Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cu masina spre Barcelona si nu numai!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ma documentez pentru un sejur de 5 zile la Barcelona si 2 zile la Madrid. Traseul ar fi asta: https://www.google.r...0b63ba636&msa=0    are cineva o ideie mai buna pentru traseu, ma refer aici la costurile privind taxele de autostrada, motorina (Voi merge cu un Peugeot 308 1.6 HDI consum mediu 5.5 l/100 km). Ce ar trebui sa stiu despre autostrazile din Spania, daca este ceva de stiut fata de restul UE pe unde am mai fost. Este scumpa parcarea in Barcelona si Madrid, au sistemul P+R ca la nemti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by scoty, 07 September 2014 - 17:02.


#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Imi place la nebunie sa conduc , dar sa conduci 3zile dus +3 zile intors pentru o vacanta de 7 zile, parca nu prea merge...

Edited by mihai!, 07 September 2014 - 17:42.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,468
  • Înscris: 17.04.2006
Acum 2 saptamani am fost pana in Sevilla si inapoi (3 zile dus - extrem de obositoare si 4 zile intors- mai lejer).
1000 euro a fost drumul - motorina, vignete Romania + Slovenia + Ungaria si barierele din Italia, Franta si Spania.
Au fost destul de aerisite autostrazile, mai putin o bucata prin Italia spre granita cu Franta.

Parcari gasesti destule si gratis.

Eu nu am fost in vacanta, am fost cu treaba. Nu as merge in veci in concediu cu masina pana in Spania daca nu stau cel putin 2 saptamani pe acolo. Pur si simplu nu merita.

LE: Acum am vazut ca pleci din Piatra neamt, 3 zile sunt putine (eu am plecat de langa granita, din Timisoara), cum faci popasurile?

Edited by Sef-chenko, 07 September 2014 - 17:44.


#4
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

 scoty, on 07 septembrie 2014 - 17:00, said:

Ma documentez pentru un sejur de 5 zile la Barcelona si 2 zile la Madrid. Traseul ar fi asta: https://www.google.r...0b63ba636&msa=0 are cineva o ideie mai buna pentru traseu, ma refer aici la costurile privind taxele de autostrada, motorina (Voi merge cu un Peugeot 308 1.6 HDI consum mediu 5.5 l/100 km). Ce ar trebui sa stiu despre autostrazile din Spania, daca este ceva de stiut fata de restul UE pe unde am mai fost. Este scumpa parcarea in Barcelona si Madrid, au sistemul P+R ca la nemti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cred ca este 12.50 euro, am in masina toate chitantele de la autostrazi, pot verifica.
Stiu ca la traversarea Italiei am dat 57 de euro.

Eu am fost in Croatia 9 zile, Nisa 2 zile si Barcelona 5 zile, in total 3 saptamani pe drumurile din Europa.

Cea mai ieftina motorina am gasit in Nisa, 1.299 euro/l.

Eu am fost in august in Barcelona cu masina, gasesti locuri de parcare langa stadionul olimpic, pe langa Montjuic, la MNAC este gratis.

Traseul prin Austria, Germania cred ca este mai ok, nu platesti taxe in Germania in Ungaria este 80 lei pentru o luna.

Noi am facut traseul Bucuresti - Arad (cazare) - Grabovac (cazare Croatia) - Brac Croatia (cazare 9 zile) - Nisa (cazare) - Barcelona cazare 5 zile.

La intoarcere am facut Barcelona - Nisa (cazare) - Slovenia (cazare Rakek, Furman Guest House Pizzeria super!) - Arad (cazare) - Bucuresti.

In total au fost 6500 km. si cu doi copii de 4 si 6 ani Posted Image

Edited by gabriel_cristea, 07 September 2014 - 18:30.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,468
  • Înscris: 17.04.2006
Apropo de autostrazile din Spania. Vezi ca limita de viteza e 120. Au putine radare fixe, GPS-ul le-a stiut pe toate. Radare mobile nu m vazut cat m-am plimbat eu.

#6
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

 Sef-chenko, on 07 septembrie 2014 - 18:12, said:

Apropo de autostrazile din Spania. Vezi ca limita de viteza e 120. Au putine radare fixe, GPS-ul le-a stiut pe toate. Radare mobile nu m vazut cat m-am plimbat eu.
La iesirea din Barcelona era limita de km 80, cred ca eram singurii care mergeam regulamentar Posted Image  noi si camioanele.

Edited by gabriel_cristea, 07 September 2014 - 18:18.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Traseul este frumos, dar sper ca <scoty> s-a referit la 5 zile de stat in Barcelona si 2 zile in Madrid, pentru ca daca e vorba de 7 zile pentru toata excursia, atunci traseul este nu lung, ci foarte lung/obositor. Doar daca e "nascut la volan" (glumind putin) sau are o rezistenta fizica excelenta, pentru ca altfel nu recomand nimanui sa parcurga un asemenea traseu in mai putin de 2 saptamani.

#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 scoty, on 07 septembrie 2014 - 17:00, said:

Ma documentez pentru un sejur de 5 zile la Barcelona
Daca hotelul la care ai cazare are parcare este o.k,daca nu, unde ai sa parchezi masina 5 zile te-ai gandit?Daca da,sper sa ai si bani!Cea mai ieftina parcare in centru pe care o cunosc personal costa 16 euro/24h
http://www.aparcamen...especiales.html

Edited by lik_lights, 07 September 2014 - 19:06.


#9
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

 lik_lights, on 07 septembrie 2014 - 19:05, said:

Daca hotelul la care ai cazare are parcare este o.k,daca nu, unde ai sa parchezi masina 5 zile te-ai gandit?Daca da,sper sa ai si bani!Cea mai ieftina parcare in centru pe care o cunosc personal costa 16 euro/24h
http://www.aparcamen...especiales.html
Noi am avut cazare la hotel Travelodge l'hospitalet  , parcare subterana gratuita si in jurul Montjuic-lui gasesti fara probleme parcare.

Si lik_lights, spuneai intru-un post ca nu poti sta dupa ora 12 in august din cauza caldurii in Barcelona. In perioada in care am fost noi au fost 20-21 grade, copiii au avut geci pe ei Posted Image.

Si a mai si plouat, din cand in cand.

Edited by gabriel_cristea, 07 September 2014 - 19:37.


#10
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 gabriel_cristea, on 07 septembrie 2014 - 19:18, said:

Frate,nu-s Dumnezeu!Acum sunt exact 28 de grade la mine in casa,si nu-s in geaca!Ai fost tu norocos!

Attached Files


Edited by lik_lights, 07 September 2014 - 19:38.


#11
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013
Doar glumeam, pt. mine au fost super 21-22 grade.

Inca ceva vroiam sa te intreb lik_lights?
Hotelul avea restaurant, hotelul  plin de turisti si joi, vineri, sambata si duminica inchid restaurantul, cred ca a fost o sarbatoare, ceva. De la receptie te trimeteau sa mananci in "Gran Via, the biggest mall in Barcelona", cum sa inchizi un restaurant?

#12
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Eu am platit taxe de autostrada pina la Barcelona 147 euro. Traseul a fost cam acelasi ca al tau, cu precizarea ca am plecat din Timisoara. Dar  m-am oprit 3 nopti pe drum. Am profitat de traseu si am vizitat Venezia, Nice, Marseille, unde am si dormit. Parcare in Barcelona am gasit cu 24 euro pe 24 ore ( nu avea parcare locatia unde am fost cazati ). Poti lasa masina si pe strada, dar acolo parcarea costa mai mult( vreo 5 euro 2 ore). In Barcelona, timp de 5 zile nici nu am vazut masina. Peste tot ne-am dus cu metroul sau autobuzul. Au o retea de transport in comun foarte bine pusa la punct. Mie consumul mi-a iesit 5,7l/100km motor 1,9 tdi. Daca nu vrei sa mai vizitezi si altceva pe traseu, sugestia mea este sa mergi cu avionul. Este mai elegant si mai ieftin.

#13
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte idei. Ca sa fiu bine inteles nu toata excursia va dura 7 zile (5 zile Barcelona si 2 zile Madrid) in rest socotesc ca voi merge 3 zile la dus si 3 zile l-a intors, voi vizita putin din Riviera Franceza, am mai trecut pe acolo dar tot pe fuga, ma gandeam cum sa evit taxele de autostrada care sunt mari in Italia si Franta, dar si vigneta in Elevetia este 38 euro, s-a parea ca nu prea am cum. In ceea ce priveste avionul iese din discutie pentru ca nu stiu niciodata data exacta cand plec, cel mult stiu cu trei zile inainte, asa ca biletele sunt scumpe probabilai scumpe decat transportul cu masina personala, in plus nu ma deranjeaza sa conduc.

#14
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

 scoty, on 08 septembrie 2014 - 08:04, said:

Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte idei. Ca sa fiu bine inteles nu toata excursia va dura 7 zile (5 zile Barcelona si 2 zile Madrid) in rest socotesc ca voi merge 3 zile la dus si 3 zile l-a intors, voi vizita putin din Riviera Franceza, am mai trecut pe acolo dar tot pe fuga, ma gandeam cum sa evit taxele de autostrada care sunt mari in Italia si Franta, dar si vigneta in Elevetia este 38 euro, s-a parea ca nu prea am cum. In ceea ce priveste avionul iese din discutie pentru ca nu stiu niciodata data exacta cand plec, cel mult stiu cu trei zile inainte, asa ca biletele sunt scumpe probabilai scumpe decat transportul cu masina personala, in plus nu ma deranjeaza sa conduc.
Si noi am fost pe Riviera, am luat-o de la San Remo, daca ai de pierdut timp, in Monaco nu mai reuseam sa iesim la autostrada din cauza aglomeratiei.

#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,468
  • Înscris: 17.04.2006
Poti ocoli Italia mergand prin Austria si Elvetia. Cred ca iesi mai ieftin dar nu merta 10-20 euro atata ocol. Eu inca raman la parerea ca 3 zile nu sunt suficiente pentru drum, daca vrei sa mai si opresti sa vizitezi...
In aproximativ o ora plec si eu spre Sevilla.

#16
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 Sef-chenko, on 08 septembrie 2014 - 10:01, said:

Poti ocoli Italia mergand prin Austria si Elvetia. Cred ca iesi mai ieftin dar nu merta 10-20 euro atata ocol.
E mai ieftin de 20 Euro prin Elvetia, mai ales la dus-intors. Ocolul e de vreo 150 km (adica vreo 10 litrii de combustibil ~ 15 Euro), dar scapi de multe taxe: 38 Euro/an Elvetia vs. >50 Euro tranzitare Italia (>100 dus-intors). Traseul prin Franta e doar putin mai scump dinspre Elvetia spre Spania, decat Italia-Spania. Iar vigneta de Austria e mai ieftina ca cea de Slovenia.

#17
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 Sef-chenko, on 08 septembrie 2014 - 10:01, said:

Poti ocoli Italia mergand prin Austria si Elvetia. Cred ca iesi mai ieftin dar nu merta 10-20 euro atata ocol. Eu inca raman la parerea ca 3 zile nu sunt suficiente pentru drum, daca vrei sa mai si opresti sa vizitezi...
In aproximativ o ora plec si eu spre Sevilla.
Drum bun si fara evenimente te asteptam cu impresii si descrierea calatoriei si binenteles poze.

#18
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Link nou cu opririle programate pe traseu, poate dau si altora idei: https://www.google.r...25363,53.569336

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate