Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sony Xperia Z3

- - - - -
  • Please log in to reply
1462 replies to this topic

#19
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Despre bateria Z3 :

http://www.phonandro...oncurrence.html

#20
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Buuun asa, cea mai mare problema care o am cu actualul mobil, bateria, e rezolvata! Bravo Sony!

#21
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
A aparut pe phonearena review la Z3. I-a dat doar 8,5 nota. Z2 luase 9,2

#22
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostJm3k3ritza, on 22 septembrie 2014 - 16:37, said:

A aparut pe phonearena review la Z3. I-a dat doar 8,5 nota. Z2 luase 9,2
Sunt mai multe site-uri care fac recenzii deocamdată asta e primul.Sa mai așteptăm și părerea userilor peste 2 săptămâni.Nota nu este rea dar în comparație cu ce am citit pana acum despre z3 mi se pare cam ciudat.The verge și CNET sunt mai severi în note.

#23
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Încă sta bine la camera:

http://www.xperiablo...-the-xperia-z2/

#24
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Posesor de multe samsunguri, actual un iphone 5s cumparat in primavara, vreau sa revin la android (spre bucuria a vreo 2-3 de pe forum :D ) si mi-am indreptat privirea catre acest telefon, Sony XperiaZ3.
Am vazut in toate recenziile ca e prezentat ca fiind un adevarat top-gun al telefoanelor mobile actuale.
Specificatii de top, constructie din materiale premium, software adus la zi.

Momentan, un singur lucru ma deranjeaza la el, dimensiunea. E prea mare.
Stiu, imediat veti spune ca am alternativa compact. Da, e o alternativa dar ma deranjeaza ca e de plastic sasiul si e putin cam grosut.

E drept, deocamdata le judec doar din poze si e posibil sa gresesc.

Considerati ca Z3 este un telefon bun din multe puncte de vedere?

#25
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Parerea mea e ca Z3 e cel mai bun, si imediat dupa el Z3 Compact. Ca performante mai sunt 2-3 telefoane la fel, dar il consider pe asta mai bun pentru:
- camera de 20mp (am un sony cu 8mp si face poze destul de bune deci clar voi fi multumita de 20mp)
- bateria care e fenomenala (bateria la z3 compact e putin mai buna insa totusi nu cred ca mai e alt telefon cu bateria Z3/Z3 Compact)
- faptul ca este impermeabil
- DESIGN-ul.. Mi se par superbe Z3 si Z3 Compact. Pentru mine e foarte important designul si Sony se descurca de minune (Mai e frumusel doar HTC M8 in telefoanele din top)

Imi mai placea la Sony si partea audio insa am inteles ca la seria Z nu sta asa bine. Dar Z3 sta mai bine ca versiunile anterioare. Cred ca nu putem cere sunet gen HTC M8 la un telefon impermeabil, nu inca...
Poate cu alegerea mea are legatura si faptul ca sunt fan Sony..

Am mentionat doar partile care m-au facut sa aleg Z3/Z3C dintre telefoanele disponibile pe piata. La sfarsitul anului vreau sa imi iau un telefon si am ajuns la aceste doua modele Sony. Imi plac ecranele mari peste 5" insa un telefon, dupa mine, trebuie sa fie si oarecum comod de tinut dupa tine peste tot, asa ca iau versiunea compacta!

Si cand ma gandesc ca nu demult incercau sa faca telefoane cat mai MICI si mai comode... Acum ne plac caramizile Posted Image)))

Edited by Jm3k3ritza, 25 September 2014 - 15:11.


#26
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004
pana la urma care I diferenta intre z2 si z3

Edited by unic_jul, 25 September 2014 - 18:18.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Pretul
Acum este disponibil pe clove, daca va intereseaza.
Pentru mine insa, Z3 este ca Daciile vechi: faruri noi, alta masina. Daca placi de la Z1, da. Daca pleci de la ORICE Samsung, da. Dar de la Z2, in niciun caz. S-a portat cam tot ce exista pe Z3, pentru ca in afara de hardware, nu are nimic nou, asa ca poti sa-ti faci Z2-ul, Z3, free.

#28
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Uite aici o mica comparatie pentru specificatii.

Diferente notabile nu sunt. Doar un fel de refresh.
E mai subtire, finisat putin diferit, forma revizuita. Modificari din astea minore, pe ici pe colo prin partile esentiale :D

Nu am inteles afirmatia cum ca daca pleci de la orice samsung. Consider ca S5 este inferior lui Z3 doar dpdv constructie, plastic vs aluminiu. In rest, la destule capitole cred ca S5 e cel putin la fel de bun.
Si autonomia e mai buna la Z3.

#29
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu sunt de acord cu YOUR_GOD. S5 o fi cel putin la fel de bun ca performanta insa la capitolul design e 0, dai o caruta de bani pe el si arata ca orice alt telefon Samsung, plastic ieftin. Si in afara de asta mai e si diferenta la baterie!

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
D-rive, tii odata in mana un Sony si crede-ma, nu mai poti sa atingi Galactici.

Edited by YOUR_GOD, 25 September 2014 - 20:11.


#31
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
In afara de S1, am avut toti galacticii.
S3, de la mare distanta a fost cel mai groaznic.
S2 si S4 destul de ok iar s5, chiar daca e plastic, recunosc ca e placut la atingere capacul spate.
Totusi, e plastic si e enervant cand se fisureaza imitatia de crom de la rama sau se cojeste cu totul.

Am tinut Sony in mana. Xperia Z1. Nu m-a miscat cu nimic. A nu se intelege ca nu am zis ca e ok dar nu m-a facut sa zic wow.
Cel mai mult imi place ifonu 5 sau 5s si de ce nu, 4 si 4s doar ca alea sunt cam groase.
E similara senzatia la Xperii cu 4 si 4s care si ele au sticla pe spate.

Z3-ul e si subtirel. Chiar sunt curios sa-l vad cand apare.
Daca Z3 compact avea rama de aluminiu si nu era asa gros comparativ cu Z3, il luam pe ala.

#32
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postd-rive, on 25 septembrie 2014 - 19:10, said:

Uite aici o mica comparatie pentru specificatii.

Diferente notabile nu sunt. Doar un fel de refresh.
E mai subtire, finisat putin diferit, forma revizuita. Modificari din astea minore, pe ici pe colo prin partile esentiale :D

Nu am inteles afirmatia cum ca daca pleci de la orice samsung. Consider ca S5 este inferior lui Z3 doar dpdv constructie, plastic vs aluminiu. In rest, la destule capitole cred ca S5 e cel putin la fel de bun.
Si autonomia e mai buna la Z3.
Recent am citit recenziile de pe phonearena și GSMArena; pe ambele z3 primește note mai mici decât z2.Aștept sa apară și pe alte site-uri,sa pot trage o concluzie.A mai apărut și pe fonearena (India),chiar acum în ajunul lansării lui z3 și Z3c în aceasta zona dar pare copiat de pe GSMArena.

View PostJm3k3ritza, on 25 septembrie 2014 - 19:50, said:

Eu sunt de acord cu YOUR_GOD. S5 o fi cel putin la fel de bun ca performanta insa la capitolul design e 0, dai o caruta de bani pe el si arata ca orice alt telefon Samsung, plastic ieftin. Si in afara de asta mai e si diferenta la baterie!
De la galactici cred ca se apropie de calitatea sony galaxy Alpha.

#33
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 12.04.2006
@YourGod & D-rive: urmaresc demult softpedia pe parte de telefoane (Samsung,Sony, LG, HTC) si de multe ori v-am vazut exprimand pareri pertinente si argumentate, pareri pe care le respect. Nu am pretentia ca te cunosc Drive sau ca stiu ce cauti la un telefon (desi de multe ori ai spus ce asteptari ai de la un telefon), dar pot sa va povestesc din propria experienta. Am avut S2, Note, S4. La un moment dat am vrut sa incerc si One m7 sa vad ce pierd, l-am dat dupa o saptamana pt ca nu ma obisnuiam cu ecranul (culori sterse, contrast slab) si am luat alt S4. Saptamana trecuta,satul de Samsung si S4 am zis sa incerc Z2. Dupa 4 ore l-am dus inapoi la emag. Constructie si design impecabile dar totusi il simteam foarte incomod in mana, bateria mi s-a parut si ea foarte buna. Motivele principale pt care am renuntat la el au fost ecranul de slaba calitate (doar parerea mea), neuniform luminat, albul parca era murdar si calitatea slaba a sunetului in convorbire. Stiu ca multi o sa sara sa spuna ca display-ul lui Z2 e laudat prin review-uri dar din cate am vazut eu e laudat ca fiind mai bun decat cel al lui Z1. Parerea mea ca nu se compara cu un Samsung. Varianta scurta ar fi Drive, ca nu cred ca ti-ar placea Z2, dpdv display cel putin si cred ca nici Z3 nu e departe.

PS: pana la urma mi-am luat Note 3 de care momentan sunt extrem de multumit, sper sa ma tina entuziasmul pana scade pretul la Note 4.

Edited by blacksun77, 25 September 2014 - 21:20.


#34
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postblacksun77, on 25 septembrie 2014 - 21:19, said:

@YourGod & D-rive: urmaresc demult softpedia pe parte de telefoane (Samsung,Sony, LG, HTC) si de multe ori v-am vazut exprimand pareri pertinente si argumentate, pareri pe care le respect. Nu am pretentia ca te cunosc Drive sau ca stiu ce cauti la un telefon (desi de multe ori ai spus ce asteptari ai de la un telefon), dar pot sa va povestesc din propria experienta. Am avut S2, Note, S4. La un moment dat am vrut sa incerc si One m7 sa vad ce pierd, l-am dat dupa o saptamana pt ca nu ma obisnuiam cu ecranul (culori sterse, contrast slab) si am luat alt S4. Saptamana trecuta,satul de Samsung si S4 am zis sa incerc Z2. Dupa 4 ore l-am dus inapoi la emag. Constructie si design impecabile dar totusi il simteam foarte incomod in mana, bateria mi s-a parut si ea foarte buna. Motivele principale pt care am renuntat la el au fost ecranul de slaba calitate (doar parerea mea), neuniform luminat, albul parca era murdar si calitatea slaba a sunetului in convorbire. Stiu ca multi o sa sara sa spuna ca display-ul lui Z2 e laudat prin review-uri dar din cate am vazut eu e laudat ca fiind mai bun decat cel al lui Z1. Parerea mea ca nu se compara cu un Samsung. Varianta scurta ar fi Drive, ca nu cred ca ti-ar placea Z2, dpdv display cel putin si cred ca nici Z3 nu e departe.

PS: pana la urma mi-am luat Note 3 de care momentan sunt extrem de multumit, sper sa ma tina entuziasmul pana scade pretul la Note 4.
Nici eu nu m-am putut obișnui ușor cu ecranul amoled și chiar am butonat s-uri nu se compara claritatea.

#35
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
@blacksun77, sentimentul e reciproc :OK: Ma bucur ca ai inteles corect cand am zis ce am avut de zis si deasemenea, ca ai inteles si cand era vorba de caterinca :P

La Z3 ecranul e cu 20% mai bun decat la Z2. Cel putin asa zic astia prin recenzii. Deasemenea, pentru faptul ca Sony lasa posibilitatea sa reglezi tonurile de alb, culori, separat, il poti seta dupa propriile preferinte. Sau ca sa zic asa, il poti calibra.

Da, corect de spui de Note3 (poate unul din cele mai bune telefoane scoase vreodata si cu siguranta Note4 ii calca pe urme) doar ca stii foarte bine ca eu fug de telefoanele mari. Inclusiv Z3 e un telefon cam mare pentru gustul meu dar se pare ca nu prea o sa am incotro. Imi place Alfa de la Samy dar pacat ca nu l-au facut la fel de performant ca Z3 compact.

Ma uitam astazi pe niste recenzii si constatam ca in functie de gusturile mele, cate ceva bun de la fiecare flagship si imi fac telefonul perfect.

Astept sa apara pe piata din Romania Z3, sa-l tin in mana, sa-l butonez, sa vad cat de mult se pliaza pe preferintele mele si aia e.
Sunt putin dezamagit ca Z3, pus alaturi de S5, pare mai mare si chiar si este fizic, putin mai mare.

#36
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 12.04.2006
I know what you mean...si eu vreau ecran de Samsung, sunet de HTC, baterie de Sony si camera de Nokia. Uneori am impresia ca ar putea dar nu vor...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate