Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

vanzare carti vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
damjann

damjann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2014
vreau sa vand la anticariat aproximativ 400 de carti.
Multe sunt romane politiste, vreo 20 de sandra brown si inca vreo 50 din aceeasi categorie, altele de scriitori francezi (j verne, balzac, dumas), cateva de scriitori romani.
Le am cam toate cele care erau  in programa scolara clasele 5-12.

Deja m-au contactat 2 anticari foarte interesati sa vada ce am.

Cam la ce sa ma astept? nu caut sa ma imbogatesc, dar necunoscand deloc valoarea lor, nici n-as vrea sa le dau la pret de maculatura.

#2
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Cel mult o sa ti dea jumate de pret , dar asta in cel mai bun caz, romanele politiste cred ca s cautate , Sandra Brown citesc sau citeau multe femei, da cred ca nu prea mai citesc... sau daca o fac , citesc ceva mai de calitate.
Bine depinde si din ce oras esti .

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Ar fi util sa postezi cateva poze (daca se poate cat mai clare) cu cartile, fiindca asa vor putea sa vada colegii ce carti ai, in ce stare sunt, si le vor evalua cat pot ei de corect.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Alea gen Sanda Brown nu ai să le dai la preţ mare. Şi nici pe cele româneşti nu ai să obţii un preţ prea mare. În general, se caută cărţi tehnice.
Da' din curiozitate, cărţi de telefon ai?  :bigwhitegrin:  (adică Lista abonaţilor ....)

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 djl, on 02 septembrie 2014 - 14:31, said:

Alea gen Sanda Brown nu ai să le dai la preț mare. Și nici pe cele românești nu ai să obții un preț prea mare. În general, se caută cărți tehnice.
Da' din curiozitate, cărți de telefon ai?  :bigwhitegrin:  (adică Lista abonaților ....)

E posibil sa am eu cateva aruncate prin niste cutii in boxa. Ma scapi de ele?

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu au prins mucegai, da  :)

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
2000 lei eu zic ca merge...
Alarmant e ca lumea in general, in ziua de azi nu mai citeste, nu ca "nu mai citesc femeile sandra brown"..

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Vise frumoase cu 2000 de lei. Posibil 500-800, dar tot anticarul știe mai bine.

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Digix, on 02 septembrie 2014 - 15:12, said:

Vise frumoase cu 2000 de lei. Posibil 500-800, dar tot anticarul știe mai bine.

500?! Un leu si un pic pe bucata?! Mai bine-mi aprind focul la iarna cu ele..

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Să întrebi anticarul e gratis. El e interesat doar în măsura în care se mai caută Sandra Brown așa de tare acum(greu de crezut). Vezi tu după aia ce faci.

#11
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
cativa lei / volum, in functie de carte si starea ei

multe dintre ele probabil ca nici nu vor prezenta interes pentru anticar, parte pentru ca nu se vand, parte pentru ca are deja pe stoc

Edited by Jericho77, 02 September 2014 - 16:56.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Anticarul iti va da un pret de nimic apoi el le va revinde la un pret umflat de cel putin 10 ori. Stiu asta deoarece am un unchi intelectual, avea foarte multe carti. Multe de valoare, din acelea legate in piele, multe tratate si multe editii limitate si multe carti vechi de peste 500 de ani. La insistenta fiului le-a vandut pe toate la un anticar care i-a dat pe ele 5000 lei. Cred ca avea cam 5000 si ceva de carti. Numai una din ele valora 1000 euro si uite asa a luat teapa deoarece nu a intrebat pe nimeni inainte sa le vanda. Asa ca pe cartile tale sa nu crezi ca vei lua mult de la hotii astia.

Edited by gerbil, 02 September 2014 - 18:10.


#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 gerbil, on 02 septembrie 2014 - 18:09, said:

Anticarul iti va da un pret de nimic apoi el le va revinde la un pret umflat de cel putin 10 ori. Stiu asta deoarece am un unchi intelectual, avea foarte multe carti. Multe de valoare, din acelea legate in piele, multe tratate si multe editii limitate si multe carti vechi de peste 500 de ani. La insistenta fiului le-a vandut pe toate la un anticar care i-a dat pe ele 5000 lei. Cred ca avea cam 5000 si ceva de carti. Numai una din ele valora 1000 euro si uite asa a luat teapa deoarece nu a intrebat pe nimeni inainte sa le vanda. Asa ca pe cartile tale sa nu crezi ca vei lua mult de la hotii astia.

Cum sa ai carti vechi de 500 ani si sa le dai la anticar?!?!

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Sa ne spui si noua cat ai luat, in final, daca tot...

#15
damjann

damjann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2014
abia weekendul asta mi-am facut timp si pentru cartile vechi si le-am indexat.
sper sa scap cat mai repede de ele.

http://www.girlshare.ro/34038547.4

#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daca iti fac un pret pentru un pachet de 10 carti asa, esti dispus sa le trimiti? Ramburs, intelegi ce vreau sa zic.
Sau vrei sa le dai pe toate odata?

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
15 volume am selectat.

#18
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 damjann, on 20 octombrie 2014 - 11:18, said:

abia weekendul asta mi-am facut timp si pentru cartile vechi si le-am indexat.
sper sa scap cat mai repede de ele.

http://www.girlshare.ro/34038547.4

Cartile sunt lipsite de valoare, poti lua maxim 4 lei pe ele, in medie, daca le vinzi la bucata pe okazii. Dar nu cred ca un anticar iti va oferi atat, ci probabil maxim 1, 5-1, 8 lei pret unitar/bucata
Daca vrei sa le vinzi la bucata, poti lua ca reper preturile de pe okazii, pe cele mai mici fireste.

 gerbil, on 02 septembrie 2014 - 18:09, said:

Anticarul iti va da un pret de nimic apoi el le va revinde la un pret umflat de cel putin 10 ori. Stiu asta deoarece am un unchi intelectual, avea foarte multe carti. Multe de valoare, din acelea legate in piele, multe tratate si multe editii limitate si multe carti vechi de peste 500 de ani. La insistenta fiului le-a vandut pe toate la un anticar care i-a dat pe ele 5000 lei. Cred ca avea cam 5000 si ceva de carti. Numai una din ele valora 1000 euro si uite asa a luat teapa deoarece nu a intrebat pe nimeni inainte sa le vanda. Asa ca pe cartile tale sa nu crezi ca vei lua mult de la hotii astia.

5000 si ceva de carti contra 5000 lei, o afacere buna, ce sa zic.
Cand a fost asta si in ce oras?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate