Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aplicatii gratuite pentru Mac OS X 10.4.11 Tiger (PPC)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu am avut ce face si am cumparat ieri un Power Mac G4 (model PowerMac 3,5) cu CPU: PowerPC G4 800 MHz, RAM: 1GB, HDD: 40GB (7200RPM), CD-RW Drive si monitor Apple cu rezolutie nativa 1280x1024.
Are un mouse original cu un singur buton (trebuie apasat Ctrl + click pt. secondary click), dar am prin casa si un mouse obisnuit care sta degeaba.
Tastatura era defecta asa ca i-am pus o tastatura de PC (utilizez long press pe F12 pentru Eject, tasta Win pentru Command etc.).
Asa cum scrie si in titlu, sistemul de operare este Mac OS X "Tiger" 10.4.11.
Nu am primit CD-urile originale, dar sper sa gasesc imaginile pe undeva...

Evident ca a fost sh. L-am trecut de pe limba suedeza pe limba engleza, am resetat parolele conturilor, am creat un cont nou cu drepturi de Administrator s.a.m.d.
La 250 RON am considerat ca nu este o afacere chiar rea. Aveam niste aplicatii pentru PPC pe care nu le pot rula sub OS X Mavericks dar care, din pacate, nu sunt compatibile nici cu acest sistem de operare (desi era unul dintre motivele pentru care am sacrificat banii respectivi).
Pana acum am avut experienta doar cu OS X Snow Leopard si versiunile urmatoare pentru care gasirea de aplicatii compatibile nu constituie o problema.

Mai exista printre voi utilizatori de configuratii similare?
Avand in vedere configuratia de mai sus ce aplicatii/ jocuri gratuite as putea instala pe el? Unde as putea gasi, eventual, colectii gata facute?
De-abia am gasit o versiune de Mozilla Firefox compatibila...
Am descarcat de pe CNET si de pe Softpedia cateva aplicatii, dar majoritatea nu functioneaza (desi teoretic ar fi trebuit sa functioneze). Mai vazusem si ceva torrente cu aplicatii clasice, dar fara seederi.
In primul rand as dori o solutie pentru backup gen Time Machine, evident pentru sistemul din descriere. Ce recomandari imi puteti face?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar n-ai avut ce face :rolleyes:

Poate reusesti sa il vinzi lui Djl la suprapret :D
In principiu, pentru aplicatiile vechi, de pe PPC puteai lua si un sistem intel x86 cu 10.5, cred ca era mult maiconvenabil. Din cate stiu, aplicatiile PPC sunt suportate pana pe la 10.6.x.

Dar na, sa-l stapanesti sanatos :P Pune 2-3 poze, sa avem si noi :D

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Le iei sursele si le compilezi. Sanse mari sa mearga destule.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Un rezumat al programelor utile care mai merg cu arhitectura PPC gasesti aici

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc.

Arata asa: https://www.google.r...w=1920&bih=1065

Iar monitorul impreuna cu unitatea centrala arata asa:

Attached File  apple_powermac_g4_qs.jpg   12.38K   22 downloads

Mouse-ul (Apple Pro Mouse) arata asa:

Attached File  220px-AppleProMouse_copy.jpg   8.63K   21 downloads

Tastatura defecta este MB110Z:

Attached File  MB110Z.jpg   106.92K   12 downloads

Video tour:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/civMknSjC2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva mai multe aplicatii functionale am gasit la CNet (desi in alte situatii sunt primii pe care ii evit): http://download.cnet...c OS X 10.4 PPC
Filtre: Free, Mac, Mac OS X 10.4 PPC, By Category...
Majoritatea au doar un installer care evident ca functioneaza doar cu versiuni de OS X mai noi, desi aplicatia instalata nu este compatibila cu versiunile noi (ceea ce este foarte ciudat, dar nu o surpriza din partea lor)...
Cateva se pot descarca direct ca .dmg-uri (arhivate cu rar) sau ca fisiere .zip care contin aplicatia.
La unele dintre ele poti opta pentru descarcarea fara installer:

Attached File  CNetDirectDownloadLink.JPG   32.65K   9 downloads

Bineinteles ca multe dintre ele sunt incadrate gresit ca fiind compatibile cu Mac OS X Tiger (ceea ce din nou, nu este supriza din partea celor de la C|net)...

Se gasesc multe aplicatii si pe mac.softpedia.com, aplicatiile putandu-se ordona dupa categorie si in functie de "last update" in sens crescator; exemplu: http://mac.softpedia...69,0,6,0,1.html
(aplicatii compatibile Mac OS X 10.4 se gasesc printre cele afisate).

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Noi am renuntat la aceste programe, pt ca nu mai erau cautate DELOC.
Ma refer la marea majoritate.

Cele care ti-ar folosi in activitatea de zi cu zi sunt listate pe topicul de la care ti-am dat link.

BTW, tastatura aia e mult mai noua decat restul ;)

Eu am pus un SSD la un iMag G5 si merge ff bine :D

Poti incerca sa pui si Linux dualboot.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai nu vreau sa investesc in el. Tastatura mi-ar fi placut sa o utilizez la MacBook, dar n-a fost sa fie functionala...
O sa cercetez aplicatiile de la topicul "Software pentru PPC". Multumesc :)

Poate voi incerca si o distributie Linux pentru PPC (sa verific si daca accepta un al doilea HDD IDE de 80GB care sta degeaba), desi pana la urma acest PowerMac cred ca va ramane doar ca piesa de muzeu.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Da, piesa de muzeu, deci baga-l intr-un sac, cu un saculet de silica gel, ca sa absoarba umiditatea :)

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Cred ca poti folosi monitorul in alta parte, nu? Macar ala e piesa de calitate, ma refer la display.

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Ar fi bine daca ar merge 10.5.8 pe el. Am un Powerbook G4 si gasesc programe tone pentru el. Dar am 2GB ram si procesor mult mai mare, 1.5GHZ.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic merge 10.5.x pe el, practic s-ar putea sa gafaie...

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Procesorul de la al meu este de numai 800 MHz ceea ce se afla sub limita minima impusa de Apple pentru a putea instala Mac OS X 10.5.8 Leopard.
Da, toretic se poate forta instalarea, dar problema este ca si Tiger-ul abia il duce. Cu siguranta ar 'gafai' bine cu Leopard...

View Postmiki07, on 25 august 2014 - 11:38, said:

Cred ca poti folosi monitorul in alta parte, nu? Macar ala e piesa de calitate, ma refer la display.

Calitatea imaginii este impresionanta. Dar, din pacate, are doua zone (pete) mai intunecate de parca ar fi contrastul mai slab acolo, plus o mica zgarietura spre coltul din dreapta-jos al ecranului. Petele acelea sunt observabile doar pe anumite fonduri (nici nu le vazusem initial).

View Postgerbil, on 25 august 2014 - 13:36, said:

Ar fi bine daca ar merge 10.5.8 pe el. Am un Powerbook G4 si gasesc programe tone pentru el. Dar am 2GB ram si procesor mult mai mare, 1.5GHZ.

Pentru mine cam ramane o provocare sa gasesc aplicatii functionale pentru al meu. Deocamdata m-am cam plicitisit de testari, dar imi mai fac eu timp...
Poate gasesc vreo colectie bogata de aplicatii freeware compatibile pe undeva, eventual pusa pe vreun tracker de torrente sau pe Usenet de cineva pasionat. Mai sap si va comunic ce gasesc.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un link cu cateva colectii de aplicatii pentru PPC: PowerPCSoftware Archive.
Mai sunt niste linkuri si aici: https://www.facebook.../MacOSXTigerPPC (pentru Tiger).

Aceasta pare mai interesanta: "Free OpenSource Software Mac User Group" (FSuite): http://iweb.dl.sourc...uite/FSuite CD/

Exemplu:
Attached File  FSuiteCD0906.JPG   76.87K   9 downloads

Si inca un link: http://tigerosx.wordpress.com/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate