Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Timisoara - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, tin sa zic ca n-am iesit niciodata(aproape) cu masina din judetu' timis (cel mai departe am fost pana la trei ape, valiug ). Asa ca as vrea sa merg pana la Cluj, si nu stiu pe  ce drum sa o iau, am mai fost la cluj, dar nu cu masina mea, nu eu am condus, si am fost pe drumu' sa zic asa in mare Timisoara-> Faget->Deva-> Alba Iulia->Turda-> Cluj (stiti si voi pe unde zic) cineva mi-a zis sa ma duc prin Oradea, adica sa ma duc pana la oradea si de acolo am tot drum drept pana la Cluj, dar mi se pare prea departe, stiti altu' mai bun, sau e bun cel care l-am zis eu?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
În mod surprinzător, e mai scurt pe Oradea. Dacă ocolești centura Aradului (se aglomerează foarte rău) calitatea drumului ar trebui să fie mai bună pe acolo.

http://forum.peundem...php?topic=199.0

#3
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Cel mai bine e asa: Timisoara - Arad - Oradea - Cluj-Napoca. Drumul e foarte bun si e cel mai scurt. Ce ai zis tu are 329 km, astalalt are 320. Nu conteaza asta oricum, ci mai mult faptul ca daca alegi varianta Deva, ai niste portiuni de drum mai ingustate si pline de denivelari.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca mergi doar intr-o plimbare cu masina, alege un traseu la dus si celalalt la intors. Mai schimbi peisajul.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Cred ca asta e drumu cu centura Arad. Mie unul nu mi-a placut centura , am stat bara la bara vreo 15 minute, ziua pe la ora 2 ...

 Calypsso, on 24 august 2014 - 23:55, said:

dar mi se pare prea departe,

Ti se pare doar. Du-te pe aici , macar vezi orasul. Invata sa folosesti google maps, e foarte util daca n-ai gps in masina.

Edited by Handicarpati, 25 August 2014 - 08:14.


#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Drumul prin Faget are avantajul ca de la Deva la Sebes ai autostrada, ceea ce usureaza mult bucata aia, dar are dezavantajul ca de la Lugoj la Ilia e drum pe o banda, cu ceva serpentine si multe curbe - daca mai prinzi ceva masini de marfa si nu ai motor ca lumea sa le depasesti stai tti cei 60 km in spatele lor.
Eu am preferat ca din Lugoj sa cobor spre Caransebes si apoi Otelu Rosu - Hateg. E un pic mai lung (cu vreo 24 km) dar mult mai usor, asa ca la timp s-ar putea sa iesi mai bine pe aici.
Cel prin Oradea nu il cunosc.

#7
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Cea mai buna variant e categoric pe partea Lugoj-Deva-Sebes-Alba-Cluj. Putin mai lung, dar nu are a face, pun pariu ca ajungi mai repede pe aici.
Lugoj-Deva ai o bucata de autostrada (nu stiu daca s-a mai deschis vreuna intre timp). Pe urma ai Deva-Sebes, si asta e de departe cel mai mare avantaj de a veni pe partea asta. Mai departe de la Sebes, la Turda este relativ decent cu centura de ocolire a Albei Iulia, singura portiune mai nasoala fiind cea de la Unirea la Turda, foarte scurta de altfel. Pe urma din Turda-Cluj ai 2 benzi pe sens, sau autostrada pana la Gilau (depinde unde vrei sa ajungi in Cluj).
Cea mai mare problema pe cealalta parte (Arad-Oradea-Cluj) o reprezinta Oradea-Cluj, cu o gramada de curbe, posibilitati de depasire foarte putine, coloane de tiruri non stop, nu degeaba e tronsonul de drum cu cele mai multe accidente.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 AlexIP, on 25 august 2014 - 00:48, said:

În mod surprinzător, e mai scurt pe Oradea. Dacă ocolești centura Aradului (se aglomerează foarte rău) calitatea drumului ar trebui să fie mai bună pe acolo.

http://forum.peundem...php?topic=199.0

Nu e mai bine pe Oradea, are mai multă autostrada pe dincolo.

 horatziu, on 25 august 2014 - 07:19, said:

Cel mai bine e asa: Timisoara - Arad - Oradea - Cluj-Napoca. Drumul e foarte bun si e cel mai scurt. Ce ai zis tu are 329 km, astalalt are 320. Nu conteaza asta oricum, ci mai mult faptul ca daca alegi varianta Deva, ai niste portiuni de drum mai ingustate si pline de denivelari.

Oradea Cluj-Napoca e mereu aglomerat, basca niste urcari/coborâri de deal. Sunt drumuri pe care le fac aproape săptămânal.

 serse, on 25 august 2014 - 10:44, said:

Cea mai buna variant e categoric pe partea Lugoj-Deva-Sebes-Alba-Cluj. Putin mai lung, dar nu are a face, pun pariu ca ajungi mai repede pe aici.
Lugoj-Deva ai o bucata de autostrada (nu stiu daca s-a mai deschis vreuna intre timp). Pe urma ai Deva-Sebes, si asta e de departe cel mai mare avantaj de a veni pe partea asta. Mai departe de la Sebes, la Turda este relativ decent cu centura de ocolire a Albei Iulia, singura portiune mai nasoala fiind cea de la Unirea la Turda, foarte scurta de altfel. Pe urma din Turda-Cluj ai 2 benzi pe sens, sau autostrada pana la Gilau (depinde unde vrei sa ajungi in Cluj).
Cea mai mare problema pe cealalta parte (Arad-Oradea-Cluj) o reprezinta Oradea-Cluj, cu o gramada de curbe, posibilitati de depasire foarte putine, coloane de tiruri non stop, nu degeaba e tronsonul de drum cu cele mai multe accidente.

Uite cine stie zona...

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Lugoj-Deva n-am fost niciodata, dar se pare ca si sense si denky stiu ce vorbesc

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 tsunnami, on 26 august 2014 - 19:00, said:

Lugoj-Deva n-am fost niciodata, dar se pare ca si sense si denky stiu ce vorbesc

Lugoj Deva il fac săptămânal de 6 ani, stiu si pietrele de pe margine unde stau...

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 denky, on 26 august 2014 - 22:15, said:

Lugoj Deva il fac săptămânal de 6 ani, stiu si pietrele de pe margine unde stau...

you the man!

#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

 tsunnami, on 27 august 2014 - 15:48, said:


you the man!

Zici ca e mai bine sa o iau Lujog-Deva. Da o chestie. Trebuie sa trec prin Sebes? Tin minte cand am fost, am trecut pe langa sebes printr-un sat. Imi puteti da va rog mai exact pe unde sa merg? Multumesc

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Calypsso, on 02 septembrie 2014 - 23:42, said:



Zici ca e mai bine sa o iau Lujog-Deva. Da o chestie. Trebuie sa trec prin Sebes? Tin minte cand am fost, am trecut pe langa sebes printr-un sat. Imi puteti da va rog mai exact pe unde sa merg? Multumesc

La Deva te urci pe autostrada si ieși unde vezi indicator de Alba Iulia.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 denky, on 03 septembrie 2014 - 00:14, said:

si ieși unde vezi indicator de Alba Iulia.
Mai precis aici ... faci cele 2 sensuri giratorii si intri in Lancram.  

PS - si daca nu vii pe autostrada de la Deva tot nu trebuie sa treci prin Sebes ci scurtezi prin Vintu de Jos.

#15
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014
Cel mai bine e sa mergi spre Deva si o iei pe autostrada spre Sebes, e mai epic. Oradea-Cluj e drum spurcat si aglomerat

Edited by Eekstein_Blinkovici, 03 September 2014 - 10:11.


#16
gigixland

gigixland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2014
Salutare ,
Ce mai e nou pe ruta asta ?
Unde sunt zonele cu drum prost(gropi, denivelari) ?
Cam in cat timp s-ar parcurge ruta într-o zi de vineri, cu plecarea la ora 5 din Timisoara ?

#17
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Cel mai bine de mers pe Oradea, drum foarte bun, se poate face lejer in 5 ore fara graba mare.

#18
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Pe la Oradea merg si eu si drumul este foarte bun. La fel cum a mai zis cineva, dupa Oradea urmeaza zone cu multe curbe si putine locuri cu vizibilitate mare unde sa poti sa faci depasiri in siguranta.

Totusi, cealalta ruta nu este mai buna ? Nu se face intr-un timp mai scurt datorita bucatilor de autostrada ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate