Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Numai aici despre ciclism.

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
8082 replies to this topic

#37
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Dupa o etapa nebuna astazi ne asteapta o a treia etapa cu finish in catarare dar pana la finish avem nu mai putin de 4 catarari, sper sa avem din nou spectacol din partea favoritilor la general.

Profilul etapei

[ http://www.lavuelta.com/14/imgrecorrido/16_perfil.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdanielavram, on 08 septembrie 2014 - 11:05, said:

Dupa o etapa nebuna astazi ne asteapta o a treia etapa cu finish in catarare dar pana la finish avem nu mai putin de 4 catarari, sper sa avem din nou spectacol din partea favoritilor la general.

  Ei, da, a sosit si ziua cea mare ! De cand asteptam o victorie de-a Pistolarului intr-o etapa de  mare tur...Daca nu ma insel, ultima lui victorie intr-o astfel de etapa a fost acum doi ani si cateva zile la Fuente De  cand i"-a pierdut" pe drum pe Purito Rodriguez si pe Alejandro Valverde. Acum am asistat la finalul etapei-regina la un duel splendid intre Pistolar si "Yo-Yo" Froome. In fine, il vad si eu pe Contador cum trage cu pistolul (simbolic, desigur) dupa ce trece linia de sosire primul intr-o etapa de mare tur. Bravo, Alberto !

#39
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006
De mentionat si locul 6 in clasamentul general final ocupat de Tvetcov al nostru in Turul Alberta, intr-o companie selecta. Sa vedem si top 10 din clasamentul final al Turului Alberta. In dreptul lui Serghei Tvetcov apare ca tara Moldova, insa e gresit deoarece e naturalizat roman. Reamintesc ca in luna august Serghei a ocupat locul 3 in clasamentul general din Turul Colorado devansandu-l la final pe de acum celebrul Rafal Majka, unul din locotenentii lui Alberto Contador:

[ http://s29.postimg.org/uohbdpmkn/TURUL_ALBERTA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   Asadar, Tvetcov e alaturi de nume importante ale ciclismului actual ca:Daryl Impey, Tom Dumoulin, Ramunas Navardauskas, Leigh Howard etc.

Sa vedem acum si cum arata top 10 din clasamentul Vueltei dupa etapa de azi:

[ http://s29.postimg.org/sj5uljtl3/VUELTA_AZI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Maine e zi de pauza in Turul Spaniei dupa epuizantele etape de sambata, duminica si azi.

#40
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Remember

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PxyMLK4TwNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006
Daca suntem la ora amintirilor, asa arata prima parte a clasamentului etapei a 17-a cu finis la Fuente De, castigata de Contador in 5 septembrie 2012 :

  [ http://s28.postimg.org/hu15y9nlp/FUENTE_DE_2012.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

    Ca tot spun comentatorii nostri de la Eurosport ca ciclismul nu se termina cu Contador  (Terzian mereu are cate-o ironie la adresa lui), asa e ,nu se termina ciclismul cu Pistolarul, dar cu siguranta acest sport sangeros ar fi mai sarac fara artisti ca Froome, Contador, Purito, Nibali. Deocamdata ei sunt sarea si piperul oricarei catarari. Ei aprind artificiile, luptandu-se pana la epuizare cu peretii de stanca pe catararile celebre din marile tururi.

#42
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006
Azi  e posibil sa aflam castigatorul Vueltei, care dupa cum arata clasamentul, ar putea fi Contador sau Froome. Etapa de azi e cu catarari dificile iar finisul e cu panta care in unele portiuni atinge si 12%. Froome a mers din ce in ce mai bine in ultimele zile si in mod sigur nu a renuntat la ideea de a castiga Vuelta. Il despart 79 de secunde ce Alberto si o zi proasta a Pistolarului, care pana acum a mers perfect dovedind ca il tin picioarele, il poate face pe Chris sa castige Vuelta pe ultima suta de metri, cum s-ar spune. Sa speram ca si azi vom vedea o lupta frumoasa intre careul de asi: Contador, Froome, Valverde, Rodriguez la care oricand se poate adauga si noua speranta a ciclismului italian, Fabio Aru care si el a avut un parcusr excelent in Vuelta castigand pana in prezent doua etape.

In asteptarea promitatoarei etapei de azi sa revedem superba lupta dintre cei patru granzi pomeniti mai sus, in etapa a 8-a din Vuelta 2012:

   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HmDbP_WVu_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Azi, la finalul cursei( în ultimul km) Contador i-a zis ceva lui Froome (acesta a răspuns scurt) și după 50 metri Contador a atacat! Cred că a vrut să-l lase să câștige etapa, iar Froome nu a vrut!
La final Froome s-a dus și l-a felicitat pe Contador!

Edited by matyred, 13 September 2014 - 19:27.


#44
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006
Asadar, s-a tras cortina peste editia din 2014 a Vueltei, cursa leilor raniti din Turul Frantei, Alberto Contador si Chris Froome. Asa cum era de asteptat, aceasta intrecere a fost un duel intre Chris si Alberto. Valverde si Rodriguez au incercat si ei cate ceva dar nu s-au ridicat nicio clipa la valoarea primilor doi Iata si top 15 din clasamentul general final:

[ http://s1.postimg.org/3uyfazxmn/VUELTA_GENERAL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De mentionat ca Pistolarul doreste cu orice pret sa castige clasamentul pe puncte al UCI asa ca a declarat ca va participa la Turul Lombardiei si, cred ca in premiera pentru el, la Turul Beijingului ! Se stie de rivalitatea intre Contador si Valverde si tocmai de-aia Alberto mai partcipa la aceste curse, pentru a-l depasi pe Valverde in clasamentul  anual al UCI.

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Bravo Pistolarului, dar vreau sa-l remarc pe tanarul Fabio Aru. Nu stiu ce face Vinokourov la Astana, dar face foarte bine :P Iar de acest italian sigur vom mai auzi in anii urmatori.

#46
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Postpufonel, on 14 septembrie 2014 - 21:51, said:

Bravo Pistolarului, dar vreau sa-l remarc pe tanarul Fabio Aru. Nu stiu ce face Vinokourov la Astana, dar face foarte bine :P Iar de acest italian sigur vom mai auzi in anii urmatori.
Din păcate pentru Aru la anul tot în Vuelta va fi titular!
"Rechinul" va participa în celelalte 2 mari tururi: Italia și Franța!
Contador în acest mare tur a fost mult peste competitorii săi și cred că și-n LeTour până la urmă se impunea, dacă nu se accidenta!

#47
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Vom vedea la anul. Oricum e foarte greu sa faci Giro si Tour in acelasi an, cu o luna intre ele.

#48
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Nu ai cum sa faci dubla cu le Tour in ele. Sunt prea apropiate. Bine, poti sa concurezi dar nu sa le castigi.

Contador vrea sa il arda pe Valverde pe unde il apuca acum. Faza aia cand l-a lasat pe Froome sa o ia in evadare doar sa nu il care dupa el pe Valverde e epica.

#49
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Singurul lucru pe care il mai astept e confirmarea oficiala ca nu am avut nici un ciclist in Vuelta care a umblat la borcanu cu miere.

LE. Urmeaza campionatele mondiale sunt tare curios daca Sport.ro are degand sa transmita macar un minut daca tot are drepturile de televizare.

Edited by danielavram, 15 September 2014 - 09:02.


#50
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006

View Postblue_taty, on 15 septembrie 2014 - 07:58, said:

Faza aia cand l-a lasat pe Froome sa o ia in evadare doar sa nu il care dupa el pe Valverde e epica.

       Da, e de antologie faza aia. Chestia asta dovedeste inca o data cat de sigur a fost Contador pe fortele lui in Vuelta. Mie mi-a fost clar ca va castiga dupa iesirea din cursa a lui Quintana si dupa ce am vazut ca raspunde lejer clasicelor accelerari ale lui Froome. Aduceti-va aminte ce facea Chris anul trecut in Le Tour cand accelera pe catarari. Il umilea pe Contador.

View Postdanielavram, on 15 septembrie 2014 - 09:01, said:

Singurul lucru pe care il mai astept e confirmarea oficiala ca nu am avut nici un ciclist in Vuelta care a umblat la borcanu cu miere..

  Ei, aici e aici...In ciclism niciodata castigatorii vreunei competitii nu sunt siguri de victorii. Daca au gustat din "fructul oprit" stau cu inima cat un purice, uneori si luni de zile, pana apare anuntul fatal de la UCI  Anuntul cu baiatul sau baietii care au gustat din ce nu trebuia.  Parerea mea e ca ar fi o nebunie ca Alberto sa mai fi facut vreo prostie fiindca deja a stat pe bara si i s-au luat doua titluri. In legatura cu Nibali, hmmm... eu stiu ce sa zic...? Sa dea Dumnezeu sa fi fost in Turul Frantei in forma lui maxima si sa fi fost  "curat".

    Legat de Aru, eu il vad un viitor Contador .

#51
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Am observat o chestie interesantă, primele zece poziții sunt ocupate de cicliști de la zece echipe diferite...!

#52
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006

View Postcrislacor, on 15 septembrie 2014 - 10:48, said:

Am observat o chestie interesantă, primele zece poziții sunt ocupate de cicliști de la zece echipe diferite...!

   Da, iar spaniolii si-au luat partea leului, jumatate din ocupantii primelor zece locuri fiind spanioli !

Edited by fansat, 15 September 2014 - 11:02.


#53
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Valentin Iglinskiy ar fi umblat la borcanu cu miere si spunea aseara Alex Hofco ca a fost suspendat DOAR 4 ANI.

#54
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdanielavram, on 15 septembrie 2014 - 12:30, said:

Valentin Iglinskiy ar fi umblat la borcanu cu miere si spunea aseara Alex Hofco ca a fost suspendat DOAR 4 ANI.

  Da, am auzit si eu cand a spus Hovco. Evident ca Astana nu stie nimic si l-a si scos din lot iar Valentin ar fi declarat ca a facut-o singur-singurel. Mai, sa fie..! Repet ce am spus mai sus: sa dea Domnul ca Nibali, colegul lui Iglinski,  sa fi fost "curat" in Le Tour... Legat de perioada suspendarii, patru ani sunt destul. Pentru unii poate insemna sfarsitul carieirei. Valentin are 30 de ani. Eu zic ca e cam gata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate