Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Regatul Ungariei ( 1000-1541 )

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#109
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,133
  • Înscris: 05.08.2015
Cel mai mare imparat al Occidentului, Carol cel Mare, este reprezentat purtand o coroana deschisa. Si ca el, multi alti monarhi suverani.
De fapt, la un moment dat, toti suveranii nu aveau decat coroane deschise.
"Coroana" nu are niciun sens dpdv semantic altfel decat daca e deschisa.

Cand spun imbecilitate nu acopar nici macar 5% din spectrul de stupiditate al acestei povesti cu care Jobbik mucifica creierii adeptilor sai.

#110
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostMount_Yerrmom, on 20 decembrie 2016 - 23:24, said:

Cel mai mare imparat al Occidentului, Carol cel Mare, este reprezentat purtand o coroana deschisa. Si ca el, multi alti monarhi suverani.
De fapt, la un moment dat, toti suveranii nu aveau decat coroane deschise.
"Coroana" nu are niciun sens dpdv semantic altfel decat daca e deschisa.

Cand spun imbecilitate nu acopar nici macar 5% din spectrul de stupiditate al acestei povesti cu care Jobbik mucifica creierii adeptilor sai.

1 habar nu avem ce coroana avea Carol cel Mare
2 chiar daca asa ar fi fost , fi atent la la un moment dat, toti suveranii nu aveau decat coroane deschise
ori statele medievale Valahia si Moldova  sau format intr-o perioada destul de tarzie atunci cand simbolistica  coroanelor deja sa inpamantenit .

Edited by seeker_of_truth, 20 December 2016 - 23:36.


#111
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
un fragment din ,, Povetele lui Stefan I catre fiul sau printul Imre , aici ii tot textul http://mek.oszk.hu/0...00249/00249.htm

VI  Despre primirea si ingrijirea noilor veniti

Noii veniti si veneticii aduc atata castig incat cu buna stiinta ocupa locul al saselea in randul prioritatilor coroanei. La inceput asa sa marit si imperiul roman, asa au preamarit-o si au devenit gloriosi regii romani , ca au venit la ei o multime de oameni intelepti din toate partile. Insasi Roma ar fi inca sluga daca Aeneas nu ar fi facut-o libera. Pentru ca asa cum vin noi veniti din toate partile, aduc cu ei limbi , obiceriuri si arme diferite, si toate astea inpodopesc tara, si ridica stralucirea curtii, aceasta ii opreste si pe straini de prea mare mandrire. Pentru ca o tara cu o singura limba si o singura datina este slaba si firava. Din aceste considerente, iti poruncesc , fiul meu, ca pe noii veniti sai primesti cu bunavointa si sa ai grija de ei si pretuieste-i, pentru ca la tine sa stea mai cu drag decat la altii. Daca ai vrea sa demolezi ceea ce am construit, sau vei dori sa imprastii ceea ce am adunat, fara doar si poate tara ta va suferi mari pierderi. Ca acest lucru sa nu se intample, maresteti zi de zi tara , ca oamenii sa considerea glorioasa coroana ta.

#112
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

View Postseeker_of_truth, on 20 decembrie 2016 - 19:06, said:

avea institutii proprii in cadrul posesiunilor habsburgice, o nobilime proprie, si o legislatie proprie , si dieta ceea ce de exemplu nici Moldova si nici Valahia nu aveau.


Tu spui că Moldova și Muntenia n-aveau boierime, sfat domnesc sau divan și legi proprii?
Ungurismul e o formă de demență.

Edited by CzC, 27 December 2016 - 21:51.


#113
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostCzC, on 27 decembrie 2016 - 21:51, said:

Tu spui că Moldova și Muntenia n-aveau boierime, sfat domnesc sau divan și legi proprii?
Ungurismul e o formă de demență.
spuneam ca aveau parlament , for legiuitor propriu, ceva ce Moldova si Valahia nu au avut.

#114
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

View Postseeker_of_truth, on 27 decembrie 2016 - 21:53, said:

spuneam ca aveau parlament , for legiuitor propriu, ceva ce Moldova si Valahia nu au avut.

Da, nu-i spunea parlament, îi spunea divan sau sfat domnesc. Cum adică nu avea for legiuitor? Doar nu cădeau legile din cer. Sau vrei să spui că în Moldova și Valahia nu erau legi?

https://ro.wikisourc....83rii_Moldovei

Ți s-a prăjit creierul de la prea mult rahat unguresc.

Edited by CzC, 27 December 2016 - 23:01.


#115
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Divanul si sfatul domnesc aveau roluri executive nu de legiferare.
Nu zic ca nu aveau legi, dar ele erau preluate din dreptul bizantin.
Ungaria are o colectie de legi ordonata pe ani din timpul lui Stefan I , anul si articolul de lege. Vrei sa dau linkul ? :)

#116
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

View Postseeker_of_truth, on 27 decembrie 2016 - 23:02, said:

Divanul si sfatul domnesc aveau roluri executive nu de legiferare.

Tu ai auzit prima oară acum de Divan, și-mi explici mie cu ce se ocupa?

Quote

Nu zic ca nu aveau legi, dar ele erau preluate din dreptul bizantin.

Spre deosebire de unguri care tocmai inventau un sistem de drept original. Și de fapt românii aveau un sistem de drept al lor.

http://enciclopediar.../Ius_Valachicum

Acesta a pătruns și în pravilele Moldovei și Valahiei.

Nu mă interesează ce au ordonat ungurii.

#117
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostCzC, on 27 decembrie 2016 - 23:25, said:


Tu ai auzit prima oară acum de Divan, și-mi explici mie cu ce se ocupa?



Spre deosebire de unguri care tocmai inventau un sistem de drept original. Și de fapt românii aveau un sistem de drept al lor.

http://enciclopediar.../Ius_Valachicum

Acesta a pătruns și în pravilele Moldovei și Valahiei.

Nu mă interesează ce au ordonat ungurii.
in afara ca se numea ius valahicum  altceva nu stim despre aceasta ,, lege ,,

#118
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pentru inceput am sa spun ca sunt adeptul protocronismului, adică pentru mine migratia este egal cu zero, deci prin urmare toate popoarele sunt autohtone in tarile lor inca din preistorie (sau aproape toate).

Asadar multi exegeti si-au batut capul sa combata expansionismul si istoria Ungariei, dar ce poti combate cand nu poti incropi un popor si o limba in cateva secole amarate, practic de la anul 900 pana la dezastrul de la anul 1241 sunt doar 3 secole, asadar ...?

Apoi de la anul 1300 la 1550 sunt iarasi doar 2-2,5 secole.

Deci unde sunt ungurii si cine cu cine au luptat?!

Parerea mea este ca la fel precum slavii, românii, germanii, samd, si ungurii erau un popor preistoric indigen la nord de Dunare inspre partea de nord-est a bazinului carpatic, adică intre Dunare, Tisa, Slovacia si Ucraina, cuprinzand si delta Somesului.

In istoria a existat un consum energetic atat de mare cu minciuna migrationista incat s-a pierdut din vedere esentialul, de aceea istoria priveste clasele hegemone cca. 1% din populatie si cum au incercat acestea sa-si asigure perenitatea sacrificand totul in calea lor.

Asa a ajuns cel mai puternic popor din lume sa se numeasca americani după un comerciant italian Americo Vespuci, desi ei sunt un popor anglo-saxon prin toate cele, asa au ajuns englezii sau britanicii din Australia sa se numeasca australieni, adică sudisti in limba latina, austriecii rasariteni, ucrainenii amarati de marginasi, iar canadienii tot englezi si ei după o denumire amerindiană.

In fine francezii poarta numele unui trib german după regii lor, o mai scalda cu latinitatea lor, iar despre celti i-au cam uitat de tot.

Edited by Infinitty, 08 June 2017 - 07:51.


#119
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostInfinitty, on 08 iunie 2017 - 07:41, said:

Pentru inceput am sa spun ca sunt adeptul protocronismului, adică pentru mine migratia este egal cu zero, deci prin urmare toate popoarele sunt autohtone in tarile lor inca din preistorie (sau aproape toate).

Bre, acum esti protocronist, amu' 6 luni, migrationist, amu' un an iar protocronist, amu' un an jumate iar migrationist, si tot asa de cand te stiu.

#120
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am studiat ambele variante de curiozitate, dar cred ca am inteles problema per ansamblu, deci pana la urma voi ramane protocronist, dar voi accepta si migrationismul insa ca fapte de suprafata, minore la adresa istoriei.

#121
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postseeker_of_truth, on 27 decembrie 2016 - 23:41, said:

in afara ca se numea ius valahicum  altceva nu stim despre aceasta ,, lege ,,
Cum să nu se știe ?
Uite aici:
"Ius valachicum specifica drepturile, îndatorările, privilegiile, scutirile și specificitățile juridice ale comunităților vlahe"

Cu bilbliografie dedesupt.

P.S. Și de ce crezi tu că legile Țărilor Române erau bizantine iar cele ale lui Stefan I ar fi fost originale ?

#122
radeusval

radeusval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2017

View PostMorosanul, on 08 iunie 2017 - 17:55, said:

Cum să nu se știe ?
Uite aici:
"Ius valachicum specifica drepturile, îndatorările, privilegiile, scutirile și specificitățile juridice ale comunităților vlahe"

Cu bilbliografie dedesupt.

P.S. Și de ce crezi tu că legile Țărilor Române erau bizantine iar cele ale lui Stefan I ar fi fost originale ?

erau dupa model german din cate am citit , ce vreau sa spun , este ca in tarile romane nu au existat legi ale conducatorilor, sau coduri de legi . Erau doar compilatiile dupa legislatia bisericeasca bizantina.

#123
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Ius valachicum era ceva foarte specific locului și populației, una care a trăit secole în nesiguranță și fără o conducere stabilă.
O populație care trebuia să se ghideze după niște repere.
Un proces pe care-l găsești la multe comunități primare, de ex la amerindienii din Nord.

Cele date de conducători desigur că s-au inspirat din diferite surse, inclusiv bizantine.

Edited by Morosanul, 05 July 2017 - 15:28.


#124
radeusval

radeusval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2017

View PostMorosanul, on 05 iulie 2017 - 15:27, said:

Ius valachicum era ceva foarte specific locului și populației, una care a trăit secole în nesiguranță și fără o conducere stabilă.
O populație care trebuia să se ghideze după niște repere.
Un proces pe care-l găsești la multe comunități primare, de ex la amerindienii din Nord.

Cele date de conducători desigur că s-au inspirat din diferite surse, inclusiv bizantine.
era un statua valachorum dat prin 1600 si ceva de austrieci am gasit-o pe net dar era doar in croata sau sarba nici nu stiu ce limba era.

eu tare banuiesc ca ius valahicum era doar o forma de impozitare al unei populatii seminomade :)

Edited by radeusval, 05 July 2017 - 16:58.


#125
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postradeusval, on 05 iulie 2017 - 16:52, said:

era un statua valachorum dat prin 1600 si ceva de austrieci am gasit-o pe net dar era doar in croata sau sarba nici nu stiu ce limba era.

Nu se putea uza vreo forma de translate?

#126
radeusval

radeusval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2017

View Postgrrrrr, on 05 iulie 2017 - 17:00, said:

Nu se putea uza vreo forma de translate?
la asta nu m am gandit... :) oricum ii cam mult de tradus, da ma duc sa vad daca mere cu google

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate