Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

executare rovinieta 28 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Am primit cateva executari pentru ca nu am platit cei 28 de euro. Deci am fost taxat asa ( in RON ) de executor :
-20.00  Taxa de timbru executare
- 1.24   Inregistrare dosar
-12.40 Formare dosar
-49.00 (10*4.9) Cheltuieli de transport posta
-74.40 (6*12.4 ) Redactare adresa
-12.40 Emitere somatie
-124.00 Proces verbal de constatare
-37.20 Arhivare dosar
-74.4Onorariu executor judecatoresc
TOTAL CHELTUIELI : 405.04 RON

Pai este normal ? Din ce am vazut pe net onorariul ar trebui sa fie 10 % din creanta . Cu Posta Romana sa coste atat o scrisoare?
De hotararea judecatoareasca  habar nu am avut,s-a facut procesul fara citatie, la Judecatoria Ploiesti , iar eu sunt din Dambovita. Am vazut pe portaljust.ro ca am mai avut un proces , tot la Ploiesti , dar acea instanta  a declinat competenta si a trimis dosarul in orasul meu.Prima instanta de ce nu a facut la fel?
Cum ma astept si la alte...."executii" , ar mai fi ceva de facut ? Macar in privinta taxelor de executare!

Edited by 1024, 23 August 2014 - 04:37.


#2
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Tot facand cercetari pe net am mai remarcat ceva : CNADR trimite pentru executare acesta taxa de despagubire de 28 euro numai anumitor executori judecatoresti , probabil clienti politici care cotizeaza la greu . Altfel nu-mi explic cum , de exemplu , in Buzau  BEJ ailincai Alexandru , in Prahova BEJ Petcu Alexandri si in Dambovita BEJ Mihai Ducu au sute de dosare , poate chiar mii ( mai ales la Buzau ) . Practic acesti executori judecatoresti din asta traiesc , sau mai traiesc un pic cu noua LG 144/2012.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011


În orice caz, dacă lumea nu ar greși ei nu ar mai avea o pâine.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 1024, on 23 august 2014 - 04:13, said:

Pai este normal ?
Nu este normal !
"Normal este sa mergi fara rovigneta."
"Normal este sa mergi fara asigurare"

Mie cand imi suna telefonul si ma notifica cu aplicatia dedicata ca imi expira rovinieta stii ce fac in perioada imediata?
Scot cardul si achit online rovigneta pe tot anul.
Eu tot timpul am zis ca nu este musai sa avem toti masini.
Exista si biciclete.

#5
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Sa inteleg ca n-ai luat o amenda in viata ta ? te-as crede daca ai avea 5 ani dar atunci ti-ar fi mai greu sa scrii . E normal sa platesti daca ai gresit , dar sa platesti , nu sa fii JUPUIT.

Quote

s-a facut procesul fara citatie

asa ceva nu exista ; verifica dosarul si vezi daca exista citatie pe numele tau trimisa la adresa la care locuiesti . Daca nu exista aceasta citatie fa recurs daca esti in termen !

#6
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Vad ca lumea pe aici se inchina in fata taxelor ca niste oi supuse, care au nevoie de un conducator.
Daca tot sunteti asa de consticiosi in plata taxelor, de ce nu sunteti constinciosi sa trageti de OO pe cei care va taxeaza si dispar cu banii?
Tara cu mentalitate de sclav.
Platesc dar ce primesc?

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Adevarul este ca de libertate duce lipsa tara asta.
Toata lumea face ce vrea, cand vrea, cum vrea si tu vezi in asta tara de sclavi.

Ia du-te tu in Europa  sa vezi cum este sa iti ie copilul la nastere din brate la nastere si sa ceri aprobare sa-l vezi.
Asa ca a zis fitu' cel mare ca l-ai tras de ureche cand a dat laptele pe jos.

Uita-te si la partea cealalta a lucrurilor.
De ce eu sa platesc ca tu sa mergi pe strada ?
Eu platesc merg, tu nu platesti nu mergi. Sau mergi dar cu 400ron / drum

#8
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 mandrku, on 23 august 2014 - 08:15, said:

De ce eu sa platesc ca tu sa mergi pe strada ?
Inteleg sa platesc atunci cand se si vad banii mei, dar nu in posetele sau masinile de lux ale altora.
Asa ca egoismul tau ii ajuta pe ei sa te conduca.
Esti multumit ce s-a realizat din banii tai, pentru tine?

 1024, on 23 august 2014 - 04:13, said:

Am primit cateva executari pentru ca nu am platit cei 28 de euro. Deci am fost taxat asa ( in RON ) de executor :
-20.00  Taxa de timbru executare
- 1.24   Inregistrare dosar
-12.40 Formare dosar
-49.00 (10*4.9) Cheltuieli de transport posta
-74.40 (6*12.4 ) Redactare adresa
-12.40 Emitere somatie
-124.00 Proces verbal de constatare
-37.20 Arhivare dosar
-74.4Onorariu executor judecatoresc
TOTAL CHELTUIELI : 405.04 RON

Pai este normal ? Din ce am vazut pe net onorariul ar trebui sa fie 10 % din creanta . Cu Posta Romana sa coste atat o scrisoare?
De hotararea judecatoareasca  habar nu am avut,s-a facut procesul fara citatie, la Judecatoria Ploiesti , iar eu sunt din Dambovita. Am vazut pe portaljust.ro ca am mai avut un proces , tot la Ploiesti , dar acea instanta  a declinat competenta si a trimis dosarul in orasul meu.Prima instanta de ce nu a facut la fel?
Cum ma astept si la alte...."executii" , ar mai fi ceva de facut ? Macar in privinta taxelor de executare!

E simplu ori platesti, ori iti face poprire.
Daca n-ai servici o sa se stearga cu hartiile la c#>.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Tiby84, on 23 august 2014 - 08:03, said:

Vad ca lumea pe aici se inchina in fata taxelor ca niste oi supuse, care au nevoie de un conducator.
Daca tot sunteti asa de consticiosi in plata taxelor, de ce nu sunteti constinciosi sa trageti de OO pe cei care va taxeaza si dispar cu banii?
Tara cu mentalitate de sclav.
Platesc dar ce primesc?

Da' nu-i mai simplu sa nu-i provoci pe taxatori si sa fii cat mai corect? Sa moara aia de ciuda si de foame cu nu mai incalca nimeni regulile si legislatia?

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
hei , revenim on topic

ai mers fara, ti ai furato. si eu la fel de cateva ori<p>plateste si data%2

#11
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

Quote

Inteleg sa platesc atunci cand se si vad banii mei


eu tot n-am inteles ce vrei tu : greva fiscala sau revolutie ?

avem un caz concret aici : un om a facut o gresala si statul a considerat ca merita jecmanit . Ce trebuie sa faca acest om in acest caz ?

Edited by iuli09, 23 August 2014 - 08:23.


#12
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 iuli09, on 23 august 2014 - 08:22, said:

eu tot n-am inteles ce vrei tu : greva fiscala sau revolutie ?

avem un caz concret aici : un om a facut o gresala si statul a considerat ca merita jecmanit . Ce trebuie sa faca acest om in acest caz ?
SIncer disparitia sclavilor.
A nu se intelege ca eu nu imi platesc taxele, dar cand am ocazia sa ma iau de cate un jegos care sta cu mana in banul public, o fac, la nivel local unde cunosc anumite persoane si cu ce se ocupa, aproape ca atunci cand suntem in acelasi restaurant se ridica si pleaca, pentru ca incep cu aluzii la adresa lor, fara sa dau nume.

#13
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Traiesti in Romania ? uite cifrele :

http://capitalismpep...-sclav-la-stat/

Acum zi-mi cum sa nu fiu sclav la stat !!! ca nici mie nu-mi face nicio placere .

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In strainatate daca esti prins fara taxa de drum platita amenda este de vreo 10 ori mai mare. Tu ai muscat-o numai de vreo 3 ori jumate.

Sau cum a luat fratimiu amenda la austrieci 120 de euro pentru ca avea vinieta asezata in coltul parbrizului (infipta cu mana acolo) fara sa fie lipita in geam. Deci vinieta cumparata, aratata politistului, primit 120 de euro amenda.

Asta se cheama jupuire, nu banii de cico platiti de tine.

#15
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Tiby84, on 23 august 2014 - 08:28, said:

..............dar cand am ocazia sa ma iau de cate un jegos care sta cu mana in banul public, o fac
Si pentru asta te felicit ca nu treci indiferent.
Dar acum treci si la nivelul 2. Incearca sa  separi evenimentele.
Unul care nu plateste  trebuie sa plateasca pentru a avea aceleasi drepturi egale ca si tine..

Si ca sa iti rapsund si la "Esti multumit ce s-a realizat din banii tai, pentru tine?" iti dau doar un exemplu mic
Iti spun ca in anul 2000  faceam 5h de la Mangalia si pana in  Bucuresti pe DN. Acum fac 2h:30 pe autostrazi si platesc un amarat de 13ron.

Cand plecam de pe litoral la munte, plecam dimineata si ajungeam dupa-amiaza la ora 17:00 - 18:00
Azi daca plec de la Mangalia la ora 08:00 la ora 13:00 sunt in Predeal.

Probabil in cariva ani voi face acelasi drum in 4h si in alti cativa probabil voi tranzita tara in maxim 8h
Unde este problema? Eu vad evolutie nu regres.

Nu ma lua acum cu banii furati si cu pretul pe km ca sunt altii platiti sa verifice asta si sa-i bage la parnaie.

Edited by mandrku, 23 August 2014 - 09:09.


#16
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
~ 100 euro = bani de chico, 120 euro l-au jupuit frate.

Nu va mai c*cati ca miroase, are dreptate sa-l taxeze legal si atat ,ca sa nu mearga Mandrku la mare cu constiinta incarcata ca poate altii merg moka in timp ce el a platit.

Mandrku..btw ,un drum de 300 km se face in orice tara civilizata in 4 ore asa ca nu vad de unde atata mandrie in treaba asta, ca a reusit o natiune sa faca in 24 ani 1000 km adunati de autostrada asta e altceva.

Oricum pentru mine ca si persoana te incadrezi la ,citez de pe aici de pe forum:  " e ok sa tripleze impozitul pe masina....si asa era prea mic " !

stima

#17
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Al3csutzul, on 23 august 2014 - 09:21, said:

Mandrku..btw ,un drum de 300 km se face in orice tara civilizata in 4 ore asa ca nu vad de unde atata mandrie in treaba asta,
Tarile civilizate nu au pierdut 40ani in comunism. Dar nu prea stiti voi ce inseamna sa stai pe loc 40 de ani in timp ce altii construiesc si evolueaza.
Dar avem pretentii sa fim cot la cot cu ei.

Sa revin la subiect ca deraiem rau.
Orice executare indiferent de motivul ei se face cu chetuieli / onorarii suplimentare.
Sa nu crezi ca va plati statul ( adica tot noi) cheltuielile cu notarul, posta, etc..
Sau crezi ca asa ar fii corect?
Daca tot l-a ars pentru neplata rovignetei macar sa facem noi cinste cu cheltuielile.. Nu?

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Al3csutzul, on 23 august 2014 - 09:21, said:

~ 100 euro = bani de chico, 120 euro l-au jupuit frate.


Care parte din 120 de euro amenda cu vinieta cumparata nu ai inteles-o? Sau pentru tine faptele sunt egale?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate