tu ii vei spune ca 'ca prieten nu e frumos sa iti ceara bani' sau ca 'ca asociat stie ca nu ati avut incasari' (Cacofoniile sunt intentionate). Hai sa ne fie clar: unii (cum sunt si eu) prefera sa riste putin si sa castige putin. Insa, atata timp cat eu imi pun la dispozitie cunostintele si aptitudinile timpul convenit, treaba ta este sa imi dai banii. Tu de aia incasezi 10 000 lei la o lucrare pe care firma o face intr-o una, timp in care tu ma platesti pe mine cu 1 000 lei.

Ambiguitatea pe care o propui tu aici este buna pentru un pustan de liceu care nu are deloc sau foarte putin experienta de lucru, doar ca sa isi face ceva exercitiu al muncii cu speranta unui venit. In rest, nici un om normal, responsabil, cu facturi de achitat lunar, eventual copii de crescut acasa nu se va avanta la asta.

Nu ma intelege gresit. Nu e atac la persoana sau ceva la modul personal. Insa am trecut prin situatii asemanatoare si tind sa cred ca niciodata acestea nu sunt avantajoase pentru angajatul prieten si de ce nu, asociat.

#48
florincleps

florincleps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2012
Sigur,ai perfecta dreptate si tu, Dar cand eu am explicat mai sus,cu angajatul  X ....care in 6 lkuni cat a lucrat la mine  ...nu l am intarziat nici macar odata cu salariul ,a stiut sau poate nu ca eu am dormit prin masina cu 2 copii ,sa pot sa ii asigur lui salariul,nu doar pt el,dar....dar el a avut tupeul sa imi zica ,de ce sa vin la 8 daca tu dormi inca la ora, parca el ma platea pe mine....si lista de exemple cu el sau si cu altii nu se opreste aici..Un altul care lucra la paza prin  angro de legume-fructe...a ramas fara munca,sora lui,postarita si amica cu mine mi a zis ...i al ma pe paul la tine sa munceasca .....este baiat bun....dupa o saptamana stiti ce a facut?....luni dimineta nu a mai venit la munca...seara m am intalnit cu el si l am intrebat ce a patit. A zis ca s-a dus inapoi la legume-fructe...ca la mne ce sa faca...ca nu are ce fura...daca fura o bucata de marmura ,sau un sac de mozaic.....cui il vinde el...de acolo in fiecare seara vine cu un sac de ceva si isi face bani de tigari si bautura....deci...? concluzii?   si mai exemple cate vreti...un var al meu..care era vai mama lui ..mi a zis  sora'sa?(verisoara mea) si maicasa ...i al ma si pe asta la unca. Cum sa refuzi rudele apropriate....l am luat ...a sta vreo 3 saptamani la mine timp in care chiar ma duceam dim la el la pat cu cafeaua sa il trezesc....si cand a vazut intr-o zi ca am luat cateva comenzi mai mari,adica mai mult de munca....a 2-a zi la 7 dimineata era plecat de acasa....cica a plecat sa se plimbe pe jos ca il dureqa maseaua...si dus a fost....eu am luat acele comenzi baz\andu ma si pe el cu forta de munca....dar....a trebuit sa aman termenele de executie cu destul de mult timp,un client chiar m a dat in judecata....mai vreti exemple...mai am...asa este romanul.

#49
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Troll de meserie. Auzi, angajatul asta trebuie sa fie si bun pescar?

#50
florincleps

florincleps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2012
Alta persoana care nu stie ce vorbeste sau care se aseamana cu cele descrise de mie mai sus ,despre angajatii model ai romaniei. Draga domnule,daca nu esti interesat,de ce te obosesti sa ne scri?,poate ai altceva mai bun de facut si te retinem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate