Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vanzare carti vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
matipop

matipop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2014
Am gasit in casa strabunicilor un volum foarte vechi, literatura religioasa, cam din 1670. Aveti idee unde si cu cat ar putea fi valorificat?

#20
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postmatipop, on 19 noiembrie 2014 - 12:35, said:

Am gasit in casa strabunicilor un volum foarte vechi, literatura religioasa, cam din 1670. Aveti idee unde si cu cat ar putea fi valorificat?
O poti scoate la licitatie, depinde si de starea in care se afla. Ce titlu are cartea, te-ai uitat prin ea?

Edited by vlad29marko, 19 November 2014 - 13:35.


#21
geooo1234

geooo1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2017
O alta oportunite pentru a face profit din cartile achizitionate de dvs  sau a citit carti noi  la un pret redus!
Va rog completati acest formular parerea dvs. conteaza mult .
Accesati acest link si raspundeti sincer la intrebari.  
p.s.e vorba de un formular cu intrebari grila scurt

https://docs.google....EySlag/viewform

Multumesc anticipat!

O metoda de a face profit din cartile achizitionate si de a citi carti noi la un pret redus sau chiar gratis
Va rog sa completati acest formularul de la urmatorul link:
https://docs.google....EySlag/viewform

Parerea dvs. conteaza !

Multumesc anticipat!

#22
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Am vandut o colectie de zeci de atlase si enciclopedii (cumparate in perioada 2004-2014, fiecare la pret de 10-50 lei)  la un anticariat la un pret de 70 lei. Nici n-am mai stat sa negociez, avand in vedere ca unele aratau deja cam deteriorate in mica masura si nici nu prea exista cerere pentru ele  in epoca Wikipedia.
Ce-i drept, aveau ilustratii frumoase .
Dar aveam doar 3 optiuni : fie stateam cu ele sa se depuna praful si sa se faca ferfenita   in vreo 20 ani, fie  le donam la o biblioteca pe gratis, fie le faceam anunt pe OLX si stateam ani intregi cu ele nevandute, revenind astfel la punctul 1.
De asta spun ca daca vrei sa scapi de niste carti si sa faci bani din ele, anticariatul pare cea mai buna optiune la ora actuala, plus ca  mai bine stau pe raftul unui anticariat decat sa ajunga la gunoi.

Din cate aud,  nici romanele clasice ( chiar si alea in limba engleza)  si bine intretinute si nici cartile tehnice de IT la mana a doua nu pot fi  vandute la preturi decente in Romania.

Asta e,  traim intr-o tara unde mai putin de 20% din romani  (ALFABETIZATI) abia mai citesc zilnic cel putin o carte, deci nici nu te astepta sa gasesti cumparatori care sa le cumpere la preturi serioase.  
Internetul......si mai ales Wikipedia si tehnologia E-Book au  distrus piata cartilor.



Probabil ca pe Amazon, as fi luat un pic mai mult doar pentru  ilustratii, dar fiind in limba romana...nah.

Edited by tropicalsamurai, 12 July 2017 - 15:09.


#23
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
Avand in vedere si cat de putine postari are topicul asta, imi dau seama ca romanii nu prea sunt incantati sa cumpere carti la mana a doua.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cartile vechi ,cele comuniste ca sa zic asa, au marele defect ca majoritatea sunt tiparite pe hartie de proasta calitate iar scrisul abia se vede....sunt foarte obositoare pentru ochi comparativ cu cele noi......acum si astea noi ....eu cumpar strict ce ma intereseaza ca oricum sunt destul de piperate la pret.....carti vechi am cu miile , ma rog ai mei le au, dar sincer vorbind nici prin cap nu mi-a trecut sa le vand...bine asta e doar o parere personala....fiecare face ce vrea ...  Eu personal nu pot citi carti in format electronic....nu stiu de ce.....deci prefer cartea fizica.....
PS: nu mi-as vinde lucrurile adica cartile , discurile de vinil, colectia de ceasuri nici daca as muri de foame......pererea mea.....la urma urmei pentru fiecare lucru achizitionat am facut un sacrificiu mai mic sau mai mare.....

#25
Nelu1966

Nelu1966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.01.2018

View PostDigix, on 02 septembrie 2014 - 15:12, said:

Vise frumoase cu 2000 de lei. Posibil 500-800, dar tot anticarul știe mai bine.
M-ar interesa cam cât as putea lua pe tomul 6/7 din ISTORIA ROMÂNILOR DE V.A  URECHIA ,EDITIA 1894, dacă nu mă înşel,la ultima cifră, legată in piele

Edited by Nelu1966, 18 February 2018 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate