Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mircea Eliade - La Tiganci

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
belvito97

belvito97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.11.2013
Salut! Trebuie sa citesc "La Tiganci" si nu am cartea in biblioteca. PDF-ul asta e bun? http://bookspot.ro/f... La Tiganci.pdf Din cate am inteles de la un amic, cartea ar fi mai lunga

#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
E bun.

#3
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Pai doar nu s-a apucat unu' sa mai completeze cartea...

#4
LUMEN_OBSCURUS

LUMEN_OBSCURUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 03.07.2014
vezi daca nu gasesti filmul ,,, este si film.,

P.S : gasesti usor si filmul , am cautat acum,.,.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cartea are aproape 200 pagini...

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postrumegus, on 08 septembrie 2014 - 10:36, said:

Cartea are aproape 200 pagini...
Nu-l speria...
*.pdf are doar 36 pagini.

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
opera e ok-ish, ce o sa iti bage pe gat la scoala, nu.
citeste cartea si fa-ti tu propria analiza, poate ai noroc si ai un profesor ceva mai rasarit ce nu are obloane de cal.

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postnewbie13, on 08 septembrie 2014 - 10:50, said:

citeste cartea si fa-ti tu propria analiza
Dacă nu citeşte înainte două-trei referate, nu va pricepe nimic şi te miri ce „analiză” îi iese.
Filmul e-aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I38GsPqKNyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mircel, 08 September 2014 - 11:00.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Filmul e o prostie.

Iti recomand sa citesti cartea, iti ia 30 de minute sa o citesti + vei intelege mai bine.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Stii cum se merge acum la curve? Ei bine, Eliade mergea la tiganci pe vremea aia, cam asta e toata cartea si nu are rost sa o citesti.

Uite, bei o bere mai putin in weekend http://www.okazii.ro...anci-a161337662

#11
belvito97

belvito97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.11.2013
Mersi, o sa ma uit pe interpretarile altora si o sa citesc cartea de pe net :)

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poti sa o citesti si de 2 ori, pentru ca din prima iti garantez ca nu vei intelege prea multe din ea.

#13
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Sa ne spui ce pricepi din alea 30 de pagini!

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbelvito97, on 08 septembrie 2014 - 10:16, said:

Salut! Trebuie sa citesc "La Tiganci" si nu am cartea in biblioteca. PDF-ul asta e bun? http://bookspot.ro/f... La Tiganci.pdf Din cate am inteles de la un amic, cartea ar fi mai lunga

La biblioteca ai fost?

#15
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Filmul e o prostie.

La fel si nuvela.

#16
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Eu mor pe "operele" astea cu final in coada de peste, din care cititorul nu intelege pana la urma cum s-a terminat povestea.  Posted Image

Din "La Tiganci" parca intelegi cumva la sfarsit ca personajul a murit dar nu poti sa bagi mana in foc, fi-r-ar metaforele lor de ras - nu mai stiu exact, sunt vreo 18 ani de cand am citit opera asta.

"Miorita" e la fel. dupa ce am citit-o am intrebat-o pe profa de romana: "asa, doamna, si pana la urma ce s-a intamplat cu ciobanasul, a fost ucis sau nu?" Si profa raspunde: "aaa, pai nu e important cum s-a terminat important e sa aflam din aceasta opera cum gandeste poporul roman despre moarte....blabla, fatalism & shit."

"Pe aripile vantului". Sotzul o paraseste pe eroina principala, ea plange si dupa vreo cateva secunde-minute isi ridica capul si zice "Si maine e o zi" - din care tu cititorul intelegi ca ea se va lupta sa-si recucereasca sotul. Si tocmai cand erai curioasa sa afli daca a reusit sau nu - pac! se termina cartea. Banuiesc ca important era sa percutez la filosofia ei de luptatoare, nu mai conteaza care a fost soarta ei.

#17
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Finalul exista doar in povesti, Miorita nu e poveste, iar la tiganci, ala era mort de cand a ajuns acolo, de aia i-a stat ceasul, iar la final, la final se urca in barca luntrasilor cu iubita lui din tinerete, ce final mai frumos de atat vrei?

Tiganca tanara cat si aia batrana care-i ia banii sunt aceleasi, inca o forma a inexistentei timpului, iar cele trei ursitoare, ii arata cum ar fi fost viata lui aia de rahat, "ar fi fost frumos" zice una din fete, daca n-ar fi fost atat de dobitoc.
Frumosul asta e ca si cum se incheie Biblia cu promisiuniea vietii vesnice, unde Hristosul promite " Va fi bine!"

Intai ca sa intelegi "Tigancile" trebuie sa te familiarizezi cu stilul de scris al lui Eliade, apoi eu cred ca e o poveste mult prea grea pt liceu, asta daca nu vrei povestiri de genul:

View PostSfPetru, on 08 septembrie 2014 - 11:16, said:

Stii cum se merge acum la curve? Ei bine, Eliade mergea la tiganci pe vremea aia, cam asta e toata cartea si nu are rost sa o citesti.

Edited by Hedonist, 09 September 2014 - 14:19.


#18
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014

View Postrumegus, on 08 septembrie 2014 - 10:36, said:

Cartea are aproape 200 pagini...

''La tiganci'' este si nuvela, si titlul cartii lui Eliade care cuprinde mai multe nuvele. Cartea are in jur de 200 de pagini, dar nuvela cateva zeci, din ce imi amintesc eu. Banuiesc ca trebuie s-o citesti pentru scoala, doar nuvela e obligatorie, nu intreaga carte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate