Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema Nissin Di622 mk ii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
Folosesc blitzul pe un Canon 600d de aproximativ 3 ani. Doar o problema am avut cu el, s-a ars lampa, trimis in service si apoi a mers ok o vreme.

  De cateva luni a inceput sa nu se declanseze la fiecare fotografie. Fac poza, blitzul se declanseaza slab si nesincronizat cu aparatul. Mai fac cateva poze, apoi iese o poza ok. Am crezut ca de vina e patina care se misca de pe locul ei. Am gasit pe net rezolvarea la problema asta, am scos placuta aceea de metal sub care se afla suruburile, le`am strans si cand am pus placuta la loc sa verific, nimic schimbat. Acum e ceva mai rau pt ca nici nu se mai declanseaza blitzul la unele poze.
Pe langa asta am dat jos blitzul de pe aparat si l`am folosit pe mod slave, sa se declanseze cand se aprinde blitzul de pe body. Nici asa nu se declanseaza in toate pozele, iar in unele iar se declanseaza mai slab decat intr`o poza in care e declansat normal.

  A mai avut cineva probleme de genul, chiar si cu alt blitz/aparat foto?

Edited by Piktoree, 25 August 2014 - 19:36.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cu nissin da, l-am trimis in garantie si l-au schimbat. Al doilea a facut la fel dupa 1 an. Are ceva condesantori de se duc. Repara-l, vinde-l si ia ceva dedicat, cu garantie 2 ani.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut si eu un di622, o mare porcarie, declanseaza cum vrea muschii lui (arde pozele sau le subexpune). Scapat de el, luat un SB600, dupa care un Metz 50 AF-1.
Singurul avantaj al lui Nissin e ca are un GN mare. Pretul nu e chiar incantator. Nu as mai reveni la marca asta.

#4
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
inseamna ca m`a tinut bine al meu si ar trebui sa fiu recunoscator Posted Image

#5
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
long story short, daca baietii au zis ca probleme cu condensatorii & stuff, am desfacut blitzul, toate pareau bune si frumoase inauntru, dar am observat ca lampa (becul) avea cumva aspect nisipos, cel mai probabil s-a ars.
zilele trecute am trecut la 430ex ii, era ceva promotie la f64 cu umbrela si stativ. Foarte mandru de el, astept sa il testez pe teren in conditii vitrege Posted Image

#6
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Daca vrei sa repari blitz-ul vechi da-mi un PM.Numai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate