Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

intelegere vanzator-cumparator

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
iau banii prin prima casa.din ce stiu eu si asa sunt unii vanzatori reticienti la primirea banilor prin banca in cont dar sa il mai duc si la notar inainte....mie imi trebuie vreo 3000-4000  eur
pentru mine.stiu persoane care au reusit sa faca o astfel de intelegere doar prin intelegere verbala .adica prin incredere.dar nu inteleg cum e cu evaluatorul de ce e asa stricta treaba.nu sunt o gramada de apartamente negociabile? adica am vazut anunturi cam in aceeasi zona cu apartamente cu preturi diferite .

Edited by peter_malachi, 26 August 2014 - 18:31.


#20
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
OK !
Sa vad daca am inteles si eu:

X face un credit bancar pentru a cumpara o casa de la Y;
X si Y mituesc agentul constatator al bancii pentru a evalua imobilul la un pret mai mare decat este real;
X si Y + agentul constatator al bancii impart banii ramasi.

Pana aici e corect ?!
Insa cine are de castigat aici ?

X, ca plateste mai putin la impozit si mai ramane si cu ceva bani in buzunar;
Y, ca pe langa banii de pe imobil, mai primeste ceva bani peste si nu-i declara la FISC;
agentul constatator al bancii primeste niste bani pentru intocmirea unui dosar fals cu privire la valoarea reala a imobilului.

Logica mea e corecta, sau  Posted Image


apropos, este legal tot ce am enuntat mai sus ?

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Tovarase tom, mergi inapoi si joaca-te cu cariocile. Pe cetatean il intereseaza sa creasca artificial pretul tranzactiei ca sa ramana cu o suma cash, din diverse motive. Unul care imi vine in minte ar fi DAE mai avantajos decat un credit de nevoi personale. O socoteala gresita, dar asta e o alta discutie.

Revenind. La solicitarea unui credit ipotecar trebuie sa prezinte informatii despre garantii. Una din ele este raportul de evaluare asupra garantiei propuse intocmit de un evaluator agreat de banca. Asta arata valoarea de piata a imobilului, necesara din mai multe motive. Una ti-am zis-o, banca urmareste sa fie acoperita valoarea creditului dincolo de 110% (parca) cu garantii. Altfel nu ti-l acorda.
Valoarea de evaluare nu e totuna cu pretul tranzactiei, e valoarea "reala" apreciata a imobilului la momentul evaluarii, stabilita pe niste ipoteze. Dincolo de asta, banca nu iti va accepta o valoare de tranzactie peste valoarea asta. Unele refuza sa il acorde direct, altele acorda doar fractia corespunzatoare din suma asta. Altele iti dau, dar solicita garantii suplimentare, sau o alta garantie. ETC

#22
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
de mituire eu nu am zis nimic.deja e cu iz penal.eu ma gandeam asa:gasesc un apartament care costa 100.000 lei,mie banca mi-a spus ca imi poate da pana la 150.000 dar nu e cazul,mie imi trebuie 12000 pentru achitarea altor datorii ,am timp 3 luni sa caut un apartament,intre timp il gasesc pe vanzatorul propietar care vrea sa scape de apartament mai repede, ca are si el nevoie de bani si bat palma cu el adica ii explic ca vreau sa il cumpar,imi convine pretul lui,nu incerc sa mai negociez nimic dar il rog sa mareasca pretul cu suma de care am nevoie urmand ca la primirea banilor sa imi dea diferenta .

Edited by peter_malachi, 26 August 2014 - 18:45.


#23
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 Jericho77, on 26 august 2014 - 18:12, said:

O varianta mai primitiva-

mergi cu vanzatorul la notar

faci contract de imprumut pe diferenta asta - 3.500 - , tu creditor el debitor , si pui scadenta la 3-4 luni.

in felul asta cand ii intra banii de la banca ti-i inapoiaza in contul mentionat pe acel contract de imprumut

Pam pam!

(contractul ala de imprumut are titlu executoriu, in caz ca)


Si mai pui o clauza - contractul acesta de imprumut devine nul daca nu se realizeaza vanzarea-cumpararea intre voi a acelui apartament pana la scadenta


sigur, varianta eleganta ar fi cum a spus colegul @sebulbus- un ctr de comision prin care vanzatorul sa-ti achite tie un comision ptr tranzactia de vanzare-cumparare

#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@sebulbus, poti sa demontezi logica ?
Spoiler

 peter_malachi, on 26 august 2014 - 18:43, said:

...imi convine pretul lui,nu incerc sa mai negociez nimic dar il rog sa mareasca pretul cu suma de care am nevoie urmand ca la primirea banilor sa imi dea diferenta.
Este posibil asa ceva daca intalnesti un om corect Posted Image

#25
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 peter_malachi, on 26 august 2014 - 18:43, said:

de mituire eu nu am zis nimic.deja e cu iz penal.eu ma gandeam asa:gasesc un apartament care costa 100.000 lei,mie banca mi-a spus ca imi poate da pana la 150.000 dar nu e cazul,mie imi trebuie 12000 pentru achitarea altor datorii ,am timp 3 luni sa caut un apartament,intre timp il gasesc pe vanzatorul propietar care vrea sa scape de apartament mai repede, ca are si el nevoie de bani si bat palma cu el adica ii explic ca vreau sa il cumpar,imi convine pretul lui,nu incerc sa mai negociez nimic dar il rog sa mareasca pretul cu suma de care am nevoie urmand ca la primirea banilor sa imi dea diferenta .

Prietene, cum sa-ti dea banca 150.000 daca tu nu ai garantie decat de 100.000 ?

A, ai venituri care iti permit sa iei 150.000 credit, la o adica, dar asta este cu totul altceva !

#26
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

 Jericho77, on 26 august 2014 - 17:55, said:

Banca iti da un procent din valoarea evaluata, vreo 80-90%  

deci valoarea la care e evaluat imobilul va fi undeva la 33-35.000, ca sa primesti de la banca 30 de mii

Vorbesti prostii. Prin prima casa banca iti da 95% din suma evaluata. 5% dai tu.

Cel mai simplu e sa te intelegi cu proprietarul asupra avansului. Pui un pret mai mare cu 5% pe care teoretic il dai la antecontract. Ii platesti diferent de impozit si aia e. Numai sa vrea proprietarul.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
singura varianta solida din punct de vedere legal e cea cu comisionul pentru vanzare.
celelalte variante se bazeaza pe incredere si unul dintre participanti (vanzatorul sau cumparatorul, depinde de varianta) risca sa piarda banii respectivi.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 tom_1133, on 26 august 2014 - 18:31, said:

X face un credit bancar pentru a cumpara o casa de la Y;
X si Y mituesc agentul constatator al bancii pentru a evalua imobilul la un pret mai mare decat este real;
X si Y + agentul constatator al bancii impart banii ramasi.
Ce tare, unde gasesc si eu un X din asta care face credit la banca si apoi sa imparta banii cu altii?

#29
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 sebulbus, on 26 august 2014 - 17:32, said:

O idee ar fi un contract de comision, intre tine si vanzator. In cazul in care ii facilitezi vanzarea iti datoreaza atat cat v-ati inteles, si ai grija sa nu interzici accidental sa fii si cumparator.

 _Smiley_, on 26 august 2014 - 19:34, said:

singura varianta solida din punct de vedere legal e cea cu comisionul pentru vanzare.
Pentru asta, obligatoriu a treia persoana: agent imbilioar, detinator PFA/SRL cu un CAEN care sa permita tipul de tranzactie.
Tu ai o casa. Nu o poti vinde (fara intermediar) si sa te si platesti pentru asta. Pe ce baza te platesti?

 peter_malachi, on 26 august 2014 - 18:30, said:

si asa sunt unii vanzatori reticienti la primirea banilor prin banca in cont dar sa il mai duc si la notar inainte....
Oricum trebuie sa mearga.

Se poate, dar depinde de valoarea imobilului si cel mai mult de proprietar.
Daca nu ai dat deja avansul, e o varianta, pe om il intereseaza sa primeasca X ron. Daca X ron = cu suma virata de banca la data de, conform preaprobarii financiare, nu vad unde e problema daca doar declara ca a primit avansul.

Si mai sunt variante si fara mituiri daca valoarea imobilului permite, dar iarasi, depinde de  proprietar, de educatie. Daca dai peste unul care lesina sau se pune pe tipat "hotilor" cand aude de clauza la contract, nu ai nici o sansa.

Dar astea sunt secrete si cum intre timp m-am pocait, le duc cu mine in mormant. Posted Image

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 lelali, on 26 august 2014 - 20:26, said:

Pentru asta, obligatoriu a treia persoana: agent imbilioar, detinator PFA/SRL cu un CAEN care sa permita tipul de tranzactie.
Tu ai o casa. Nu o poti vinde (fara intermediar) si sa te si platesti pentru asta. Pe ce baza te platesti?

BIneinteles ca poti. Contract de comision in temeiul noului cod civil intre vanzator si o persoana fizica ce intamplator cumuleaza si calitatea de cumparator. Cu respectarea tuturor celorlalte norme ce reglementeaza contributiile fiscale aferente venitului din comision si asa mai departe.
Vorbim de proprietati imobiliare care pot fi tranzactionate liber intre parti, nu de, ca exemplu, arme, unde e obligatoriu sa perfectezi tranzactia printr-un armurier.

#31
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Intamplator sau nu, si Becali o fi vandut la fel terenurile. :D

Banii pe ce baza se predau/incaseaza? Chitanta de mana care e fix zero? :huh:

Sau nu intelege blonda din mine, ceva clar imi da cu virgula. :D

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Femeie. Banii circula de la cumparator la vanzator in baza CVC. Vanzatorul, in baza contractului de comision plateste comisionarului prestatia stabilita. Pe acest venit e logic ca trebuie platite darile cum le-o stabili codul fiscal (sau legislatia speciala, daca o exista), si gata.
Acum refacem rationamentul pentru situatia in care persoana comisionarului cumuleaza si rolul de cumparator. Scoate banii dintr-un buzunar, ii da vanzatorului, iar vanzatorul ii da inapoi comisionul cuvenit, care intra in celalalt buzunar.

Simplu si pace.

#33
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
:lol:  :lol:

Daca-mi spui si ce lege/articol permite tipul asta de tranzactie, facem fifty-fifty. Sa moara Cichiean sau cum s-o scrie.  :D

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Codul civil pe la contracte. Te mai poate interesa si mandatul cu titlu oneros.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate