Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sony Xperia Z3 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
4832 replies to this topic

#1
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Astazi Sony a anuntat lansarea lui Xperia Z3 Compact. Spre deosebire de Z1 Compact acesta are un ecran de 4.6'', dimensiunile telefonului ramanand aproximativ aceleasi. Xperia Z3 Compact are certificare IP68, Procesor Snapdragon 801, 2GB RAM si o camera foto principala de 20 de Mpx.
Specificatii tehnice: http://www.gsmarena....ompact-6538.php

Attached Files



#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Este mai lung cu 0,3mm, peste o lungime si asa prea mare cu 6mm, si mai subtire cu 0,9mm, chestie discutabil de utila.
Eu preferam sa fie mai ingust, intre 61 si max 64mm, si lung de 121 max 124mm, iar grosimea nu ma deranja nici daca era mai mare, pana la cel putin 11mm nu ma deranja, daca avea un acumulator cat mai mare, si amovibil ;)

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Au dat-o in bara cu rezolutia, trebuiau sa puna 1080p nu 720p si la procesor Snapdragon 805.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Rezolutia este excelenta pt. nivelul acceleratarelor grafice de telefon existente acum, si la preturi decente.

Full HD este o problema si pt. placile grafice de 200 W existente acum, care au 27 cm lungime, cooler cu 5 heatpipeuri si doua ventilatoare, si costa 1000-1450 lei numai ele, neminiaturizate, si vrei in telefon asa ceva ?

Teoretic, si eu as vrea 12 K rezolutie la orice ecran, de la 4" la 6000+", insa este nerezonabil pt. placile grafice existente acum, chiar si de PC, dar de telefon...

Edited by loock, 03 September 2014 - 20:05.


#5
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
The smaller Xperia Z3 Compact costs €499 in Germany, France, Italy, and Spain, and £429 in the UK - GSMArena

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View Postloock, on 03 septembrie 2014 - 20:04, said:

Full HD este o problema si pt. placile grafice de 200 W existente acum, care au 27 cm lungime, cooler cu 5 heatpipeuri si doua ventilatoare, si costa 1000-1450 lei numai ele, neminiaturizate, si vrei in telefon asa ceva ?
Depinde ce continut redai la rezolutia aceea nu se compara pc-ul cu smartphon-ul.

#7
cimbru

cimbru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.09.2014

View PostPapillon_, on 03 septembrie 2014 - 19:55, said:

Au dat-o in bara cu rezolutia, trebuiau sa puna 1080p nu 720p si la procesor Snapdragon 805.
Iarta-i ca nu te-au sunat sa se consulte si uite ce greseala au facut.
Eu am 720p la 4.3" si calitatea e peste Retina. La 4.7" al lor calitatea e pe undeva pe aproape, Sony a fost intotdeauna cunoscuta tocmai pentru calitatea extraordinara a ecranelor de pe device-uri. Evident nu si la cele low-price. In concluzie, nu cred calitatea acestui ecran sa prezinte probleme pentru cineva, dimpotriva, va fi laudat.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcimbru, on 04 septembrie 2014 - 09:35, said:

Iarta-i ca nu te-au sunat sa se consulte si uite ce greseala au facut.
Eu am 720p la 4.3" si calitatea e peste Retina. La 4.7" al lor calitatea e pe undeva pe aproape...
Rezolutia e mai mica decat cea "retina" de pe iPhone 5s, dar nu asa de mica incat sa observi foarte usor asta. Nu cred ca as fi deranjat de rezolutia de pe Z3 Compact, ci dimpotriva as fi fericit fiindca asta se traduce printr-o autonomie putin mai mare si printr-un mic surplus de performanta la jocurile cu grafica solicitanta pentru GPU (in loc sa proceseze 2.073.600 de pixeli va procesa doar 921.600).

View Postcimbru, on 04 septembrie 2014 - 09:35, said:

...Sony a fost intotdeauna cunoscuta tocmai pentru calitatea extraordinara a ecranelor de pe device-uri. Evident nu si la cele low-price. In concluzie, nu cred calitatea acestui ecran sa prezinte probleme pentru cineva, dimpotriva, va fi laudat.
Din pacate trebuie sa te contrazic aici.
Xperia Z si Z1 nu au fost prea laudate din cauza ecranului TFT, si de asta a trecut si Sony in sfarsit la IPS LCD odata cu lansarea Xperia Z2.

Edited by Hider141, 04 September 2014 - 09:54.


#9
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postcimbru, on 04 septembrie 2014 - 09:35, said:

Iarta-i ca nu te-au sunat sa se consulte si uite ce greseala au facut.
Eu am 720p la 4.3" si calitatea e peste Retina. La 4.7" al lor calitatea e pe undeva pe aproape, Sony a fost intotdeauna cunoscuta tocmai pentru calitatea extraordinara a ecranelor de pe device-uri. Evident nu si la cele low-price. In concluzie, nu cred calitatea acestui ecran sa prezinte probleme pentru cineva, dimpotriva, va fi laudat.
Dacă ar fi lăudați și pentru calitatea actualizărilor pe care le fac, ar fi ceva. Z3 compact e un telefon mișto, pe gustul meu, destul de compact și puternic. Să vedem cum se prezintă primele loturi. Păcat că au renunțat la metal. Nu mai e așa premium.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostHider141, on 04 septembrie 2014 - 09:49, said:

Rezolutia e mai mica decat cea "retina" de pe iPhone 5s, dar nu asa de mica incat sa observi foarte usor asta. Nu cred ca as fi deranjat de rezolutia de pe Z3 Compact, ci dimpotriva as fi fericit fiindca asta se traduce printr-o autonomie putin mai mare si printr-un mic surplus de performanta la jocurile cu grafica solicitanta pentru GPU (in loc sa proceseze 2.073.600 de pixeli va procesa doar 921.600).


Din pacate trebuie sa te contrazic aici.
Xperia Z si Z1 nu au fost prea laudate din cauza ecranului TFT, si de asta a trecut si Sony in sfarsit la IPS LCD odata cu lansarea Xperia Z2.

Toate ecranele subtiri sunt TFT, de la LCD-urile din 1969 si pana la AMOLED-urile din 2014.
TFT inseamna thin film transistor, si este matricea electronica de control a subpixelilor, din spatele ecranului.
Tehnologia ecranului este altceva, si acolo poti face diferente intre LCD TN ( twisted nematic) si LCD IPS / S-PVA, MVA, PLS, etc., etc., sau AMOLED.
Iar LED (fata O sau AMO in fata), inseamna tot LCD, cu backlight LED in loc de CFL, si de obicei EDGE LED, deci in general mai prost decat CFL...

View PostOuroboros, on 04 septembrie 2014 - 15:45, said:

Dacă ar fi lăudați și pentru calitatea actualizărilor pe care le fac, ar fi ceva. Z3 compact e un telefon mișto, pe gustul meu, destul de compact și puternic. Să vedem cum se prezintă primele loturi. Păcat că au renunțat la metal. Nu mai e așa premium.

Actualizarile sunt laudate la modelele Sony, in special la modelele premium.
Cat despre body, la Z1 compact era din aliaj de al, dar capacit pe ambele fete cu sticla si plastic...

#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View Postcimbru, on 04 septembrie 2014 - 09:35, said:

Iarta-i ca nu te-au sunat sa se consulte si uite ce greseala au facut.
Eu am 720p la 4.3" si calitatea e peste Retina. La 4.7" al lor calitatea e pe undeva pe aproape, Sony a fost intotdeauna cunoscuta tocmai pentru calitatea extraordinara a ecranelor de pe device-uri. Evident nu si la cele low-price. In concluzie, nu cred calitatea acestui ecran sa prezinte probleme pentru cineva, dimpotriva, va fi laudat.
Noroc ca te-au consultat pe tine. Calitatea extraordinara a ecranelor? Ce gluma, ultimele modele au fost praf la capitolul ecran.
Sony are pierderi record, iau depasit coreeni(Samsung, LG) de mult, chiar si Sharp sunt peste ei.

#12
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006

View Postloock, on 03 septembrie 2014 - 19:45, said:

Este mai lung cu 0,3mm, peste o lungime si asa prea mare cu 6mm, si mai subtire cu 0,9mm, chestie discutabil de utila.
Eu preferam sa fie mai ingust, intre 61 si max 64mm, si lung de 121 max 124mm, iar grosimea nu ma deranja nici daca era mai mare, pana la cel putin 11mm nu ma deranja, daca avea un acumulator cat mai mare, si amovibil Posted Image
Bati campii la greu.
Mai lung cu 0,3mm dar diagonala ecranului e mai mare cu 7,5 mm. Da, nu vad niciun progres aici.
E cel mai mic telefon cu diagonala asta. Despre ce vorbim?
Samsung pune baterie de 1800 pe Alpha.

View PostPapillon_, on 03 septembrie 2014 - 19:55, said:

Au dat-o in bara cu rezolutia, trebuiau sa puna 1080p nu 720p si la procesor Snapdragon 805.
E vorba ai de un anumit pret pe care vor sa il obtina.
Bine ca e bun quadcore ul de 1,2 de pe M8 mini :)

#13
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Mie chiar mi se pare cel mai interesant telefon de la Sony. Flagship-uri de 5''+ au toti, dar nimeni nu are ceva pentru cei care vor ceva mai mic. Iar cei care vor ceva compact si performant au si o alta varianta in afara de iPhone, la un pret mult mai mic chiar

#14
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
nu știți cât o să coste?

#15
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
€499 in Germany, France, Italy, and Spain, and £429 in the UK

#16
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postloock, on 04 septembrie 2014 - 17:17, said:

Actualizarile sunt laudate la modelele Sony, in special la modelele premium.
Mai informează-te cu privire la calitatea actualizărilor pe modelele premium.

Arată ieftin cu plasticul ăla pe margine. Mai cool arată Z1c din punct de vedere al feeling-ului materialelor

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostPapillon_, on 03 septembrie 2014 - 19:55, said:

Au dat-o in bara cu rezolutia, trebuiau sa puna 1080p nu 720p si la procesor Snapdragon 805.
Au dat o in bara?? Ba chiar e un mare plus asta. De ce sa ai un ecran care se vede la fel dar cu o lumina mai slaba si un consumator muuuult mai mare de energie si resurse, cand poti avea un ecran care se vede la fel, poate mai luminos, si care consuma mai putine resurse?

Oricum e un telefon interesant, si o varianta buna pentru cei care nu vor telefoane mari. Pacat ca au pus margine de plastic, era prea bine sa l faca ca Z1 Compact.

Edited by alin62, 04 September 2014 - 21:06.


#18
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View PostColdone, on 04 septembrie 2014 - 18:27, said:

Bati campii la greu.
Mai lung cu 0,3mm dar diagonala ecranului e mai mare cu 7,5 mm. Da, nu vad niciun progres aici.
E cel mai mic telefon cu diagonala asta. Despre ce vorbim?

Coldone, vorbim de utilizatori ce doresc un telefon "compact", printre care ma numar si eu.
Nu e vorba de raportul intre diagonala ecran si dimensiune telefon (LG G2 de exemplu sta probabil mai bine la capitolul asta, si nu e compact deloc...), ci de dimensiunea telefonului in general:

View Postloock, on 03 septembrie 2014 - 19:45, said:

Este mai lung cu 0,3mm, peste o lungime si asa prea mare cu 6mm ...
Eu preferam sa fie mai ingust, intre 61 si max 64mm, si lung de 121 max 124mm

Perfect de-acord.
As adauga ca nici forma "colturoasa" nu ii face cinste la capitolul portabilitate.

Ideal ar fi fost sa ramana ecranul la 4.3, reducand marginile telefonului, probabil se incadra in max. 124 x 64 mm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate