Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Nasterea in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Salut!

Sotia abia a aflat ca e gravida, adica inca nici nu este 100% sigur, presupun, si i-a venit ideea sa nasca in SUA, nu neg, mi-ar placea un concediu in lunile alea ploioase si seci de primavara, pt ca cel putin daca aleg SUA voi alege zona calduroasa, dar implica prea multe sacrificii pe plan profesional si financiar.

Ati considerat in mod serios nasterea in SUA, pt ca nou nascutul sa primeasca cetatenie? Ce alte avantaje decurg din aducerea unui copil pe lume in SUA?

Edited by Hedonist, 26 August 2014 - 00:10.


#2
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Iti permiti sa platesti spitalul?

Avantaje - niciunul. Poate sa va petitioneze copilul cand implineste 21 de ani.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
vrei sa va expulzeze pe voi 2 si sa pastreze cetateanul acolo?

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Poti sa-ti trece banii pe numele copilului sa nu se atinga autoritatile romane de ei.

Borcea style.

#5
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Deci tu vrei sa te duci in concediu la Licurici si, nah, daca poti sa profiti de ocazie, faci un 2 in 1 si suplimentezi si populatia lumii. Tare.

Baga in seama si varianta in care micutul se naste in apele internationale prin Atlantic pe undeva, poate prinde mai multe cetatenii deodata. Posted Image

Altfel, ce sa zic, felicitari si sa-ti traiasca.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Pana sa ajunga copilul sa creasca, sa aiba nevoie ne cetatenia americana ( in special pentru viza )....tind sa cred ca nu va mai fi nevoie.
Eu zic sa nu va complicati. In plus, la 8 luni un zbor de cateva ore mai multe e destul de naspa pentru o femeie gravida.

Ps. si asta va poate intoarce inapoi. Viza nu garanteaza intrarea in US. Daca ofiterul o vede, va poate respinge si va trimite acasa.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
In primul rand daca sotia ta este gravida in 8 luni cand ati vrea voi sa plecati e foarte foarte posibil ca linia aeriana sa nu ii dea voie sa se imbarce. E periculos zborul lung pentru o femeie gravida, exista riscuri mari de a face cheaguri de sange si pota aparea si alte probleme.
In plus, daca nu are deja viza nu cred ca va primi viza turistica in starea ei.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,921
  • Înscris: 03.12.2005
Aeronava e presurizata uzual la 2400m echivalent altitudine barometrica, anumite modele (in general, alea mai noi) si mai jos pentru confortul celor cu sinusuri fragile. Incetati cu aberatiile astea preistorice. Pateste fix ce-ar pati si la Balea. Mai nimic.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Nu stiu daca merita efortul pt. a avea copilul cetatenie americana (ca-s tot mai tampite legile acolo). Sau daca o primeste automat pt. ca s-a nascut acolo (nu e la fel in toate tarile). Plus un zbor de 12 ore care ar putea pune probleme gravidei.
In definitiv, nu cetatenia te ajuta asa de mult in viata cat propria minte asa ca mai bine banii aia sa-i investiti in copil - cresa, gradinita, scoala, sport ca apoi poate prinde o bursa sau un loc de munca oriunde in lume...

#10
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Măi Mengele, s-au închis toate maternitățile din Auschwitz de vrei să ajungi tocmai în Murica?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Omul vrea pt cetatenia copilului, a precizat.
La fel de adevarat e insa ca si fara cetatenie americana se poate trai foarte bine. Cunosc aici in Fi o tipa care are cetatenie dubla, americana si elvetiana, care a ales totusi sa traiasca aici, nu s-a mutat cu familia in niciuna din acele doua tari. Mai cunosc o familie finlandezo-americana care s-au mutat aici acum 2½ ani, dupa ce inainte locuisera multi ani in state (copiii sunt nascuti acolo).

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca vrei cu adevarat sa ii faci cel mai mare bine copilului tau MERITA ! Bineinteles ca va trebui sa evaluezi si niste riscuri = nu pleci in luna 8 ci sa spunem 6 ! Dupa aia poate copilul sa traiasca linistit in Romania ! Si sa i se respecte drepturile ! Una e când autoritatile romane se "stropesc" pe drepturile tale pentru ca esti roman si alta e când ii ameninti cu ambasada americana ! Si ASTA in orice tara din lume ! In plus va avea o "cale mai usoara" catre studii oriunde in lume !!! Si daca in viitor Romania se indreapta spre "ce vedem cu totii" copilul isi va alege sa traiasca unde vrea fara a suferi de "sindromul si ştampila" de imigrant !!!

#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
Propun China.
Nu stiu de ce, dar cred ca peste 20 ani China se va pisa de sus cu bolta pe SUA.

#14
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 shiva, on 26 august 2014 - 08:24, said:

Nu stiu daca merita efortul pt. a avea copilul cetatenie americana (ca-s tot mai tampite legile acolo).
Si unde-s mai destepte legile? La tine la Cluj?  Sau te-ai specializat mai nou pe drept public international?
Bai, de ce nu va vedeti voi de mamaliga de acasa si sa incetati a mai arunca cu noroi cand nu aveti nici un atu in domeniu, n-o sa pricep niciodata.

 kretzu77, on 26 august 2014 - 13:47, said:

Propun China.
Nu stiu de ce, dar cred ca peste 20 ani China se va pisa de sus cu bolta pe SUA.
Alt geniu strateg, nascut-crescut prin Berceni, probabil.

 Purpura, on 26 august 2014 - 00:18, said:

Iti permiti sa platesti spitalul?

Avantaje - niciunul. Poate sa va petitioneze copilul cand implineste 21 de ani.
Corect. In plus, in caz ca peste ani copilul va face plangere pe motiv de rele tratamente sau neglijenta (de ex. nu i-ati luat Iphone), statul american va poate lua copilul urgent, si plasa in custodia unor cetateni americani. Si daca trageti nadejdea ca cetatenia acestuia sa va inlesneasca si voua un green-card ceva, va inselati amarnic. Sunt parinti alien care nu au primit statut full in SUA dupa ani de rezidenta acolo, copiii fiind de asemenea, cetateni ai USA. ;)

#15
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
^Nu puteau sa ceara reintregirea familiei?

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Da, cand copilul implineste 21 de ani poate sa-si petitioneze parintii.

Pana la urma, problema initiala ramana: cum plateste? Daca e nastere la un centru, scapa ieftin, dar daca e in spital, e in jur de 10k pt. o nastere simpla. Nu stiu daca turistii pot aplica la emergency medicaid. Probabil ca da.

 shiva, on 26 august 2014 - 08:24, said:

Nu stiu daca merita efortul pt. a avea copilul cetatenie americana (ca-s tot mai tampite legile acolo). Sau daca o primeste automat pt. ca s-a nascut acolo (nu e la fel in toate tarile). Plus un zbor de 12 ore care ar putea pune probleme gravidei.
In definitiv, nu cetatenia te ajuta asa de mult in viata cat propria minte asa ca mai bine banii aia sa-i investiti in copil - cresa, gradinita, scoala, sport ca apoi poate prinde o bursa sau un loc de munca oriunde in lume...

Cetatenia se primeste automat daca e nascut pe teritoriul SUA. Una dintre putinele tari care au prevederea asta.

 sebulbus, on 26 august 2014 - 07:55, said:

Aeronava e presurizata uzual la 2400m echivalent altitudine barometrica, anumite modele (in general, alea mai noi) si mai jos pentru confortul celor cu sinusuri fragile. Incetati cu aberatiile astea preistorice. Pateste fix ce-ar pati si la Balea. Mai nimic.

Stiam ca problema e cu radiatiile la calatoriile transatlantice.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Purpura, on 26 august 2014 - 21:28, said:

daca e in spital, e in jur de 10k pt. o nastere simpla.

O, pai asta-i nici 7600 euro, un mizilic de suma, cand te gandesti ca astfel poti "cumpara" cetatenia americana pt copilul tau.

 kretzu77, on 26 august 2014 - 13:47, said:

Nu stiu de ce, dar cred ca peste 20 ani China se va pisa de sus cu bolta pe SUA.
Nici eu  nu stiu de ce, insa cred ca te inseli amarnic.

#18
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Si la birthing center vreo 3-4.000 de dolari.

Pe urma sunt complicatii, trebuie mers la consulat ca sa aiba copilul pasport, sa-l aduci acasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate