Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Meizu MX4

- - - - -
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Bateria tine mult mai putin la LG G3 fiindca are rezolutie QuadHD si are baterie putin mai mica.

#38
daNyaLveS

daNyaLveS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2010

View Postsorin83, on 08 martie 2015 - 17:18, said:

Zi-ne si noua ceva impresii despre el.
Cum te descurci cu 16gb?

Mi-e putin cam greu sa-i fac o descriere pentru ca nu il folosesc eu zi de zi, l-am luat pentru prietena mea, care pare foarte multumita de el, desi era foarte sceptica la inceput de calitatea lui. Bineinteles, nu auzise de Meizu.
Nu sunt un impatimit al jocurilor/aplicatiilor, dar in putinul timp cat l-am butonat pot spune urmatoarele, tineti cont ca este si nou, luat de aproximativ 2 saptamani :
- iti da impresia (cred ca si este) de telefon premium care se simte foarte bine in mana
- display excelent, culori frumos saturate, vizibilitate si luminozitate foarte bune. Nu cred ca vor fi probleme cu luminozitatea in conditii de lumina puternica.
- capacul spate din plastic nu etanseaza foarte bine intr-un colt, are un pic de joc; nu stiu daca asa a fost inca de la inceput si e un caz singular, am observat abia dupa ce am introdus simul si l-am pus la loc. Dar nu e deranjant. Mai deranjant e cand incerci sa-l scoti ca se desprinde foarte greu, ti-e frica ca o sa se rupa de la mijloc, dar nu va temeti, e destul de flexibil. Aici nu inteleg de ce nu au pus pe lateral introducerea simului, atata vreme cat in spatele capacului ai acces doar la SIM.
- sistemul este destul de fluent, utilizare fara lag;
- Flyme OS arata frumos si se misca destul de bine
- Meizu a inclus niste gesturi gen : atingi de 2 ori si se trezeste, glisezi in jos si iti apar notificarile + bara din meniu, glisezi in stanga si deschizi camera foto. Ele se pot modifica din meniu cum doriti, in functie de preferinte.
- in Youtube, browsing, aplicatii, am ramas uimit cat de rapid incarca si ruleaza.
- varianta internationala vine cu putine aplicatii preinstalate. Parca la prima utilizare in Magazin Play va cere sa instalati ceva gen "servicii Google Play", cred pentru a va permite instalarea de aplicatii noi, sau unele.
- aplicatii incompatibile : daca intereseaza in mod special : NU deschide Candy Crush, sta 10 secunde cu logo-ul Candy si apoi se inchide aplicatia - am citit ca si altii au aceasta problema, aparuta cam din 25 FEB, probabil ceva update necompatibil, dar pana se va rezolva de catre Meizu, puteti instala o versiune mai veche care functioneaza.
- cred ca cei 16 GB ar trebui sa fie suficienti, daca nu instalati o sumedenie de aplicatii si jocuri sau faci multe poze si le pastrezi un timp indelungat. Total sunt 14.56 GB, sistemul ocupa 2.32 GB.
- calitatea audio foarte buna, iar calitatea convorbirilor mi se pare excelenta, semnal GSM bun si stabil.
- camerele mi se par destul de bune, chiar si cea de pe fata de 2 MP, in conditii de lumina face poze foarte rapid si frumoase; cea de pe spate de 20.7 MP luata de la Sony (si cea de pe fata e tot de la ei), excelenta in orice conditii, dar depinde de gusturile si pretentiile fiecaruia. Softul camerei este usor de utilizat si vine cu o multime de functii si optiuni de fotografiere.
- nu am ramas impresionat de partea video. Clipurile video sunt de calitate, dar in miscare ceva mai rapida, parca nu refocuseaza (nu stiu daca e cuvantul potrivit), si unele filmari ies putin neclare daca nu ii dai tu manual. Al meu Lumia 730 face asta. 1-2 sample-uri am facut, dar nu cred ca e din meniu, poate ma insel, dar nu am vazut. Sper sa fie doar o problema de soft si sa se rezolve printr-un update.
- se incalzeste in jocuri, nu tare dar destul de bine. Prietena mea joaca jocuri gen Candy Crush, nu stiu ce resurse consuma si daca asta ar putea sa-l suprasolicite.
- nu stiu ce sa zic despre autonomie;
- daca il folositi ca si telefon cred ca il puteti incarca si la 2-3 zile(exemplu a fost incarcat la ~20:, iar a 2-a zi la ora ~20 mai avea 86 %, dar folosit doar ca telefon cu putin wifi); pe timpul noptii pierde cateva procente cu wifi deschis.
- cum l-as folosi eu, cu wifi/date activate, apeluri, ceva browsing, mailuri, si cateodata putin Youtube/Facebook, cred 1-2 zile va tine.
- in conditii de stres puternic, jocuri/aplicatii, in 6-8 ore e gata;
- la vizualizare clipuri pe Youtube mi s-a parut ca tine destul de bine, cred ca va trece de pragul a 8-10 ore.
- cert e ca exista imbunatatiri la aceasta baterie de 3100 mAh., am citit foarte multe recenzii ca ar putea fi o problema de soft si cu un viitor update s-ar putea imbunatati
- aveti 3 optiuni : power saving, balance, high performance.
- i-am facut un test in Antutu, primul test facut de mine, nu sunt cunoscator, doar din simpla curiozitate, si a iesit al 3-lea, cu 46630 puncte, dupa 1. tot un Meizu MX4 si 2. Note 4 de la Samsung, inainte de OnePlus One, M8, Xiaomi Mi4, S5. Cred ca scorul poate fi influentat si de aplicatiile care ruleaza in fundal, aplicatiile instalate, wifi, date, poate si Simul conectat. Habar n-am!
- am auzit ca o sa primeasca si update la Android 5 in curand.
In concluzie, raportandu-ne la balanta calitate/pret, la 1320 Lei cat costa la Altex/Media Galaxy, cred ca merita si e de luat in seama.
Am un feeling ca dupa ce se va termina stocul, si daca il vor mai aduce, se va scumpi, asa cum a procedat si Emag cu Xiaomi Mi3.
In cutie gasiti telefonul si incarcatorul, fara casti, fara folie. Daca va ganditi sa vi-l cumparati in viitorul apropiat ati face bine sa va comandati din timp folie sau husa/carcasa. Se gasesc foarte greu la noi accesorii.

O zi buna!

View Postionuuu, on 10 martie 2015 - 17:19, said:

Salut, as avea niste intrebari pentru posesorii de mx4, cum sunt in impas daca sa-l aleg pe el sau sa astept dupa zenfone2.

Care este calitatea pozelor cu camerele principala/frontala? Se poate instala un launcher precum Google Launcher/ Nova Launcher peste FlyME? Ati intalnit vreo problema pana acum in utilizare(lag, crash, aplicatii incompatibile, etc)?

Daca sunt informatii in link-urile de mai sus, imi cer scuze, nu le pot accesa.

Salut,
Daca poti merge intr-un Media Galaxy, cred si Altex, poti testa acolo calitatea pozelor, mie mi se par ca ies foarte bune, de calitate. Nu poti avea asteptari mari de la camera de pe fata de 2 MP, dar in conditii de lumina buna face poze reusite, si calitatea este una buna in convorbirile pe Skype.
Cred ca poti pune ce launcher doresti, eu am testat cu Nova Launcher si functioneaza.
Deocamdata, la aplicatii incompatibile pot trece Candy Crush, altceva n-am mai intalnit, dar am inteles ca se poate instala o versiune anterioara si functioneaza.
Sistemul se misca fluent, lag nu am observat, dar si telefonul este nou.

Zenfone 2 cu 4 GB RAM, cel putin la inceput, pe Aliexpress vad ca se vinde la precomanda cu 450-500 $ varianta de 32 GB si ~ 575 $ cea de 64 GB. Nici nu vreau sa ma gandesc cu ce pret va intra la noi, daca te gandesti sa il iei de aici si sa beneficiezi de ceva garantie locala.

Succes in alegerea ta!

Edited by daNyaLveS, 15 March 2015 - 12:45.


#39
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Tot în colțul ăsta nu se închide bine? Attached File  uploadfromtaptalk1426425542147.JPG   1.51MB   108 downloads

#40
tudorBN

tudorBN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.10.2014
ce nu imi place la el cand deschid aplicatia camera ecranul e cam 2 secunde negru, asa e si la voi ?

#41
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Dar nu s două secunde :)

#42
bogenel

bogenel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2008
Pentru cei care l-ati luat de la Altex sau Media Galaxy, am doua intrebari.

1.Are meniul in limba romana?

2.Incarcatorul este european sau are adaptor?

Edited by bogenel, 15 March 2015 - 21:22.


#43
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
limba romana

european

#44
bogenel

bogenel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2008
Multumesc frumos pentru raspuns!

#45
dan86

dan86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2015
am vazut k se gasesc capace spate metalice......oare asa se rezolva problema cu capacul de spate?

#46
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Poate e doar modelul gri cu probleme , am vazut si colorate de plastic .

#47
dan86

dan86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2015
cred k ar fi mai interesant cu carcasa metalica.....dar nu stiu unde se gaseste:)

#48
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
posibil sa se zgaraie.

huse , cineva? http://www.oppomart.com/meizu/mx4.html

#49
Serjiniooo93

Serjiniooo93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 07.01.2014
Eu am comandat de pe ebay dar o sa-mi vina intr-o luna. Daca comand de pe oppomart sunt sanse sa vina mai repede?

#50
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Accessories
We ship all accessories by post Registered Air Mail ($2.99, with tracking number, 8-15 days) / Express service (5-7 days) to most countries in the world.
Here is Registered Air Mail shipping time:
(1). for USA, Canada, Australia customers, it takes about 7 to 15 business days.
(2). For United Kingdom, France, Germany, Italy, Spain, and most other Europe Countries, it may take 8 to 15 business days.
(3). For customers in South America, it may take 15 to 30 business days.
(4). For other countries, it may take 12 to 20 business days.

#51
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
am vazut husa nillkin la kubmobile

#52
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
A ajuns 1250 ron !

#53
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
a fost ieri:)

#54
daNyaLveS

daNyaLveS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2010

View Postionutblv, on 15 martie 2015 - 15:19, said:

Tot în colțul ăsta nu se închide bine? Attachment DSC_0722.JPG

Exact, dar cred ca s-a slabit pentru ca din aceea parte incepi operatiunea :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate