Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Leand-ing - TVCS. TVCS acționar al Digital Cable System (AKTA).

- - - - -
  • Please log in to reply
802 replies to this topic

#793
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Oricum din cele 32 cate erau acum sunt unele lipsa si unele adaugate.

Multe din ele nu mai exista in 2017: TCM=TNT
TV K Lumea= Kiss TV
TV Sport=Sport.ro
Hallmark Channel=DIVA
Reality TV=CBS Reality
N 24=National 24 Plus
Romantica=Film Cafe
Jetix=Disney Channel
Animax,Senso TV,OTV.

#794
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Nu mai spune nimeni nimic aici? Gata? A murit definitiv firma TVCS?

#795
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
A fost cumparata de AKTA acum o gramada de timp. Ce mai vrei? :))

#796
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
@ronuquet
Ai raspuns mataluta repede. Pe Cristi il asteptam la cotitura :))))

#797
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Ce să mai răspund ? :) Firma a fost cumpărată de AKTA acum un an și jumătate, iar de atunci, exceptând serviciul de internet care funcționează, în general, în parametri normali, calitatea nu mai e aceeași. Anul acesta au mai ”dres-o” puțin pe TV, dar mai e mult până la a practica servicii comparative cu ceilalți operatori. Cel puțin, calitatea analogicului, că tot suntem pe topicul dedicat, a scăzut foarte mult. Ca și un update, dacă vrei, câțiva oameni din personalul TVCS au rămas, printre care și soția fostului patron, acționar în cadrul AKTA acum. Au un nou sediu,  care arată foarte bine, problemele tehnice care mai apar uneori se remediază în termen rezonabil, mai lung însă decât la TVCS, însă, te asigur că, abonații care au rămas la AKTA nu sunt la fel de mulțumiți de calitatea serviciilor oferite. Drept dovadă, unii au plecat la Telekom, care a cablat o parte din zon, iar RCS o vor face și ei anul viitor, din ce am înțeles de la punct din Pitești. Oricum, dintre colegii care activau aici anii trecuți, cred că am rămas singurul abonat la AKTA. :lol:

#798
Cristy_M

Cristy_M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 11.01.2009

View PostCristi_77, on 09 decembrie 2017 - 19:26, said:

[...] Drept dovadă, unii au plecat la Telekom, care a cablat o parte din zon, iar RCS o vor face și ei anul viitor, din ce am înțeles de la punct din Pitești. Oricum, dintre colegii care activau aici anii trecuți, cred că am rămas singurul abonat la AKTA. Posted Image

Și celălalt Cristi (adică eu) am rămas tot la akta, dar din afara Ștefăneștiului. Revin atât de târziu, pe această secțiune, deoarece am duse lupte cu operatorul de telefonie mobilă. Posted Image Ce aș mai preciza, cei de la UPC în zona Călinești-Topoloveni sunt în standby, adică au terminat de întins cablurile pe fiecare stradă și uliță, am înțeles că au întins și cablu de telefonie fixă, plus cutiile zonale de semnal și mufare și cam atât. În rest am primit decât un pliant UPC în cutia poștală, pe la jumătatea lui octombrie, și de atunci nimic; în care prețurile, mai mari decât cele practicate de Akta Ștefănești, erau tăiate cu un pix și trecute cele existente și la TVCS/Akta.
Iar de câteva zile, de la începutul săptămânii, am observat că cei de la Telekom se apucă de cablat în zona Călinești. Multe mașini cu număr de București, cu terminațiile TTK, TLK se învârt prin localitate. Plus, prin comună au împărțit și niște pliante prin care anunțau noile oferte pentru televiziunea prin cablu, internet prin fibră și telefonie fixă. Bănuiesc că va mai dura și pentru ei, fiind abia la început, plus nu prea aveau chef de muncă, din ce i-am văzut din mașină. Astăzi puteam avea ocazia să mă opresc să dicscut cu cineva mai sus decât muncitorii care întindeau la cablu; erau un el și o ea, îmbrăcați la costum, care cercetau zona, bănuiesc, cu o mașină mică(Renalut), cu însemnele Telekom pe ea. Însă după ce am trecut de ei am realizat cine sunt și ce fac.
În rest la akta, aceeași poveste, la mine, semnal decent la internet, încă cu scăpări. De exemplu am schimbat 2 routere până acum, de când TVCS s-a transformat în akta, unul mi-au spus cei de pe teren că are nu știu ce eroare și de aceea nu merge la mine, iar al doilea s-a stricat de la sine, fiind resetat la două zile, deoarece îmi apărea eroarea pe wi-fi: The connection between your acces point router or cable modem and the internet is broken. Și într-o seară a cedat și așa a rămas, noroc că era încă în garanție și mi l-au schimbat cei de la tp-link. Iar pe cablu TV, semnal ok, la fel cu mici scăpări și pe aici. Zile sau ore bune în care un canal rămâne blocat, sau un satelit preia prost semnalul pentru mai multe canale, cum a fost și astăzi, satelitul care prelua canalele de bază (pro, a1, tvr etc) avea ca un fel de bruiaj și a durat până aproape de prânz această problemă. În rest toate bune Posted Image .

Edited by Cristy_M, 13 December 2017 - 00:08.


#799
alin_1991

alin_1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2011
Cum este pachetul 4play de la Akta? Se poate atinge viteza de 300mbs sau infrastructura limiteaza? @Cristi_77 ai idee cand ar putea incepe Rcs lucrarile?

#800
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,019
  • Înscris: 18.04.2017
Depinde ce retea ai.
Daca e retea pe fibra optica merge.
Daca ai retea pe coaxial, nu merge decat pana la maxim 100 Mbps.

#801
alin_1991

alin_1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2011
In casa intra cablu utp. Am inteles ca vor face migrare. Nu stiu exact ce vor face.

#802
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,019
  • Înscris: 18.04.2017
Din ce am inteles de la un reprezentat AKTA de aici de pe forum, unele retele e posibil sa fie trecute de la coaxial la fibra optica.

#803
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

View Postalin_1991, on 13 februarie 2018 - 21:53, said:

Cum este pachetul 4play de la Akta? Se poate atinge viteza de 300mbs sau infrastructura limiteaza? @Cristi_77 ai idee cand ar putea incepe Rcs lucrarile?

RCS a cablat doar Coasta Câmpului și o parte din zona limitrofă a Ștefăneștiului, din ce țtiu nu au în plan alte zone deocamdată. Dacă ai posibilitatea, pentru fibră poți alege și Telekom, ori poți aștepta să-și modernizeze rețeaua AKTA. Pachetul AKTA Mix 300 nu se oferă decât unde au fibră, nu cred că e cazul aici, însă nu e exclus să fi schimbat prin unele zone. Cel mai bine treci pe sediul AKTA din Ștefănești (Strada Coasta Câmpului, nr. 55) și te lămuresc cei de acolo dacă poți activa pachetul 4play. Dacă da, recomand, e un pachet destul de avantajos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate