Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

RCS & RDS reduce la 4 euro prețul abonamentului Digi Mobil Optim Nelimitat

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttassadar, on 03 septembrie 2014 - 23:14, said:

Crezi ca mai gaseste GigiMobil in Europa fraieri sa le ia bani pe call drops si network busy?
Serios??? cum gaseste Orange fraieri ca sa le ia bani pt "servicii premium" si sa le ofere network busy, de ce nu ar gasi si Digi la preturi muuuuult mai mici?
http://forum.softped...r/page__st__486

#38
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View Postdanzi23, on 03 septembrie 2014 - 21:10, said:

Poate la Orange ii reteaua ocupata :whistling:
Am sunat in seara asta cateva numere (Digi) si mi-a mers din prima.

View Postaris86, on 04 septembrie 2014 - 07:39, said:

@orange_helper: ce naiba se intampla cu semnalul H/H+ in Bucuresti de am ajuns sa am network busy frecvent. Ieri am sunat pe mama, abia la a 4 incercare am reusit. Aseara la 19:00, zona Liberty mall, am sunat sotia, nerwork busy de 3x, abia la a 4 incercare. Numai vorbesc de semnal, care de cateva zile numai am H+ acasa, doar H, desu la metrou e H+. Sa inteleg ca au venit abonatii digi/vodafone/cosmote la voi si numai faceti fata. Astept un raspuns.

Se pare ca am avut dreptate Posted Image

#39
hn2305

hn2305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2008

View Postmercur68, on 03 septembrie 2014 - 19:10, said:

Ma gandesc ca la acest tarif nu va asteptati sa aveti si calitate, nu vedeti ca singurul lor target este sa faca abonati cu orice pret? Este targetul impus de noul proprietar, ei se pregatesc de vanzare si fraierii cumpara.
care nou proprietar?

#40
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postmercur68, on 03 septembrie 2014 - 19:10, said:

Ma gandesc ca la acest tarif nu va asteptati sa aveti si calitate

RCS-RDS isi scoate parleala din serviciile de pe cablu. Telefonia mobila ieftina e un bonus, pentru fidelizare.

#41
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu tot stau si imi pun semne de intrebare, de fiecare data cand se fac astfel de reduceri, de unde naiba mai au bani sa densifice reteaua , sa cumpere echipamente, sa plateasca traficul (de voce) catre celelalte retele si sa acopere si costurile de intretinere si ratele prin banci ?!?!?!?!?!? :habarnam:

#42
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Din servicii fixe. Oricum reducerea asta se aplica doar celor care au TV + net de la RDS

#43
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postvasilemadalincristian, on 04 septembrie 2014 - 19:55, said:

sa plateasca traficul (de voce) catre celelalte retele

Pai cu cat se porteaza mai multa lume in Digi, cu atat vor fi mai multe apeluri... in retea.  De asemenea, va creste si numarul apelurilor dinspre celelalte retele spre Digi, care vor anula (o mare parte din) taxa de interconectare pentru cele din Digi spre restul.

Presupunand ca se porteaza aproape toti prietenii tai in Digi pentru oferta de "nelimitat la 4 euro", ati vorbi practic aproape numai in retea Posted Image

Edited by TurboHamster, 04 September 2014 - 20:11.


#44
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
De acord , dar nu prea...

Sunt inca multi care nu isi fac abonament la DIGI din diverse motive (care nu mai are sens sa le enumar)

Numarul de minute nationale consumate pe luna poate varia destul de mult , ajungand pana la 5000 in unele cazuri (vezi topicul Consum real la sfarsit de luna la abonamentele Optim )  - personal consum cam 600 - 900 min / luna

Partea cu apelurile  primite, iar e cu dus si intors. Eu, de exemplu, resping apelurile (persoanelor care le cunosc) si apelez eu - si ca mine mai sunt destule persoane, sunt sigur.

Desigur, sunt  destui care nu vorbesc prea mult la telefon si nu resping apelurile .

Nu mi se pare suficient incat RDS sa "riste" sa scada atat de mult abonamentele

#45
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@vasilemadalincristian ai grija, ce faci tu intra in categoria frauda, conform contractului semnat, nu caut dar ideea e ca tu ai mult mai multe apeluri initiate decat primite, ceea ce nu e bine.

#46
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

View Posteasy90rider, on 04 septembrie 2014 - 23:39, said:

@vasilemadalincristian ai grija, ce faci tu intra in categoria frauda, conform contractului semnat, nu caut dar ideea e ca tu ai mult mai multe apeluri initiate decat primite, ceea ce nu e bine.

La "reteaua poporului" GigiMobil utilizatorul platitor este pasibil de frauda daca nu face un anume mix intre apelurile primite si cele initiate?

Edited by tassadar, 05 September 2014 - 01:24.


#47
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 17.03.2012

View Posttassadar, on 05 septembrie 2014 - 01:22, said:



La "reteaua poporului" GigiMobil utilizatorul platitor este pasibil de frauda daca nu face un anume mix intre apelurile primite si cele initiate?
Nu, stai linistit ca nu cumva sa patesti ceva de dragul "retelei poporului" !
App eu relatez acest lucru din experienta proprie, nu ca altii din auzite, nu dau nume ca s-ar putea sa te superi!

#48
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttassadar, on 05 septembrie 2014 - 01:22, said:



La "reteaua poporului" GigiMobil utilizatorul platitor este pasibil de frauda daca nu face un anume mix intre apelurile primite si cele initiate?
Sunt sanse minime, dar de poate întâmpla.
La vodafone ar fi diferit, mai rau!

#49
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postvasilemadalincristian, on 04 septembrie 2014 - 21:35, said:

Nu mi se pare suficient incat RDS sa "riste" sa scada atat de mult abonamentele

Tu faci asa, insa alte contacte ale lor s-ar putea sa nu. Iar daca se vor porta si ei, devine irelevant pentru Digi ca-i suni tu pe ei sau ei pe tine.

Faptul ca Digi a scazut pretul nelimitatului, ma face sa cred ca asta e strategia lor: cat mai multi clienti astfel incat majoritatea traficului sa fie in retea. La fel si la internetul prin cablu, faptul ca au o gramada de clienti tine grosul traficului (mai mult ca sigur reprezentat de torente) in retea, ceea ce e ieftin ca braga pentru ei, spre deosebire de traficul international.

View Posttassadar, on 05 septembrie 2014 - 01:22, said:

utilizatorul platitor este pasibil de frauda daca nu face un anume mix

Stai relaxat deoarece "nelimitatul" de la Digi permite mai multe minute decat "nelimitatul" de la Orange sau Vodafone. Fara niciun misto Posted Image

Edited by TurboHamster, 05 September 2014 - 08:20.


#50
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postvasilemadalincristian, on 04 septembrie 2014 - 21:35, said:

De acord , dar nu prea...

Sunt inca multi care nu isi fac abonament la DIGI din diverse motive (pe care nu mai are sens sa le enumar)

...

Nu mi se pare suficient pentru ca RDS sa "riste" sa scada atat de mult abonamentele


#51
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Posteasy90rider, on 04 septembrie 2014 - 23:39, said:

@vasilemadalincristian ai grija, ce faci tu intra in categoria frauda, conform contractului semnat, nu caut dar ideea e ca tu ai mult mai multe apeluri initiate decat primite, ceea ce nu e bine.

Nu o consider frauda.

E un numar rezonabil (zic eu ) de minute consumate lunar - vezi exemplul celui care a consumat peste 5000 de minute si nu s-a considerat frauda.
In plus, 90% din persoanele cu care vorbesc eu sunt pe prepay - stim cu totii cat de des sunt incarcate cartelele si ce oferte au.
Un alt exemplu elocvent, il consider, folosirea aplicatiei DIGI.Oriunde in roaming , in loc sa folosesti roamingul pentru a apela - aplicatie/solutie lansata CHIAR de RDS , fix cu acest scop.

View Posttassadar, on 05 septembrie 2014 - 01:22, said:

La "reteaua poporului" GigiMobil utilizatorul platitor este pasibil de frauda daca nu face un anume mix intre apelurile primite si cele initiate?

Stii ceva , dar nu bine, e vorba de a efectuarea SAU primirea a minim 1 apel pe luna sau la nush cate luni (ceva de genu) si era valabil pentru abonamentele gratuite/ asociate ca sa nu fie dezactivate

Daca ceea ce fac eu se cheama frauda , ar fi trebuit sa imi inchida abonamentele cu multi ani in urma, deci....

@generalmotors And your point is? :huh:

#52
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

4.1 Frauda
Cu titlu exemplificativ, criteriile utilizate de catre RDS in baza carora un apel poate fi identificat drept apel fraudulos, sunt urmatoarele:
1) - apeluri distribuite constant in intervale de timo
2) - apeluri efectuate in mod constant in intervalul 00-07.
3) - numar redus al apelurilor receptionate sau lipsa apelurilor de intrare(receptionate)
4) - existenta unui numar foarte mare de apeluri numai catre anumite destinatii sau numai catre destinatii distincte
5)- durata medie a apelurilor
Nu zic ca vei pati ceva, ca doar nu esti singurul asa...

#53
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Clar nu sunt singurul, datorita discrepantei dintre ofera DIGI si a celorlalti operatori.

1) nu e cazul
2) nu e cazul
3) imposibil de respectat , din motivul amintit mai sus
4 & 5) normal ca apelez mai mult anumite destinatii (familie, colegi, prieteni) insa nu (foarte) des si ca durata fie apeluri scurte de 5 - 6 minute fie maxim aproape 1 ora :D

#54
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cred ca acele puncte trebuie rescrse. Sunt imposibil de respectat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate