Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Franta,Suedia sau Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014

 pierre_de_timp, on 26 august 2014 - 11:14, said:

Hai ca te scoti cu meseria Posted Image

Limba e importanta dar daca te gandesti sa te muti definitv acolo, pana la urma in 3-5 ani te descurci decent chiar si cu o limba pe care nu ai cunoscut-o deloc inainte asa ca parca nu mai e un avantaj asa de important.
Mai ales ca, mergand acolo cu un job nu esti obligat sa te exprimi cat mai rapid si cat mai corect in limba lor ca altfel nu iti gasesti de lucru si nu te baga nimeni in seama. In Suedia te descurci mai mult decat elegant cu engleza (pana la urma, mult mai importanta in colectivitatea stiintifica internationala)
Daca insa te simti mai "acasa" in Franta nu mai ezita.
Oricum, Elvetia din punctul meu de vedere e no no. Posted Image

Am observat si eu greselile gramaticale pe care le-am facut insa Tapatalk,programul pe care l-am folosit cand am scris asa a editat automat.

 pierre_de_timp, on 26 august 2014 - 12:12, said:

cum omul e cercetator, deci o fiinta extrem de sociala, s-a gandit ca sfatul unor necunoscuti complet dezinteresati ar avea ceva valoare Posted Image

Sa stii ca sunt mult mai sociabil decat ai tu impresia.

#38
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Pe mine ma umfla putin rasul la descrierea fisei postului facuta de pretendentul la una din cele trei tari. Lucrez tot in cercetare, dar am facut-o numai la "privat", iar descrierea aia romaneasca, fara ezitare, poti sa o lasi parintilor acasa sa se laude la postas.

Prima oara, dupa ce o sa semnezi si o sa te muti in una din cele trei tari o sa realizezi cat esti de "taran": nu cunosti legile, habar nu ai pe unde sa umblii sa iti obtii diferite acte si totul parte din alt film. Aici incepe frustrarea. Apoi, ajungi la noul tau birou, unde nimeni nu o sa stie de unde sa te ia si unde sa te lase. Practic, esti "nou nascut" si trebuie sa inveti de la zero tot felul de procedurii, standarde interne, procese, etc. O sa treaca luni bune pana cand o sa incepi sa livrezi ceva folositor la un nivel acceptabil.
Cat despre partea cu condusul de comisii si comitete si invatamant superior, o sa vezi ca sunt altii care lucreaza acolo de 20 de ani si cu asta se ocupa. Au inceput tot ca tine, sau ca mine, au stat in firma respectiva si au progresat. Tu o sa conduci fix mouse-ul pe birou si eprubetele prin laborator.

Insa, daca ai idei bune si esti in stare sa ti le exprimi coerent, iar in plus poti sa convingi si alti colegi sa le implementezi, atunci sefii tai o sa te observe si o sa ai posibilitatea sa conduci si "comitete si comisii", dar numai cand esti acoperit de competente.

In rest, in oricare tara te duci, o sa fie bine, o sa castigati decent (asta nu inseaman vile cu piscine si decapotabile)  fie ca este Franta, Suedia sau Elvetia.

Edited by HEX2FUN, 29 August 2014 - 22:01.


#39
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
1.Eu tot in domeniul privat lucrez (Zentiva Romania) site oficial al companiei "mama"   http://www.zentiva.c...es/default.aspx
2.Acele pasaje din fisa postului pe care le-am enumerat stiu ca sunt apa de ploaie in strainate.
3.Spui ca lucrezi in cercetare dar nu si domeniul (are mai putina relevanta).
4.Cum nu are rost sa ma laud pe un forum oarecare,te invit la actualul meu loc de munca,daca esti din Bucuresti sa vezi exact cu ce ma ocup (enzimologie,mai exact),invitatie deschisa oricui este interesat de asa ceva.
5.Am facut un master in Franta in cadrul  Université d'Orléans deci am o "vaga" idee despre ce este vorba in vest.
6.Ar mai fi multe de completat dar nu vad rostul pentru ca se pare ca acest topic a devenit un topic in care initiatorul este luat peste picior.
7.Consider topicul inchis.

#40
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 _HardCore_78, on 29 august 2014 - 23:10, said:

5.Am facut un master in Franta in cadrul  Université d'Orléans deci am o "vaga" idee despre ce este vorba in vest.

Nu mai inteleg. Ai doar masterat, sau e urmat si de un doctorat?
In primul caz, lucrul in mediul privat e solutia ideala. Si in cazul doi, numai ca perspectivele sunt mai bune sa avansezi in cercetare. Intr-adevar poti deveni sef de proiect, cum spunea cineva mai sus. Cert e ca banii adevarati din cercetare nu se fac dintr-un salariu, intr-un laborator, ci obtinand finantare pentru proiecte proprii de cercetare. E bine si pentru buzunar, si pentru prestigiul profesional, indiferent de domeniu.

Oferta in Suedia e tot de la Zentiva? La care dintre filiale?

Edited by AntilopaBongo, 29 August 2014 - 23:23.


#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu mai da detalii, iti spune unul din piata de pharma. De cand v-a cumparat Aventis s-au întâmplat multe si la voi, știi bine, nu-i mai invita la locul de munca, musca doar neofitii... Pana la urma sunteți o companie de generice, nu Vaticanul.
In rest, păstrez opinia: doamna ta ar câștiga cel mai repede si mai sigur 4000 euro net in franta, crede-ma ca stiu ce vorbesc, nici macar nu tb sa fie farmacist diriginte.
In rest, n-are cine sa te sfătuiesca mai  bine decat cineva de la aventis. Vorbește la tine la companie.
Bafta si sa fie intr-un ceas bun.

#42
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Masterul a fost urmat si de un doctorat la Universitatea din Bucuresti.
Oferta din Suedia este din partea firmei Swedish Orphan Biovitrum.

#43
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 _HardCore_78, on 29 august 2014 - 23:29, said:

Masterul a fost urmat si de un doctorat la Universitatea din Bucuresti.
Oferta din Suedia este din partea firmei Swedish Orphan Biovitrum.
Pai e unul dintre cele mai mari centre de cercetare din Europa! Mai stai pe ganduri?
In plus, e aproape de Stockholm, in Solna, asa ca nu va fi o problema nici ca sotia sa isi gaseasca job.
Cat despre scoli, gradinite si alte activitati, pe alese.

Vällkommen till Sverige, kära förskare!

#44
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 AntilopaBongo, on 29 august 2014 - 23:36, said:


Pai e unul dintre cele mai mari centre de cercetare din Europa! Mai stai pe ganduri?
In plus, e aproape de Stockholm, in Solna, asa ca nu va fi o problema nici ca sotia sa isi gaseasca job.
Cat despre scoli, gradinite si alte activitati, pe alese.

Vällkommen till Sverige, kära förskare!

Cum e cu farmacia in Suedia? Ar avea slujba doamna lui imediat? Chiar nu stiu, am doar 2 prieteni f apropiați acolo, neurochirurg si neurolog.

 _HardCore_78, on 29 august 2014 - 23:29, said:

Masterul a fost urmat si de un doctorat la Universitatea din Bucuresti.
Oferta din Suedia este din partea firmei Swedish Orphan Biovitrum.

Cine are oferte in ziua de azi poate alege in liniște. Asta va doresc. Alegere in liniște.

#45
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Intrebarile care le ai nu isi gasesc raspunsul pe forumuri. Nu sunt din Bucuresti, sunt din Suedia, un loc dintre cele enumerate de tine.

Un sfat prietenesc este sa lasi nasul mai jos, imi place sa cred ca un atribut al muncii de cercetare este inteligenta.  Cred ca ai inteles exact la ce m-am referit in postul anterior, iar personalitatea ta, ti se potriveste Germania. Toti colaboratorii de acolo sunt Herr Professor, pe cand aici suntem Lars, Anders sau Mikel.

Sincer, este greu pentru sotie sa isi gaseasca rapid un loc de munca in Suedia, este nevoie de limba, care se invata destul de greu si de relatii (dar nu in sensul romanesc), relatii care se fac in timp. Probabil ca din venitul tau o sa aveti un trai decent, insa sa iti gasesti un apartament de inchiriat o sa fie un calvar.
Daca totusi te alegi Suedia sa ii pui le ei sa iti gaseasca un apartamant, chiar daca nu o s fie grozav, o sa fie un inceput. De asemenea, este bine sa ai niste bani stransi, 5000-6000 eur ca da poti sa te descurci pana la primul salariu. Este o practica intalnita sa iti aduca si bunurile din Romania in Suedia.
Daca ai masina in Romania, poti sa o aduci in Suedia, este foarte usor de inmatriculat si ieftin.

Sfatul meu este sa te muti in Franta: cunoasteti limba, ai facut studii acolo, aveti sanse de o integrare mai rapida.

#46
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 denky, on 29 august 2014 - 23:46, said:

Cum e cu farmacia in Suedia? Ar avea slujba doamna lui imediat?
Ar avea slujba imediat ce ar termina cursul de limba.
Studiile sunt recunoscute, dar trebuie sa parcurga cursurile de suedeza pana la un anumit nivel (dureaza cam un an).
Acum au aparut si lanturi de farmacii private, pentru ca pana in 2010 toate farmaciile erau de stat in Suedia.
Vad frecvent anunturi ca se cauta farmacisti cu sau fara experienta, apoi mai sunt joburi si la farmaciile spitalelor.
Cum unul dintre clientii principali ai lui Swedish Orphan e spitalul Karolinska, cred ca pe sistemul PR doamna lui ar obtine mai usor un job acolo decat muritorii de rand cu diploma in mana.

Cu restul, aprecierile sunt individuale. Unii invata mai usor limba, altii mai greu.
Daca pentru initiator e suficienta engleza, pentru sotia lui nu va fi, in caz ca va lucra intr-o farmacie publica.

 HEX2FUN, on 29 august 2014 - 23:51, said:

Un sfat prietenesc este sa lasi nasul mai jos,
Asta e un sfat bun, mai ales ca e mare concentrarea de cercetatori si detinatori de diplome care nu fac deloc caz de asta.
Studentii le spun pe nume profesorilor in mediul universitar, asa ca poate fi un soc cultural si cand femeia de serviciu te trimite sa-ti pui singur ceasca de cafea in masina de spalat vase:)

#47
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 HEX2FUN, on 29 august 2014 - 23:51, said:

Sfatul meu este sa te muti in Franta: cunoasteti limba, ai facut studii acolo, aveti sanse de o integrare mai rapida.
La cât îmi pare de ezitant, posibil ca experiența din Franța să-i fi lăsat un gust mai amărui?!

 HEX2FUN, on 29 august 2014 - 22:00, said:

Aici incepe frustrarea.
Ouf, eu m-am simțit ca o handicapată la început. :lol:

#48
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014

 AntilopaBongo, on 29 august 2014 - 23:36, said:

Pai e unul dintre cele mai mari centre de cercetare din Europa! Mai stai pe ganduri?
In plus, e aproape de Stockholm, in Solna, asa ca nu va fi o problema nici ca sotia sa isi gaseasca job.
Cat despre scoli, gradinite si alte activitati, pe alese.

Vällkommen till Sverige, kära förskare!

In urma unor discutii aprinse cu sotia si luand in calcul si alti factori voi pleca in Franta la sfarsitul lunii viitoare pentru a semna contractul pe perioada nedeterminata cu cei de la SANOFI.

#49
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

 _HardCore_78, on 30 august 2014 - 11:45, said:


In urma unor discutii aprinse cu sotia si luand in calcul si alti factori voi pleca in Franta la sfarsitul lunii viitoare pentru a semna contractul pe perioada nedeterminata cu cei de la SANOFI.

Felicitari si succes! :)

#50
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 _HardCore_78, on 30 august 2014 - 11:45, said:

In urma unor discutii aprinse cu sotia si luand in calcul si alti factori voi pleca in Franta la sfarsitul lunii viitoare pentru a semna contractul pe perioada nedeterminata cu cei de la SANOFI.
Bonne chance et soyez les dignes représentants de notre cher pays! :lol:

#51
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
J'espère que je pris la bonne décision pour moi et ma famille.

#52
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Felicitari si mult succes! Bon courage.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate