Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Laptop "sigilat si nou"

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 CountDownMe, on 06 septembrie 2014 - 22:36, said:


Da? Demonstreaza-mi prin cifre cat o sa ajunga costul final al laptopului.

Omule, 25 euro e transportul prin DHL la orice sub 5 kg din Germania in Romania. Nu stiu cat e din Spania, dar nu cred ca poate fi sensibil mai mult. Atat. TVA, vama, etc. nu exista pentru statele UE.

#92
andycodename47

andycodename47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2005
Salut ! si eu era cat pe-aci sa cumpar un ASUS i5 1TB cu placa video dedicata NVidia ge force 840M de la tipul asta !
Initial eram foarte foarte hotarat sa il iau dar dupa ce am sunat si am schimbat cateva vorbe cu el am intrat in dubii si astfel am ajuns la voi pe forum. Va prezint cateva lucruri care m-au facut sa imi pierd increderea in acest tip din Iasi:

1) minte ca te lasa sa verifici ! Cand l-am intrebat daca pot verifica coletul la primire, mi s-a rastit asa....se vedea ca il deranjeaza DESI el a precizat in anunt ca accepta trimiterea cu verificarea coletului. S-a justificat prin faptul ca el vinde 100 de laptopuri si nu pleaca nicaieri....ce sa mai zic, un cioban, chiar ma intrebam cum poate un tip ca asta sa lucreze in vanzari, sa iti iei clientul asa la sictir in conditiile in care iti vorbeste frumos in baza la minciunile pe care le-a scris chiar dansul in anunt
2) are 100 de anunturi toate cu nume si numere de telefon diferite dar cu o singura chestie in comun: e din iasi.
3) mi-a spus ca daca nu imi convine sa merg in iasi sa il verific
4) intradevar pe okazii are 50 calificative pozitive....dar asta nu e o siguranta ! daca a cumparat contul de la vreun tip care vindea diverse chestii de it pe net ? si se foloseste de background-ul tipului ?

NU RECOMAND NIMANUI sa se riste ! am cautat si oferte similare de pe net si sunt la 2400 lei comparat cu 1700 cat cere el pt laptopul asta.
ASTEPT RASPUNS de la cei care au interactionat cu acest tip in vreun fel. Multumesc !

Edited by andycodename47, 12 October 2014 - 14:02.


#93
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am intalnit si in alt oras un om care vindea laptop-uri noi, cu garantie, mult mai ieftin decat in magazin
produsele erau impecabile, adevarat, garantia o datea el 1 an :), tepe nu am auzit
produsele aveau ca punct comun faptul ca nu se comercializau pe piata romaneasca, erau destinate exclusiv pentru o singura tara (ungaria sau germania am gasit cautand dupa modelul exact de laptop)
ori erau furate... dar avea multe la fel si stocul se refacea regulat, ori avea cine stie ce relatie cu vreun magazin de pe acolo care comanda mii de bucati la producator si cateva le prelua si el

#94
andycodename47

andycodename47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2005

 aeon, on 12 octombrie 2014 - 14:17, said:

am intalnit si in alt oras un om care vindea laptop-uri noi, cu garantie, mult mai ieftin decat in magazin
produsele erau impecabile, adevarat, garantia o datea el 1 an Posted Image, tepe nu am auzit
produsele aveau ca punct comun faptul ca nu se comercializau pe piata romaneasca, erau destinate exclusiv pentru o singura tara (ungaria sau germania am gasit cautand dupa modelul exact de laptop)
ori erau furate... dar avea multe la fel si stocul se refacea regulat, ori avea cine stie ce relatie cu vreun magazin de pe acolo care comanda mii de bucati la producator si cateva le prelua si el
eu tot nu inteleg dc prima oara scrie pe net ca accepta livrare cu verificarea coletului apoi zice cu totul altceva ? aceste laptopuri au fost in oferta emag dar au iesit din oferta....
something's fishy about this...

#95
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

 andycodename47, on 12 octombrie 2014 - 14:01, said:

1) minte ca te lasa sa verifici !
Eu i-am dat mesaj pe tocmai.ro si la intrebarea daca poate trimite cu verificare a zis "da normal...". Nu l-am mai sunat, ca ma razgandisem cu laptopul.
La telefon isi schimba povestea? Ai vorbit cu cel din prima postare sau cu altcineva din Iasi care te-ai gandit ca e aceeasi persoana?

#96
andycodename47

andycodename47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2005

 Mizu, on 12 octombrie 2014 - 15:28, said:

Eu i-am dat mesaj pe tocmai.ro si la intrebarea daca poate trimite cu verificare a zis "da normal...". Nu l-am mai sunat, ca ma razgandisem cu laptopul.
La telefon isi schimba povestea? Ai vorbit cu cel din prima postare sau cu altcineva din Iasi care te-ai gandit ca e aceeasi persoana?
am vb cu acelasi tip....defapt nu vroiam sa vb cu acelasi dar se pare ca atat pe okazii cat si pe tocmai cat si pe olx este acelasi tip din iasi dar isi da numere diferite de telefon si nume de user diferite.....
mi-a spus "cum adica sa imi desfaci coletu ?" si eu l-am intrebat "nu trebuie sa vad ca e laptopul in cutie si nu 2-3 caramizi ? ca pana la urma platesc 1700 lei si vreau sa vad pe ce"....la care mi-a raspuns "vino in iasi daca vrei sa vezi laptopul inainte de a-l cumpara

#97
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu comanda normal si cand vine curierul ii spui sa-l desfaca, ca e cu verificare colet. Daca nu vrea, nu il ridici si gata.

#98
andycodename47

andycodename47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2005
am renuntat la risc...am gasit pe emag un
i3 cu 1tb, placa video 840M resigilat de la 1900 la 1700 lei fara defecte si garantie 24 luni ...cred ca e mai bine asa...intradevar e i3 in loc de i5 dar in rest e identic pret specificatii dar merg la sigur.

#99
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Un i3 cu M in coada e cam la fel de performant ca un i5 cu U in coada.

#100
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
asta e tipul cu anunturi dubioase de care ziceam cateva pagini inainte

http://www.tocmai.ro...474aa84827.html

http://www.tocmai.ro...4-21571032.html

#101
doome27

doome27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.08.2009

 CountDownMe, on 06 septembrie 2014 - 22:24, said:

Vorbesti prostii. Nu are relevanta ca acolo e cu x lei mai ieftin. Pune la socoteala taxe transport, vama, tva etc..Sa vedem daca iti mai convine sa il iei de acolo.

Mereu cand comparam preturile de la noi cu preturile din alte tari europene avem preconceptia ca la noi se mai adauga nu stiu cate alte taxe si transport si nu stiu ce. Uitati ca si in alte tari europene ajung produsele tot cu transport...ca nu sunt produse nici unele in tarile respective, ci tot in china sau taiwan. Si in alte tari europene exista taxe si tva si alte cele. Totusi acolo cumva ajung la preturi mult mai mici decat la noi. Acum ori in Romania avem niste comercianti foarte slabi - de nu reusesc sa achizitioneze la preturi bune, ca sa vanda la preturi bune, ori comerciantii nostri sunt disperati sa castige daca se poate si 40% la produs in ideea ca romanul tot cumpara. Eu as miza pe a doua varianta.

#102
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
A doua varianta 100%

#103
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
http://www.tocmai.ro...8-21482794.html

Este suspect sau nu?

I7 cu placa video dedicata (model ???) la 13 mil?

Edited by CountDownMe, 22 December 2014 - 19:08.


#104
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cand am postat avea peste 30 de anunturi, toate par ca au aspect caritabil, le ia cu 4000 si le da cu 2500!!!

#105
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Placa video e cu siguranta ceva GDDR3, iar procesorul poate fi din prima generatie, oricum, ia exemplu de pret pentru i7 http://www.tocmai.ro...l-20303789.html

Sistemul ala e suspect de pret mult prea mare.

#106
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Salutari !
Pe mine ma bate gandul sa cumpar asa ceva : http://olx.ro/oferta...62505d;promoted

Merg la Bucuresti special si il verific. Intrebarea este : pot beneficia de garantie internationala ?
Laptopul ma intereseaza strict pentru office si web browsing . Cum pot verifica daca este furat ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate