Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Identificare copac (planta invaziva)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Stie cineva ce planta (copac) este cel din imagine? In 5 luni a umplut un teren si au cam 2-3 m inaltime. In primavara am taiat asa ceva, crescuti de 2-3 ani si aveau tulpini de 10-15 cm grosime si 5 m inaltime. Cum pot scapa de ei, am vazut ca dau lastari chiar si din butucii taiati, lemnul este f. usor.
Multumesc mult

Attached Files



#2
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Otetar . Solutia este scoaterea radacinilor .

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Multumesc. dar alta solutie nu exista? Se pare ca taierea de asta primavara a dat nastere la padurea de acum. Am taiat vreo 20 de bucati si acum sunt pe 1000 mp. Nu prea am cum sa iau asa suprafata sa scot radacinile si nici plugul nu am cum sa bag. ceva erbicid?

#4
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
E vorba de otetarul fals (Ailanthus altissima) - un arbore invaziv foarte pacatos, originar din China, care a provocat o gramada de probleme in Europa si America dupa ce a fost introdus.
http://en.wikipedia....nthus_altissima

#5
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Incearca un erbicid total pe baza de Glifosat.Vezi: http://www.horticult...thus-altissima/"Este o specie invadanta intrucat lastareste si drajoneaza puternic. Se poate tine sub control cu ajutorul erbicidelor totale pe baza de glifosat"

Edited by rsumy, 07 September 2014 - 19:45.


#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Pai daca cresc asa repede sunt buni ca lemn de foc.

#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Multumesc pt raspuns, o sa incerc cu erbicid.

#8
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
1. Intai tai tulpinile cele mai inalte si mai batrane;
2. Se erbicideaza cei mai tineri "indivizi" (lastarii de la "butuc"); cu cat au mai multe frunze, cu atat mai bine; actioneaza prin frunze -> tulpina -> Radacina;
3. Trebuie sa treaca minim 6 ore de la stropire pana la o eventuala ploaie; cu cat temperatura aerului e mai mare, cu atat mai bine;
4. Efectul Glifosatului se vede in 3 - 14 zile; nu cumva sa tai lastarii ofiliti in aceasta perioada, asteapta cel putin 20 zile; este biodegradabil, nu e remanent in sol;
5. Tulpinele taiate trebuie adunate intr-o gramada si, eventual, arse; nu trebuie lasate la locul taierii, pe pamant.
Succes!

Edited by rsumy, 08 September 2014 - 13:03.


#9
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Multumesc, asta cu tulpinele lasate pe sol am descoperit-o pe propia piele. In primavara am avut doua locuri de depozitare a butucilor taiati, sub un sopron cu beton pe jos si langa un gard, direct pe pamant. Tulpinile si butucii  de langa gard au creat un adevarat gard viu de lastari noi, cei din sopron au dat drumul la lastari dar mult mai mici. Pacat ca nu prea au putere calorica mare :), in ritmul in care cresc poate imi puteam asigura lemnele de foc pt iarna.

#10
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Bad post !

Edited by rsumy, 08 September 2014 - 16:30.


#11
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Pe la noi i se spune paltin. Creste intradevar foarte repede. Din tulpina taiata lastareste puternic, lastareste si din cele mai mici bucatele de radacina( vinisoare ce raman dupa scoaterea radacinii), rasare hotarat si din semintele ce se scutura de la arborii maturi. Au totusi o calitate; puietii se smulg foarte usor, iar arborii mari nu au radacina in profunzime, este la suprafata. Taierea lor in mod repetat duce la formarea de de radacini impletite, care se scot foarte greu. Ca lemn de foc, ce sa zic, arde bine si uscat si verde, dar puterea calorica lasa de dorit. Cu privire la erbicid... am folosit si acel GLIFOSAT si altele, dar nu s-a simtit nimic, au crescut in continuare falnici si umbrosi. Este un lemn moale care care se preteaza la confectionarea mobilei (este si foarte usor), dar folosit la exterior, la umezeala putrezeste de pe un an pe altul.

#12
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Glifosatul se foloseste pe lastarii tineri din "cuib"; "batraneii" se taie in avans... Posted Image .Eu folosesc Glifosat de 2 ani.
Am reusit sa scap de toate buruienile din gradina (stropire Glifosat toamna tarziu + primavara devreme).
In acest mod am scapat de Hameiul Japonez

Edited by rsumy, 08 September 2014 - 20:55.


#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si eu am otetari d-astia, si cresc repede, pe unii mai mari i-am facut lemn de foc. In rest daca sapi locul nu prea au sanse puietii.
Seamana cumva cu paulownia la lenm si crestere.

#14
zarce

zarce

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2016
Sí, por supuesto intento de eliminar las raíces y se eleva más, y yo soy patito. El estado gasta dinero en España en su lucha: [medios] [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WwdZdBMKhxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [/ media]

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Tocmai ce am dat si eu peste topicul asta.
O sa incerc cu glifosat.
Eu am o vie langa casa la tara, pe vreo 1000mp, cam o treime e cuprinsa de acesti otetari.
Cred ca sunt sute, mai mari, mai mici.
Ii tai, ii scot, dar cam la 2 luni trec pe acolo. Daca stateam acolo era simplu, ii rupeam de mici la 1-2 saptamani.
Anul trecut in august aveau cei mai mari 3m, dar nu trecusem deloc pe acolo, sapase cineva in primavara si cam asta era totul.

Ce ierbicid foslosesc spaniolii aia in filmul de pe YT?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate