Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

DivX Player Elite 390x

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
onlyone, playerele la care se refara tupac au in ele dolby prologic si functia de virtual surround. Ele iti iau sunetul stereo si ti-l imparte pe toate cele 5 boxe, creand senzatia de surround. Nu este un 5.1 real, dar auzi toate boxele cu acea senzatie de spatialitate.

enjoy,
Mtz

#92
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
@tupac_q
Nu am prea inteles ce vrei sa zici cand spui ca esti frapat ca 390x nu are iesire spre sistem 5.1 activ pe rca. Adica daca legi un sistem 5.1 la dvd si pui un film divx cu AC3 sau dvd cu AC3 nu se va auzii in toate boxele? Sau vrei sa zici, asa cum a mentionat MTZ ca un film stereo nu se va auzi in cele 5 boxe?

Intreb pentru ca vreau sa iau un sistem de boxe pentru player si, sincer, as fi surprins sa nu se auda 5.1 la filmele cu sonor 5.1

Incearca, fara sa interpretezi sfatul meu ca pe o critica, sa folosesti semnele de punctuatie si majusculele. Fac exprimarea mai clara.

#93
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Da, filmele mai ales cele divx ti-se vor auzi stereo, pe iesirea optica vei auzi 5.1, doar daca filmul este facut 5.1 este ce ti-a zis si mtz cu dolby prologic, care este defapt un integrad ce decodeaza sunetul catre cele 5 canale! Iti poti lua sistem activ 5.1 ce face conversia din stereo spre 5.1, treaba e sa te interesezi de acele sisteme. Lipsa Dolby Prologic la 390x ma frapat pentru ca la 371x exista, acest player fiind un model precedent dar comparatie: au acelasi pret si 371 avea acest decodor de care dicutam, iar 390x nu are, un model scos dupa 371 si vine  in loc cu ce  e mai bun, vine "prost". E mai usor sa iti iei un sistem activ fara dolby prologic si sa aibe playerul tau acest decodor decat invers.

Sper ca m-ai inteles, nu mi-se pare normal ca un dvd "no name" sa coste atat, sa nu aiba dolby prologic, la acest model de player au predominat problemele cu optica pe partea de service, etc. Un "no name" confirma regula, ramane asa.371x a fost varful de gama care mi-a placut si mie si nu numai, am vazut si un post pe aici care ma frapat : "cumpar un dvd no name sa ma tina in principiu  un an doi si dupa aceea imi iau altul."

Playerele dvd nu sunt atat de perisabile incat sa nu "merite" o investitie mai serioase.

#94
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
@tupac_g

Prin urmare degeaba imi iau sistem 5.1 pentru iesirile analogice? Daca bag dvd cu 5.1 o sa pot auzi sonorul la adevarata lui "valoare" doar daca folosesc un sistem de boxe care sa aiba intrare digitala (optica)? Chiar asa prost sa fie dvd ul asta?

#95
adivin

adivin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 25.04.2004

View Postics_igrec_zet, on Aug 8 2006, 00:45, said:

I-am facut update de firmware ... shi postez aici cum am procedat pt ca vad ca sunt nedumeriri...
si totusi ce ai obtinut in plus dupa update?...

#96
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Exact, pe coaxial nu stiu daca poti avea 5.1, am citit ceva, dar eu inca nu inteleg, si daca sistemul nu are dolby ceea ce ma indoiesc atunci cand bagi un film fara 5.1 o sa auzi stereo in 5 boxe, e un player la 1,5 mil pret de intrare nu stiu de ce credeai ca e...nu stiu.. ceva de el

#97
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Eu am facut un update si nu mi s-a parut nimic diferit. Pana si subtitrarile sunt la fel de mici....

#98
pasto

pasto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2006
Buna ziua,

am si eu un DVD player Elite 390X din cel cu iesire seriala. Am o problema cu el si nu stiu daca este vina aparatului sau au DVD-urile sau divx-urile copiate . In general dvd-urile originale merg bine, la cele home made se blocheaza, incep sa se vada pixelii, imaginea ramine in urma fata de sonor, contorul incepe sa sara fractionat si pina la urma il scoate afara. Totusi se intimpla cand si cind sa mearga. Din cite dvd-uri sau divx-uri home made am cam 30% merg restul fac figuri, chiar daca au fost copiate pe writere diferite. Ce credeti este din cauza dvd-urilor home made sau are playerul ceva. Se mai poate face ceva la el...sa sun la service? sau sa ma bucur ca nu am pierdut totusi prea multi bani...e cumparat din Metro si sa-mi caut altul?

Cu multumiri,

Pasto

#99
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Pai daca iti merge bine pe dvd originale inseamna ca nu faci tu ceva bine la cele home made, oricum modelul acesta se pare sa nu fi probleme pe formatul dvd. Incearca sa iei un dvd bun din alta parte sau gata facut de la cineva, daca iei filme de pe torent in format dvd atunci poti sa te duci cu playerul la service, ia-i rupt sigiliul??daca e bagi vechiul soft inapoi pe player si il duci la service.

#100
pasto

pasto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2006
Nu i-am rupt sigiliul. DVD-urile home made nu le-am facut eu si la alti colegi pe playerele lor merg.
Cred ca am sa sun la service sa-l duc sa vada ce-i cu el. Nu are schimbat nici softul, este absolut original...nu s-a umblat deloc in el.
Am avut din mai multe parti cd-uri si dvd-uri si nu am reusit sa-mi dau seama la care face figuri caci se intimpla aleator, plus ca se poate ca unul sa nu mearga si daca-l bagi alta data sa functioneze bine.
Multumesc de sfaturi.

#101
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Dvd urile alea home made aveau zgarieturi sau pete pe suprafata discului? Ca alt motiv nu prea s-ar gasi pentru problemele astea... cred eu...

#102
pasto

pasto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2006
Nu avea zgirieturi Cd-urile. L-am dus ieri la service si l-am lasat acolo. Mi-au spus ca au frecvent probleme cu aparatele de tipul asta, ca ar fi ceva la partea optica, lucru pe care dupa ce-l vor constata exact il vor semnala celor din Bucuresti de la service-ul Elite, ei fiind doar intermediari. CEi de la bucuresti le trimit piesa pe care o inlocuiesc aici la Sibiu. In cazul in care nu au si nu se rezolva in doua saptamini ma trimit la magazin sa iau altul. Astept sa vad rezolvarea, la prima vedere au fost amabili si saritori.

#103
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
De obicei aparetele din tara se trimit cu totul in bucuresti si se schimba piesa defecta nu se intampla invers , peisa sa fie trimisa....mai mult ca sigur optica o sa o schimbe...laserul.

#104
standover

standover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2006

View Postblackdeceneu, on Jul 29 2006, 13:10, said:

salut

am cumparat si eu de la me##o un divx player si iata ce am constatat:

1.sunt momente in care bag un dvd cu filme divx si le vede pe toate si le citeste iar peste 5 min daca scot si bag iar dvd-ul nu le mai citeste deloc, imi spune ca e un format necunoscut, iar peste alte 5 minute isi poate reveni si iar sa mearga.

2. mi-am bagat nasul prin el si am reusit sa rup cablul care leaga dvd-rom-ul de placa video...deci ce e de facut?

de unde pot sa imi cumpar alta? pot sa gasesc in bucuresti la service? alta intrebare ar fi - Merita sa imi cumpar sau mai bine iau alt dvd player.

am luat si eu un 390x si am aceeasi problema de la pc 1. ai rezolvat-o? daca da, cum?

#105
standover

standover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2006

View PostDao, on Jul 19 2006, 00:56, said:

Poti sa-mi spui tupac_g te rog frumos nr de tel si adresa unde se afla baietii de la Elite ? Vreau si eu sa stiu daca se poate un update pt PV-390X ?; cateodata mai scoate discul, probabil de la Packed Bitstream, iar subtitrarea e un pic cam mica. In manualul cu instructiuni scrie clar ca suporta "Upgrade Inteligent pentru Software". Ce-i de facut ?
Multumesc anticipat.


ai rezolvat problema cu scosul discului. este nevoie de service?

#106
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pe la bulgari pe site am vazut ca sunt 2 update-uri...

http://www.elite.bg/...390X_update.htm

Oare duc la defectarea playerelor? A mai vorbit cineva cu baietii de la elite?

#107
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cu siguranta vei obtine un player care reda subtitrarea cu caractere chirilice. Adica nu vei mai intelege nimic din subtitrare.

enjoy,
Mtz

#108
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.11.2004
Am cumparat doua. Nu m-au tinut mai mult de 5 luni. Va rog insistent NU DATI BANII PE ASA CEVA. Sunt extrem de proaste. Mentio9nez ca nu le-am forjat, am vazut max. 5 filme pe luna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate