Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia Z3 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
4832 replies to this topic

#2899
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Da, am intrebat. Nu e de asa mult timp scos oficial 5.0 si de asta eram nedumerit, am vazut ca se plangeau multi si unele persoane aici pe forum voiau sa treaca inapoi la 4.4.4.
5.1 Are stamina mode, wifi in functie de locatie si buton de close all apps?

Edited by justice22, 26 July 2015 - 22:12.


#2900
st3fan18

st3fan18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 29.11.2007
Salut,
Cei care au facut update si au telefon de la Vodafone, ati primit 5.1 sau 5.1.1?

Merci

#2901
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005
@justice: wifi in functie de locatie a disparut in versiunile 5.x

#2902
sfara

sfara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2007
@st3fan18: este 5.1.1. Pune-l cu incredere ... la prima vedere parca si bateria e mai ok fata de 5.0.2.

#2903
n0iz3

n0iz3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2005
Fac si eu update-ul acum, sunt curios cum se va comporta telefonul.

Dupa update-ul la 5 bateria tine mult mai putin, iar telefonul se incinge exagerat de tare.

#2904
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Depinde de fiecare cum isi face update-ul, prin upgrade la sistemul existent sau prin rescrierea totala a sistemului.
Eu sunt adeptul upgrade-urilor "pe curat" cu repair din PC Companion si nu prin upgrade, astfel sunt sigur ca firmware-ul este cel "curat" si nu este afectat de setarile si datele programelor instalate. Chit ca-mi pierd timp pana imi reinstalez aplicatiile avute dar si datele acestora, insa putine aplicatii am care nu-si fac backup in contul google asociat sau pe card.

#2905
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

View Postct03nut, on 26 iulie 2015 - 20:42, said:

Nu, cel mai bine gasesti o modalitate sa pui 2.3 gingerbread cumva, ala e cel mai bun. Chiar crezi ca Sony , dupa atat timp, nu corecta bugurile initiale, lasand un device cu un OS inferior fata de KitKat, wtf, Lollipop are aprope 1 an si lumea inca intreaba daca e ok ..

Daca era un device ca in cazul lui Nexus 7 2012 care cam scartaia cu Lollipop mai ziceam...aia au tot dreptul sa puna KK sau chiar 4.1 JB dar cand ai o uzina sub capota..

Majoritatea bugurilor au fost in aplicatiile lor, gen Lifelog, care se actualizeaza prin sistemul lor sau Google Play, alea haleau bateria.

Pe KK de exemplu aveam consum in idle, 8 ore de somn, intre 8 si 11%, pe LL nu depasesc 4%. Eu vad numai avantaje pe LL, bugurile au fost la inceput.
Faza e că pe aparatele mai vechi (prima generatie de Z si Z1), Lollipop o cam dă in tipi mari de asteptare (schimbare intre doua aplicatii). Pe KK nu se intampla sa se astepte asa mult. Probabil e prost implementata utilizarea memoriei.

#2906
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006

View Postct03nut, on 26 iulie 2015 - 20:42, said:

Nu, cel mai bine gasesti o modalitate sa pui 2.3 gingerbread cumva, ala e cel mai bun. Chiar crezi ca Sony , dupa atat timp, nu corecta bugurile initiale, lasand un device cu un OS inferior fata de KitKat, wtf, Lollipop are aprope 1 an si lumea inca intreaba daca e ok ..

Daca era un device ca in cazul lui Nexus 7 2012 care cam scartaia cu Lollipop mai ziceam...aia au tot dreptul sa puna KK sau chiar 4.1 JB dar cand ai o uzina sub capota..

Majoritatea bugurilor au fost in aplicatiile lor, gen Lifelog, care se actualizeaza prin sistemul lor sau Google Play, alea haleau bateria.

Pe KK de exemplu aveam consum in idle, 8 ore de somn, intre 8 si 11%, pe LL nu depasesc 4%. Eu vad numai avantaje pe LL, bugurile au fost la inceput.
Am avut o luna și ceva lollipop. Mi se pare ca 4.4 se mișcă mai bine, tranziție sunt mai cursive. Diferenta este totuși mica pentru a deranja.

Marea problema (pt mine) a fost managementul RAM. Dacă deschideam mai multe taburi în Chrome își făceau refresh aplicațiile, launcher ul, taburile inactive. Pe 4.4 nu se întâmplă asta.

#2907
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Maine imi ajunge si mie telefonul, inca nu am sa inteleg de ce vodafone a facut contract cu sony sa I se livreze numai telefoane negre....in fine, asta e, la orange se poate.

Partea distractiva a fost achizitionarea lui. Mers la vodafone, mi se spune ca buy back fac doar la magazinele lor, nu si lq parteneri si sa vb la serv clienti ca poate il pot lua de pe mag. Online si sa dau telefonul vechi prin.curier.

Sun la rel clienti...nu se poate asa, sa vb cu managerul de magazin ca poate imi face el oferta speciala si imi dubleaza pctle si trec si la oferta regionala a lor.

Merg din nou la magazin, le zic ce am vb cu cei de la bucuresti....nu se poate nici asa. Bun fac simulare de pret....nu imi pot da decat abonament mai scump ei(15 euro), iar scazand telefonul la buy back(130 de lei)= 1240 de lei. Cost final....

Cost magazin online, abonament mai ieftin (13 euro), conditii mai bune, plus toate dicount-urile acordate 1256 lei si imi ramane telefonul vechi...

Acuma vine intrebarea, ce husa sau folie de protectie fata spate folositi si e ok, ca vreau sa imi dau comanda...

#2908
BoBoC10

BoBoC10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.01.2015
Folia cu care vine telefonul este ok. Husa nu am ia tot farmecul telefonului.

#2909
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca gasesti huse ok pe undeva sa ma anunti si pe mine :)

#2910
fiorenze

fiorenze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.07.2009
salut , as dori sa stiu cat tine bateria cu ultima versiune de Lp , pt am mai citit pe x data ca e nasoala treaba cu cunsumul bateriei .
astept daca se poate pareri contra pro orice . multumesc!

#2911
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
1. t-balt, eu nu folosesc husa, ca si colegul BoBoC10, mi se pare cu o husa ca ii ia din farmecul telefonului.
Insa, nici folie subtire nu folosesc, ci folosesc protectie de plastic, gen "sticla", pentru fata am gasit pe la noi, de la producatorul "Nillkin Tempered glass" in set vine si cu o folie pentru spate. (pret ~ 40 lei - 50 lei)
Mi-am cautat si pentru spate "Tempered glass", insa nu am gasit pe la noi ci pe e-Bay. (pret set fata/spate 4.99GBP + 3.00GBP transport ~ 50 lei)

2. fiorenze, s-a scris mai sus si pe paginile anterioare, despre consumul bateriei. Nu e nici o "problema" sau treaba nasoala, acum, conteaza ce aplicatii are fiecare instalat si cum sunt folosite/setate. Insa in conditii normale, sistemul de operare nu consuma bateria mai mult decat precedentele versiuni. Eventual, poate ne indrumui spre ceva discutii unde ai citit ca treaba e nasoala.

Edited by Ciubex, 27 July 2015 - 17:39.


#2912
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Patiti si voi eroarea cu Hangouts has stopped...desi am dezinstalat aplicatia...!?

#2913
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Tocmai la nilkin ma uitam si eu, in principiu tot o folie de protectie fata spate caut si vroiam o informatie despre ea.

#2914
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
La mine Nillkin-ul se potriveste perfect la decupaje, la dimensiune, iar cel de pe e-Bay e OK, dar usor mai slaba la detalii.
Dupa doua saptamani de folosit folia pe spate s-a umplut de minuscule zgarieturi, am inlocuit-o cu plastic si de-o saptamana arata cam la fel ca-n prima zi.
Totusi, niciuna dintre variante, sticla (platic) sau folie nu m-au scapat de amprente.

#2915
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
De unde ai luat folia pentru spate? Eu ma gandeam ca poate gasesc si pe spate tempered.

#2916
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
La mine Nillkin-ul se potriveste perfect la decupaje, la dimensiune, iar cel de pe e-Bay e OK, dar usor mai slaba la detalii.
Dupa doua saptamani de folosit folia pe spate s-a umplut de minuscule zgarieturi, am inlocuit-o cu plastic si de-o saptamana arata cam la fel ca-n prima zi.
Totusi, niciuna dintre variante, sticla (platic) sau folie nu m-au scapat de amprente.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate